[ Main | Database | Country Ranking | Country Coef | Team Ranking | Team Coef ] Print

1985 <

UEFA European Cup Matches 1985/1986

> 1987
 
CHAMPIONS CUP
Round 1
Vejle BK Den Steaua Bucuresti Rom 1-1 1-4
Honvéd Budapest Hun Shamrock Rovers Irl 2-0 3-1
Zenit Leningrad URS Vĺlerengen IF Nor 2-0 2-0
Kuusysi Lahti Fin FK Sarajevo YUG 2-1 2-1
Górnik Zabrze Pol Bayern München Ger 1-2 1-4
BFC Dynamo Berlin GDR Austria Wien Aut 0-2 1-2
Rabat Ajax Mlt Omonia Nicosia Cyp 0-5 0-5
IFK Göteborg Swe Trakia Plovdiv Bul 3-2 2-1
Girondins Bordeaux Fra Fenerbahçe Tur 2-3 0-0
Linfield Belfast Nir Servette FC Genčve Sui 2-2 1-2
IA Akranes Isl Aberdeen Sco 1-3 1-4
Jeunesse d'Esch Lux Juventus Ita 0-5 1-4
Hellas Verona Ita PAOK Thessaloniki Gre 3-1 2-1
FC Porto Por Ajax Ned 2-0 0-0
Sparta Praha TCH FC Barcelona Esp 1-2 1-0
 
Round 2
Honvéd Budapest Hun Steaua Bucuresti Rom 1-0 1-4
Zenit Leningrad URS Kuusysi Lahti Fin 2-1 1-3
Bayern München Ger Austria Wien Aut 4-2 3-3
Anderlecht Bel Omonia Nicosia Cyp 1-0 3-1
IFK Göteborg Swe Fenerbahçe Tur 4-0 1-2
Servette FC Genčve Sui Aberdeen Sco 0-0 0-1
Hellas Verona Ita Juventus Ita 0-0 0-2
FC Barcelona Esp FC Porto Por 2-0 1-3
 
Quarter Finals
Steaua Bucuresti Rom Kuusysi Lahti Fin 0-0 1-0
Bayern München Ger Anderlecht Bel 2-1 0-2
Aberdeen Sco IFK Göteborg Swe 2-2 0-0
FC Barcelona Esp Juventus Ita 1-0 1-1
 
Semi Finals
Anderlecht Bel Steaua Bucuresti Rom 1-0 0-3
IFK Göteborg Swe FC Barcelona Esp 3-0 0-3
Penalty shootout: FC Barcelona - IFK Göteborg 5 - 4
 
Final
Steaua Bucuresti Rom FC Barcelona Esp 0-0  
Penalty shootout: Steaua Bucuresti - FC Barcelona 2-0

CUP WINNERS CUP
Round 1
FC Utrecht Ned Dinamo Kiev URS 2-1 1-4
AS Monaco Fra Universitatea Craiova Rom 2-0 0-3
Fram Reykjavik Isl Glentoran Nir 3-1 0-1
Rapid Wien Aut Tatabánya Hun 5-0 1-1
AE Larissa Gre Sampdoria Ita 1-1 0-1
AIK Stockholm Swe Red Boys Differdange Lux 8-0 5-0
AEL Limassol Cyp Dukla Praha TCH 2-2 0-4
Zurrieq FC Mlt KFC Uerdingen Ger 0-3 0-9
Galatasaray Tur Widzew Lódz Pol 1-0 1-2
HJK Helsinki Fin KS Flamurtari Vlorë Alb 3-2 2-1
Cercle Brugge Bel Dynamo Dresden GDR 3-2 1-2
Red Star Belgrade YUG FC Aarau Sui 2-0 2-2
Lyngby BK Den Galway United Irl 1-0 3-2
Fredrikstad FK Nor Bangor City Wal 1-1 0-0
Atlético Madrid Esp Celtic Sco 1-1 2-1
 
Round 2
Universitatea Craiova Rom Dinamo Kiev URS 2-2 0-3
Rapid Wien Aut Fram Reykjavik Isl 3-0 1-2
Benfica Por Sampdoria Ita 2-0 0-1
Dukla Praha TCH AIK Stockholm Swe 1-0 2-2
KFC Uerdingen Ger Galatasaray Tur 2-0 1-1
HJK Helsinki Fin Dynamo Dresden GDR 1-0 2-7
Lyngby BK Den Red Star Belgrade YUG 2-2 1-3
Bangor City Wal Atlético Madrid Esp 0-2 0-1
 
Quarter Finals
Rapid Wien Aut Dinamo Kiev URS 1-4 1-5
Dukla Praha TCH Benfica Por 1-0 1-2
Dynamo Dresden GDR KFC Uerdingen Ger 2-0 3-7
Red Star Belgrade YUG Atlético Madrid Esp 0-2 1-1
 
Semi Finals
Dinamo Kiev URS Dukla Praha TCH 3-0 1-1
Atlético Madrid Esp KFC Uerdingen Ger 1-0 3-2
 
