[ Main | Country Ranking | Country Coef | Team Coef | Team Ranking | Print

2004 <

UEFA European Cup Matches 2004/2005

> 2006
 
CHAMPIONS LEAGUE
1st Qualifying Round
KR Reykjavik Isl Shelbourne Irl 2-2 0-0
Skonto Riga Lat Rhyl FC Wal 4-0 3-1
Flora Tallinn Est Nova Gorica Slo 2-4 1-3
Linfield Belfast Nir HJK Helsinki Fin 0-1 0-1
Pobeda Prilep Mac Pyunik Yerevan Arm 1-3 1-1
Sheriff Tiraspol Mol Jeunesse d'Esch Lux 2-0 0-1
Georgia Tbilisi Geo HB Torshavn Far 5-0 0-3
Sliema Wanderers Mlt FBK Kaunas Lit 0-2 1-4
Siroki Brijeg Bos Neftchi Baku Azb 2-1 0-1
FC Gomel Bls SK Tirana Alb 0-2 1-0
 
2nd Qualifying Round
Pyunik Yerevan Arm Shakhtar Donetsk Ukr 1-3 0-1
APOEL Nicosia Cyp Sparta Praha Cze 2-2 1-2
Rosenborg BK Nor Sheriff Tiraspol Mol 2-1 2-0
Young Boys Sui Red Star Belgrade Srb 2-2 0-3
Nova Gorica Slo FC Křbenhavn Den 1-2 5-0
Neftchi Baku Azb CSKA Moscow Rus 0-0 0-2
MSK Zilina Svk Dinamo Bucuresti Rom 0-1 0-1
HJK Helsinki Fin Maccabi Tel-Aviv Isr 0-0 0-1
Skonto Riga Lat Trabzonspor Tur 1-1 0-3
Club Brugge Bel Lokomotiv Plovdiv Bul 2-0 4-0
SK Tirana Alb Ferencváros Hun 2-3 1-0
Hajduk Split Cro Shelbourne Irl 3-2 0-2
Djurgĺrdens IF Swe FBK Kaunas Lit 0-0 2-0
Georgia Tbilisi Geo Wisla Kraków Pol 2-8 0-3
 
3rd Qualifying Round
Grazer AK Aut Liverpool Eng 0-2 1-0
Juventus Ita Djurgĺrdens IF Swe 2-2 4-1
Ferencváros Hun Sparta Praha Cze 1-0 0-2
Rosenborg BK Nor Maccabi Haifa Isr 2-1 3-2
Bayer Leverkusen Ger Baník Ostrava Cze 5-0 1-2
CSKA Moscow Rus Glasgow Rangers Sco 2-1 1-1
Shakhtar Donetsk Ukr Club Brugge Bel 4-1 2-2
Dinamo Kiev Ukr Trabzonspor Tur 1-2 2-0
Red Star Belgrade Srb PSV Eindhoven Ned 3-2 0-5
Dinamo Bucuresti Rom Manchester United Eng 1-2 0-3
FC Basel Sui Internazionale Ita 1-1 1-4
Benfica Por Anderlecht Bel 1-0 0-3
Shelbourne Irl Deportivo La Coruńa Esp 0-0 0-3
PAOK Thessaloniki Gre Maccabi Tel-Aviv Isr 0-3 0-1
Nova Gorica Slo AS Monaco Fra 0-3 0-6
Wisla Kraków Pol Real Madrid Esp 0-2 1-3
 
Group Stage
Liverpool Eng AS Monaco Fra 2-0 0-1
Deportivo La Coruńa Esp Olympiakos Piraeus Gre 0-0 0-1
Olympiakos Piraeus Gre Liverpool Eng 1-0 1-3
AS Monaco Fra Deportivo La Coruńa Esp 2-0 5-0
AS Monaco Fra Olympiakos Piraeus Gre 2-1 0-1
Liverpool Eng Deportivo La Coruńa Esp 0-0 1-0
 
