[ Main | Database | Country Ranking | Country Coef | Team Ranking | Team Coef ] Print

2007 <

UEFA European Cup Matches 2007/2008

> 2009
 
CHAMPIONS LEAGUE
1st Qualifying Round
Khazar Lenkoran Azb Dinamo Zagreb Cro 1-1 1-3
APOEL Nicosia Cyp BATE Borisov Bls 2-0 0-3
Sheriff Tiraspol Mol Ràngers FC And 2-0 3-0
FH Hafnarfjardar Isl HB Torshavn Far 4-1 0-0
The New Saints Wal FK Ventspils Lat 3-2 1-2
Pobeda Prilep Mac Levadia Tallinn Est 0-1 0-0
Olimpi Rustavi Geo FK Astana Kaz 0-0 0-3
Zeta Golubovci Mon FBK Kaunas Lit 3-1 2-3
Murata Sma Tampere United Fin 1-2 0-2
F91 Dudelange Lux MSK Zilina Svk 1-2 4-5
Linfield Belfast Nir IF Elfsborg Swe 0-0 0-1
Derry City Irl Pyunik Yerevan Arm 0-0 0-2
Marsaxlokk Mlt FK Sarajevo Bos 0-6 1-3
NK Domzale Slo SK Tirana Alb 1-0 2-1
 
2nd Qualifying Round
Pyunik Yerevan Arm Shakhtar Donetsk Ukr 0-2 1-2
Red Star Belgrade Srb Levadia Tallinn Est 1-0 1-2
Glasgow Rangers Sco Zeta Golubovci Mon 2-0 1-0
DVSC Debrecen Hun IF Elfsborg Swe 0-1 0-0
Zaglebie Lubin Pol Steaua Bucuresti Rom 0-1 1-2
Racing Genk Bel FK Sarajevo Bos 1-2 1-0
FK Ventspils Lat FC Salzburg Aut 0-3 0-4
FK Astana Kaz Rosenborg BK Nor 1-3 1-7
FH Hafnarfjardar Isl BATE Borisov Bls 1-3 1-1
FC København Den Beitar Jerusalem Isr 1-0 1-1
MSK Zilina Svk Slavia Praha Cze 0-0 0-0
Penalty shootout: Slavia Praha - MSK Zilina 4 - 3
Tampere United Fin Levski Sofia Bul 1-0 1-0
NK Domzale Slo Dinamo Zagreb Cro 1-2 1-3
Besiktas Tur Sheriff Tiraspol Mol 1-0 3-0
 
3rd Qualifying Round
BATE Borisov Bls Steaua Bucuresti Rom 2-2 0-2
Tampere United Fin Rosenborg BK Nor 0-3 0-2
Spartak Moscow Rus Celtic Sco 1-1 1-1
Penalty shootout: Celtic - Spartak Moscow 4 - 3
Werder Bremen Ger Dinamo Zagreb Cro 2-1 3-2
FC Salzburg Aut Shakhtar Donetsk Ukr 1-0 1-3
Ajax Ned Slavia Praha Cze 0-1 1-2
Valencia Esp IF Elfsborg Swe 3-0 2-1
FK Sarajevo Bos Dinamo Kiev Ukr 0-1 0-3
Fenerbahçe Tur Anderlecht Bel 1-0 2-0
Glasgow Rangers Sco Red Star Belgrade Srb 1-0 0-0
Toulouse FC Fra Liverpool Eng 0-1 0-4
Benfica Por FC København Den 2-1 1-0
Lazio Ita Dinamo Bucuresti Rom 1-1 3-1
Sparta Praha Cze Arsenal Eng 0-2 0-3
FC Zürich Sui Besiktas Tur 1-1 0-2
Sevilla Esp AEK Athens Gre 2-0 4-1
 
Group Stage
Olympique Marseille Fra Besiktas Tur 2-0 1-2
FC Porto Por Liverpool Eng 1-1 1-4
Liverpool Eng Olympique Marseille Fra 0-1 4-0
Besiktas Tur FC Porto Por 0-1 0-2
Besiktas Tur Liverpool Eng 2-1 0-8
Olympique Marseille Fra FC Porto Por 1-1 1-2
 
