[ Main | Country Ranking | Country Coef | Team Coef | Team Ranking | Print

2013 <

UEFA European Cup Matches 2013/2014

> 2015
 
CHAMPIONS LEAGUE
1st Qualifying Round
Shirak Gyumri Arm Tre Penne Sma 3-0 0-1
FC Lusitanos And EB Streymur Far 2-2 1-5
 
2nd Qualifying Round
Neftchi Baku Azb SkŰnderbeu KoršŰ Alb 0-0 0-1
Steaua Bucuresti Rom Vardar Skopje Mac 3-0 2-1
Viktoria Plzen Cze Zeljeznicar Sarajevo Bos 4-3 2-1
Sheriff Tiraspol Mol Sutjeska Niksic Mon 1-1 5-0
Birkirkara Mlt NK Maribor Slo 0-0 0-2
Sligo Rovers Irl Molde FK Nor 0-1 0-2
IF Elfsborg Swe Daugava Daugavpils Lat 7-1 4-0
HJK Helsinki Fin Kalju Nomme Est 0-0 1-2
Ekranas Panevezys Lit FH Hafnarfjardar Isl 0-1 1-2
The New Saints Wal Legia Warsaw Pol 1-3 0-1
Cliftonville Nir Celtic Sco 0-3 0-2
CS Fola Esch Lux Dinamo Zagreb Cro 0-5 0-1
ETO Gy÷r Hun Maccabi Tel-Aviv Isr 0-2 1-2
BATE Borisov Bls Shakhtyor Karaganda Kaz 0-1 0-1
Shirak Gyumri Arm Partizan Belgrade Srb 1-1 0-0
Slovan Bratislava Svk Ludogorets Razgrad Bul 2-1 0-3
Dinamo Tbilisi Geo EB Streymur Far 6-1 3-1
 
3rd Qualifying Round
FC Basel Sui Maccabi Tel-Aviv Isr 1-0 3-3
Molde FK Nor Legia Warsaw Pol 1-1 0-0
Ludogorets Razgrad Bul Partizan Belgrade Srb 2-1 1-0
Dinamo Tbilisi Geo Steaua Bucuresti Rom 0-2 1-1
APOEL Nicosia Cyp NK Maribor Slo 1-1 0-0
Celtic Sco IF Elfsborg Swe 1-0 0-0
Shakhtyor Karaganda Kaz SkŰnderbeu KoršŰ Alb 3-0 2-3
Austria Wien Aut FH Hafnarfjardar Isl 1-0 0-0
Kalju Nomme Est Viktoria Plzen Cze 0-4 2-6
Dinamo Zagreb Cro Sheriff Tiraspol Mol 1-0 3-0
 
FC NordsjŠlland Den Zenit St. Petersburg Rus 0-1 0-5
FC Salzburg Aut Fenerbahše Tur 1-1 1-3
PAOK Thessaloniki Gre Metalist Kharkiv Ukr 0-2 1-1
PSV Eindhoven Ned Zulte Waregem Bel 2-0 3-0
Olympique Lyon Fra Grasshoppers ZŘrich Sui 1-0 1-0
 
4th Qualifying or Playoff Round
Dinamo Zagreb Cro Austria Wien Aut 0-2 3-2
Ludogorets Razgrad Bul FC Basel Sui 2-4 0-2
Viktoria Plzen Cze NK Maribor Slo 3-1 1-0
Shakhtyor Karaganda Kaz Celtic Sco 2-0 0-3
Steaua Bucuresti Rom Legia Warsaw Pol 1-1 2-2
 
Olympique Lyon Fra Real Sociedad Esp 0-2 0-2
Schalke 04 Ger PAOK Thessaloniki Gre 1-1 3-2
Pašos de Ferreira Por Zenit St. Petersburg Rus 1-4 2-4
PSV Eindhoven Ned AC Milan Ita 1-1 0-3
Fenerbahše Tur Arsenal Eng 0-3 0-2
 