Bayer Leverkusen Ger Real Madrid Esp 3-0 1-1
AS Roma Ita Dinamo Kiev Ukr 0-3 0-2
Dinamo Kiev Ukr Bayer Leverkusen Ger 4-2 0-3
Real Madrid Esp AS Roma Ita 4-2 3-0
Real Madrid Esp Dinamo Kiev Ukr 1-0 2-2
Bayer Leverkusen Ger AS Roma Ita 3-1 1-1
 
Ajax Ned Juventus Ita 0-1 0-1
Maccabi Tel-Aviv Isr Bayern München Ger 0-1 1-5
Bayern München Ger Ajax Ned 4-0 2-2
Juventus Ita Maccabi Tel-Aviv Isr 1-0 1-1
Juventus Ita Bayern München Ger 1-0 1-0
Ajax Ned Maccabi Tel-Aviv Isr 3-0 1-2
 
Fenerbahçe Tur Sparta Praha Cze 1-0 1-0
Olympique Lyon Fra Manchester United Eng 2-2 1-2
Manchester United Eng Fenerbahçe Tur 6-2 0-3
Sparta Praha Cze Olympique Lyon Fra 1-2 0-5
Sparta Praha Cze Manchester United Eng 0-0 1-4
Fenerbahçe Tur Olympique Lyon Fra 1-3 2-4
 
Panathinaikos Gre Rosenborg BK Nor 2-1 2-2
Arsenal Eng PSV Eindhoven Ned 1-0 1-1
PSV Eindhoven Ned Panathinaikos Gre 1-0 1-4
Rosenborg BK Nor Arsenal Eng 1-1 1-5
Rosenborg BK Nor PSV Eindhoven Ned 1-2 0-1
Panathinaikos Gre Arsenal Eng 2-2 1-1
 
Shakhtar Donetsk Ukr AC Milan Ita 0-1 0-4
Celtic Sco FC Barcelona Esp 1-3 1-1
FC Barcelona Esp Shakhtar Donetsk Ukr 3-0 0-2
AC Milan Ita Celtic Sco 3-1 0-0
AC Milan Ita FC Barcelona Esp 1-0 1-2
Shakhtar Donetsk Ukr Celtic Sco 3-0 0-1
 
Valencia Esp Anderlecht Bel 2-0 2-1
Internazionale Ita Werder Bremen Ger 2-0 1-1
Werder Bremen Ger Valencia Esp 2-1 2-0
Anderlecht Bel Internazionale Ita 1-3 0-3
Anderlecht Bel Werder Bremen Ger 1-2 1-5
Valencia Esp Internazionale Ita 1-5 0-0
 
Paris Saint-Germain Fra Chelsea Eng 0-3 0-0
FC Porto Por CSKA Moscow Rus 0-0 1-0
CSKA Moscow Rus Paris Saint-Germain Fra 2-0 3-1
Chelsea Eng FC Porto Por 3-1 1-2
Chelsea Eng CSKA Moscow Rus 2-0 1-0
Paris Saint-Germain Fra FC Porto Por 2-0 0-0
 
Round 2
Real Madrid Esp Juventus Ita 1-0 0-2
FC Porto Por Internazionale Ita 1-1 1-3
FC Barcelona Esp Chelsea Eng 2-1 2-4
Werder Bremen Ger Olympique Lyon Fra 0-3 2-7
Liverpool Eng Bayer Leverkusen Ger 3-1 3-1
PSV Eindhoven Ned AS Monaco Fra 1-0 2-0
Manchester United Eng AC Milan Ita 0-1 0-1
Bayern München Ger Arsenal Eng 3-1 0-1
 
Quarter Finals
Liverpool Eng Juventus Ita 2-1 0-0
Olympique Lyon Fra PSV Eindhoven Ned 1-1 1-1
Penalty shootout: PSV Eindhoven - Olympique Lyon 4 - 2
AC Milan Ita Internazionale Ita 2-0 3-0
Chelsea Eng Bayern München Ger 4-2 2-3
 
Semi Finals
AC Milan Ita PSV Eindhoven Ned 2-0 1-3
Chelsea Eng Liverpool Eng 0-0 0-1
 
