[ Main | Database | Country Ranking | Country Coef | Team Ranking | Team Coef ] Print

1994 <

UEFA European Cup Matches 1994/1995

> 1996
 
CHAMPIONS LEAGUE
Qualifying Round
AEK Athens Gre Glasgow Rangers Sco 2-0 1-0
Avenir Beggen Lux Galatasaray Tur 1-5 0-4
Legia Warsaw Pol Hajduk Split Cro 0-1 0-4
Maccabi Haifa Isr Austria Salzburg Aut 1-2 1-3
Paris Saint-Germain Fra FC Vac Hun 3-0 2-1
Silkeborg IF Den Dinamo Kiev Ukr 0-0 1-3
Sparta Praha Cze IFK Göteborg Swe 1-0 0-2
Steaua Bucuresti Rom Servette FC Genčve Sui 4-1 1-1
 
Group Stage
FC Barcelona Esp Galatasaray Tur 2-1 1-2
Manchester United Eng IFK Göteborg Swe 4-2 1-3
Galatasaray Tur Manchester United Eng 0-0 0-4
IFK Göteborg Swe FC Barcelona Esp 2-1 1-1
IFK Göteborg Swe Galatasaray Tur 1-0 1-0
Manchester United Eng FC Barcelona Esp 2-2 0-4
 
Dinamo Kiev Ukr Spartak Moscow Rus 3-2 0-1
Paris Saint-Germain Fra Bayern München Ger 2-0 1-0
Bayern München Ger Dinamo Kiev Ukr 1-0 4-1
Spartak Moscow Rus Paris Saint-Germain Fra 1-2 1-4
Dinamo Kiev Ukr Paris Saint-Germain Fra 1-2 0-1
Spartak Moscow Rus Bayern München Ger 1-1 2-2
 
Anderlecht Bel Steaua Bucuresti Rom 0-0 1-1
Hajduk Split Cro Benfica Por 0-0 1-2
Benfica Por Anderlecht Bel 3-1 1-1
Steaua Bucuresti Rom Hajduk Split Cro 0-1 4-1
Benfica Por Steaua Bucuresti Rom 2-1 1-1
Hajduk Split Cro Anderlecht Bel 2-1 0-0
 
Ajax Ned AC Milan Ita 2-0 2-0
Austria Salzburg Aut AEK Athens Gre 0-0 3-1
AEK Athens Gre Ajax Ned 1-2 0-2
AC Milan Ita Austria Salzburg Aut 3-0 1-0
AEK Athens Gre AC Milan Ita 0-0 1-2
Austria Salzburg Aut Ajax Ned 0-0 1-1
 
Quarter Finals
FC Barcelona Esp Paris Saint-Germain Fra 1-1 1-2
Bayern München Ger IFK Göteborg Swe 0-0 2-2
Hajduk Split Cro Ajax Ned 0-0 0-3
AC Milan Ita Benfica Por 2-0 0-0
 
Semi Finals
Bayern München Ger Ajax Ned 0-0 2-5
Paris Saint-Germain Fra AC Milan Ita 0-1 0-2
 
Final
Ajax Ned AC Milan Ita 1-0  

CUP WINNERS CUP
Qualifying Round
Bangor FC Nir Tatran Presov Svk 0-1 0-4
Barry Town Wal Zalgiris Vilnius Lit 0-1 0-6
Bodř/Glimt Nor Olimpija Riga Lat 6-0 0-0
Fandok Bobruisk Bls SK Tirana Alb 4-1 0-3
Ferencváros Hun F91 Dudelange Lux 6-1 6-1
Floriana Mlt Sligo Rovers Irl 2-2 0-1
Keflavik Isl Maccabi Tel-Aviv Isr 1-2 1-4
Norma Tallinn Est NK Maribor Slo 1-4 0-10
Pirin Blagoevgrad Bul FC Schaan Lie 3-0 1-0
B71 Sandur Far HJK Helsinki Fin 0-5 0-2
Tiligul Tiraspol Mol Omonia Nicosia Cyp 0-1 1-3
Viktoria Zizkov Cze IFK Norrköping Swe 1-0 3-3
 
