[ Main | Database | Country Ranking | Country Coef | Team Ranking | Team Coef ] Print

2001 <

UEFA European Cup Matches 2001/2002

> 2003
 
CHAMPIONS LEAGUE
1st Qualifying Round
Levski Sofia Bul Zeljeznicar Sarajevo Bos 4-0 0-0
Linfield Belfast Nir Torpedo Kutaisi Geo 0-0 0-1
KR Reykjavik Isl Vllaznia Shkodër Alb 2-1 0-1
Sloga Skopje Mac FBK Kaunas Lit 0-0 1-1
VB Vágur Far Slavia Mozyr Bls 0-0 0-5
Bohemians Dublin Irl Levadia Maardu Est 3-0 0-0
Barry Town Wal FK Shamkir Azb 2-0 1-0
Valletta FC Mlt Haka Valkeakoski Fin 0-0 0-5
F91 Dudelange Lux Skonto Riga Lat 1-6 1-0
Araks Ararat Arm Sheriff Tiraspol Mol 0-1 0-2
 
2nd Qualifying Round
Anderlecht Bel Sheriff Tiraspol Mol 4-0 2-1
Shakhtar Donetsk Ukr FC Lugano Sui 3-0 1-2
Ferencváros Hun Hajduk Split Cro 0-0 0-0
Penalty shootout: Hajduk Split - Ferencváros 5 - 4
Bohemians Dublin Irl Halmstads BK Swe 1-2 0-2
Torpedo Kutaisi Geo FC Kĝbenhavn Den 1-1 1-3
Omonia Nicosia Cyp Red Star Belgrade Srb 1-1 1-2
Haka Valkeakoski Fin Maccabi Haifa Isr 0-1 3-0
Levski Sofia Bul SK Brann Bergen Nor 0-0 1-1
Galatasaray Tur Vllaznia Shkodër Alb 2-0 4-1
FC Porto Por Barry Town Wal 8-0 1-3
Steaua Bucuresti Rom Sloga Skopje Mac 3-0 2-1
Skonto Riga Lat Wisla Kraków Pol 1-2 0-1
Slavia Mozyr Bls Inter Bratislava Svk 0-1 0-1
NK Maribor Slo Glasgow Rangers Sco 0-3 1-3
 
3rd Qualifying Round
Galatasaray Tur Levski Sofia Bul 2-1 1-1
Red Star Belgrade Srb Bayer Leverkusen Ger 0-0 0-3
Ajax Ned Celtic Sco 1-3 1-0
Shakhtar Donetsk Ukr Borussia Dortmund Ger 0-2 1-3
Wisla Kraków Pol FC Barcelona Esp 3-4 0-1
Halmstads BK Swe Anderlecht Bel 2-3 1-1
FC Porto Por Grasshoppers Zürich Sui 2-2 3-2
Lokomotiv Moscow Rus FC Tirol Innsbruck Aut 3-1 0-1
Glasgow Rangers Sco Fenerbahçe Tur 0-0 1-2
Inter Bratislava Svk Rosenborg BK Nor 3-3 0-4
Slavia Praha Cze Panathinaikos Gre 1-2 0-1
AC Parma Ita Lille OSC Fra 0-2 1-0
Steaua Bucuresti Rom Dinamo Kiev Ukr 2-4 1-1
FC Kĝbenhavn Den Lazio Ita 2-1 1-4
Haka Valkeakoski Fin Liverpool Eng 0-5 1-4
Hajduk Split Cro Real Mallorca Esp 1-0 0-2
 
1st Group Stage
AS Roma Ita Real Madrid Esp 1-2 1-1
Lokomotiv Moscow Rus Anderlecht Bel 1-1 5-1
Anderlecht Bel AS Roma Ita 0-0 1-1
Real Madrid Esp Lokomotiv Moscow Rus 4-0 0-2
Real Madrid Esp Anderlecht Bel 4-1 2-0
AS Roma Ita Lokomotiv Moscow Rus 2-1 1-0
 
Liverpool Eng Boavista Por 1-1 1-1
Dinamo Kiev Ukr Borussia Dortmund Ger 2-2 0-1
Borussia Dortmund Ger Liverpool Eng 0-0 0-2
Boavista Por Dinamo Kiev Ukr 3-1 0-1
Boavista Por Borussia Dortmund Ger 2-1 1-2
Liverpool Eng Dinamo Kiev Ukr 1-0 2-1
 
