[ Main | Database | Country Ranking | Country Coef | Team Ranking | Team Coef ] Print

1972 <

UEFA European Cup Matches 1972/1973

> 1974
 
CHAMPIONS CUP
Round 1
Real Madrid Esp Keflavik Isl 3-0 1-0
Anderlecht Bel Vejle BK Den 4-2 3-0
Újpest Dózsa Hun FC Basel Sui 2-0 2-3
Celtic Sco Rosenborg BK Nor 2-1 3-1
Galatasaray Tur Bayern München Ger 1-1 0-6
Olympique Marseille Fra Juventus Ita 1-0 0-3
Malmö FF Swe Benfica Por 1-0 1-4
Wacker Innsbruck Aut Dinamo Kiev URS 0-1 0-2
CSKA Sofia Bul Panathinaikos Gre 2-1 2-0
Sliema Wanderers Mlt Górnik Zabrze Pol 0-5 0-5
1.FC Magdeburg GDR TPS Turku Fin 6-0 3-1
Aris Bonnevoie Lux Arges Pitesti Rom 0-2 0-4
Derby County Eng Zeljeznicar Sarajevo YUG 2-0 2-1
Waterford Irl Omonia Nicosia Cyp 2-1 0-2
 
Round 2
Bayern München Ger Omonia Nicosia Cyp 9-0 4-0
Spartak Trnava TCH Anderlecht Bel 1-0 1-0
Derby County Eng Benfica Por 3-0 0-0
Celtic Sco Újpest Dózsa Hun 2-1 0-3
Dinamo Kiev URS Górnik Zabrze Pol 2-0 1-2
Juventus Ita 1.FC Magdeburg GDR 1-0 1-0
Arges Pitesti Rom Real Madrid Esp 2-1 1-3
CSKA Sofia Bul Ajax Ned 1-3 0-3
 
Quarter Finals
Juventus Ita Újpest Dózsa Hun 0-0 2-2
Spartak Trnava TCH Derby County Eng 1-0 0-2
Dinamo Kiev URS Real Madrid Esp 0-0 0-3
Ajax Ned Bayern München Ger 4-0 1-2
 
Semi Finals
Juventus Ita Derby County Eng 3-1 0-0
Ajax Ned Real Madrid Esp 2-1 1-0
 
Final
Ajax Ned Juventus Ita 1-0  

CUP WINNERS CUP
Round 1
SC Bastia Fra Atlético Madrid Esp 0-0 1-2
Floriana Mlt Ferencváros Hun 1-0 0-6
Schalke 04 Ger Slavia Sofia Bul 2-1 3-1
Standard Ličge Bel Sparta Praha TCH 1-0 2-4
Spartak Moscow URS FC Den Haag Ned 1-0 0-0
Vikingur Reykjavik Isl Legia Warsaw Pol 0-2 0-9
Ankaragücü Tur Leeds United Eng 1-1 0-1
Hajduk Split YUG Fredrikstad FK Nor 1-0 1-0
Rapid Wien Aut PAOK Thessaloniki Gre 0-0 2-2
FC Zürich Sui Wrexham Wal 1-1 1-2
Sporting CP Lisbon Por Hibernian Sco 2-1 1-6
Rapid Bucuresti Rom Landskrona BoIS Swe 3-0 0-1
Pezoporikos Larnaca Cyp Cork Hibernians Irl 1-2 1-4
Fremad Amager Den Besa Kavajë Alb 1-1 0-0
Carl Zeiss Jena GDR MP Mikkeli Fin 6-1 2-3
Red Boys Differdange Lux AC Milan Ita 1-4 0-3
 
Round 2
Rapid Wien Aut Rapid Bucuresti Rom 1-1 1-3
Carl Zeiss Jena GDR Leeds United Eng 0-0 0-2
Wrexham Wal Hajduk Split YUG 3-1 0-2
Cork Hibernians Irl Schalke 04 Ger 0-0 0-3
Atlético Madrid Esp Spartak Moscow URS 3-4 2-1
Hibernian Sco Besa Kavajë Alb 7-1 1-1
Ferencváros Hun Sparta Praha TCH 2-0 1-4
Legia Warsaw Pol AC Milan Ita 1-1 1-2
 
Quarter Finals
Leeds United Eng Rapid Bucuresti Rom 5-0 3-1
Hibernian Sco Hajduk Split YUG 4-2 0-3
Schalke 04 Ger Sparta Praha TCH 2-1 0-3
Spartak Moscow URS AC Milan Ita 0-1 1-1
 
Semi Finals
Leeds United Eng Hajduk Split YUG 1-0 0-0
AC Milan Ita Sparta Praha TCH 1-0 1-0
 