Chelsea Eng Rosenborg BK Nor 1-1 4-0
Schalke 04 Ger Valencia Esp 0-1 0-0
Valencia Esp Chelsea Eng 1-2 0-0
Rosenborg BK Nor Schalke 04 Ger 0-2 1-3
Rosenborg BK Nor Valencia Esp 2-0 2-0
Chelsea Eng Schalke 04 Ger 2-0 0-0
 
Real Madrid Esp Werder Bremen Ger 2-1 2-3
Olympiakos Piraeus Gre Lazio Ita 1-1 2-1
Lazio Ita Real Madrid Esp 2-2 1-3
Werder Bremen Ger Olympiakos Piraeus Gre 1-3 0-3
Werder Bremen Ger Lazio Ita 2-1 1-2
Real Madrid Esp Olympiakos Piraeus Gre 4-2 0-0
 
AC Milan Ita Benfica Por 2-1 1-1
Shakhtar Donetsk Ukr Celtic Sco 2-0 1-2
Celtic Sco AC Milan Ita 2-1 0-1
Benfica Por Shakhtar Donetsk Ukr 0-1 2-1
Benfica Por Celtic Sco 1-0 0-1
AC Milan Ita Shakhtar Donetsk Ukr 4-1 3-0
 
Glasgow Rangers Sco VfB Stuttgart Ger 2-1 2-3
FC Barcelona Esp Olympique Lyon Fra 3-0 2-2
Olympique Lyon Fra Glasgow Rangers Sco 0-3 3-0
VfB Stuttgart Ger FC Barcelona Esp 0-2 1-3
VfB Stuttgart Ger Olympique Lyon Fra 0-2 2-4
Glasgow Rangers Sco FC Barcelona Esp 0-0 0-2
 
AS Roma Ita Dinamo Kiev Ukr 2-0 4-1
Sporting CP Lisbon Por Manchester United Eng 0-1 1-2
Manchester United Eng AS Roma Ita 1-0 1-1
Dinamo Kiev Ukr Sporting CP Lisbon Por 1-2 0-3
Dinamo Kiev Ukr Manchester United Eng 2-4 0-4
AS Roma Ita Sporting CP Lisbon Por 2-1 2-2
 
PSV Eindhoven Ned CSKA Moscow Rus 2-1 1-0
Fenerbahçe Tur Internazionale Ita 1-0 0-3
Internazionale Ita PSV Eindhoven Ned 2-0 1-0
CSKA Moscow Rus Fenerbahçe Tur 2-2 1-3
CSKA Moscow Rus Internazionale Ita 1-2 2-4
PSV Eindhoven Ned Fenerbahçe Tur 0-0 0-2
 
Arsenal Eng Sevilla Esp 3-0 1-3
Slavia Praha Cze Steaua Bucuresti Rom 2-1 1-1
Steaua Bucuresti Rom Arsenal Eng 0-1 1-2
Sevilla Esp Slavia Praha Cze 4-2 3-0
Sevilla Esp Steaua Bucuresti Rom 2-1 2-0
Arsenal Eng Slavia Praha Cze 7-0 0-0
 
Round 2
Celtic Sco FC Barcelona Esp 2-3 0-1
Olympique Lyon Fra Manchester United Eng 1-1 0-1
Schalke 04 Ger FC Porto Por 1-0 0-1
Penalty shootout: FC Porto - Schalke 04 1 - 4
Liverpool Eng Internazionale Ita 2-0 1-0
AS Roma Ita Real Madrid Esp 2-1 2-1
Arsenal Eng AC Milan Ita 0-0 2-0
Olympiakos Piraeus Gre Chelsea Eng 0-0 0-3
Fenerbahçe Tur Sevilla Esp 3-2 2-3
Penalty shootout: Sevilla - Fenerbahçe 2 - 3
 
Quarter Finals
Arsenal Eng Liverpool Eng 1-1 2-4
AS Roma Ita Manchester United Eng 0-2 0-1
Schalke 04 Ger FC Barcelona Esp 0-1 0-1
Fenerbahçe Tur Chelsea Eng 2-1 0-2
 
Semi Finals
Liverpool Eng Chelsea Eng 1-1 2-3
FC Barcelona Esp Manchester United Eng 0-0 0-1
 
Final
Manchester United Eng Chelsea Eng 1-1  
Penalty shootout: Manchester United - Chelsea 6-5