Schalke 04 Ger Panathinaikos Gre 0-2 0-2
Real Mallorca Esp Arsenal Eng 1-0 1-3
Arsenal Eng Schalke 04 Ger 3-2 1-3
Panathinaikos Gre Real Mallorca Esp 2-0 0-1
Panathinaikos Gre Arsenal Eng 1-0 1-2
Schalke 04 Ger Real Mallorca Esp 0-1 4-0
 
FC Nantes Fra PSV Eindhoven Ned 4-1 0-0
Galatasaray Tur Lazio Ita 1-0 0-1
Lazio Ita FC Nantes Fra 1-3 0-1
PSV Eindhoven Ned Galatasaray Tur 3-1 0-2
PSV Eindhoven Ned Lazio Ita 1-0 1-2
FC Nantes Fra Galatasaray Tur 0-1 0-0
 
Celtic Sco Rosenborg BK Nor 1-0 0-2
FC Porto Por Juventus Ita 0-0 1-3
Juventus Ita Celtic Sco 3-2 3-4
Rosenborg BK Nor FC Porto Por 1-2 0-1
Rosenborg BK Nor Juventus Ita 1-1 0-1
Celtic Sco FC Porto Por 1-0 0-3
 
Bayer Leverkusen Ger Fenerbahçe Tur 2-1 2-1
FC Barcelona Esp Olympique Lyon Fra 2-0 3-2
Olympique Lyon Fra Bayer Leverkusen Ger 0-1 4-2
Fenerbahçe Tur FC Barcelona Esp 0-3 0-1
Fenerbahçe Tur Olympique Lyon Fra 0-1 1-3
Bayer Leverkusen Ger FC Barcelona Esp 2-1 1-2
 
Lille OSC Fra Deportivo La Coruña Esp 1-1 1-1
Olympiakos Piraeus Gre Manchester United Eng 0-2 0-3
Manchester United Eng Lille OSC Fra 1-0 1-1
Deportivo La Coruña Esp Olympiakos Piraeus Gre 2-2 1-1
Deportivo La Coruña Esp Manchester United Eng 2-1 3-2
Lille OSC Fra Olympiakos Piraeus Gre 3-1 1-2
 
Sparta Praha Cze Spartak Moscow Rus 2-0 2-2
Feyenoord Ned Bayern München Ger 2-2 1-3
Bayern München Ger Sparta Praha Cze 0-0 1-0
Spartak Moscow Rus Feyenoord Ned 2-2 1-2
Spartak Moscow Rus Bayern München Ger 1-3 1-5
Sparta Praha Cze Feyenoord Ned 4-0 2-0
 
2nd Group Stage
Bayern München Ger Manchester United Eng 1-1 0-0
Boavista Por FC Nantes Fra 1-0 1-1
Manchester United Eng Boavista Por 3-0 3-0
FC Nantes Fra Bayern München Ger 0-1 1-2
FC Nantes Fra Manchester United Eng 1-1 1-5
Boavista Por Bayern München Ger 0-0 0-1
 
Galatasaray Tur AS Roma Ita 1-1 1-1
Liverpool Eng FC Barcelona Esp 1-3 0-0
AS Roma Ita Liverpool Eng 0-0 0-2
FC Barcelona Esp Galatasaray Tur 2-2 1-0
FC Barcelona Esp AS Roma Ita 1-1 0-3
Liverpool Eng Galatasaray Tur 0-0 1-1
 
Panathinaikos Gre FC Porto Por 0-0 1-2
Sparta Praha Cze Real Madrid Esp 2-3 0-3
FC Porto Por Sparta Praha Cze 0-1 0-2
Real Madrid Esp Panathinaikos Gre 3-0 2-2
Real Madrid Esp FC Porto Por 1-0 2-1
Sparta Praha Cze Panathinaikos Gre 0-2 1-2
 
