[ Main | Country Ranking | Country Coef | Team Coef | Team Ranking | Print

2006 <

UEFA European Cup Matches 2006/2007

> 2008
 
CHAMPIONS LEAGUE
1st Qualifying Round
KS Elbasani Alb Ekranas Panevezys Lit 1-0 0-3
TVMK Tallinn Est FH Hafnarfjardar Isl 2-3 1-1
Metalurgs Liepaja Lat FK Aktobe Kaz 1-0 1-1
MyPa-47 Fin The New Saints Wal 1-0 1-0
Cork City Irl Apollon Limassol Cyp 1-0 1-1
Sioni Bolnisi Geo FK Baku Azb 2-0 0-1
F91 Dudelange Lux Rabotnicki Skopje Mac 0-1 0-0
Shakhtior Saligorsk Bls Siroki Brijeg Bos 0-1 0-1
Birkirkara Mlt B36 Torshavn Far 0-3 2-2
Linfield Belfast Nir Nova Gorica Slo 1-3 2-2
Pyunik Yerevan Arm Sheriff Tiraspol Mol 0-0 0-2
 
2nd Qualifying Round
Nova Gorica Slo Steaua Bucuresti Rom 0-2 0-3
Levski Sofia Bul Sioni Bolnisi Geo 2-0 2-0
FC Zürich Sui FC Salzburg Aut 2-1 0-2
Djurgċrdens IF Swe MFK Ruzomberok Svk 1-0 1-3
DVSC Debrecen Hun Rabotnicki Skopje Mac 1-1 1-4
Cork City Irl Red Star Belgrade Srb 0-1 0-3
Fenerbahçe Tur B36 Torshavn Far 4-0 5-0
Mladá Boleslav Cze Vċlerengen IF Nor 3-1 2-2
Sheriff Tiraspol Mol Spartak Moscow Rus 1-1 0-0
Metalurgs Liepaja Lat Dinamo Kiev Ukr 1-4 0-4
FH Hafnarfjardar Isl Legia Warsaw Pol 0-1 0-2
FC Kĝbenhavn Den MyPa-47 Fin 2-0 2-2
Ekranas Panevezys Lit Dinamo Zagreb Cro 1-4 2-5
Hearts FC Sco Siroki Brijeg Bos 3-0 0-0
 
3rd Qualifying Round
Slovan Liberec Cze Spartak Moscow Rus 0-0 1-2
Shakhtar Donetsk Ukr Legia Warsaw Pol 1-0 3-2
FC Salzburg Aut Valencia Esp 1-0 0-3
Levski Sofia Bul Chievo Verona Ita 2-0 2-2
Hearts FC Sco AEK Athens Gre 1-2 0-3
CSKA Moscow Rus MFK Ruzomberok Svk 3-0 2-0
AC Milan Ita Red Star Belgrade Srb 1-0 2-1
Galatasaray Tur Mladá Boleslav Cze 5-2 1-1
Standard Liège Bel Steaua Bucuresti Rom 2-2 1-2
Austria Wien Aut Benfica Por 1-1 0-3
Dinamo Zagreb Cro Arsenal Eng 0-3 1-2
FC Kĝbenhavn Den Ajax Ned 1-2 2-0
Hamburger SV Ger Osasuna Esp 0-0 1-1
Dinamo Kiev Ukr Fenerbahçe Tur 3-1 2-2
Liverpool Eng Maccabi Haifa Isr 2-1 1-1
Lille OSC Fra Rabotnicki Skopje Mac 3-0 1-0
 
Group Stage
Chelsea Eng Werder Bremen Ger 2-0 0-1
FC Barcelona Esp Levski Sofia Bul 5-0 2-0
Levski Sofia Bul Chelsea Eng 1-3 0-2
Werder Bremen Ger FC Barcelona Esp 1-1 0-2
Werder Bremen Ger Levski Sofia Bul 2-0 3-0
Chelsea Eng FC Barcelona Esp 1-0 2-2
 