UEFA CUP
1st Qualifying Round
B36 Torshavn Far Ekranas Panevezys Lit 1-3 2-3
Libertas Sma Drogheda United Irl 1-1 0-3
Rhyl FC Wal Haka Valkeakoski Fin 3-1 0-2
Carmarthen Town Wal SK Brann Bergen Nor 0-8 3-6
Flora Tallinn Est Vålerengen IF Nor 0-1 0-1
MyPa-47 Fin EB Streymur Far 1-0 1-1
Dungannon Swifts Nir Suduva Marijampole Lit 1-0 0-4
Lillestrøm SK Nor UN Käerjeng Lux 2-1 0-1
Metalurgs Liepaja Lat Dinamo Brest Bls 1-1 2-1
Helsingborg IF Swe Trans Narva Est 6-0 3-0
Keflavik Isl FC Midtjylland Den 3-2 1-2
BK Häcken Swe KR Reykjavik Isl 1-1 1-0
St. Patrick's Athletic Irl OB Odense Den 0-0 0-5
HJK Helsinki Fin Etzella Ettelbrück Lux 2-0 1-0
Glentoran Nir AIK Stockholm Swe 0-5 0-4
Skonto Riga Lat Dinamo Minsk Bls 1-1 0-2
 
FC Zlaté Moravce Svk FK Almaty Kaz 3-1 1-1
MTK Budapest Hun Mika Ashtarak Arm 2-1 0-1
MKT-Araz Azb Groclin Grodzisk Pol 0-0 0-1
GKS Belchatow Pol Ameri Tbilisi Geo 2-0 0-2
Penalty shootout: Ameri Tbilisi - GKS Belchatow 2 - 4
Petrzalka Bratislava Svk Zimbru Chisinau Mol 1-1 2-2
Banants Yerevan Arm Young Boys Sui 1-1 0-4
Nistru Otaci Mol Honvéd Budapest Hun 1-1 1-1
Penalty shootout: Honvéd Budapest - Nistru Otaci 5 - 4
SV Ried Aut Neftchi Baku Azb 3-1 1-2
Dinamo Tbilisi Geo FC Vaduz Lie 2-0 0-0
FK Aktobe Kaz SV Mattersburg Aut 1-0 2-4
 
Buducnost Podgorica Mon Hajduk Split Cro 1-1 0-1
Omonia Nicosia Cyp Rudar Pljevlja Mon 2-0 2-0
Slaven Koprivnica Cro Teuta Durrës Alb 6-2 2-2
FK Bezanija Srb Besa Kavajë Alb 2-2 0-0
Sliema Wanderers Mlt Litex Lovech Bul 0-3 0-4
Vojvodina Novi Sad Srb Hibernians FC Mlt 5-1 2-0
FC Santa Coloma And Maccabi Tel-Aviv Isr 1-0 0-4
Siroki Brijeg Bos NK Koper Slo 3-1 3-2
Vardar Skopje Mac Anorthosis Famagusta Cyp 0-1 0-1
Nova Gorica Slo Rabotnicki Skopje Mac 1-2 1-2
Zrinjski Mostar Bos Partizan Belgrade Srb 1-6 0-5
 
2nd Qualifying Round
MyPa-47 Fin Blackburn Rovers Eng 0-1 0-2
Drogheda United Irl Helsingborg IF Swe 1-1 0-3
Metalurgs Liepaja Lat AIK Stockholm Swe 3-2 0-2
HJK Helsinki Fin AaB Aalborg Den 2-1 0-3
Ekranas Panevezys Lit Vålerengen IF Nor 1-1 0-6
Dunfermline Athletic Sco BK Häcken Swe 1-1 0-1
SK Brann Bergen Nor Suduva Marijampole Lit 2-1 4-3
Haka Valkeakoski Fin FC Midtjylland Den 1-2 2-5
Dinamo Minsk Bls OB Odense Den 1-1 0-4
UN Käerjeng Lux Standard Liège Bel 0-3 0-1
Hammarby IF Swe Fredrikstad FK Nor 2-1 1-1
 