Final
Liverpool Eng AC Milan Ita 3-3  
Penalty shootout: Liverpool - AC Milan 3-2

UEFA CUP
1st Qualifying Round
Sileks Kratovo Mac NK Maribor Slo 0-1 1-1
Marsaxlokk Mlt NK Primorje Slo 0-1 0-2
Pennarossa Sma Zeljeznicar Sarajevo Bos 1-5 0-4
Otelul Galati Rom Dinamo Tirana Alb 4-0 4-1
FC Santa Coloma And FK Modrica Bos 0-1 0-3
Omonia Nicosia Cyp Sloga Skopje Mac 4-0 4-1
Partizani Tirana Alb Birkirkara Mlt 4-2 1-2
 
Illichivets Mariupol Ukr Banants Yerevan Arm 2-0 2-0
FC Tbilisi Geo FK Shamkir Azb 1-0 4-1
BATE Borisov Bls Dinamo Tbilisi Geo 2-3 0-1
Shirak Gyumri Arm FC Tiraspol Mol 1-2 0-2
Nistru Otaci Mol Shakhtior Saligorsk Bls 1-1 2-1
Mika Ashtarak Arm Honvéd Budapest Hun 0-1 1-1
Dukla Banska Bystrica Svk Garabag Agdam Azb 3-0 1-0
 
Levadia Tallinn Est Bohemians Dublin Irl 0-0 3-1
Haverfordwest County Wal FH Hafnarfjardar Isl 0-1 1-3
Östers IF Swe Llansantffraid Wal 2-0 2-1
Portadown Nir Zalgiris Vilnius Lit 2-2 0-2
B68 Toftir Far FK Ventspils Lat 0-3 0-8
Haka Valkeakoski Fin Etzella Ettelbrück Lux 2-1 3-1
Ekranas Panevezys Lit F91 Dudelange Lux 1-0 2-1
FC Vaduz Lie Longford Town Irl 1-0 3-2
B36 Torshavn Far Metalurgs Liepaja Lat 1-3 1-8
Glentoran Nir Allianssi Vantaa Fin 2-2 2-1
IA Akranes Isl TVMK Tallinn Est 4-2 2-1
 
2nd Qualifying Round
Gençlerbirligi Tur NK Rijeka Cro 1-0 1-2
Levski Sofia Bul FK Modrica Bos 5-0 3-0
Bnei Sakhnin Isr Partizani Tirana Alb 3-0 3-1
Zeleznik Belgrade Srb Steaua Bucuresti Rom 2-4 2-1
Buducnost Banatski Dvor Srb NK Maribor Slo 1-2 1-0
Zeljeznicar Sarajevo Bos Litex Lovech Bul 1-2 0-7
Dinamo Zagreb Cro NK Primorje Slo 4-0 0-2
Omonia Nicosia Cyp CSKA Sofia Bul 1-1 1-3
Otelul Galati Rom Partizan Belgrade Srb 0-0 0-1
AEK Larnaca Cyp Maccabi Petah-Tikva Isr 3-0 0-4
 
Terek Grozny Rus Lech Poznan Pol 1-0 1-0
Slavia Praha Cze Dinamo Tbilisi Geo 3-1 0-2
Rapid Wien Aut Rubin Kazan Rus 0-2 3-0
Illichivets Mariupol Ukr Austria Wien Aut 0-0 0-3
Dukla Banska Bystrica Svk FC Wil Sui 3-1 1-1
Nistru Otaci Mol Sigma Olomouc Cze 1-2 0-4
Petrzalka Bratislava Svk Dnipro Dnipropetrovsk Ukr 0-3 1-1
SV Pasching Aut Zenit St. Petersburg Rus 3-1 0-2
Újpest TE Hun Servette FC Genčve Sui 3-1 2-0
Metalurg Donetsk Ukr FC Tiraspol Mol 3-0 2-1
FC Tbilisi Geo Legia Warsaw Pol 0-1 0-6
Amica Wronki Pol Honvéd Budapest Hun 1-0 0-1
Penalty shootout: Honvéd Budapest - Amica Wronki 4 - 5
 
