[ Main | Database | Country Ranking | Country Coef | Team Ranking | Team Coef ] Print

1982 <

UEFA European Cup Matches 1982/1983

> 1984
 
CHAMPIONS CUP
Qualifying Round
Dinamo Bucuresti Rom Vĺlerengen IF Nor 3-1 1-2
 
Round 1
BFC Dynamo Berlin GDR Hamburger SV Ger 1-1 0-2
Olympiakos Piraeus Gre Östers IF Swe 2-0 0-1
17 Nëntori Tirana Alb Linfield Belfast Nir 1-0 1-2
Grasshoppers Zürich Sui Dinamo Kiev URS 0-1 0-3
Dinamo Zagreb YUG Sporting CP Lisbon Por 1-0 0-3
AS Monaco Fra CSKA Sofia Bul 0-0 0-2
Celtic Sco Ajax Ned 2-2 2-1
Vikingur Reykjavik Isl Real Sociedad Esp 0-1 2-3
Hibernians FC Mlt Widzew Lódz Pol 1-4 1-3
Avenir Beggen Lux Rapid Wien Aut 0-5 0-8
Omonia Nicosia Cyp HJK Helsinki Fin 2-0 0-3
Dundalk Irl Liverpool Eng 1-4 0-1
Aston Villa Eng Besiktas Tur 3-1 0-0
Dinamo Bucuresti Rom Dukla Praha TCH 2-0 1-2
Standard Ličge Bel ETO Györ Hun 5-0 0-3
Hvidovre IF Den Juventus Ita 1-4 3-3
 
Round 2
Hamburger SV Ger Olympiakos Piraeus Gre 1-0 4-0
CSKA Sofia Bul Sporting CP Lisbon Por 2-2 0-0
Real Sociedad Esp Celtic Sco 2-0 1-2
Rapid Wien Aut Widzew Lódz Pol 2-1 3-5
HJK Helsinki Fin Liverpool Eng 1-0 0-5
Dinamo Bucuresti Rom Aston Villa Eng 0-2 2-4
Standard Ličge Bel Juventus Ita 1-1 0-2
 
Quarter Finals
Dinamo Kiev URS Hamburger SV Ger 0-3 2-1
Sporting CP Lisbon Por Real Sociedad Esp 1-0 0-2
Widzew Lódz Pol Liverpool Eng 2-0 2-3
Aston Villa Eng Juventus Ita 1-2 1-3
 
Semi Finals
Real Sociedad Esp Hamburger SV Ger 1-1 1-2
Juventus Ita Widzew Lódz Pol 2-0 2-2
 
Final
Hamburger SV Ger Juventus Ita 1-0  

CUP WINNERS CUP
Qualifying Round
Aberdeen Sco FC Sion Sui 7-0 4-1
Swansea City Wal Sporting Braga Por 3-0 0-1
 
Round 1
Aberdeen Sco Dinamo Tirana Alb 1-0 0-0
IBV Vestmannaeyjar Isl Lech Poznan Pol 0-1 0-3
Coleraine Nir Tottenham Hotspur Eng 0-3 0-4
Torpedo Moscow URS Bayern München Ger 1-1 0-0
Lokomotiv Sofia Bul Paris Saint-Germain Fra 1-0 1-5
Swansea City Wal Sliema Wanderers Mlt 12-0 5-0
Dynamo Dresden GDR B93 Křbenhavn Den 3-2 1-2
THOR Waterschei Bel Red Boys Differdange Lux 7-1 1-0
Austria Wien Aut Panathinaikos Gre 2-0 1-2
Galatasaray Tur Kuusysi Lahti Fin 2-1 1-1
Lillestrřm SK Nor Red Star Belgrade YUG 0-4 0-3
FC Barcelona Esp Apollon Limassol Cyp 8-0 1-1
Internazionale Ita Slovan Bratislava TCH 2-0 1-2
Limerick Irl AZ Alkmaar Ned 1-1 0-1
IFK Göteborg Swe Újpest Dózsa Hun 1-1 1-3
FC Baia Mare Rom Real Madrid Esp 0-0 2-5
 
Round 2
Aberdeen Sco Lech Poznan Pol 2-0 1-0
Tottenham Hotspur Eng Bayern München Ger 1-1 1-4
Swansea City Wal Paris Saint-Germain Fra 0-1 0-2
B93 Křbenhavn Den THOR Waterschei Bel 0-2 1-4
Galatasaray Tur Austria Wien Aut 2-4 1-0
Red Star Belgrade YUG FC Barcelona Esp 2-4 1-2
AZ Alkmaar Ned Internazionale Ita 1-0 0-2
Real Madrid Esp Újpest Dózsa Hun 3-1 1-0
 
Quarter Finals
Bayern München Ger Aberdeen Sco 0-0 2-3
Paris Saint-Germain Fra THOR Waterschei Bel 2-0 0-3
Austria Wien Aut FC Barcelona Esp 0-0 1-1
Internazionale Ita Real Madrid Esp 1-1 1-2
 
Semi Finals
Aberdeen Sco THOR Waterschei Bel 5-1 0-1
Austria Wien Aut Real Madrid Esp 2-2 1-3
 
