[ Main | Database | Country Ranking | Country Coef | Team Ranking | Team Coef ] Print

1998 <

UEFA European Cup Matches 1998/1999

> 2000
 
CHAMPIONS LEAGUE
1st Qualifying Round
Celtic Sco St. Patrick's Athletic Irl 0-0 2-0
FK Obilic Srb IBV Vestmannaeyjar Isl 2-0 2-1
HJK Helsinki Fin FK Yerevan Arm 2-0 3-0
Litex Lovech Bul Halmstads BK Swe 2-0 1-2
Steaua Bucuresti Rom Flora Tallinn Est 4-1 1-3
LKS Lodz Pol Kapaz Ganja Azb 4-1 3-1
Kareda Siauliai Lit NK Maribor Slo 0-3 0-1
Dinamo Tbilisi Geo Vllaznia Shkodër Alb 3-0 1-3
Valletta FC Mlt Anorthosis Famagusta Cyp 0-2 0-6
Zimbru Chisinau Mol Újpest TE Hun 1-0 1-3
Grasshoppers Zürich Sui Jeunesse d'Esch Lux 6-0 2-0
Dinamo Kiev Ukr Barry Town Wal 8-0 2-1
Sileks Kratovo Mac Club Brugge Bel 0-0 1-2
Beitar Jerusalem Isr B36 Torshavn Far 4-1 1-0
Cliftonville Nir 1.FC Kosice Svk 1-5 0-8
Skonto Riga Lat Dinamo Minsk Bls 0-0 2-1
 
2nd Qualifying Round
1.FC Kosice Svk Brøndby IF Den 0-2 1-0
Galatasaray Tur Grasshoppers Zürich Sui 2-1 3-2
Celtic Sco Dinamo Zagreb Cro 1-0 0-3
Litex Lovech Bul Spartak Moscow Rus 0-5 2-6
Sturm Graz Aut Újpest TE Hun 4-0 3-2
Rosenborg BK Nor Club Brugge Bel 2-0 2-4
Dinamo Kiev Ukr Sparta Praha Cze 0-1 1-0
Penalty shootout: Sparta Praha - Dinamo Kiev 1 - 3
Olympiakos Piraeus Gre Anorthosis Famagusta Cyp 2-1 4-2
Steaua Bucuresti Rom Panathinaikos Gre 2-2 3-6
Benfica Por Beitar Jerusalem Isr 6-0 2-4
Manchester United Eng LKS Lodz Pol 2-0 0-0
NK Maribor Slo PSV Eindhoven Ned 2-1 1-4
HJK Helsinki Fin FC Metz Fra 1-0 1-1
Dinamo Tbilisi Geo Athletic Bilbao Esp 2-1 0-1
Bayern München Ger FK Obilic Srb 4-0 1-1
Internazionale Ita Skonto Riga Lat 4-0 3-1
 
Group Stage
FC Porto Por Olympiakos Piraeus Gre 2-2 1-2
Dinamo Zagreb Cro Ajax Ned 0-0 1-0
Ajax Ned FC Porto Por 2-1 0-3
Olympiakos Piraeus Gre Dinamo Zagreb Cro 2-0 1-1
Olympiakos Piraeus Gre Ajax Ned 1-0 0-2
FC Porto Por Dinamo Zagreb Cro 3-0 1-3
 
Athletic Bilbao Esp Rosenborg BK Nor 1-1 1-2
Juventus Ita Galatasaray Tur 2-2 1-1
Galatasaray Tur Athletic Bilbao Esp 2-1 0-1
Rosenborg BK Nor Juventus Ita 1-1 0-2
Rosenborg BK Nor Galatasaray Tur 3-0 0-3
Athletic Bilbao Esp Juventus Ita 0-0 1-1
 
Real Madrid Esp Internazionale Ita 2-0 1-3
Sturm Graz Aut Spartak Moscow Rus 0-2 0-0
Spartak Moscow Rus Real Madrid Esp 2-1 1-2
Internazionale Ita Sturm Graz Aut 1-0 2-0
Internazionale Ita Spartak Moscow Rus 2-1 1-1
Real Madrid Esp Sturm Graz Aut 6-1 5-1
 
Brøndby IF Den Bayern München Ger 2-1 0-2
Manchester United Eng FC Barcelona Esp 3-3 3-3
FC Barcelona Esp Brøndby IF Den 2-0 2-0
Bayern München Ger Manchester United Eng 2-2 1-1
Bayern München Ger FC Barcelona Esp 1-0 2-1
Brøndby IF Den Manchester United Eng 2-6 0-5
 