Sporting CP Lisbon Por Internazionale Ita 1-0 0-1
Bayern München Ger Spartak Moscow Rus 4-0 2-2
Spartak Moscow Rus Sporting CP Lisbon Por 1-1 3-1
Internazionale Ita Bayern München Ger 0-2 1-1
Internazionale Ita Spartak Moscow Rus 2-1 1-0
Sporting CP Lisbon Por Bayern München Ger 0-1 0-0
 
Galatasaray Tur Girondins Bordeaux Fra 0-0 1-3
PSV Eindhoven Ned Liverpool Eng 0-0 0-2
Liverpool Eng Galatasaray Tur 3-2 2-3
Girondins Bordeaux Fra PSV Eindhoven Ned 0-1 3-1
Girondins Bordeaux Fra Liverpool Eng 0-1 0-3
Galatasaray Tur PSV Eindhoven Ned 1-2 0-2
 
Olympiakos Piraeus Gre Valencia Esp 2-4 0-2
AS Roma Ita Shakhtar Donetsk Ukr 4-0 0-1
Shakhtar Donetsk Ukr Olympiakos Piraeus Gre 2-2 1-1
Valencia Esp AS Roma Ita 2-1 0-1
Valencia Esp Shakhtar Donetsk Ukr 2-0 2-2
Olympiakos Piraeus Gre AS Roma Ita 0-1 1-1
 
Dinamo Kiev Ukr Steaua Bucuresti Rom 1-4 1-1
Olympique Lyon Fra Real Madrid Esp 2-0 2-2
Real Madrid Esp Dinamo Kiev Ukr 5-1 2-2
Steaua Bucuresti Rom Olympique Lyon Fra 0-3 1-1
Steaua Bucuresti Rom Real Madrid Esp 1-4 0-1
Dinamo Kiev Ukr Olympique Lyon Fra 0-3 0-1
 
Manchester United Eng Celtic Sco 3-2 0-1
FC Kĝbenhavn Den Benfica Por 0-0 1-3
Benfica Por Manchester United Eng 0-1 1-3
Celtic Sco FC Kĝbenhavn Den 1-0 1-3
Celtic Sco Benfica Por 3-0 0-3
Manchester United Eng FC Kĝbenhavn Den 3-0 0-1
 
FC Porto Por CSKA Moscow Rus 0-0 2-0
Hamburger SV Ger Arsenal Eng 1-2 1-3
Arsenal Eng FC Porto Por 2-0 0-0
CSKA Moscow Rus Hamburger SV Ger 1-0 2-3
CSKA Moscow Rus Arsenal Eng 1-0 0-0
FC Porto Por Hamburger SV Ger 4-1 3-1
 
Anderlecht Bel Lille OSC Fra 1-1 2-2
AC Milan Ita AEK Athens Gre 3-0 0-1
AEK Athens Gre Anderlecht Bel 1-1 2-2
Lille OSC Fra AC Milan Ita 0-0 2-0
Lille OSC Fra AEK Athens Gre 3-1 0-1
Anderlecht Bel AC Milan Ita 0-1 1-4
 
Round 2
Celtic Sco AC Milan Ita 0-0 0-1
Lille OSC Fra Manchester United Eng 0-1 0-1
PSV Eindhoven Ned Arsenal Eng 1-0 1-1
Real Madrid Esp Bayern München Ger 3-2 1-2
AS Roma Ita Olympique Lyon Fra 0-0 2-0
FC Barcelona Esp Liverpool Eng 1-2 1-0
FC Porto Por Chelsea Eng 1-1 1-2
Internazionale Ita Valencia Esp 2-2 0-0
 
Quarter Finals
AC Milan Ita Bayern München Ger 2-2 2-0
PSV Eindhoven Ned Liverpool Eng 0-3 0-1
AS Roma Ita Manchester United Eng 2-1 1-7
Chelsea Eng Valencia Esp 1-1 2-1
 
Semi Finals
Chelsea Eng Liverpool Eng 1-0 0-1
Penalty shootout: Liverpool - Chelsea 4 - 1
Manchester United Eng AC Milan Ita 3-2 0-3
 