Group Stage
Manchester United Eng Bayer Leverkusen Ger 4-2 5-0
Real Sociedad Esp Shakhtar Donetsk Ukr 0-2 0-4
Shakhtar Donetsk Ukr Manchester United Eng 1-1 0-1
Bayer Leverkusen Ger Real Sociedad Esp 2-1 1-0
Bayer Leverkusen Ger Shakhtar Donetsk Ukr 4-0 0-0
Manchester United Eng Real Sociedad Esp 1-0 0-0
 
Galatasaray Tur Real Madrid Esp 1-6 1-4
FC K°benhavn Den Juventus Ita 1-1 1-3
Juventus Ita Galatasaray Tur 2-2 0-1
Real Madrid Esp FC K°benhavn Den 4-0 2-0
Real Madrid Esp Juventus Ita 2-1 2-2
Galatasaray Tur FC K°benhavn Den 3-1 0-1
 
Benfica Por Anderlecht Bel 2-0 3-2
Olympiakos Piraeus Gre Paris Saint-Germain Fra 1-4 1-2
Paris Saint-Germain Fra Benfica Por 3-0 1-2
Anderlecht Bel Olympiakos Piraeus Gre 0-3 1-3
Anderlecht Bel Paris Saint-Germain Fra 0-5 1-1
Benfica Por Olympiakos Piraeus Gre 1-1 0-1
 
Bayern MŘnchen Ger CSKA Moscow Rus 3-0 3-1
Viktoria Plzen Cze Manchester City Eng 0-3 2-4
Manchester City Eng Bayern MŘnchen Ger 1-3 3-2
CSKA Moscow Rus Viktoria Plzen Cze 3-2 1-2
CSKA Moscow Rus Manchester City Eng 1-2 2-5
Bayern MŘnchen Ger Viktoria Plzen Cze 5-0 1-0
 
Schalke 04 Ger Steaua Bucuresti Rom 3-0 0-0
Chelsea Eng FC Basel Sui 1-2 0-1
FC Basel Sui Schalke 04 Ger 0-1 0-2
Steaua Bucuresti Rom Chelsea Eng 0-4 0-1
Steaua Bucuresti Rom FC Basel Sui 1-1 1-1
Schalke 04 Ger Chelsea Eng 0-3 0-3
 
Olympique Marseille Fra Arsenal Eng 1-2 0-2
Napoli Ita Borussia Dortmund Ger 2-1 1-3
Borussia Dortmund Ger Olympique Marseille Fra 3-0 2-1
Arsenal Eng Napoli Ita 2-0 0-2
Arsenal Eng Borussia Dortmund Ger 1-2 1-0
Olympique Marseille Fra Napoli Ita 1-2 2-3
 
Austria Wien Aut FC Porto Por 0-1 1-1
AtlÚtico Madrid Esp Zenit St. Petersburg Rus 3-1 1-1
Zenit St. Petersburg Rus Austria Wien Aut 0-0 1-4
FC Porto Por AtlÚtico Madrid Esp 1-2 0-2
FC Porto Por Zenit St. Petersburg Rus 0-1 1-1
Austria Wien Aut AtlÚtico Madrid Esp 0-3 0-4
 
AC Milan Ita Celtic Sco 2-0 3-0
FC Barcelona Esp Ajax Ned 4-0 1-2
Ajax Ned AC Milan Ita 1-1 0-0
Celtic Sco FC Barcelona Esp 0-1 1-6
Celtic Sco Ajax Ned 2-1 0-1
AC Milan Ita FC Barcelona Esp 1-1 1-3
 
Round 2
Manchester City Eng FC Barcelona Esp 0-2 1-2
Bayer Leverkusen Ger Paris Saint-Germain Fra 0-4 1-2
AC Milan Ita AtlÚtico Madrid Esp 0-1 1-4
Arsenal Eng Bayern MŘnchen Ger 0-2 1-1
Olympiakos Piraeus Gre Manchester United Eng 2-0 0-3
Zenit St. Petersburg Rus Borussia Dortmund Ger 2-4 2-1
Galatasaray Tur Chelsea Eng 1-1 0-2
Schalke 04 Ger Real Madrid Esp 1-6 1-3
 
