[ Main | Database | Country Ranking | Country Coef | Team Ranking | Team Coef ] Print

1996 <

UEFA European Cup Matches 1996/1997

> 1998
 
CHAMPIONS LEAGUE
Qualifying Round
Maccabi Tel-Aviv Isr Fenerbahçe Tur 0-1 1-1
Glasgow Rangers Sco Alania Vladikavkaz Rus 3-1 7-2
Panathinaikos Gre Rosenborg BK Nor 1-0 0-3
IFK Göteborg Swe Ferencváros Hun 3-0 1-1
Widzew Lódz Pol Brřndby IF Den 2-1 2-3
Grasshoppers Zürich Sui Slavia Praha Cze 5-0 1-0
Club Brugge Bel Steaua Bucuresti Rom 2-2 0-3
Rapid Wien Aut Dinamo Kiev Ukr 2-0 4-2
 
Group Stage
AJ Auxerre Fra Ajax Ned 0-1 2-1
Grasshoppers Zürich Sui Glasgow Rangers Sco 3-0 1-2
Ajax Ned Grasshoppers Zürich Sui 0-1 1-0
Glasgow Rangers Sco AJ Auxerre Fra 1-2 1-2
Ajax Ned Glasgow Rangers Sco 4-1 1-0
AJ Auxerre Fra Grasshoppers Zürich Sui 1-0 1-3
 
Atlético Madrid Esp Steaua Bucuresti Rom 4-0 1-1
Borussia Dortmund Ger Widzew Lódz Pol 2-1 2-2
Widzew Lódz Pol Atlético Madrid Esp 1-4 0-1
Steaua Bucuresti Rom Borussia Dortmund Ger 0-3 3-5
Atlético Madrid Esp Borussia Dortmund Ger 0-1 2-1
Steaua Bucuresti Rom Widzew Lódz Pol 1-0 0-2
 
Rapid Wien Aut Fenerbahçe Tur 1-1 0-1
Juventus Ita Manchester United Eng 1-0 1-0
Manchester United Eng Rapid Wien Aut 2-0 2-0
Fenerbahçe Tur Juventus Ita 0-1 0-2
Rapid Wien Aut Juventus Ita 1-1 0-5
Fenerbahçe Tur Manchester United Eng 0-2 1-0
 
IFK Göteborg Swe Rosenborg BK Nor 2-3 0-1
AC Milan Ita FC Porto Por 2-3 1-1
FC Porto Por IFK Göteborg Swe 2-1 2-0
Rosenborg BK Nor AC Milan Ita 1-4 2-1
IFK Göteborg Swe AC Milan Ita 2-1 2-4
Rosenborg BK Nor FC Porto Por 0-1 0-3
 
Quarter Finals
Borussia Dortmund Ger AJ Auxerre Fra 3-1 1-0
Ajax Ned Atlético Madrid Esp 1-1 3-2
Rosenborg BK Nor Juventus Ita 1-1 0-2
Manchester United Eng FC Porto Por 4-0 0-0
 
Semi Finals
Borussia Dortmund Ger Manchester United Eng 1-0 1-0
Ajax Ned Juventus Ita 1-2 1-4
 
Final
Borussia Dortmund Ger Juventus Ita 3-1  

CUP WINNERS CUP
Qualifying Round
Chemlon Humenne Svk KS Flamurtari Vlorë Alb 1-0 2-0
FC Sion Sui Kareda Siauliai Lit 4-2 0-0
Olimpija Ljubljana Slo Levski Sofia Bul 1-0 0-1
Penalty shootout: Levski Sofia - Olimpija Ljubljana 3 - 4
Red Star Belgrade Srb Hearts FC Sco 0-0 1-1
Garabag Agdam Azb MyPa-47 Fin 0-1 1-1
Kotaik Abovyan Arm AEK Larnaca Cyp 1-0 0-5
Constructorul Chisinau Mol Hapoel Ironi Rishon Isr 1-0 2-3
Valletta FC Mlt Gloria Bistrita Rom 1-2 1-2
Slavia Mozyr Bls KR Reykjavik Isl 2-2 0-1
Shelbourne Irl SK Brann Bergen Nor 1-3 1-2
Llansantffraid Wal Ruch Chorzow Pol 1-1 0-5
Honvéd Budapest Hun Sloga Skopje Mac 1-0 1-0
Varteks Varazdin Cro Union Luxembourg Lux 2-1 3-0
Universitate Riga Lat FC Vaduz Lie 1-1 1-1
Penalty shootout: FC Vaduz - Universitate Riga 4 - 2
Glentoran Nir Sparta Praha Cze 1-2 0-8
Dinamo Batumi Geo HB Torshavn Far 6-0 3-0
Sadam Tallinn Est Niva Vynnitsa Ukr 2-1 0-1
 