Glentoran Nir IF Elfsborg Swe 0-1 1-2
SK Beveren Bel FC Vaduz Lie 3-1 2-1
Odd Grenland Nor Ekranas Panevezys Lit 3-1 1-2
FK Ventspils Lat Brřndby IF Den 0-0 1-1
Hammarby IF Swe IA Akranes Isl 2-0 2-1
Stabćk IF Nor Haka Valkeakoski Fin 3-1 3-1
Bodř/Glimt Nor Levadia Tallinn Est 2-1 1-2
Penalty shootout: Levadia Tallinn - Bodř/Glimt 7 - 8
FH Hafnarfjardar Isl Dunfermline Athletic Sco 2-2 2-1
Zalgiris Vilnius Lit AaB Aalborg Den 1-3 0-0
Östers IF Swe Metalurgs Liepaja Lat 2-2 1-1
 
Round 1
Grazer AK Aut Litex Lovech Bul 5-0 0-1
Metalurg Donetsk Ukr Lazio Ita 0-3 0-3
Bodř/Glimt Nor Besiktas Tur 1-1 0-1
Shelbourne Irl Lille OSC Fra 2-2 0-2
Hearts FC Sco Sporting Braga Por 3-1 2-2
 
Austria Wien Aut Legia Warsaw Pol 1-0 3-1
Dukla Banska Bystrica Svk Benfica Por 0-3 0-2
Partizan Belgrade Srb Dinamo Bucuresti Rom 3-1 0-0
AC Parma Ita NK Maribor Slo 3-2 0-0
Real Zaragoza Esp Sigma Olomouc Cze 1-0 3-2
 
Sporting CP Lisbon Por Rapid Wien Aut 2-0 0-0
Newcastle United Eng Bnei Sakhnin Isr 2-0 5-1
Steaua Bucuresti Rom CSKA Sofia Bul 2-1 2-2
Wisla Kraków Pol Dinamo Tbilisi Geo 4-3 1-2
FC Utrecht Ned Djurgĺrdens IF Swe 4-0 0-3
 
Millwall FC Eng Ferencváros Hun 1-1 1-3
Schalke 04 Ger Metalurgs Liepaja Lat 5-1 4-0
Maccabi Haifa Isr Dnipro Dnipropetrovsk Ukr 1-0 0-2
Terek Grozny Rus FC Basel Sui 1-1 0-2
Odd Grenland Nor Feyenoord Ned 0-1 1-4
 
AaB Aalborg Den AJ Auxerre Fra 1-1 0-2
Sevilla Esp Nacional Funchal Por 2-0 2-1
Nova Gorica Slo AEK Athens Gre 1-1 0-1
Standard Ličge Bel VfL Bochum Ger 0-0 1-1
Zenit St. Petersburg Rus Red Star Belgrade Srb 4-0 2-1
 
Trabzonspor Tur Athletic Bilbao Esp 3-2 0-2
Újpest TE Hun VfB Stuttgart Ger 1-3 0-4
Heerenveen Ned Maccabi Petah-Tikva Isr 5-0  
Panionios Gre Udinese Ita 3-1 0-1
Levski Sofia Bul SK Beveren Bel 1-1 0-1
 
Dinamo Zagreb Cro IF Elfsborg Swe 2-0 0-0
FH Hafnarfjardar Isl Alemannia Aachen Ger 1-5 0-0
Middlesbrough Eng Baník Ostrava Cze 3-0 1-1
Club Brugge Bel Berrichonne Châteauroux Fra 4-0 2-1
PAOK Thessaloniki Gre AZ Alkmaar Ned 2-3 1-2
 
FK Ventspils Lat Amica Wronki Pol 1-1 0-1
FC Sochaux-Montbéliard Fra Stabćk IF Nor 4-0 5-0
Egaleo Athens Gre Gençlerbirligi Tur 1-0 1-1
Maritimo Funchal Por Glasgow Rangers Sco 1-0 0-1
Penalty shootout: Glasgow Rangers - Maritimo Funchal 4 - 2
Hammarby IF Swe Villarreal Esp 1-2 0-3
 