Quarter Finals
FC Barcelona Esp AtlÚtico Madrid Esp 1-1 0-1
Manchester United Eng Bayern MŘnchen Ger 1-1 1-3
Real Madrid Esp Borussia Dortmund Ger 3-0 0-2
Paris Saint-Germain Fra Chelsea Eng 3-1 0-2
 
Semi Finals
Real Madrid Esp Bayern MŘnchen Ger 1-0 4-0
AtlÚtico Madrid Esp Chelsea Eng 0-0 3-1
 
Final
Real Madrid Esp AtlÚtico Madrid Esp 4-1  

EUROPA LEAGUE
1st Qualifying Round
VÝkingur Far Inter Turku Fin 1-1 1-0
Zalgiris Vilnius Lit St. Patrick's Athletic Irl 2-2 2-1
Airbus UK Broughton Wal FK Ventspils Lat 1-1 0-0
Trans Narva Est Gefle IF Swe 0-3 1-5
KR Reykjavik Isl Glentoran Nir 0-0 3-0
Chikhura Sachkhere Geo FC Vaduz Lie 0-0 1-1
Milsami Orhei Mol F91 Dudelange Lux 1-0 0-0
Metalurg Skopje Mac Garabag Agdam Azb 0-1 0-1
Videoton FehÚrvßr Hun Mladost Podgorica Mon 2-1 0-1
Flora Tallinn Est FK KukŰsi Alb 1-1 0-0
Teteks Tetovo Mac Pyunik Yerevan Arm 1-1 0-1
Teuta DurrŰs Alb Dacia Chisinau Mol 3-1 0-2
FK Sarajevo Bos Libertas Sma 1-0 2-1
Sliema Wanderers Mlt Khazar Lenkoran Azb 1-1 0-1
Levski Sofia Bul Irtysh Pavlodar Kaz 0-0 0-2
Hibernians FC Mlt Vojvodina Novi Sad Srb 1-4 2-3
FK Astana Kaz Botev Plovdiv Bul 0-1 0-5
UE Santa Coloma And Zrinjski Mostar Bos 1-3 0-1
NK Domzale Slo Astra Giurgiu Rom 0-1 0-2
Rudar Pljevlja Mon Mika Ashtarak Arm 1-0 1-1
Breidablik Isl FC Santa Coloma And 4-0 0-0
Drogheda United Irl Malm÷ FF Swe 0-0 0-2
Inter Baku Azb IFK Mariehamn Fin 1-1 2-0
IF Fuglafj°rdur Far Linfield Belfast Nir 0-2 0-3
Prestatyn Town Wal Metalurgs Liepaja Lat 1-2 2-1
Penalty shootout: Metalurgs Liepaja - Prestatyn Town 3 - 4
Troms° IL Nor NK Celje Slo 1-2 2-0
FC Tiraspol Mol Skonto Riga Lat 0-1 1-0
Penalty shootout: Skonto Riga - FC Tiraspol 4 - 2
Crusaders Belfast Nir Rosenborg BK Nor 1-2 2-7
IBV Vestmannaeyjar Isl HB Torshavn Far 1-1 1-0
Jeunesse d'Esch Lux TPS Turku Fin 2-0 1-2
Bala Town Wal Levadia Tallinn Est 1-0 1-3
Kruoja Pakruojis Lit Dinamo Minsk Bls 0-3 0-5
La Fiorita Sma Valletta FC Mlt 0-3 0-1
KF Laši Alb Differdange 03 Lux 0-1 1-2
Gandzasar Kapan Arm FK Aktobe Kaz 1-2 1-2
Celik Niksic Mon HonvÚd Budapest Hun 1-4 0-9
Torpedo Kutaisi Geo MSK Zilina Svk 0-3 3-3
Suduva Marijampole Lit FK Turnovo Mac 2-2 2-2
Penalty shootout: FK Turnovo - Suduva Marijampole 5 - 4
 