Round 1
Olympique Nimes Fra Honvéd Budapest Hun 3-1 2-1
Sturm Graz Aut Sparta Praha Cze 2-2 1-1
Constructorul Chisinau Mol Galatasaray Tur 0-1 0-4
1.FC Kaiserslautern Ger Red Star Belgrade Srb 1-0 0-4
MyPa-47 Fin Liverpool Eng 0-1 1-3
FC Sion Sui Niva Vynnitsa Ukr 2-0 4-0
AGF Aarhus Den Olimpija Ljubljana Slo 1-1 0-0
Cercle Brugge Bel SK Brann Bergen Nor 3-2 0-4
Lokomotiv Moscow Rus Varteks Varazdin Cro 1-0 1-2
KR Reykjavik Isl AIK Stockholm Swe 0-1 1-1
FC Barcelona Esp AEK Larnaca Cyp 2-0 0-0
Benfica Por Ruch Chorzow Pol 5-1 0-0
AEK Athens Gre Chemlon Humenne Svk 1-0 2-1
Gloria Bistrita Rom Fiorentina Ita 1-1 0-1
Dinamo Batumi Geo PSV Eindhoven Ned 1-1 0-3
FC Vaduz Lie Paris Saint-Germain Fra 0-4 0-3
 
Round 2
SK Brann Bergen Nor PSV Eindhoven Ned 2-1 2-2
Olimpija Ljubljana Slo AEK Athens Gre 0-2 0-4
FC Barcelona Esp Red Star Belgrade Srb 3-1 1-1
Galatasaray Tur Paris Saint-Germain Fra 4-2 0-4
Fiorentina Ita Sparta Praha Cze 2-1 1-1
FC Sion Sui Liverpool Eng 1-2 3-6
Olympique Nimes Fra AIK Stockholm Swe 1-3 1-0
Benfica Por Lokomotiv Moscow Rus 1-0 3-2
 
Quarter Finals
Paris Saint-Germain Fra AEK Athens Gre 0-0 3-0
FC Barcelona Esp AIK Stockholm Swe 3-1 1-1
Benfica Por Fiorentina Ita 0-2 1-0
SK Brann Bergen Nor Liverpool Eng 1-1 0-3
 
Semi Finals
FC Barcelona Esp Fiorentina Ita 1-1 2-0
Paris Saint-Germain Fra Liverpool Eng 3-0 0-2
 