Deportivo La Coruña Esp Arsenal Eng 2-0 2-0
Juventus Ita Bayer Leverkusen Ger 4-0 1-3
Arsenal Eng Juventus Ita 3-1 0-1
Bayer Leverkusen Ger Deportivo La Coruña Esp 3-0 3-1
Bayer Leverkusen Ger Arsenal Eng 1-1 1-4
Juventus Ita Deportivo La Coruña Esp 0-0 0-2
 
Quarter Finals
Panathinaikos Gre FC Barcelona Esp 1-0 1-3
Bayern München Ger Real Madrid Esp 2-1 0-2
Deportivo La Coruña Esp Manchester United Eng 0-2 2-3
Liverpool Eng Bayer Leverkusen Ger 1-0 2-4
 
Semi Finals
FC Barcelona Esp Real Madrid Esp 0-2 1-1
Manchester United Eng Bayer Leverkusen Ger 2-2 1-1
 
Final
Bayer Leverkusen Ger Real Madrid Esp 1-2  

UEFA CUP
1st Qualifying Round
Cosmos Sma Rapid Wien Aut 0-1 0-2
Pelister Bitola Mac FC Sankt Gallen Sui 0-2 3-2
Dinamo Bucuresti Rom Dinamo Tirana Alb 1-0 3-1
Olimpija Ljubljana Slo Shafa Baku Azb 4-0 3-0
FC Midtjylland Den Glentoran Nir 1-1 4-0
Trans Narva Est IF Elfsborg Swe 3-0 0-5
Club Brugge Bel IA Akranes Isl 4-0 6-1
FK Obilic Srb GI Gotu Far 4-0 1-1
FC Brasov Rom Mika Ashtarak Arm 5-1 2-0
Viking Stavanger Nor Brotnjo Citluk Bos 1-0 1-1
Arsenal Kiev Ukr Jokerit Helsinki Fin 2-0 2-0
Vardar Skopje Mac Standard Liège Bel 0-3 1-3
HJK Helsinki Fin FK Ventspils Lat 2-1 1-0
Cwmbran Town Wal Slovan Bratislava Svk 0-4 0-1
Maritimo Funchal Por FK Sarajevo Bos 1-0 1-0
Fylkir Reykjavik Isl Pogon Szczecin Pol 2-1 1-1
Dinamo Zagreb Cro Flora Tallinn Est 1-0 1-0
Glenavon Nir Kilmarnock Sco 0-1 0-1
SK Tirana Alb Apollon Limassol Cyp 3-2 1-3
Ararat Yerevan Arm Hapoel Tel-Aviv Isr 0-2 0-3
Etzella Ettelbrück Lux Legia Warsaw Pol 0-4 1-2
Zimbru Chisinau Mol Gaziantepspor Tur 0-0 1-4
Dinaburg Daugavpils Lat NK Osijek Cro 2-1 0-1
Neftchi Baku Azb Nova Gorica Slo 0-0 0-1
HB Torshavn Far Grazer AK Aut 2-2 0-4
Atlantas Klaipeda Lit Rapid Bucuresti Rom 0-4 0-8
Matador Púchov Svk Sliema Wanderers Mlt 3-0 1-2
Longford Town Irl Litex Lovech Bul 1-1 0-2
Brĝndby IF Den Shelbourne Irl 2-0 3-0
FC Santa Coloma And Partizan Belgrade Srb 0-1 1-7
Maccabi Tel-Aviv Isr Zalgiris Vilnius Lit 6-0 1-0
Shakhtior Saligorsk Bls CSKA Sofia Bul 1-2 1-3
MyPa-47 Fin Helsingborg IF Swe 1-3 1-2
Dinamo Tbilisi Geo BATE Borisov Bls 2-1 0-4
DVSC Debrecen Hun Nistru Otaci Mol 3-0 0-1
Polonia Warsaw Pol Llansantffraid Wal 4-0 2-0
Birkirkara Mlt Lokomotivi Tbilisi Geo 0-0 1-1
AEK Athens Gre CS Grevenmacher Lux 6-0 2-0
SCP Ruzomberok Svk Belshina Bobruisk Bls 3-1 0-0
Olympiakos Nicosia Cyp Dunaferr Dunaujvaros Hun 2-2 4-2
FC Vaduz Lie Varteks Varazdin Cro 3-3 1-6
 