2nd Qualifying Round
Sparta Praha Cze BK Hńcken Swe 2-2 0-1
FK KukŰsi Alb FK Sarajevo Bos 3-2 0-0
FC Thun Sui Chikhura Sachkhere Geo 2-0 3-1
Xanthi FC Gre Linfield Belfast Nir 0-1 2-1
IL H°dd Nor FK Aktobe Kaz 1-0 0-2
Dila Gori Geo AaB Aalborg Den 3-0 0-0
Maccabi Haifa Isr Khazar Lenkoran Azb 2-0 8-0
Hajduk Split Cro FK Turnovo Mac 2-1 1-1
FK Ventspils Lat Jeunesse d'Esch Lux 1-0 4-1
Astra Giurgiu Rom Omonia Nicosia Cyp 1-1 2-1
Skonto Riga Lat Slovan Liberec Cze 2-1 0-1
Levadia Tallinn Est Pandurii TÔrgu Jiu Rom 0-0 0-4
Slask Wroclaw Pol Rudar Pljevlja Mon 4-0 2-2
Malm÷ FF Swe Hibernian Sco 2-0 7-0
FK Jagodina Srb Rubin Kazan Rus 2-3 0-1
Str°msgodset IF Nor DVSC Debrecen Hun 2-2 3-0
Petrolul Ploiesti Rom VÝkingur Far 3-0 4-0
NK Rijeka Cro Prestatyn Town Wal 5-0 3-0
Zalgiris Vilnius Lit Pyunik Yerevan Arm 2-0 1-1
FC Beroe Stara Zagora Bul Hapoel Tel-Aviv Isr 1-4 2-2
Honka Espoo Fin Lech Poznan Pol 1-3 1-2
Red Star Belgrade Srb IBV Vestmannaeyjar Isl 2-0 0-0
Shakhtior Saligorsk Bls Milsami Orhei Mol 1-1 1-1
Penalty shootout: Milsami Orhei - Shakhtior Saligorsk 4 - 2
Vojvodina Novi Sad Srb HonvÚd Budapest Hun 2-0 3-1
Olimpija Ljubljana Slo MSK Zilina Svk 3-1 0-2
Troms° IL Nor Inter Baku Azb 2-0 0-1
Chernomorets Odesa Ukr Dacia Chisinau Mol 2-0 1-2
IFK G÷teborg Swe AS TrencÝn Svk 0-0 1-2
Dinamo Minsk Bls Lokomotiva Zagreb Cro 1-2 3-2
KR Reykjavik Isl Standard LiŔge Bel 1-3 1-3
Zrinjski Mostar Bos Botev Plovdiv Bul 1-1 0-2
Garabag Agdam Azb Piast Gliwice Pol 2-1 2-2
Rosenborg BK Nor St. Johnstone Sco 0-1 1-1
Trabzonspor Tur Derry City Irl 4-2 3-0
Valletta FC Mlt FK Minsk Bls 1-1 0-2
Mladost Podgorica Mon FK Senica Svk 2-2 1-0
Anorthosis Famagusta Cyp Gefle IF Swe 3-0 0-4
Breidablik Isl Sturm Graz Aut 0-0 1-0
Irtysh Pavlodar Kaz Siroki Brijeg Bos 3-2 0-2
Differdange 03 Lux FC Utrecht Ned 2-1 3-3
 