Group Stage
Feyenoord Ned Hearts FC Sco 3-0  
Schalke 04 Ger FC Basel Sui 1-1  
Hearts FC Sco Schalke 04 Ger 0-1  
Ferencváros Hun Feyenoord Ned 1-1  
FC Basel Sui Hearts FC Sco 1-2  
Schalke 04 Ger Ferencváros Hun 2-0  
Ferencváros Hun FC Basel Sui 1-2  
Feyenoord Ned Schalke 04 Ger 2-1  
FC Basel Sui Feyenoord Ned 1-0  
Hearts FC Sco Ferencváros Hun 0-1  
 
Athletic Bilbao Esp AC Parma Ita 2-0  
Steaua Bucuresti Rom Standard Ličge Bel 2-0  
AC Parma Ita Steaua Bucuresti Rom 1-0  
Besiktas Tur Athletic Bilbao Esp 3-1  
Standard Ličge Bel AC Parma Ita 2-1  
Steaua Bucuresti Rom Besiktas Tur 2-1  
Besiktas Tur Standard Ličge Bel 1-1  
Athletic Bilbao Esp Steaua Bucuresti Rom 1-0  
Standard Ličge Bel Athletic Bilbao Esp 1-7  
AC Parma Ita Besiktas Tur 3-2  
 
Real Zaragoza Esp FC Utrecht Ned 2-0  
Dnipro Dnipropetrovsk Ukr Club Brugge Bel 3-2  
FC Utrecht Ned Dnipro Dnipropetrovsk Ukr 1-2  
Austria Wien Aut Real Zaragoza Esp 1-0  
Club Brugge Bel FC Utrecht Ned 1-0  
Dnipro Dnipropetrovsk Ukr Austria Wien Aut 1-0  
Austria Wien Aut Club Brugge Bel 1-1  
Real Zaragoza Esp Dnipro Dnipropetrovsk Ukr 2-1  
Club Brugge Bel Real Zaragoza Esp 1-1  
FC Utrecht Ned Austria Wien Aut 1-2  
 
Panionios Gre Newcastle United Eng 0-1  
Dinamo Tbilisi Geo FC Sochaux-Montbéliard Fra 0-2  
Newcastle United Eng Dinamo Tbilisi Geo 2-0  
Sporting CP Lisbon Por Panionios Gre 4-1  
FC Sochaux-Montbéliard Fra Newcastle United Eng 0-4  
Dinamo Tbilisi Geo Sporting CP Lisbon Por 0-4  
Sporting CP Lisbon Por FC Sochaux-Montbéliard Fra 0-1  
Panionios Gre Dinamo Tbilisi Geo 5-2  
FC Sochaux-Montbéliard Fra Panionios Gre 1-0  
Newcastle United Eng Sporting CP Lisbon Por 1-1  
 
Egaleo Athens Gre Middlesbrough Eng 0-1  
Lazio Ita Villarreal Esp 1-1  
Middlesbrough Eng Lazio Ita 2-0  
Partizan Belgrade Srb Egaleo Athens Gre 4-0  
Villarreal Esp Middlesbrough Eng 2-0  
Lazio Ita Partizan Belgrade Srb 2-2  
Partizan Belgrade Srb Villarreal Esp 1-1  
Egaleo Athens Gre Lazio Ita 2-2  
Villarreal Esp Egaleo Athens Gre 4-0  
Middlesbrough Eng Partizan Belgrade Srb 3-0  
 
AJ Auxerre Fra Grazer AK Aut 0-0  
Amica Wronki Pol Glasgow Rangers Sco 0-5  
Grazer AK Aut Amica Wronki Pol 3-1  
AZ Alkmaar Ned AJ Auxerre Fra 2-0  
Glasgow Rangers Sco Grazer AK Aut 3-0  
Amica Wronki Pol AZ Alkmaar Ned 1-3  
AZ Alkmaar Ned Glasgow Rangers Sco 1-0  
AJ Auxerre Fra Amica Wronki Pol 5-1  
Glasgow Rangers Sco AJ Auxerre Fra 0-2  
Grazer AK Aut AZ Alkmaar Ned 2-0  
 