Final
Liverpool Eng AC Milan Ita 1-2  

UEFA CUP
1st Qualifying Round
HJK Helsinki Fin Drogheda United Irl 1-1 1-3
Brĝndby IF Den Valur Reykjavik Isl 3-1 0-0
Gefle IF Swe Llanelli FC Wal 1-2 0-0
Jeunesse d'Esch Lux Skonto Riga Lat 0-2 0-3
Ċtvidabergs FF Swe Etzella Ettelbrück Lux 4-0 3-0
FK Ventspils Lat GI Gotu Far 2-1 2-0
Glentoran Nir SK Brann Bergen Nor 0-1 0-1
Randers FC Den IA Akranes Isl 1-0 1-2
Portadown Nir FBK Kaunas Lit 1-3 0-1
Rhyl FC Wal Suduva Marijampole Lit 0-0 1-2
Levadia Tallinn Est Haka Valkeakoski Fin 2-0 0-1
Skala IF Far Start Kristiansand Nor 0-1 0-3
Lyn Oslo Nor Flora Tallinn Est 1-1 0-0
IFK Göteborg Swe Derry City Irl 0-1 0-1
 
Újpest TE Hun FC Vaduz Lie 0-4 1-0
Zimbru Chisinau Mol Garabag Agdam Azb 1-1 2-1
Mika Ashtarak Arm Young Boys Sui 1-3 0-1
Videoton Fehérvár Hun Kairat Almaty Kaz 1-0 1-2
Zaglebie Lubin Pol Dinamo Minsk Bls 1-1 0-0
Karvan Evlakh Azb Spartak Trnava Svk 1-0 1-0
Ameri Tbilisi Geo Banants Yerevan Arm 0-1 2-1
BATE Borisov Bls Nistru Otaci Mol 2-0 1-0
FC Basel Sui Tobol Kustanai Kaz 3-1 0-0
Petrzalka Bratislava Svk Georgia Tbilisi Geo 2-0 1-2
 
Varteks Varazdin Cro SK Tirana Alb 1-1 0-2
Dinamo Tirana Alb CSKA Sofia Bul 0-1 1-4
NK Koper Slo Litex Lovech Bul 0-1 0-5
FK Sarajevo Bos Ràngers FC And 3-0 2-0
NK Orasje Bos NK Domzale Slo 0-2 0-5
Hibernians FC Mlt Dinamo Bucuresti Rom 0-4 1-5
APOEL Nicosia Cyp Murata Sma 3-1 4-0
NK Rijeka Cro Omonia Nicosia Cyp 2-2 1-2
Lokomotiv Sofia Bul Makedonija Skopje Mac 2-0 1-1
Vardar Skopje Mac KSV Roeselare Bel 1-2 1-5
Rapid Bucuresti Rom Sliema Wanderers Mlt 5-0 1-0
 
2nd Qualifying Round
Start Kristiansand Nor Drogheda United Irl 1-0 0-1
Penalty shootout: Drogheda United - Start Kristiansand 10-11
OB Odense Den Llanelli FC Wal 1-0 5-1
Randers FC Den FBK Kaunas Lit 3-1 0-1
FC Twente Enschede Ned Levadia Tallinn Est 1-1 0-1
FK Ventspils Lat Newcastle United Eng 0-1 0-0
SK Brann Bergen Nor Ċtvidabergs FF Swe 3-3 1-1
Molde FK Nor Skonto Riga Lat 0-0 2-1
Flora Tallinn Est Brĝndby IF Den 0-0 0-4
Suduva Marijampole Lit Club Brugge Bel 0-2 2-5
Gretna FC Sco Derry City Irl 1-5 2-2
 
Petrzalka Bratislava Svk Dinamo Minsk Bls 2-1 3-2
SV Ried Aut FC Sion Sui 0-0 0-1
Videoton Fehérvár Hun Grasshoppers Zürich Sui 1-1 0-2
Karvan Evlakh Azb Slavia Praha Cze 0-2 0-0
Chernomorets Odesa Ukr Wisla Plock Pol 0-0 1-1
FC Basel Sui FC Vaduz Lie 1-0 1-2
Zimbru Chisinau Mol Metalurg Zaporizhia Ukr 0-0 0-3
SV Mattersburg Aut Wisla Kraków Pol 1-1 0-1
Hertha BSC Ger Ameri Tbilisi Geo 1-0 2-2
Rubin Kazan Rus BATE Borisov Bls 3-0 2-0
Young Boys Sui Olympique Marseille Fra 3-3 0-0
 