3rd Qualifying Round
Chernomorets Odesa Ukr Red Star Belgrade Srb 3-1 0-0
Swansea City Eng Malm÷ FF Swe 4-0 0-0
Sevilla Esp Mladost Podgorica Mon 3-0 6-1
AS Saint-╔tienne Fra Milsami Orhei Mol 3-0 3-0
Siroki Brijeg Bos Udinese Ita 1-3 0-4
Petrolul Ploiesti Rom Vitesse Arnhem Ned 1-1 2-1
Hajduk Split Cro Dila Gori Geo 0-1 0-1
FK Jablonec Cze Str°msgodset IF Nor 2-1 3-1
FK Ventspils Lat Maccabi Haifa Isr 0-0 0-3
Slovan Liberec Cze FC ZŘrich Sui 2-1 2-1
FK KukŰsi Alb Metalurg Donetsk Ukr 2-0 0-1
Garabag Agdam Azb Gefle IF Swe 1-0 2-0
Dinamo Minsk Bls Trabzonspor Tur 0-1 0-0
FK Aktobe Kaz Breidablik Isl 1-0 0-1
Penalty shootout: Breidablik - FK Aktobe 1 - 2
Pandurii TÔrgu Jiu Rom Hapoel Tel-Aviv Isr 1-1 2-1
NK Rijeka Cro MSK Zilina Svk 2-1 1-1
Slask Wroclaw Pol Club Brugge Bel 1-0 3-3
Randers FC Den Rubin Kazan Rus 1-2 0-2
Troms° IL Nor Differdange 03 Lux 1-0 0-1
Penalty shootout: Differdange 03 - Troms° IL 3 - 4
Asteras Tripolis Gre Rapid Wien Aut 1-1 1-3
AS TrencÝn Svk Astra Giurgiu Rom 1-3 2-2
Zalgiris Vilnius Lit Lech Poznan Pol 1-0 1-2
Motherwell Sco Kuban Krasnodar Rus 0-2 0-1
Botev Plovdiv Bul VfB Stuttgart Ger 1-1 0-0
Estoril Praia Por Hapoel Ramat-Gan Isr 0-0 1-0
Vojvodina Novi Sad Srb Bursaspor Tur 2-2 3-0
Xanthi FC Gre Standard LiŔge Bel 1-2 1-2
BK Hńcken Swe FC Thun Sui 1-2 0-1
FK Minsk Bls St. Johnstone Sco 0-1 1-0
Penalty shootout: St. Johnstone - FK Minsk 2 - 3
 
4th Qualifying or Playoff Round
Kuban Krasnodar Rus Feyenoord Ned 1-0 2-1
Zulte Waregem Bel APOEL Nicosia Cyp 1-1 2-1
Rapid Wien Aut Dila Gori Geo 1-0 3-0
Troms° IL Nor Besiktas Tur 2-1 0-2
Pandurii TÔrgu Jiu Rom Sporting Braga Por 0-1 2-0
Apollon Limassol Cyp OGC Nice Fra 2-0 0-1
FK Aktobe Kaz Dinamo Kiev Ukr 2-3 1-5
Swansea City Eng Petrolul Ploiesti Rom 5-1 1-2
Atromitos FC Gre AZ Alkmaar Ned 1-3 2-0
FH Hafnarfjardar Isl Racing Genk Bel 0-2 2-5
IF Elfsborg Swe FC NordsjŠlland Den 1-1 1-0
Sevilla Esp Slask Wroclaw Pol 4-1 5-0
FC Salzburg Aut Zalgiris Vilnius Lit 5-0 2-0
Garabag Agdam Azb Eintracht Frankfurt Ger 0-2 1-2
FK Minsk Bls Standard LiŔge Bel 0-2 1-3
FK Jablonec Cze Real Betis Esp 1-2 0-6
NK Rijeka Cro VfB Stuttgart Ger 2-1 2-2
Chernomorets Odesa Ukr SkŰnderbeu KoršŰ Alb 1-0 0-1
Penalty shootout: SkŰnderbeu KoršŰ - Chernomorets Odesa 6 - 7
FC Sankt Gallen Sui Spartak Moscow Rus 1-1 4-2
Molde FK Nor Rubin Kazan Rus 0-2 0-3
Vojvodina Novi Sad Srb Sheriff Tiraspol Mol 1-1 1-2
FK KukŰsi Alb Trabzonspor Tur 0-2 1-3
Esbjerg fB Den AS Saint-╔tienne Fra 4-3 1-0
Grasshoppers ZŘrich Sui Fiorentina Ita 1-2 1-0
Maccabi Haifa Isr Astra Giurgiu Rom 2-0 1-1
Udinese Ita Slovan Liberec Cze 1-3 1-1
Dinamo Tbilisi Geo Tottenham Hotspur Eng 0-5 0-3
Estoril Praia Por FC Pasching Aut 2-0 2-1
Kalju Nomme Est Dnipro Dnipropetrovsk Ukr 1-3 0-2
Partizan Belgrade Srb FC Thun Sui 1-0 0-3
 