FC Basel Sui SV Mattersburg Aut 2-1 4-0
SV Ried Aut FC Sion Sui 1-1 0-3
Mika Ashtarak Arm Petrzalka Bratislava Svk 2-1 0-2
Dnipro Dnipropetrovsk Ukr GKS Belchatow Pol 1-1 4-2
Honvéd Budapest Hun Hamburger SV Ger 0-0 0-4
Young Boys Sui RC Lens Fra 1-1 1-5
Tobol Kustanai Kaz Groclin Grodzisk Pol 0-1 0-2
Austria Wien Aut FK Jablonec Cze 4-3 1-1
FC Zlaté Moravce Svk Zenit St. Petersburg Rus 0-2 0-3
Dinamo Tbilisi Geo Rapid Wien Aut 0-3 0-5
 
Lokomotiv Sofia Bul Otelul Galati Rom 3-1 0-0
CFR Cluj Rom Anorthosis Famagusta Cyp 1-3 0-0
Rabotnicki Skopje Mac Zrinjski Mostar Bos 0-0 2-1
Slaven Koprivnica Cro Galatasaray Tur 1-2 1-2
União de Leiria Por Maccabi Netanya Isr 0-0 1-0
Hajduk Split Cro Sampdoria Ita 0-1 1-1
Besa Kavajë Alb Litex Lovech Bul 0-3 0-3
Maccabi Tel-Aviv Isr Erciyesspor Tur 1-1 1-3
Atlético Madrid Esp Vojvodina Novi Sad Srb 3-0 2-1
Siroki Brijeg Bos Hapoel Tel-Aviv Isr 0-3 0-3
Omonia Nicosia Cyp CSKA Sofia Bul 1-1 1-2
 
Round 1
FC Midtjylland Den Lokomotiv Moscow Rus 1-3 0-2
FC Groningen Ned Fiorentina Ita 1-1 1-1
Penalty shootout: Fiorentina - FC Groningen 4 - 3
Rabotnicki Skopje Mac Bolton Wanderers Eng 1-1 0-1
AEK Athens Gre FC Salzburg Aut 3-0 0-1
1.FC Nürnberg Ger Rapid Bucuresti Rom 0-0 2-2
Everton Eng Metalist Kharkiv Ukr 1-1 3-2
Zenit St. Petersburg Rus Standard Liège Bel 3-0 1-1
Bayer Leverkusen Ger União de Leiria Por 3-1 2-3
Villarreal Esp BATE Borisov Bls 4-1 2-0
FC Sion Sui Galatasaray Tur 3-2 1-5
Atlético Madrid Esp Erciyesspor Tur 4-0 5-0
Tampere United Fin Girondins Bordeaux Fra 2-3 1-1
Petrzalka Bratislava Svk Panathinaikos Gre 1-2 0-3
Sparta Praha Cze OB Odense Den 0-0 0-0
Penalty shootout: OB Odense - Sparta Praha 3 - 4
Empoli Ita FC Zürich Sui 2-1 0-3
FC Sochaux-Montbéliard Fra Panionios Gre 0-2 1-0
Anderlecht Bel Rapid Wien Aut 1-1 1-0
Paços de Ferreira Por AZ Alkmaar Ned 0-1 0-0
Sampdoria Ita AaB Aalborg Den 2-2 0-0
Spartak Moscow Rus BK Häcken Swe 5-0 3-1
Hammarby IF Swe Sporting Braga Por 2-1 0-4
AE Larissa Gre Blackburn Rovers Eng 2-0 1-2
Mladá Boleslav Cze Palermo Ita 0-1 1-0
Penalty shootout: Palermo - Mladá Boleslav 2 - 4
Dinamo Zagreb Cro Ajax Ned 0-1 3-2
Lokomotiv Sofia Bul Stade Rennais Fra 1-3 2-1
SK Brann Bergen Nor Club Brugge Bel 0-1 2-1
Bayern München Ger CF Os Belenenses Por 1-0 2-0
Aberdeen Sco Dnipro Dnipropetrovsk Ukr 0-0 1-1
Heerenveen Ned Helsingborg IF Swe 5-3 1-5
Toulouse FC Fra CSKA Sofia Bul 0-0 1-1
Litex Lovech Bul Hamburger SV Ger 0-1 1-3
FK Sarajevo Bos FC Basel Sui 1-2 0-6
Austria Wien Aut Vålerengen IF Nor 2-0 2-2
Hapoel Tel-Aviv Isr AIK Stockholm Swe 0-0 1-0
Aris Thessaloniki Gre Real Zaragoza Esp 1-0 1-2
Dinamo Bucuresti Rom IF Elfsborg Swe 1-2 1-0
Tottenham Hotspur Eng Anorthosis Famagusta Cyp 6-1 1-1
RC Lens Fra FC København Den 1-1 1-2
Getafe Esp FC Twente Enschede Ned 1-0 2-3
Groclin Grodzisk Pol Red Star Belgrade Srb 0-1 0-1
 