Round 1
Inter Bratislava Svk Litex Lovech Bul 1-0 0-3
Internazionale Ita FC Brasov Rom 3-0 3-0
Servette FC Genève Sui Slavia Praha Cze 1-0 1-1
Roda JC Kerkrade Ned Fylkir Reykjavik Isl 3-0 3-1
Arsenal Kiev Ukr Red Star Belgrade Srb 3-2 0-0
Gençlerbirligi Tur Halmstads BK Swe 1-1 0-1
AEK Athens Gre Hibernian Sco 2-0 2-3
Olimpija Ljubljana Slo Brĝndby IF Den 2-4 0-0
FC Utrecht Ned Grazer AK Aut 3-0 3-3
Slovan Liberec Cze Slovan Bratislava Svk 2-0 0-1
FC Kĝbenhavn Den FK Obilic Srb 2-0 2-2
CSKA Sofia Bul Shakhtar Donetsk Ukr 3-0 1-2
Standard Liège Bel RC Strasbourg Fra 2-0 2-2
BATE Borisov Bls AC Milan Ita 0-2 0-4
Chernomorets Novoross. Rus Valencia Esp 0-1 0-5
Aston Villa Eng Varteks Varazdin Cro 2-3 1-0
AC Parma Ita HJK Helsinki Fin 1-0 2-0
Nova Gorica Slo NK Osijek Cro 1-2 0-1
Ipswich Town Eng Torpedo Moscow Rus 1-1 2-1
Kilmarnock Sco Viking Stavanger Nor 1-1 0-2
Ajax Ned Apollon Limassol Cyp 2-0 3-0
Real Zaragoza Esp Silkeborg IF Den 3-0 2-1
Dinamo Bucuresti Rom Grasshoppers Zürich Sui 1-3 1-3
FK Príbram Cze CS Sedan Fra 4-0 1-3
Troyes AC Fra SCP Ruzomberok Svk 6-1 0-1
Legia Warsaw Pol IF Elfsborg Swe 4-1 6-1
KVC Westerlo Bel Hertha BSC Ger 0-2 0-1
Chelsea Eng Levski Sofia Bul 3-0 2-0
FC Kärnten Aut PAOK Thessaloniki Gre 0-0 0-4
Dinamo Moscow Rus Birkirkara Mlt 1-0 0-0
Dnipro Dnipropetrovsk Ukr Fiorentina Ita 0-0 1-2
FC Sankt Gallen Sui Steaua Bucuresti Rom 2-1 1-1
Girondins Bordeaux Fra DVSC Debrecen Hun 5-1 1-3
Hapoel Tel-Aviv Isr Gaziantepspor Tur 1-0 1-1
Haka Valkeakoski Fin Union Berlin Ger 1-1 0-3
Partizan Belgrade Srb Rapid Wien Aut 1-0 1-5
Celta de Vigo Esp Sigma Olomouc Cze 4-0 3-4
FC Midtjylland Den Sporting CP Lisbon Por 0-3 2-3
Anzhi Makhachkala Rus Glasgow Rangers Sco 0-1  
Hajduk Split Cro Wisla Kraków Pol 2-2 0-1
Paris Saint-Germain Fra Rapid Bucuresti Rom 0-0 3-0
Maritimo Funchal Por Leeds United Eng 1-0 0-3
Olympiakos Nicosia Cyp Club Brugge Bel 2-2 1-7
Odd Grenland Nor Helsingborg IF Swe 2-2 1-1
Viktoria Zizkov Cze FC Tirol Innsbruck Aut 0-0 0-1
Dinamo Zagreb Cro Maccabi Tel-Aviv Isr 2-2 1-1
Polonia Warsaw Pol FC Twente Enschede Ned 1-2 0-2
Matador Púchov Svk SC Freiburg Ger 0-0 1-2
 