Group Stage
Valencia Esp Swansea City Eng 0-3 1-0
FC Sankt Gallen Sui Kuban Krasnodar Rus 2-0 0-4
Kuban Krasnodar Rus Valencia Esp 0-2 1-1
Swansea City Eng FC Sankt Gallen Sui 1-0 0-1
Swansea City Eng Kuban Krasnodar Rus 1-1 1-1
Valencia Esp FC Sankt Gallen Sui 5-1 3-2
 
Dinamo Zagreb Cro Chernomorets Odesa Ukr 1-2 1-2
PSV Eindhoven Ned Ludogorets Razgrad Bul 0-2 0-2
Ludogorets Razgrad Bul Dinamo Zagreb Cro 3-0 2-1
Chernomorets Odesa Ukr PSV Eindhoven Ned 0-2 1-0
Chernomorets Odesa Ukr Ludogorets Razgrad Bul 0-1 1-1
Dinamo Zagreb Cro PSV Eindhoven Ned 0-0 0-2
 
FC Salzburg Aut IF Elfsborg Swe 4-0 1-0
Standard LiŔge Bel Esbjerg fB Den 1-2 1-2
Esbjerg fB Den FC Salzburg Aut 1-2 0-3
IF Elfsborg Swe Standard LiŔge Bel 1-1 3-1
IF Elfsborg Swe Esbjerg fB Den 1-2 0-1
FC Salzburg Aut Standard LiŔge Bel 2-1 3-1
 
Zulte Waregem Bel Wigan Athletic Eng 0-0 2-1
NK Maribor Slo Rubin Kazan Rus 2-5 1-1
Rubin Kazan Rus Zulte Waregem Bel 4-0 2-0
Wigan Athletic Eng NK Maribor Slo 3-1 1-2
Wigan Athletic Eng Rubin Kazan Rus 1-1 0-1
Zulte Waregem Bel NK Maribor Slo 1-3 1-0
 
Fiorentina Ita Pašos de Ferreira Por 3-0 0-0
Pandurii TÔrgu Jiu Rom Dnipro Dnipropetrovsk Ukr 0-1 1-4
Dnipro Dnipropetrovsk Ukr Fiorentina Ita 1-2 1-2
Pašos de Ferreira Por Pandurii TÔrgu Jiu Rom 1-1 0-0
Pašos de Ferreira Por Dnipro Dnipropetrovsk Ukr 0-2 0-2
Fiorentina Ita Pandurii TÔrgu Jiu Rom 3-0 2-1
 
Eintracht Frankfurt Ger Girondins Bordeaux Fra 3-0 1-0
Maccabi Tel-Aviv Isr APOEL Nicosia Cyp 0-0 0-0
APOEL Nicosia Cyp Eintracht Frankfurt Ger 0-3 0-2
Girondins Bordeaux Fra Maccabi Tel-Aviv Isr 1-2 0-1
Girondins Bordeaux Fra APOEL Nicosia Cyp 2-1 1-2
Eintracht Frankfurt Ger Maccabi Tel-Aviv Isr 2-0 2-4
 
Dinamo Kiev Ukr Racing Genk Bel 0-1 1-3
FC Thun Sui Rapid Wien Aut 1-0 1-2
Rapid Wien Aut Dinamo Kiev Ukr 2-2 1-3
Racing Genk Bel FC Thun Sui 2-1 1-0
Racing Genk Bel Rapid Wien Aut 1-1 2-2
Dinamo Kiev Ukr FC Thun Sui 3-0 2-0
 
SC Freiburg Ger Slovan Liberec Cze 2-2 2-1
Estoril Praia Por Sevilla Esp 1-2 1-1
Sevilla Esp SC Freiburg Ger 2-0 2-0
Slovan Liberec Cze Estoril Praia Por 2-1 2-1
Slovan Liberec Cze Sevilla Esp 1-1 1-1
SC Freiburg Ger Estoril Praia Por 1-1 0-0
 
Real Betis Esp Olympique Lyon Fra 0-0 0-1
Vitˇria GuimarŃes Por NK Rijeka Cro 4-0 0-0
NK Rijeka Cro Real Betis Esp 1-1 0-0
Olympique Lyon Fra Vitˇria GuimarŃes Por 1-1 2-1
Olympique Lyon Fra NK Rijeka Cro 1-0 1-1
Real Betis Esp Vitˇria GuimarŃes Por 1-0 1-0
 