Round 1
Besiktas Tur HJK Helsinki Fin 2-0 1-1
Bodř/Glimt Nor Sampdoria Ita 3-2 0-2
Brřndby IF Den SK Tirana Alb 3-0 1-0
Chelsea Eng Viktoria Zizkov Cze 4-2 0-0
Dinamo Zagreb Cro AJ Auxerre Fra 3-1 0-3
CSKA Moscow Rus Ferencváros Hun 2-1 1-2
Penalty shootout: Ferencváros - CSKA Moscow 7 - 6
Dundee United Sco Tatran Presov Svk 3-2 1-3
Gloria Bistrita Rom Real Zaragoza Esp 2-1 0-4
Grasshoppers Zürich Sui Chernomorets Odesa Ukr 3-0 0-1
NK Maribor Slo Austria Wien Aut 1-1 0-3
Omonia Nicosia Cyp Arsenal Eng 1-3 0-3
Pirin Blagoevgrad Bul Panathinaikos Gre 0-2 1-6
FC Porto Por LKS Lodz Pol 2-0 1-0
Sligo Rovers Irl Club Brugge Bel 1-2 1-3
Zalgiris Vilnius Lit Feyenoord Ned 1-1 1-2
Maccabi Tel-Aviv Isr Werder Bremen Ger 0-0 0-2
 
Round 2
Besiktas Tur AJ Auxerre Fra 2-2 0-2
Brřndby IF Den Arsenal Eng 1-2 2-2
Club Brugge Bel Panathinaikos Gre 1-0 0-0
Chelsea Eng Austria Wien Aut 0-0 1-1
Feyenoord Ned Werder Bremen Ger 1-0 4-3
FC Porto Por Ferencváros Hun 6-0 0-2
Sampdoria Ita Grasshoppers Zürich Sui 3-0 2-3
Tatran Presov Svk Real Zaragoza Esp 0-4 1-2
 
Quarter Finals
Arsenal Eng AJ Auxerre Fra 1-1 1-0
Club Brugge Bel Chelsea Eng 1-0 0-2
Feyenoord Ned Real Zaragoza Esp 1-0 0-2
Sampdoria Ita FC Porto Por 0-1 1-0
Penalty shootout: FC Porto - Sampdoria 3 - 4
 
Semi Finals
Arsenal Eng Sampdoria Ita 3-2 2-3
Penalty shootout: Sampdoria - Arsenal 2 - 3
Real Zaragoza Esp Chelsea Eng 3-0 1-3
 
Final
Real Zaragoza Esp Arsenal Eng 2-1  

UEFA CUP
Qualifying Round
FC Aarau Sui Mura Murska Sobota Slo 1-0 1-0
Inter Bratislava Svk MyPa-47 Fin 0-3 1-0
Anorthosis Famagusta Cyp FC Shumen Bul 2-0 2-1
Aris Thessaloniki Gre Hapoel Beer-Sheva Isr 3-1 2-1
Bangor City Wal IA Akranes Isl 1-2 0-2
FC Křbenhavn Den Jazz Pori Fin 0-1 4-0
CSKA Sofia Bul Ararat Yerevan Arm 3-0 0-0
FH Hafnarfjardar Isl Linfield Belfast Nir 1-0 1-3
Fenerbahçe Tur Turan Tauz Azb 5-0 2-0
Górnik Zabrze Pol Shamrock Rovers Irl 7-0 1-0
GI Gotu Far Trelleborgs FF Swe 0-1 2-3
CS Grevenmacher Lux Rosenborg BK Nor 1-2 0-6
Inter Cardiff Wal GKS Katowice Pol 0-2 0-6
Honvéd Budapest Hun Zimbru Chisinau Mol 4-1 1-0
Lillestrřm SK Nor Shakhtar Donetsk Ukr 4-1 0-2
Dinamo Minsk Bls Hibernians FC Mlt 3-1 3-4
Motherwell Sco HB Torshavn Far 3-0 4-1
OB Odense Den Flora Tallinn Est 3-0 3-0
Olimpija Ljubljana Slo Levski Sofia Bul 3-2 2-1
Portadown Nir Slovan Bratislava Svk 0-2 0-3
ROMAR Mazeikiai Lit AIK Stockholm Swe 0-2 0-2
Skonto Riga Lat Aberdeen Sco 0-0 1-1
Slavia Praha Cze Cork City Irl 2-0 4-0
Dinamo Tbilisi Geo Universitatea Craiova Rom 2-0 2-1
Teuta Durrës Alb Apollon Limassol Cyp 1-4 2-4
Valletta FC Mlt Rapid Bucuresti Rom 2-6 1-1
Vardar Skopje Mac Bekescsabai Elore Hun 1-1 0-1
 