APOEL Nicosia Cyp Trabzonspor Tur 1-1 0-1
Hapoel Tel-Aviv Isr NK Domzale Slo 1-2 3-0
CSKA Sofia Bul Hajduk Kula Srb 0-0 1-1
KSV Roeselare Bel Ethnikos Achna Cyp 2-1 0-5
OFK Belgrade Srb AJ Auxerre Fra 1-0 1-5
Dinamo Bucuresti Rom Beitar Jerusalem Isr 1-0 1-1
Partizan Belgrade Srb NK Maribor Slo 2-1 1-1
FK Sarajevo Bos Rapid Bucuresti Rom 1-0 0-2
Bnei Yehuda Isr Lokomotiv Sofia Bul 0-2 0-4
Omonia Nicosia Cyp Litex Lovech Bul 0-0 1-2
SK Tirana Alb Kayserispor Tur 0-2 1-3
 
Round 1
Chernomorets Odesa Ukr Hapoel Tel-Aviv Isr 0-1 1-3
Sporting Braga Por Chievo Verona Ita 2-0 1-2
Levadia Tallinn Est Newcastle United Eng 0-1 1-2
Molde FK Nor Glasgow Rangers Sco 0-0 0-2
Standard Liège Bel Celta de Vigo Esp 0-1 0-3
 
Maccabi Haifa Isr Litex Lovech Bul 1-1 3-1
Derry City Irl Paris Saint-Germain Fra 0-0 0-2
Hertha BSC Ger OB Odense Den 2-2 0-1
Legia Warsaw Pol Austria Wien Aut 1-1 0-1
Panathinaikos Gre Metalurg Zaporizhia Ukr 1-1 1-0
 
Lokomotiv Moscow Rus Zulte Waregem Bel 2-1 0-2
Hearts FC Sco Sparta Praha Cze 0-2 0-0
Fenerbahçe Tur Randers FC Den 2-1 3-0
FC Salzburg Aut Blackburn Rovers Eng 2-2 0-2
Schalke 04 Ger AS Nancy Lorraine Fra 1-0 1-3
 
Ethnikos Achna Cyp RC Lens Fra 0-0 1-3
Slovan Liberec Cze Red Star Belgrade Srb 2-0 2-1
AZ Alkmaar Ned Kayserispor Tur 3-2 1-1
Rubin Kazan Rus AC Parma Ita 0-1 0-1
Eintracht Frankfurt Ger Brĝndby IF Den 4-0 2-2
 
Atromitos FC Gre Sevilla Esp 1-2 0-4
Besiktas Tur CSKA Sofia Bul 2-0 2-2
Vitória Setúbal Por Heerenveen Ned 0-3 0-0
Olympique Marseille Fra Mladá Boleslav Cze 1-0 2-4
Ċtvidabergs FF Swe Grasshoppers Zürich Sui 0-3 0-5
 
Rapid Bucuresti Rom Nacional Funchal Por 1-0 2-1
Trabzonspor Tur Osasuna Esp 2-2 0-0
FC Basel Sui Rabotnicki Skopje Mac 6-2 1-0
West Ham United Eng Palermo Ita 0-1 0-3
Lokomotiv Sofia Bul Feyenoord Ned 2-2 0-0
 
MFK Ruzomberok Svk Club Brugge Bel 0-1 1-1
FC Sion Sui Bayer Leverkusen Ger 0-0 1-3
Partizan Belgrade Srb FC Groningen Ned 4-2 0-1
Xanthi FC Gre Dinamo Bucuresti Rom 3-4 1-4
Slavia Praha Cze Tottenham Hotspur Eng 0-1 0-1
 