SK Beveren Bel VfB Stuttgart Ger 1-5  
Benfica Por Heerenveen Ned 4-2  
VfB Stuttgart Ger Benfica Por 3-0  
Dinamo Zagreb Cro SK Beveren Bel 6-1  
Heerenveen Ned VfB Stuttgart Ger 1-0  
Benfica Por Dinamo Zagreb Cro 2-0  
Dinamo Zagreb Cro Heerenveen Ned 2-2  
SK Beveren Bel Benfica Por 0-3  
Heerenveen Ned SK Beveren Bel 1-0  
VfB Stuttgart Ger Dinamo Zagreb Cro 2-1  
 
Alemannia Aachen Ger Lille OSC Fra 1-0  
Zenit St. Petersburg Rus AEK Athens Gre 5-1  
Lille OSC Fra Zenit St. Petersburg Rus 2-1  
Sevilla Esp Alemannia Aachen Ger 2-0  
AEK Athens Gre Lille OSC Fra 1-2  
Zenit St. Petersburg Rus Sevilla Esp 1-1  
Sevilla Esp AEK Athens Gre 3-2  
Alemannia Aachen Ger Zenit St. Petersburg Rus 2-2  
AEK Athens Gre Alemannia Aachen Ger 0-2  
Lille OSC Fra Sevilla Esp 1-0  
 
Round 3
Grazer AK Aut Middlesbrough Eng 2-2 1-2
Heerenveen Ned Newcastle United Eng 1-2 1-2
FC Basel Sui Lille OSC Fra 0-0 0-2
AC Parma Ita VfB Stuttgart Ger 0-0 2-0
Sporting CP Lisbon Por Feyenoord Ned 2-1 2-1
Alemannia Aachen Ger AZ Alkmaar Ned 0-0 1-2
Austria Wien Aut Athletic Bilbao Esp 0-0 2-1
Partizan Belgrade Srb Dnipro Dnipropetrovsk Ukr 2-2 1-0
Valencia Esp Steaua Bucuresti Rom 2-0 0-2
Penalty shootout: Steaua Bucuresti - Valencia 4 - 3
Ajax Ned AJ Auxerre Fra 1-0 1-3
CSKA Moscow Rus Benfica Por 2-0 1-1
Fenerbahçe Tur Real Zaragoza Esp 0-1 1-2
Panathinaikos Gre Sevilla Esp 1-0 0-2
Shakhtar Donetsk Ukr Schalke 04 Ger 1-1 1-0
Olympiakos Piraeus Gre FC Sochaux-Montbéliard Fra 1-0 1-0
Dinamo Kiev Ukr Villarreal Esp 0-0 0-2
 
Round 4
Middlesbrough Eng Sporting CP Lisbon Por 2-3 0-1
Sevilla Esp AC Parma Ita 0-0 0-1
Steaua Bucuresti Rom Villarreal Esp 0-0 0-2
Lille OSC Fra AJ Auxerre Fra 0-1 0-0
Olympiakos Piraeus Gre Newcastle United Eng 1-3 0-4
Shakhtar Donetsk Ukr AZ Alkmaar Ned 1-3 1-2
Partizan Belgrade Srb CSKA Moscow Rus 1-1 0-2
Austria Wien Aut Real Zaragoza Esp 1-1 2-2
 
Quarter Finals
Villarreal Esp AZ Alkmaar Ned 1-2 1-1
CSKA Moscow Rus AJ Auxerre Fra 4-0 0-2
Newcastle United Eng Sporting CP Lisbon Por 1-0 1-4
Austria Wien Aut AC Parma Ita 1-1 0-0
 
Semi Finals
AC Parma Ita CSKA Moscow Rus 0-0 0-3
Sporting CP Lisbon Por AZ Alkmaar Ned 2-1 2-3
 
Final
Sporting CP Lisbon Por CSKA Moscow Rus 1-3  


Bert Kassies bert.kassies@xs4all.nl