Round 1
FC Aarau Sui Maritimo Funchal Por 0-0 0-1
Admira Wacker Aut Górnik Zabrze Pol 5-2 1-1
AIK Stockholm Swe Slavia Praha Cze 0-0 2-2
Anorthosis Famagusta Cyp Athletic Bilbao Esp 2-0 0-3
Royal Antwerp Bel Newcastle United Eng 0-5 2-5
Apollon Limassol Cyp FC Sion Sui 1-3 3-2
Bayer Leverkusen Ger PSV Eindhoven Ned 5-4 0-0
Blackburn Rovers Eng Trelleborgs FF Swe 0-1 2-2
Boavista Por MyPa-47 Fin 2-1 1-1
Girondins Bordeaux Fra Lillestrřm SK Nor 3-1 2-0
Borussia Dortmund Ger Motherwell Sco 1-0 2-0
AS Cannes Fra Fenerbahçe Tur 4-0 5-1
CSKA Sofia Bul Juventus Ita 0-3 1-5
GKS Katowice Pol Aris Thessaloniki Gre 1-0 0-1
Penalty shootout: Aris Thessaloniki - GKS Katowice 3 - 4
Internazionale Ita Aston Villa Eng 1-0 0-1
Penalty shootout: Aston Villa - Internazionale 4 - 3
IA Akranes Isl 1.FC Kaiserslautern Ger 0-4 1-4
Linfield Belfast Nir OB Odense Den 1-1 0-5
Dinamo Minsk Bls Lazio Ita 0-0 1-4
Napoli Ita Skonto Riga Lat 2-0 1-0
Olimpija Ljubljana Slo Eintracht Frankfurt Ger 1-1 0-2
Olympiakos Piraeus Gre Olympique Marseille Fra 1-2 0-3
Rapid Bucuresti Rom Charleroi Bel 2-0 1-2
Real Madrid Esp Sporting CP Lisbon Por 1-0 1-2
Rosenborg BK Nor Deportivo La Coruńa Esp 1-0 1-4
Rotor Volgograd Rus FC Nantes Fra 3-2 0-3
Seraing Bel Dinamo Moscow Rus 3-4 1-0
Slovan Bratislava Svk FC Křbenhavn Den 1-0 1-1
Dinamo Tbilisi Geo FC Tirol Innsbruck Aut 1-0 1-5
Tekstilschik Kamyshin Rus Bekescsabai Elore Hun 6-1 0-1
Trabzonspor Tur Dinamo Bucuresti Rom 2-1 3-3
FC Twente Enschede Ned Honvéd Budapest Hun 1-4 3-1
Vitesse Arnhem Ned AC Parma Ita 1-0 0-2
 
Round 2
Admira Wacker Aut AS Cannes Fra 1-1 4-2
AIK Stockholm Swe AC Parma Ita 0-1 0-2
Boavista Por Napoli Ita 1-1 1-2
GKS Katowice Pol Girondins Bordeaux Fra 1-0 1-1
1.FC Kaiserslautern Ger OB Odense Den 1-1 0-0
Honvéd Budapest Hun Bayer Leverkusen Ger 0-2 0-5
Maritimo Funchal Por Juventus Ita 0-1 1-2
Dinamo Moscow Rus Real Madrid Esp 2-2 0-4
FC Nantes Fra Tekstilschik Kamyshin Rus 2-0 2-1
Newcastle United Eng Athletic Bilbao Esp 3-2 0-1
Rapid Bucuresti Rom Eintracht Frankfurt Ger 2-1 0-5
FC Sion Sui Olympique Marseille Fra 2-0 1-3
Slovan Bratislava Svk Borussia Dortmund Ger 2-1 0-3
FC Tirol Innsbruck Aut Deportivo La Coruńa Esp 2-0 0-4
Trabzonspor Tur Aston Villa Eng 1-0 1-2
Trelleborgs FF Swe Lazio Ita 0-0 0-1
 
Round 3
Athletic Bilbao Esp AC Parma Ita 1-0 2-4
Deportivo La Coruńa Esp Borussia Dortmund Ger 1-0 1-3
GKS Katowice Pol Bayer Leverkusen Ger 1-4 0-4
OB Odense Den Real Madrid Esp 2-3 2-0
Trabzonspor Tur Lazio Ita 1-2 1-2
Admira Wacker Aut Juventus Ita 1-3 1-2
Eintracht Frankfurt Ger Napoli Ita 1-0 1-0
FC Nantes Fra FC Sion Sui 4-0 2-2
 
Quarter Finals
Bayer Leverkusen Ger FC Nantes Fra 5-1 0-0
Eintracht Frankfurt Ger Juventus Ita 1-1 0-3
Lazio Ita Borussia Dortmund Ger 1-0 0-2
AC Parma Ita OB Odense Den 1-0 0-0
 
Semi Finals
Bayer Leverkusen Ger AC Parma Ita 1-2 0-3
Juventus Ita Borussia Dortmund Ger 2-2 2-1
 
Final
AC Parma Ita Juventus Ita 1-0 1-1


Bert Kassies bert.kassies@xs4all.nl