Apollon Limassol Cyp Trabzonspor Tur 1-2 2-4
Lazio Ita Legia Warsaw Pol 1-0 2-0
Legia Warsaw Pol Apollon Limassol Cyp 0-1 2-0
Trabzonspor Tur Lazio Ita 3-3 0-0
Trabzonspor Tur Legia Warsaw Pol 2-0 2-0
Apollon Limassol Cyp Lazio Ita 0-0 1-2
 
Sheriff Tiraspol Mol Anzhi Makhachkala Rus 0-0 1-1
Tottenham Hotspur Eng Troms° IL Nor 3-0 2-0
Troms° IL Nor Sheriff Tiraspol Mol 1-1 0-2
Anzhi Makhachkala Rus Tottenham Hotspur Eng 0-2 1-4
Anzhi Makhachkala Rus Troms° IL Nor 1-0 1-0
Sheriff Tiraspol Mol Tottenham Hotspur Eng 0-2 1-2
 
PAOK Thessaloniki Gre Shakhtyor Karaganda Kaz 2-1 2-0
Maccabi Haifa Isr AZ Alkmaar Ned 0-1 0-2
AZ Alkmaar Ned PAOK Thessaloniki Gre 1-1 2-2
Shakhtyor Karaganda Kaz Maccabi Haifa Isr 2-2 1-2
Shakhtyor Karaganda Kaz AZ Alkmaar Ned 1-1 0-1
PAOK Thessaloniki Gre Maccabi Haifa Isr 3-2 0-0
 
Round 2
Dnipro Dnipropetrovsk Ukr Tottenham Hotspur Eng 1-0 1-3
Real Betis Esp Rubin Kazan Rus 1-1 2-0
Swansea City Eng Napoli Ita 0-0 1-3
Juventus Ita Trabzonspor Tur 2-0 2-0
NK Maribor Slo Sevilla Esp 2-2 1-2
Viktoria Plzen Cze Shakhtar Donetsk Ukr 1-1 2-1
Chernomorets Odesa Ukr Olympique Lyon Fra 0-0 0-1
Lazio Ita Ludogorets Razgrad Bul 0-1 3-3
Esbjerg fB Den Fiorentina Ita 1-3 1-1
Ajax Ned FC Salzburg Aut 0-3 1-3
Maccabi Tel-Aviv Isr FC Basel Sui 0-0 0-3
FC Porto Por Eintracht Frankfurt Ger 2-2 3-3
Anzhi Makhachkala Rus Racing Genk Bel 0-0 2-0
Dinamo Kiev Ukr Valencia Esp 0-2 0-0
PAOK Thessaloniki Gre Benfica Por 0-1 0-3
Slovan Liberec Cze AZ Alkmaar Ned 0-1 1-1
 
Round 3
AZ Alkmaar Ned Anzhi Makhachkala Rus 1-0 0-0
Ludogorets Razgrad Bul Valencia Esp 0-3 0-1
FC Porto Por Napoli Ita 1-0 2-2
Olympique Lyon Fra Viktoria Plzen Cze 4-1 1-2
Sevilla Esp Real Betis Esp 0-2 2-0
Penalty shootout: Real Betis - Sevilla 3 - 4
Tottenham Hotspur Eng Benfica Por 1-3 2-2
FC Basel Sui FC Salzburg Aut 0-0 2-1
Juventus Ita Fiorentina Ita 1-1 1-0
 
Quarter Finals
AZ Alkmaar Ned Benfica Por 0-1 0-2
Olympique Lyon Fra Juventus Ita 0-1 1-2
FC Basel Sui Valencia Esp 3-0 0-5
FC Porto Por Sevilla Esp 1-0 1-4
 
Semi Finals
Sevilla Esp Valencia Esp 2-0 1-3
Benfica Por Juventus Ita 2-1 0-0
 
Final
Sevilla Esp Benfica Por 0-0  
Penalty shootout: Sevilla - Benfica 4-2


Bert Kassies bert.kassies@xs4all.nl