Final
Aberdeen Sco Real Madrid Esp 2-1  

UEFA CUP
Round 1
Anderlecht Bel Koparit Kuopio Fin 3-0 3-1
FC Utrecht Ned FC Porto Por 0-1 0-2
Grazer AK Aut Corvinul Hunedoara Rom 1-1 0-3
Slavia Sofia Bul FK Sarajevo YUG 2-2 2-4
Spartak Moscow URS Arsenal Eng 3-2 5-2
FC Haarlem Ned AA Gent Bel 2-1 3-3
Glentoran Nir Baník Ostrava TCH 1-3 0-1
Manchester United Eng Valencia Esp 0-0 1-2
Dundee United Sco PSV Eindhoven Ned 1-1 2-0
Viking Stavanger Nor Lokomotive Leipzig GDR 1-0 2-3
Lyngby BK Den IK Brage Swe 1-2 2-2
FC Vorwärts Frankfurt GDR Werder Bremen Ger 1-3 2-0
Progrčs Niederkorn Lux Servette FC Genčve Sui 0-1 0-3
Slask Wroclaw Pol Dinamo Moscow URS 2-2 1-0
AS Saint-Étienne Fra Tatabánya Hun 4-1 0-0
Bohemians Praha TCH Admira Wacker Aut 5-0 2-1
Universitatea Craiova Rom Fiorentina Ita 3-1 0-1
Fram Reykjavik Isl Shamrock Rovers Irl 0-3 0-4
Zurrieq FC Mlt Hajduk Split YUG 1-4 0-4
Carl Zeiss Jena GDR Girondins Bordeaux Fra 3-1 0-5
Sevilla Esp Levski-Spartak Sofia Bul 3-1 3-0
PAOK Thessaloniki Gre FC Sochaux-Montbéliard Fra 1-0 1-2
Dinamo Tbilisi URS Napoli Ita 2-1 0-1
1.FC Kaiserslautern Ger Trabzonspor Tur 3-0 3-0
AS Roma Ita Ipswich Town Eng 3-0 1-3
Southampton FC Eng IFK Norrköping Swe 2-2 0-0
Borussia Dortmund Ger Glasgow Rangers Sco 0-0 0-2
AEK Athens Gre 1.FC Köln Ger 0-1 0-5
Pezoporikos Larnaca Cyp FC Zürich Sui 2-2 0-1
Ferencváros Hun Athletic Bilbao Esp 2-1 1-1
Stal Mielec Pol KSC Lokeren Bel 1-1 0-0
Benfica Por Real Betis Esp 2-1 2-1
 
Round 2
Anderlecht Bel FC Porto Por 4-0 2-3
Corvinul Hunedoara Rom FK Sarajevo YUG 4-4 0-4
Spartak Moscow URS FC Haarlem Ned 2-0 3-1
Valencia Esp Baník Ostrava TCH 1-0 0-0
Viking Stavanger Nor Dundee United Sco 1-3 0-0
Werder Bremen Ger IK Brage Swe 2-0 6-2
Slask Wroclaw Pol Servette FC Genčve Sui 0-2 1-5
AS Saint-Étienne Fra Bohemians Praha TCH 0-0 0-4
Shamrock Rovers Irl Universitatea Craiova Rom 0-2 0-3
Hajduk Split YUG Girondins Bordeaux Fra 4-1 0-4
PAOK Thessaloniki Gre Sevilla Esp 2-0 0-4
Napoli Ita 1.FC Kaiserslautern Ger 1-2 0-2
AS Roma Ita IFK Norrköping Swe 1-0 0-1
Penalty shootout: IFK Norrköping - AS Roma 2 - 4
Glasgow Rangers Sco 1.FC Köln Ger 2-1 0-5
Ferencváros Hun FC Zürich Sui 1-1 0-1
Benfica Por KSC Lokeren Bel 2-0 2-1
 
Round 3
Anderlecht Bel FK Sarajevo YUG 6-1 0-1
Spartak Moscow URS Valencia Esp 0-0 0-2
Dundee United Sco Werder Bremen Ger 2-1 1-1
Servette FC Genčve Sui Bohemians Praha TCH 2-2 1-2
Girondins Bordeaux Fra Universitatea Craiova Rom 1-0 0-2
Sevilla Esp 1.FC Kaiserslautern Ger 1-0 0-4
1.FC Köln Ger AS Roma Ita 1-0 0-2
FC Zürich Sui Benfica Por 1-1 0-4
 
Quarter Finals
Valencia Esp Anderlecht Bel 1-2 1-3
Bohemians Praha TCH Dundee United Sco 1-0 0-0
1.FC Kaiserslautern Ger Universitatea Craiova Rom 3-2 0-1
AS Roma Ita Benfica Por 1-2 1-1
 
Semi Finals
Bohemians Praha TCH Anderlecht Bel 0-1 1-3
Benfica Por Universitatea Craiova Rom 0-0 1-1
 
Final
Anderlecht Bel Benfica Por 1-0 1-1


Bert Kassies bert.kassies@xs4all.nl