Group Stage
Everton Eng AE Larissa Gre 3-1  
Zenit St. Petersburg Rus AZ Alkmaar Ned 1-1  
AE Larissa Gre Zenit St. Petersburg Rus 2-3  
1.FC Nürnberg Ger Everton Eng 0-2  
AZ Alkmaar Ned AE Larissa Gre 1-0  
Zenit St. Petersburg Rus 1.FC Nürnberg Ger 2-2  
1.FC Nürnberg Ger AZ Alkmaar Ned 2-1  
Everton Eng Zenit St. Petersburg Rus 1-0  
AZ Alkmaar Ned Everton Eng 2-3  
AE Larissa Gre 1.FC Nürnberg Ger 1-3  
 
Panathinaikos Gre Aberdeen Sco 3-0  
Lokomotiv Moscow Rus Atlético Madrid Esp 3-3  
Aberdeen Sco Lokomotiv Moscow Rus 1-1  
FC København Den Panathinaikos Gre 0-1  
Atlético Madrid Esp Aberdeen Sco 2-0  
Lokomotiv Moscow Rus FC København Den 0-1  
FC København Den Atlético Madrid Esp 0-2  
Panathinaikos Gre Lokomotiv Moscow Rus 2-0  
Atlético Madrid Esp Panathinaikos Gre 2-1  
Aberdeen Sco FC København Den 4-0  
 
Villarreal Esp Fiorentina Ita 1-1  
IF Elfsborg Swe AEK Athens Gre 1-1  
Fiorentina Ita IF Elfsborg Swe 6-1  
Mladá Boleslav Cze Villarreal Esp 1-2  
AEK Athens Gre Fiorentina Ita 1-1  
IF Elfsborg Swe Mladá Boleslav Cze 1-3  
Mladá Boleslav Cze AEK Athens Gre 0-1  
Villarreal Esp IF Elfsborg Swe 2-0  
AEK Athens Gre Villarreal Esp 1-2  
Fiorentina Ita Mladá Boleslav Cze 2-1  
 
FC Basel Sui Stade Rennais Fra 1-0  
SK Brann Bergen Nor Hamburger SV Ger 0-1  
Stade Rennais Fra SK Brann Bergen Nor 1-1  
Dinamo Zagreb Cro FC Basel Sui 0-0  
Hamburger SV Ger Stade Rennais Fra 3-0  
SK Brann Bergen Nor Dinamo Zagreb Cro 2-1  
Dinamo Zagreb Cro Hamburger SV Ger 0-2  
FC Basel Sui SK Brann Bergen Nor 1-0  
Hamburger SV Ger FC Basel Sui 1-1  
Stade Rennais Fra Dinamo Zagreb Cro 1-1  
 
Bayer Leverkusen Ger Toulouse FC Fra 1-0  
Sparta Praha Cze FC Zürich Sui 1-2  
Toulouse FC Fra Sparta Praha Cze 2-3  
Spartak Moscow Rus Bayer Leverkusen Ger 2-1  
FC Zürich Sui Toulouse FC Fra 2-0  
Sparta Praha Cze Spartak Moscow Rus 0-0  
Spartak Moscow Rus FC Zürich Sui 1-0  
Bayer Leverkusen Ger Sparta Praha Cze 1-0  
FC Zürich Sui Bayer Leverkusen Ger 0-5  
Toulouse FC Fra Spartak Moscow Rus 2-1  
 
Red Star Belgrade Srb Bayern München Ger 2-3  
Bolton Wanderers Eng Sporting Braga Por 1-1  
Bayern München Ger Bolton Wanderers Eng 2-2  
Aris Thessaloniki Gre Red Star Belgrade Srb 3-0  
Sporting Braga Por Bayern München Ger 1-1  
Bolton Wanderers Eng Aris Thessaloniki Gre 1-1  
Aris Thessaloniki Gre Sporting Braga Por 1-1  
Red Star Belgrade Srb Bolton Wanderers Eng 0-1  
Sporting Braga Por Red Star Belgrade Srb 2-0  
Bayern München Ger Aris Thessaloniki Gre 6-0  
 