Start Kristiansand Nor Ajax Ned 2-5 0-4
Petrzalka Bratislava Svk Espanyol Esp 2-2 1-3
Wisla Kraków Pol Iraklis Thessaloniki Gre 0-1 2-0
Livorno Ita SV Pasching Aut 2-0 1-0
Dinamo Zagreb Cro AJ Auxerre Fra 1-2 1-3
 
Group Stage
Livorno Ita Glasgow Rangers Sco 2-3  
Maccabi Haifa Isr AJ Auxerre Fra 3-1  
Glasgow Rangers Sco Maccabi Haifa Isr 2-0  
Partizan Belgrade Srb Livorno Ita 1-1  
AJ Auxerre Fra Glasgow Rangers Sco 2-2  
Maccabi Haifa Isr Partizan Belgrade Srb 1-0  
Partizan Belgrade Srb AJ Auxerre Fra 1-4  
Livorno Ita Maccabi Haifa Isr 1-1  
AJ Auxerre Fra Livorno Ita 0-1  
Glasgow Rangers Sco Partizan Belgrade Srb 1-0  
 
Besiktas Tur Tottenham Hotspur Eng 0-2  
Club Brugge Bel Bayer Leverkusen Ger 1-1  
Tottenham Hotspur Eng Club Brugge Bel 3-1  
Dinamo Bucuresti Rom Besiktas Tur 2-1  
Bayer Leverkusen Ger Tottenham Hotspur Eng 0-1  
Club Brugge Bel Dinamo Bucuresti Rom 1-1  
Dinamo Bucuresti Rom Bayer Leverkusen Ger 2-1  
Besiktas Tur Club Brugge Bel 2-1  
Bayer Leverkusen Ger Besiktas Tur 2-1  
Tottenham Hotspur Eng Dinamo Bucuresti Rom 3-1  
 
AZ Alkmaar Ned Sporting Braga Por 3-0  
Slovan Liberec Cze Sevilla Esp 0-0  
Sporting Braga Por Slovan Liberec Cze 4-0  
Grasshoppers Zürich Sui AZ Alkmaar Ned 2-5  
Sevilla Esp Sporting Braga Por 2-0  
Slovan Liberec Cze Grasshoppers Zürich Sui 4-1  
Grasshoppers Zürich Sui Sevilla Esp 0-4  
AZ Alkmaar Ned Slovan Liberec Cze 2-2  
Sevilla Esp AZ Alkmaar Ned 1-2  
Sporting Braga Por Grasshoppers Zürich Sui 2-0  
 
Osasuna Esp Heerenveen Ned 0-0  
OB Odense Den AC Parma Ita 1-2  
Heerenveen Ned OB Odense Den 0-2  
RC Lens Fra Osasuna Esp 3-1  
AC Parma Ita Heerenveen Ned 2-1  
OB Odense Den RC Lens Fra 1-1  
RC Lens Fra AC Parma Ita 1-2  
Osasuna Esp OB Odense Den 3-1  
AC Parma Ita Osasuna Esp 0-3  
Heerenveen Ned RC Lens Fra 1-0  
 
Wisla Kraków Pol Blackburn Rovers Eng 1-2  
FC Basel Sui Feyenoord Ned 1-1  
Blackburn Rovers Eng FC Basel Sui 3-0  
AS Nancy Lorraine Fra Wisla Kraków Pol 2-1  
Feyenoord Ned Blackburn Rovers Eng 0-0  
FC Basel Sui AS Nancy Lorraine Fra 2-2  
AS Nancy Lorraine Fra Feyenoord Ned 3-0  
Wisla Kraków Pol FC Basel Sui 3-1  
Feyenoord Ned Wisla Kraków Pol 3-1  
Blackburn Rovers Eng AS Nancy Lorraine Fra 1-0  
 
Austria Wien Aut Zulte Waregem Bel 1-4  
Sparta Praha Cze Espanyol Esp 0-2  
Zulte Waregem Bel Sparta Praha Cze 3-1  
Ajax Ned Austria Wien Aut 3-0  
Espanyol Esp Zulte Waregem Bel 6-2  
Sparta Praha Cze Ajax Ned 0-0  
Ajax Ned Espanyol Esp 0-2  
Austria Wien Aut Sparta Praha Cze 0-1  
Espanyol Esp Austria Wien Aut 1-0  
Zulte Waregem Bel Ajax Ned 0-3  
 