RC Lens Fra Arsenal Eng 1-1 1-0
Panathinaikos Gre Dinamo Kiev Ukr 2-1 1-2
Dinamo Kiev Ukr RC Lens Fra 1-1 3-1
Arsenal Eng Panathinaikos Gre 2-1 3-1
Arsenal Eng Dinamo Kiev Ukr 1-1 1-3
RC Lens Fra Panathinaikos Gre 1-0 0-1
 
PSV Eindhoven Ned HJK Helsinki Fin 2-1 3-1
1.FC Kaiserslautern Ger Benfica Por 1-0 1-2
Benfica Por PSV Eindhoven Ned 2-1 2-2
HJK Helsinki Fin 1.FC Kaiserslautern Ger 0-0 2-5
HJK Helsinki Fin Benfica Por 2-0 2-2
PSV Eindhoven Ned 1.FC Kaiserslautern Ger 1-2 1-3
 
Quarter Finals
Real Madrid Esp Dinamo Kiev Ukr 1-1 0-2
Manchester United Eng Internazionale Ita 2-0 1-1
Juventus Ita Olympiakos Piraeus Gre 2-1 1-1
Bayern München Ger 1.FC Kaiserslautern Ger 2-0 4-0
 
Semi Finals
Manchester United Eng Juventus Ita 1-1 3-2
Dinamo Kiev Ukr Bayern München Ger 3-3 0-1
 
Final
Manchester United Eng Bayern München Ger 2-1  

CUP WINNERS CUP
Qualifying Round
Rudar Velenje Slo Constructorul Chisinau Mol 2-0 0-0
FC Vaduz Lie Helsingborg IF Swe 0-2 0-3
Lausanne Sports Sui Araks Ararat Arm 5-1 2-1
Cork City Irl CSKA Kiev Ukr 2-1 0-2
Ekranas Panevezys Lit Apollon Limassol Cyp 1-2 3-3
Apolonia Fier Alb Racing Genk Bel 1-5 0-4
Bangor City Wal Haka Valkeakoski Fin 0-2 0-1
Levski Sofia Bul Lokomotiv-96 Vitebsk Bls 8-1 1-1
Metalurgs Liepaja Lat Keflavik Isl 4-2 0-1
CS Grevenmacher Lux Rapid Bucuresti Rom 2-6 0-2
Lantana Tallinn Est Hearts FC Sco 0-1 0-5
Amica Wronki Pol Hibernians FC Mlt 4-0 1-0
GI Gotu Far MTK Budapest Hun 1-3 0-7
Glentoran Nir Maccabi Haifa Isr 0-1 1-2
Vardar Skopje Mac Spartak Trnava Svk 0-1 0-2
FC København Den Garabag Agdam Azb 6-0 4-0
Partizan Belgrade Srb Dinamo Batumi Geo 2-0 0-1
 
Round 1
Rudar Velenje Slo Varteks Varazdin Cro 0-1 0-1
Panionios Gre Haka Valkeakoski Fin 2-0 3-1
SV Ried Aut MTK Budapest Hun 2-0 1-0
Levski Sofia Bul FC København Den 0-2 1-4
Heerenveen Ned Amica Wronki Pol 3-1 1-0
Hearts FC Sco Real Mallorca Esp 0-1 1-1
Chelsea Eng Helsingborg IF Swe 1-0 0-0
MSV Duisburg Ger Racing Genk Bel 1-1 0-5
Besiktas Tur Spartak Trnava Svk 3-0 1-2
Rapid Bucuresti Rom Vålerengen IF Nor 2-2 0-0
Apollon Limassol Cyp FK Jablonec Cze 2-1 1-2
Penalty shootout: FK Jablonec - Apollon Limassol 3 - 4
Newcastle United Eng Partizan Belgrade Srb 2-1 0-1
Lazio Ita Lausanne Sports Sui 1-1 2-2
Paris Saint-Germain Fra Maccabi Haifa Isr 1-1 2-3
Metalurgs Liepaja Lat Sporting Braga Por 0-0 0-4
CSKA Kiev Ukr Lokomotiv Moscow Rus 0-2 1-3
 
Round 2
Lazio Ita Partizan Belgrade Srb 0-0 3-2
Vålerengen IF Nor Besiktas Tur 1-0 3-3
Heerenveen Ned Varteks Varazdin Cro 2-1 2-4
Racing Genk Bel Real Mallorca Esp 1-1 0-0
Panionios Gre Apollon Limassol Cyp 3-2 1-0
SV Ried Aut Maccabi Haifa Isr 2-1 1-4
Lokomotiv Moscow Rus Sporting Braga Por 3-1 0-1
Chelsea Eng FC København Den 1-1 1-0
 