Anderlecht Bel Hapoel Tel-Aviv Isr 2-0  
Tottenham Hotspur Eng Getafe Esp 1-2  
Hapoel Tel-Aviv Isr Tottenham Hotspur Eng 0-2  
AaB Aalborg Den Anderlecht Bel 1-1  
Getafe Esp Hapoel Tel-Aviv Isr 1-2  
Tottenham Hotspur Eng AaB Aalborg Den 3-2  
AaB Aalborg Den Getafe Esp 1-2  
Anderlecht Bel Tottenham Hotspur Eng 1-1  
Getafe Esp Anderlecht Bel 2-1  
Hapoel Tel-Aviv Isr AaB Aalborg Den 1-3  
 
Girondins Bordeaux Fra Galatasaray Tur 2-1  
Helsingborg IF Swe Panionios Gre 1-1  
Galatasaray Tur Helsingborg IF Swe 2-3  
Austria Wien Aut Girondins Bordeaux Fra 1-2  
Panionios Gre Galatasaray Tur 0-3  
Helsingborg IF Swe Austria Wien Aut 3-0  
Austria Wien Aut Panionios Gre 0-1  
Girondins Bordeaux Fra Helsingborg IF Swe 2-1  
Panionios Gre Girondins Bordeaux Fra 2-3  
Galatasaray Tur Austria Wien Aut 0-0  
 
Round 3
Anderlecht Bel Girondins Bordeaux Fra 2-1 1-1
Aberdeen Sco Bayern München Ger 2-2 1-5
 
Glasgow Rangers Sco Panathinaikos Gre 0-0 1-1
Werder Bremen Ger Sporting Braga Por 3-0 1-0
 
Bolton Wanderers Eng Atlético Madrid Esp 1-0 0-0
Sporting CP Lisbon Por FC Basel Sui 2-0 3-0
 
Galatasaray Tur Bayer Leverkusen Ger 0-0 1-5
FC Zürich Sui Hamburger SV Ger 1-3 0-0
 
AEK Athens Gre Getafe Esp 1-1 0-3
Benfica Por 1.FC Nürnberg Ger 1-0 2-2
 
Rosenborg BK Nor Fiorentina Ita 0-1 1-2
SK Brann Bergen Nor Everton Eng 0-2 1-6
 
Slavia Praha Cze Tottenham Hotspur Eng 1-2 1-1
PSV Eindhoven Ned Helsingborg IF Swe 2-0 2-1
 
Olympique Marseille Fra Spartak Moscow Rus 3-0 0-2
Zenit St. Petersburg Rus Villarreal Esp 1-0 1-2
 
Round 4
Anderlecht Bel Bayern München Ger 0-5 2-1
Glasgow Rangers Sco Werder Bremen Ger 2-0 0-1
Bolton Wanderers Eng Sporting CP Lisbon Por 1-1 0-1
Bayer Leverkusen Ger Hamburger SV Ger 1-0 2-3
Benfica Por Getafe Esp 1-2 0-1
Fiorentina Ita Everton Eng 2-0 0-2
Penalty shootout: Everton - Fiorentina 2 - 4
Tottenham Hotspur Eng PSV Eindhoven Ned 0-1 1-0
Penalty shootout: PSV Eindhoven - Tottenham Hotspur 6 - 5
Olympique Marseille Fra Zenit St. Petersburg Rus 3-1 0-2
 
Quarter Finals
Bayer Leverkusen Ger Zenit St. Petersburg Rus 1-4 1-0
Glasgow Rangers Sco Sporting CP Lisbon Por 0-0 2-0
Bayern München Ger Getafe Esp 1-1 3-3
Fiorentina Ita PSV Eindhoven Ned 1-1 2-0
 
Semi Finals
Bayern München Ger Zenit St. Petersburg Rus 1-1 0-4
Glasgow Rangers Sco Fiorentina Ita 0-0 0-0
Penalty shootout: Fiorentina - Glasgow Rangers 2 - 4
 
Final
Zenit St. Petersburg Rus Glasgow Rangers Sco 2-0  


Bert Kassies bert.kassies@xs4all.nl