Final
Dinamo Kiev URS Atlético Madrid Esp 3-0  

UEFA CUP
Round 1
AEK Athens Gre Real Madrid Esp 1-0 0-5
Chernomorets Odessa URS Werder Bremen Ger 2-1 2-3
Sparta Rotterdam Ned Hamburger SV Ger 2-0 0-2
Penalty shootout: Hamburger SV - Sparta Rotterdam 3 - 4
Borussia Mönchengladbach Ger Lech Poznan Pol 1-1 2-0
Bohemians Dublin Irl Dundee United Sco 2-5 2-2
Dinamo Bucuresti Rom Vardar Skopje YUG 2-1 0-1
APOEL Nicosia Cyp Lokomotiv Sofia Bul 2-2 2-4
Xamax Neuchâtel Sui Sportul Studentesc Rom 3-0 4-4
Valur Reykjavik Isl FC Nantes Fra 2-1 0-3
Portimonense SC Por Partizan Belgrade YUG 1-0 0-4
Boavista Por Club Brugge Bel 4-3 1-3
Spartak Moscow URS TPS Turku Fin 1-0 3-1
Legia Warsaw Pol Viking Stavanger Nor 3-0 1-1
Videoton Fehérvár Hun Malmö FF Swe 1-0 2-3
LASK Linz Aut Baník Ostrava TCH 2-0 1-0
Internazionale Ita FC Sankt Gallen Sui 5-1 0-0
Waregem Bel AGF Aarhus Den 5-2 1-0
Glasgow Rangers Sco Osasuna Esp 1-0 0-2
Coleraine Nir Lokomotive Leipzig GDR 1-1 0-5
AJ Auxerre Fra AC Milan Ita 3-1 0-3
Wismut Aue GDR Dnepr Dnepropetrovsk URS 1-3 1-2
Avenir Beggen Lux PSV Eindhoven Ned 0-2 0-4
Torino Ita Panathinaikos Gre 2-1 1-1
Hajduk Split YUG FC Metz Fra 5-1 2-2
Sporting CP Lisbon Por Feyenoord Ned 3-1 1-2
Dinamo Tirana Alb Hamrun Spartans Mlt 1-0 0-0
FC Ličge Bel Wacker Innsbruck Aut 1-0 3-1
Athletic Bilbao Esp Besiktas Tur 4-1 1-0
Pirin Blagoevgrad Bul Hammarby IF Swe 1-3 0-4
Slavia Praha TCH St. Mirren Sco 1-0 0-3
ETO Györ Hun Bohemians Praha TCH 3-1 1-4
1.FC Köln Ger Sporting Gijón Esp 0-0 2-1
 
Round 2
Real Madrid Esp Chernomorets Odessa URS 2-1 0-0
Sparta Rotterdam Ned Borussia Mönchengladbach Ger 1-1 1-5
Dundee United Sco Vardar Skopje YUG 2-0 1-1
Lokomotiv Sofia Bul Xamax Neuchâtel Sui 1-1 0-0
Partizan Belgrade YUG FC Nantes Fra 1-1 0-4
Spartak Moscow URS Club Brugge Bel 1-0 3-1
Videoton Fehérvár Hun Legia Warsaw Pol 0-1 1-1
LASK Linz Aut Internazionale Ita 1-0 0-4
Waregem Bel Osasuna Esp 2-0 1-2
AC Milan Ita Lokomotive Leipzig GDR 2-0 1-3
PSV Eindhoven Ned Dnepr Dnepropetrovsk URS 2-2 0-1
Torino Ita Hajduk Split YUG 1-1 1-3
Dinamo Tirana Alb Sporting CP Lisbon Por 0-0 0-1
FC Ličge Bel Athletic Bilbao Esp 0-1 1-3
Hammarby IF Swe St. Mirren Sco 3-3 2-1
1.FC Köln Ger Bohemians Praha TCH 4-0 4-2
 
Round 3
Borussia Mönchengladbach Ger Real Madrid Esp 5-1 0-4
Dundee United Sco Xamax Neuchâtel Sui 2-1 1-3
Spartak Moscow URS FC Nantes Fra 0-1 1-1
Internazionale Ita Legia Warsaw Pol 0-0 1-0
Waregem Bel AC Milan Ita 1-1 2-1
Dnepr Dnepropetrovsk URS Hajduk Split YUG 0-1 0-2
Athletic Bilbao Esp Sporting CP Lisbon Por 2-1 0-3
Hammarby IF Swe 1.FC Köln Ger 2-1 1-3
 
Quarter Finals
Real Madrid Esp Xamax Neuchâtel Sui 3-0 0-2
Internazionale Ita FC Nantes Fra 3-0 3-3
Hajduk Split YUG Waregem Bel 1-0 0-1
Penalty shootout: Waregem - Hajduk Split 5 - 4
Sporting CP Lisbon Por 1.FC Köln Ger 1-1 0-2
 
Semi Finals
Internazionale Ita Real Madrid Esp 3-1 1-5
1.FC Köln Ger Waregem Bel 4-0 3-3
 
Final
Real Madrid Esp 1.FC Köln Ger 5-1 0-2


Bert Kassies bert.kassies@xs4all.nl