Round 2
Roda JC Kerkrade Ned Maccabi Tel-Aviv Isr 4-1 1-2
Legia Warsaw Pol Valencia Esp 1-1 1-6
SC Freiburg Ger FC Sankt Gallen Sui 0-1 4-1
Girondins Bordeaux Fra Standard Liège Bel 2-0 2-0
Fiorentina Ita FC Tirol Innsbruck Aut 2-0 2-2
Ipswich Town Eng Helsingborg IF Swe 0-0 3-1
Paris Saint-Germain Fra Rapid Wien Aut 4-0 2-2
Union Berlin Ger Litex Lovech Bul 0-2 0-0
FC Kĝbenhavn Den Ajax Ned 0-0 1-0
Internazionale Ita Wisla Kraków Pol 2-0 0-1
PAOK Thessaloniki Gre FK Príbram Cze 6-1 2-2
Glasgow Rangers Sco Dinamo Moscow Rus 3-1 4-1
Halmstads BK Swe Sporting CP Lisbon Por 0-1 1-6
Real Zaragoza Esp Servette FC Genève Sui 0-0 0-1
Leeds United Eng Troyes AC Fra 4-2 2-3
Arsenal Kiev Ukr Club Brugge Bel 0-2 0-5
FC Utrecht Ned AC Parma Ita 1-3 0-0
NK Osijek Cro AEK Athens Gre 1-2 2-3
Viking Stavanger Nor Hertha BSC Ger 0-1 0-2
Grasshoppers Zürich Sui FC Twente Enschede Ned 4-1 2-4
Varteks Varazdin Cro Brĝndby IF Den 3-1 0-5
Hapoel Tel-Aviv Isr Chelsea Eng 2-0 1-1
Celta de Vigo Esp Slovan Liberec Cze 3-1 0-3
AC Milan Ita CSKA Sofia Bul 2-0 1-0
 
Round 3
PAOK Thessaloniki Gre PSV Eindhoven Ned 3-2 1-4
Fiorentina Ita Lille OSC Fra 0-1 0-2
Valencia Esp Celtic Sco 1-0 0-1
Penalty shootout: Celtic - Valencia 4 - 5
Servette FC Genève Sui Hertha BSC Ger 0-0 3-0
Ipswich Town Eng Internazionale Ita 1-0 1-4
Glasgow Rangers Sco Paris Saint-Germain Fra 0-0 0-0
Penalty shootout: Paris Saint-Germain - Glasgow Rangers 3 - 4
Feyenoord Ned SC Freiburg Ger 1-0 2-2
AEK Athens Gre Litex Lovech Bul 3-2 1-1
Grasshoppers Zürich Sui Leeds United Eng 1-2 2-2
AC Parma Ita Brĝndby IF Den 1-1 3-0
Girondins Bordeaux Fra Roda JC Kerkrade Ned 1-0 0-2
Slovan Liberec Cze Real Mallorca Esp 3-1 2-1
Hapoel Tel-Aviv Isr Lokomotiv Moscow Rus 2-1 1-0
FC Kĝbenhavn Den Borussia Dortmund Ger 0-1 0-1
AC Milan Ita Sporting CP Lisbon Por 2-0 1-1
Club Brugge Bel Olympique Lyon Fra 4-1 0-3
 
Round 4
Roda JC Kerkrade Ned AC Milan Ita 0-1 1-0
Penalty shootout: AC Milan - Roda JC Kerkrade 3 - 2
Lille OSC Fra Borussia Dortmund Ger 1-1 0-0
Valencia Esp Servette FC Genève Sui 3-0 2-2
PSV Eindhoven Ned Leeds United Eng 0-0 1-0
Olympique Lyon Fra Slovan Liberec Cze 1-1 1-4
Hapoel Tel-Aviv Isr AC Parma Ita 0-0 2-1
Internazionale Ita AEK Athens Gre 3-1 2-2
Glasgow Rangers Sco Feyenoord Ned 1-1 2-3
 
Quarter Finals
Hapoel Tel-Aviv Isr AC Milan Ita 1-0 0-2
Internazionale Ita Valencia Esp 1-1 1-0
PSV Eindhoven Ned Feyenoord Ned 1-1 1-1
Penalty shootout: Feyenoord - PSV Eindhoven 5 - 4
Slovan Liberec Cze Borussia Dortmund Ger 0-0 0-4
 
Semi Finals
Internazionale Ita Feyenoord Ned 0-1 2-2
Borussia Dortmund Ger AC Milan Ita 4-0 1-3
 
Final
Feyenoord Ned Borussia Dortmund Ger 3-2  


Bert Kassies bert.kassies@xs4all.nl