Final
FC Barcelona Esp Paris Saint-Germain Fra 1-0  

UEFA CUP
1st Qualifying Round
Jeunesse d'Esch Lux Legia Warsaw Pol 2-4 0-3
Lantana Tallinn Est IBV Vestmannaeyjar Isl 2-1 0-0
NK Becej Srb Mura Murska Sobota Slo 0-0 0-2
Zalgiris Vilnius Lit Crusaders Belfast Nir 2-0 1-2
Newtown Wal Skonto Riga Lat 1-4 0-3
Dinamo-93 Minsk Bls Tiligul Tiraspol Mol 3-1 1-1
Hutnik Krakow Pol Khazri Buzovna Azb 9-0 2-2
Portadown Nir Vojvodina Novi Sad Srb 0-1 1-4
Jazz Pori Fin GI Gotu Far 3-1 1-0
IA Akranes Isl Sileks Kratovo Mac 2-0 0-1
Bohemians Dublin Irl Dinamo Minsk Bls 1-1 0-0
Haka Valkeakoski Fin Flora Tallinn Est 2-2 1-0
Barry Town Wal Dinaburg Daugavpils Lat 0-0 2-1
Dinamo Tbilisi Geo CS Grevenmacher Lux 4-0 2-2
Maccabi Haifa Isr Partizan Belgrade Srb 0-1 1-3
Nova Gorica Slo Vardar Skopje Mac 0-1 1-2
Dinamo Zagreb Cro SK Tirana Alb 4-0 6-2
Beitar Jerusalem Isr Floriana Mlt 3-1 5-1
Kilikia Yerevan Arm HJK Helsinki Fin 3-1 2-5
B71 Sandur Far APOEL Nicosia Cyp 1-5 2-4
Lokomotiv Sofia Bul Neftchi Baku Azb 1-2 6-0
Zimbru Chisinau Mol Hajduk Split Cro 0-4 1-2
St. Patrick's Athletic Irl Slovan Bratislava Svk 3-4 0-1
Teuta Durrës Alb 1.FC Kosice Svk 1-4 1-2
Anorthosis Famagusta Cyp Shirak Gyumri Arm 4-0 2-2
Margveti Zestafoni Geo Sliema Wanderers Mlt 3-1 0-3
Slavia Sofia Bul Inkaras Kaunas Lit 4-3 1-1
 
2nd Qualifying Round
Iraklis Thessaloniki Gre APOEL Nicosia Cyp 0-1 1-2
1.FC Kosice Svk Celtic Sco 0-0 0-1
Legia Warsaw Pol Haka Valkeakoski Fin 3-0 1-1
Rapid Bucuresti Rom Lokomotiv Sofia Bul 1-0 1-0
Sliema Wanderers Mlt OB Odense Den 0-2 1-7
Dinamo Zagreb Cro Spartak Moscow Rus 3-1 0-2
Partizan Belgrade Srb National Bucuresti Rom 0-0 0-1
Dinamo Tbilisi Geo Molde FK Nor 2-1 0-0
Lyngby BK Den Mura Murska Sobota Slo 0-0 2-0
Halmstads BK Swe Vardar Skopje Mac 0-0 1-0
Dinamo Moscow Rus Jazz Pori Fin 1-1 3-1
Zalgiris Vilnius Lit Aberdeen Sco 1-4 3-1
BVSC Budapest Hun Barry Town Wal 3-1 1-3
Penalty shootout: Barry Town - BVSC Budapest 4 - 2
Helsingborg IF Swe Dinamo-93 Minsk Bls 1-1 3-0
Hajduk Split Cro Torpedo Moscow Rus 1-0 0-2
FC Aarau Sui Lantana Tallinn Est 4-0 0-2
Dinamo Minsk Bls Besiktas Tur 2-1 0-2
HJK Helsinki Fin Chernomorets Odesa Ukr 2-2 0-2
Grazer AK Aut Vojvodina Novi Sad Srb 2-0 5-1
Anorthosis Famagusta Cyp Xamax Neuchâtel Sui 1-2 0-4
Sigma Olomouc Cze Hutnik Krakow Pol 1-0 1-3
IA Akranes Isl CSKA Moscow Rus 0-2 1-4
Slavia Sofia Bul FC Tirol Innsbruck Aut 1-1 1-4
Slovan Bratislava Svk Trabzonspor Tur 2-1 1-4
Skonto Riga Lat Malmö FF Swe 0-3 1-1
Beitar Jerusalem Isr Bodř/Glimt Nor 1-5 1-2
 