Quarter Finals
Chelsea Eng Vålerengen IF Nor 3-0 3-2
Lokomotiv Moscow Rus Maccabi Haifa Isr 3-0 1-0
Varteks Varazdin Cro Real Mallorca Esp 0-0 1-3
Panionios Gre Lazio Ita 0-4 0-3
 
Semi Finals
Chelsea Eng Real Mallorca Esp 1-1 0-1
Lokomotiv Moscow Rus Lazio Ita 1-1 0-0
 
Final
Lazio Ita Real Mallorca Esp 2-1  

UEFA CUP
1st Qualifying Round
Arges Pitesti Rom Dinamo Baku Azb 5-1 2-0
Belshina Bobruisk Bls CSKA Sofia Bul 0-0 1-3
Omonia Nicosia Cyp Linfield Belfast Nir 5-1 3-5
Shakhtar Donetsk Ukr Birkirkara Mlt 2-1 4-0
Kolkheti-1913 Poti Geo Red Star Belgrade Srb 0-4 0-7
Inter Bratislava Svk SK Tirana Alb 2-0 2-0
Sadam Tallinn Est Polonia Warsaw Pol 0-2 1-3
HB Torshavn Far VPS Vaasa Fin 2-0 0-4
Zeljeznicar Sarajevo Bos Kilmarnock Sco 1-1 0-1
Mura Murska Sobota Slo Daugava Riga Lat 6-1 2-1
IA Akranes Isl Zalgiris Vilnius Lit 3-2 0-1
Hapoel Tel-Aviv Isr FinnPa Helsinki Fin 3-1 3-1
Shirak Gyumri Arm Malmö FF Swe 0-2 0-5
Germinal Ekeren Bel FK Sarajevo Bos 4-1 0-0
Shelbourne Irl Glasgow Rangers Sco 3-5 0-2
Otelul Galati Rom Sloga Skopje Mac 3-0 1-1
Union Luxembourg Lux IFK Göteborg Swe 0-3 0-4
Ferencváros Hun CE Principat And 6-0 8-1
Tiligul Tiraspol Mol Anderlecht Bel 0-1 0-5
Newtown Wal Wisla Kraków Pol 0-0 0-7
 
2nd Qualifying Round
Red Star Belgrade Srb Rotor Volgograd Rus 2-1 2-1
Ferencváros Hun AEK Athens Gre 4-2 0-4
Germinal Ekeren Bel Servette FC Genève Sui 1-4 2-1
Arges Pitesti Rom Istanbulspor Tur 2-0 2-4
Molde FK Nor CSKA Sofia Bul 0-0 0-2
IFK Göteborg Swe Fenerbahçe Tur 2-1 0-1
Mura Murska Sobota Slo Silkeborg IF Den 0-0 0-2
Glasgow Rangers Sco PAOK Thessaloniki Gre 2-0 0-0
Slavia Praha Cze Inter Bratislava Svk 4-0 0-2
FC Zürich Sui Shakhtar Donetsk Ukr 4-0 2-3
SK Brann Bergen Nor Zalgiris Vilnius Lit 1-0 0-0
Wisla Kraków Pol Trabzonspor Tur 5-1 2-1
Vejle BK Den Otelul Galati Rom 3-0 3-0
Hapoel Tel-Aviv Isr Strømsgodset IF Nor 1-0 0-1
Penalty shootout: Strømsgodset IF - Hapoel Tel-Aviv 4 - 2
NK Osijek Cro Anderlecht Bel 3-1 0-2
Omonia Nicosia Cyp Rapid Wien Aut 3-1 0-2
VPS Vaasa Fin Grazer AK Aut 0-0 0-3
Polonia Warsaw Pol Dinamo Moscow Rus 0-1 0-1
Hajduk Split Cro Malmö FF Swe 1-1 2-1
Sigma Olomouc Cze Kilmarnock Sco 2-0 2-0
 