Panathinaikos Gre Hapoel Tel-Aviv Isr 2-0  
Rapid Bucuresti Rom Paris Saint-Germain Fra 0-0  
Hapoel Tel-Aviv Isr Rapid Bucuresti Rom 2-2  
Mladá Boleslav Cze Panathinaikos Gre 0-1  
Paris Saint-Germain Fra Hapoel Tel-Aviv Isr 2-4  
Rapid Bucuresti Rom Mladá Boleslav Cze 1-1  
Mladá Boleslav Cze Paris Saint-Germain Fra 0-0  
Panathinaikos Gre Rapid Bucuresti Rom 0-0  
Paris Saint-Germain Fra Panathinaikos Gre 4-0  
Hapoel Tel-Aviv Isr Mladá Boleslav Cze 1-1  
 
Eintracht Frankfurt Ger Palermo Ita 1-2  
Newcastle United Eng Fenerbahçe Tur 1-0  
Palermo Ita Newcastle United Eng 0-1  
Celta de Vigo Esp Eintracht Frankfurt Ger 1-1  
Fenerbahçe Tur Palermo Ita 3-0  
Newcastle United Eng Celta de Vigo Esp 2-1  
Celta de Vigo Esp Fenerbahçe Tur 1-0  
Eintracht Frankfurt Ger Newcastle United Eng 0-0  
Fenerbahçe Tur Eintracht Frankfurt Ger 2-2  
Palermo Ita Celta de Vigo Esp 1-1  
 
Round 3
Zulte Waregem Bel Newcastle United Eng 1-3 0-1
Sporting Braga Por AC Parma Ita 1-0 1-0
RC Lens Fra Panathinaikos Gre 3-1 0-0
Bayer Leverkusen Ger Blackburn Rovers Eng 3-2 0-0
Hapoel Tel-Aviv Isr Glasgow Rangers Sco 2-1 0-4
Livorno Ita Espanyol Esp 1-2 0-2
Fenerbahçe Tur AZ Alkmaar Ned 3-3 2-2
Werder Bremen Ger Ajax Ned 3-0 1-3
Spartak Moscow Rus Celta de Vigo Esp 1-1 1-2
CSKA Moscow Rus Maccabi Haifa Isr 0-0 0-1
AEK Athens Gre Paris Saint-Germain Fra 0-2 0-2
Benfica Por Dinamo Bucuresti Rom 1-0 2-1
Steaua Bucuresti Rom Sevilla Esp 0-2 0-1
Shakhtar Donetsk Ukr AS Nancy Lorraine Fra 1-1 1-0
Girondins Bordeaux Fra Osasuna Esp 0-0 0-1
 
Round 4
Newcastle United Eng AZ Alkmaar Ned 4-2 0-2
Maccabi Haifa Isr Espanyol Esp 0-0 0-4
Glasgow Rangers Sco Osasuna Esp 1-1 0-1
Sporting Braga Por Tottenham Hotspur Eng 2-3 2-3
Sevilla Esp Shakhtar Donetsk Ukr 2-2 3-2
RC Lens Fra Bayer Leverkusen Ger 2-1 0-3
Paris Saint-Germain Fra Benfica Por 2-1 1-3
Celta de Vigo Esp Werder Bremen Ger 0-1 0-2
 
Quarter Finals
AZ Alkmaar Ned Werder Bremen Ger 0-0 1-4
Bayer Leverkusen Ger Osasuna Esp 0-3 0-1
Sevilla Esp Tottenham Hotspur Eng 2-1 2-2
Espanyol Esp Benfica Por 3-2 0-0
 
Semi Finals
Espanyol Esp Werder Bremen Ger 3-0 2-1
Osasuna Esp Sevilla Esp 1-0 0-2
 
Final
Espanyol Esp Sevilla Esp 2-2  
Penalty shootout: Espanyol - Sevilla 1-3


Bert Kassies bert.kassies@xs4all.nl