Final
AC Milan Ita Leeds United Eng 1-0  

UEFA CUP
Round 1
Aberdeen Sco Borussia Mönchengladbach Ger 2-3 3-6
Ĺtvidabergs FF Swe Club Brugge Bel 3-5 2-1
Manchester City Eng Valencia Esp 2-2 1-2
Lyn Oslo Nor Tottenham Hotspur Eng 3-6 0-6
1.FC Köln Ger Bohemians Dublin Irl 2-1 3-0
Honvéd Budapest Hun Partick Thistle Sco 1-0 3-0
Viking Stavanger Nor IBV Vestmannaeyjar Isl 1-0 0-0
Feyenoord Ned US Rumelange Lux 9-0 12-0
Liverpool Eng Eintracht Frankfurt Ger 2-0 0-0
Olympique Nimes Fra Grasshoppers Zürich Sui 1-2 1-2
Vitória Setúbal Por Zaglebie Sosnowiec Pol 6-1 0-1
Stoke City Eng 1.FC Kaiserslautern Ger 3-1 0-4
Racing White Bel GD CUF Barreiro Por 0-1 0-2
Torino Ita UD Las Palmas Esp 2-0 0-4
FC Sochaux-Montbéliard Fra Frem Kobenhavn Den 1-3 1-2
Olympiakos Piraeus Gre Cagliari Ita 2-1 1-0
SCO Angers Fra BFC Dynamo Berlin GDR 1-1 1-2
FC Porto Por FC Barcelona Esp 3-1 1-0
Universitatea Cluj Rom Levski-Spartak Sofia Bul 4-1 1-5
Red Star Belgrade YUG Lausanne Sports Sui 5-1 2-3
Internazionale Ita Valletta FC Mlt 6-1 1-0
FC Beroe Stara Zagora Bul Austria Wien Aut 7-0 3-1
UT Arad Rom IFK Norrköping Swe 1-2 0-2
EPA Larnaca Cyp Ararat Yerevan URS 0-1 0-1
AEK Athens Gre Salgótarján BTC Hun 3-1 1-1
Eskisehirspor Tur Fiorentina Ita 1-2 0-3
Dukla Praha TCH OFK Belgrade YUG 2-2 1-3
Slovan Bratislava TCH Vojvodina Novi Sad YUG 6-0 2-1
Dinamo Tbilisi URS FC Twente Enschede Ned 3-2 0-2
Ruch Chorzow Pol Fenerbahçe Tur 3-0 0-1
Dynamo Dresden GDR SK Vöest Linz Aut 2-0 2-2
 
Round 2
BFC Dynamo Berlin GDR Levski-Spartak Sofia Bul 3-0 0-2
Borussia Mönchengladbach Ger Hvidovre IF Den 3-0 3-1
FC Porto Por Club Brugge Bel 3-0 2-3
Tottenham Hotspur Eng Olympiakos Piraeus Gre 4-0 0-1
Red Star Belgrade YUG Valencia Esp 3-1 1-0
Internazionale Ita IFK Norrköping Swe 2-2 2-0
Viking Stavanger Nor 1.FC Köln Ger 1-0 1-9
FC Beroe Stara Zagora Bul Honvéd Budapest Hun 3-0 0-1
Feyenoord Ned OFK Belgrade YUG 4-3 1-2
Liverpool Eng AEK Athens Gre 3-0 3-1
Vitória Setúbal Por Fiorentina Ita 1-0 1-2
Grasshoppers Zürich Sui Ararat Yerevan URS 1-3 2-4
GD CUF Barreiro Por 1.FC Kaiserslautern Ger 1-3 1-0
UD Las Palmas Esp Slovan Bratislava TCH 2-2 1-0
Ruch Chorzow Pol Dynamo Dresden GDR 0-1 0-3
Frem Kobenhavn Den FC Twente Enschede Ned 0-5 0-4
 
Round 3
Ararat Yerevan URS 1.FC Kaiserslautern Ger 2-0 0-2
Penalty shootout: 1.FC Kaiserslautern - Ararat Yerevan 5 - 4
1.FC Köln Ger Borussia Mönchengladbach Ger 0-0 0-5
Tottenham Hotspur Eng Red Star Belgrade YUG 2-0 0-1
FC Twente Enschede Ned UD Las Palmas Esp 3-0 1-2
OFK Belgrade YUG FC Beroe Stara Zagora Bul 0-0 3-1
Vitória Setúbal Por Internazionale Ita 2-0 0-1
BFC Dynamo Berlin GDR Liverpool Eng 0-0 1-3
FC Porto Por Dynamo Dresden GDR 1-2 0-1
 
Quarter Finals
1.FC Kaiserslautern Ger Borussia Mönchengladbach Ger 1-2 1-7
OFK Belgrade YUG FC Twente Enschede Ned 3-2 0-2
Tottenham Hotspur Eng Vitória Setúbal Por 1-0 1-2
Liverpool Eng Dynamo Dresden GDR 2-0 1-0
 
Semi Finals
Liverpool Eng Tottenham Hotspur Eng 1-0 1-2
Borussia Mönchengladbach Ger FC Twente Enschede Ned 3-0 2-1
 
Final
Liverpool Eng Borussia Mönchengladbach Ger 3-0 0-2


Bert Kassies bert.kassies@xs4all.nl