Round 1
Sparta Praha Cze Real Sociedad Esp 2-4 0-1
Fenerbahçe Tur AC Parma Ita 1-0 1-3
Blackburn Rovers Eng Olympique Lyon Fra 0-1 2-2
Dinamo Moscow Rus Skonto Riga Lat 2-2 3-2
Vitória Guimarães Por Celtic Sco 1-2 1-2
VfB Stuttgart Ger Feyenoord Ned 1-3 3-0
Arges Pitesti Rom Celta de Vigo Esp 0-1 0-7
Silkeborg IF Den AS Roma Ita 0-2 0-1
LKS Lodz Pol AS Monaco Fra 1-3 0-0
Anderlecht Bel Grasshoppers Zürich Sui 0-2 0-0
Litex Lovech Bul Grazer AK Aut 1-1 0-2
Fiorentina Ita Hajduk Split Cro 2-1 0-0
1.FC Kosice Svk Liverpool Eng 0-3 0-5
Sporting CP Lisbon Por Bologna Ita 0-2 1-2
NK Maribor Slo Wisla Kraków Pol 0-2 0-3
Vejle BK Den Real Betis Esp 1-0 0-5
Aston Villa Eng Strømsgodset IF Nor 3-2 3-0
Schalke 04 Ger Slavia Praha Cze 1-0 0-1
Penalty shootout: Slavia Praha - Schalke 04 5 - 4
Servette FC Genève Sui CSKA Sofia Bul 2-1 0-1
Red Star Belgrade Srb FC Metz Fra 2-1 1-2
Penalty shootout: FC Metz - Red Star Belgrade 3 - 4
Girondins Bordeaux Fra Rapid Wien Aut 1-1 2-1
Atlético Madrid Esp FK Obilic Srb 2-0 1-0
Beitar Jerusalem Isr Glasgow Rangers Sco 1-1 2-4
Leeds United Eng Maritimo Funchal Por 1-0 0-1
Penalty shootout: Maritimo Funchal - Leeds United 1 - 4
Udinese Ita Bayer Leverkusen Ger 1-1 0-1
Steaua Bucuresti Rom Valencia Esp 3-4 0-3
Willem II Tilburg Ned Dinamo Tbilisi Geo 3-0 3-0
FC Zürich Sui Anorthosis Famagusta Cyp 4-0 3-2
Újpest TE Hun Club Brugge Bel 0-5 2-2
Vitesse Arnhem Ned AEK Athens Gre 3-0 3-3
SK Brann Bergen Nor Werder Bremen Ger 2-0 0-4
Sigma Olomouc Cze Olympique Marseille Fra 2-2 0-4
 
Round 2
Wisla Kraków Pol AC Parma Ita 1-1 1-2
Liverpool Eng Valencia Esp 0-0 2-2
Dinamo Moscow Rus Real Sociedad Esp 2-3 0-3
Red Star Belgrade Srb Olympique Lyon Fra 1-2 2-3
Grazer AK Aut AS Monaco Fra 3-3 0-4
VfB Stuttgart Ger Club Brugge Bel 1-1 2-3
Willem II Tilburg Ned Real Betis Esp 1-1 0-3
Grasshoppers Zürich Sui Fiorentina Ita 0-2  
Celta de Vigo Esp Aston Villa Eng 0-1 3-1
Celtic Sco FC Zürich Sui 1-1 2-4
Werder Bremen Ger Olympique Marseille Fra 1-1 2-3
Bologna Ita Slavia Praha Cze 2-1 2-0
Vitesse Arnhem Ned Girondins Bordeaux Fra 0-1 1-2
Bayer Leverkusen Ger Glasgow Rangers Sco 1-2 1-1
CSKA Sofia Bul Atlético Madrid Esp 2-4 0-1
AS Roma Ita Leeds United Eng 1-0 0-0
 
Round 3
AS Roma Ita FC Zürich Sui 1-0 2-2
AS Monaco Fra Olympique Marseille Fra 2-2 0-1
Grasshoppers Zürich Sui Girondins Bordeaux Fra 3-3 0-0
Real Sociedad Esp Atlético Madrid Esp 2-1 1-4
Olympique Lyon Fra Club Brugge Bel 1-0 4-3
Glasgow Rangers Sco AC Parma Ita 1-1 1-3
Celta de Vigo Esp Liverpool Eng 3-1 1-0
Bologna Ita Real Betis Esp 4-1 0-1
 
Quarter Finals
Olympique Marseille Fra Celta de Vigo Esp 2-1 0-0
Bologna Ita Olympique Lyon Fra 3-0 0-2
Girondins Bordeaux Fra AC Parma Ita 2-1 0-6
Atlético Madrid Esp AS Roma Ita 2-1 2-1
 
Semi Finals
Atlético Madrid Esp AC Parma Ita 1-3 1-2
Olympique Marseille Fra Bologna Ita 0-0 1-1
 
Final
AC Parma Ita Olympique Marseille Fra 3-0  


Bert Kassies bert.kassies@xs4all.nl