Round 1
CSKA Moscow Rus Feyenoord Ned 0-1 1-1
Brřndby IF Den FC Aarau Sui 5-0 2-0
APOEL Nicosia Cyp Espanyol Esp 2-2 0-1
En Avant Guingamp Fra Internazionale Ita 0-3 1-1
OB Odense Den Boavista Por 2-3 2-1
Ferencváros Hun Olympiakos Piraeus Gre 3-1 2-2
Newcastle United Eng Halmstads BK Swe 4-0 1-2
Aberdeen Sco Barry Town Wal 3-1 3-3
Hutnik Krakow Pol AS Monaco Fra 0-1 1-3
AS Roma Ita Dinamo Moscow Rus 3-0 3-1
Celtic Sco Hamburger SV Ger 0-2 0-2
Tenerife Esp Maccabi Tel-Aviv Isr 3-2 1-1
Panathinaikos Gre Legia Warsaw Pol 4-2 0-2
Arsenal Eng Borussia Mönchengladbach Ger 2-3 2-3
Chernomorets Odesa Ukr National Bucuresti Rom 0-0 0-2
Torpedo Moscow Rus Dinamo Tbilisi Geo 0-1 1-1
Bodř/Glimt Nor Trabzonspor Tur 1-2 1-3
Club Brugge Bel Lyngby BK Den 1-1 2-0
Rapid Bucuresti Rom Karlsruher SC Ger 1-0 1-4
Aston Villa Eng Helsingborg IF Swe 1-1 0-0
RC Lens Fra Lazio Ita 0-1 1-1
Spartak Moscow Rus Silkeborg IF Den 3-2 2-1
Malmö FF Swe Slavia Praha Cze 1-2 1-3
Germinal Ekeren Bel Grazer AK Aut 3-1 0-2
Montpellier Fra Sporting CP Lisbon Por 1-1 0-1
Valencia Esp Bayern München Ger 3-0 0-1
Dinamo Kiev Ukr Xamax Neuchâtel Sui 0-0 1-2
RWD Molenbeek Bel Besiktas Tur 0-0 0-3
AC Parma Ita Vitória Guimarăes Por 2-1 0-2
Alania Vladikavkaz Rus Anderlecht Bel 2-1 0-4
Schalke 04 Ger Roda JC Kerkrade Ned 3-0 2-2
FC Tirol Innsbruck Aut FC Metz Fra 0-0 0-1
 
Round 2
Espanyol Esp Feyenoord Ned 0-3 1-0
Dinamo Tbilisi Geo Boavista Por 1-0 0-5
Legia Warsaw Pol Besiktas Tur 1-1 1-2
Slavia Praha Cze Valencia Esp 0-1 0-0
Hamburger SV Ger Spartak Moscow Rus 3-0 2-2
Vitória Guimarăes Por Anderlecht Bel 1-1 0-0
Karlsruher SC Ger AS Roma Ita 3-0 1-2
Helsingborg IF Swe Xamax Neuchâtel Sui 2-0 1-1
Club Brugge Bel National Bucuresti Rom 2-0 1-1
Borussia Mönchengladbach Ger AS Monaco Fra 2-4 1-0
Internazionale Ita Grazer AK Aut 1-0 0-1
Penalty shootout: Grazer AK - Internazionale 3 - 5
Aberdeen Sco Brřndby IF Den 0-2 0-0
FC Metz Fra Sporting CP Lisbon Por 2-0 1-2
Ferencváros Hun Newcastle United Eng 3-2 0-4
Schalke 04 Ger Trabzonspor Tur 1-0 3-3
Lazio Ita Tenerife Esp 1-0 3-5
 
Round 3
Tenerife Esp Feyenoord Ned 0-0 4-2
AS Monaco Fra Hamburger SV Ger 3-0 2-0
Brřndby IF Den Karlsruher SC Ger 1-3 5-0
Helsingborg IF Swe Anderlecht Bel 0-0 0-1
FC Metz Fra Newcastle United Eng 1-1 0-2
Club Brugge Bel Schalke 04 Ger 2-1 0-2
Internazionale Ita Boavista Por 5-1 2-0
Valencia Esp Besiktas Tur 3-1 2-2
 
Quarter Finals
Tenerife Esp Brřndby IF Den 0-1 2-0
Schalke 04 Ger Valencia Esp 2-0 1-1
Newcastle United Eng AS Monaco Fra 0-1 0-3
Anderlecht Bel Internazionale Ita 1-1 1-2
 
Semi Finals
Tenerife Esp Schalke 04 Ger 1-0 0-2
Internazionale Ita AS Monaco Fra 3-1 0-1
 
Final
Schalke 04 Ger Internazionale Ita 1-0 0-1
Penalty shootout: Schalke 04 - Internazionale 4-1


Bert Kassies bert.kassies@xs4all.nl