[ Main | Database | Country Ranking | Country Coef | Team Ranking | Team Coef ] Print

1966 <

UEFA European Cup Matches 1966/1967

> 1968
 
CHAMPIONS CUP
Qualifying Round
Sliema Wanderers Mlt CSKA Sofia Bul 1-2 0-4
Waterford Irl Vorwärts Berlin GDR 1-6 0-6
 
Round 1
Celtic Sco FC Zürich Sui 2-0 3-0
KR Reykjavik Isl FC Nantes Fra 2-3 2-5
Malmö FF Swe Atlético Madrid Esp 0-2 1-3
Admira Wien Aut Vojvodina Novi Sad YUG 0-1 0-0
Liverpool Eng Petrolul Ploiesti Rom 2-0 1-3
Playoff: Liverpool - Petrolul Ploiesti 2-0
Ajax Ned Besiktas Tur 2-0 2-1
Haka Valkeakoski Fin Anderlecht Bel 1-10 0-2
Esbjerg fB Den Dukla Praha TCH 0-2 0-4
Aris Bonnevoie Lux Linfield Belfast Nir 3-3 1-6
Górnik Zabrze Pol Vorwärts Berlin GDR 2-1 1-2
Playoff: Górnik Zabrze - Vorwärts Berlin 3-1
CSKA Sofia Bul Olympiakos Piraeus Gre 3-1 0-1
TSV 1860 München Ger Omonia Nicosia Cyp 8-0 2-1
Vasas Budapest Hun Sporting CP Lisbon Por 5-0 2-0
Internazionale Ita Torpedo Moscow URS 1-0 0-0
 
Round 2
FC Nantes Fra Celtic Sco 1-3 1-3
Vojvodina Novi Sad YUG Atlético Madrid Esp 3-1 0-2
Playoff: Vojvodina Novi Sad - Atlético Madrid 3-2
Ajax Ned Liverpool Eng 5-1 2-2
Dukla Praha TCH Anderlecht Bel 4-1 2-1
CSKA Sofia Bul Górnik Zabrze Pol 4-0 0-3
Vĺlerengen IF Nor Linfield Belfast Nir 1-4 1-1
TSV 1860 München Ger Real Madrid Esp 1-0 1-3
Internazionale Ita Vasas Budapest Hun 2-1 2-0
 
Quarter Finals
Vojvodina Novi Sad YUG Celtic Sco 1-0 0-2
Ajax Ned Dukla Praha TCH 1-1 1-2
Linfield Belfast Nir CSKA Sofia Bul 2-2 0-1
Internazionale Ita Real Madrid Esp 1-0 2-0
 
Semi Finals
Celtic Sco Dukla Praha TCH 3-1 0-0
Internazionale Ita CSKA Sofia Bul 1-1 1-1
Playoff: Internazionale - CSKA Sofia 1-0
 
Final
Celtic Sco Internazionale Ita 2-1  

CUP WINNERS CUP
Qualifying Round
Valur Reykjavik Isl Standard Ličge Bel 1-1 1-8
 
Round 1
Tatran Presov TCH Bayern München Ger 1-1 2-3
Shamrock Rovers Irl CA Spora Luxembourg Lux 4-1 4-1
OFK Belgrade YUG Spartak Moscow URS 1-3 0-3
Rapid Wien Aut Galatasaray Tur 4-0 5-3
Fiorentina Ita ETO Györ Hun 1-0 2-4
AEK Athens Gre Sporting Braga Por 0-1 2-3
Chemie Leipzig GDR Legia Warsaw Pol 3-0 2-2
Standard Ličge Bel Apollon Limassol Cyp 5-1 1-0
Swansea City Wal Slavia Sofia Bul 1-1 0-4
RC Strasbourg Fra Steaua Bucuresti Rom 1-0 1-1
Floriana Mlt Sparta Rotterdam Ned 1-1 0-6
Servette FC Genčve Sui AIFK Turku Fin 1-1 2-1
Skeid Oslo Nor Real Zaragoza Esp 3-2 1-3
AaB Aalborg Den Everton Eng 0-0 1-2
Glentoran Nir Glasgow Rangers Sco 1-1 0-4
 
Round 2
Shamrock Rovers Irl Bayern München Ger 1-1 2-3
Spartak Moscow URS Rapid Wien Aut 1-1 0-1
ETO Györ Hun Sporting Braga Por 3-0 0-2
Chemie Leipzig GDR Standard Ličge Bel 2-1 0-1
RC Strasbourg Fra Slavia Sofia Bul 1-0 0-2
Servette FC Genčve Sui Sparta Rotterdam Ned 2-0 0-1
Real Zaragoza Esp Everton Eng 2-0 0-1
Glasgow Rangers Sco Borussia Dortmund Ger 2-1 0-0
 
Quarter Finals
Rapid Wien Aut Bayern München Ger 1-0 0-2
ETO Györ Hun Standard Ličge Bel 2-1 0-2
Servette FC Genčve Sui Slavia Sofia Bul 1-0 0-3
Glasgow Rangers Sco Real Zaragoza Esp 2-0 0-2
Glasgow Rangers progressed on a coin toss
 
Semi Finals
Bayern München Ger Standard Ličge Bel 2-0 3-1
Slavia Sofia Bul Glasgow Rangers Sco 0-1 0-1
 
Final
Bayern München Ger Glasgow Rangers Sco 1-0  

INTER-CITIES FAIRS CUP
Round 1
Spartak Brno TCH Dinamo Zagreb YUG 2-0 0-2
Dinamo Zagreb progressed on a coin toss
Frigg Oslo Nor Dunfermline Athletic Sco 1-3 1-3
Dinamo Pitesti Rom Sevilla Esp 2-0 2-2
Aris Thessaloniki Gre Juventus Ita 0-2 0-5
Wiener Sportklub Aut Napoli Ita 1-2 1-3
VfB Stuttgart Ger Burnley FC Eng 1-1 0-2
Olimpija Ljubljana YUG Ferencváros Hun 3-3 0-3
OGC Nice Fra Örgryte Göteborg Swe 2-2 1-2
Drumcondra FC Irl Eintracht Frankfurt Ger 0-2 1-6
FC Porto Por Girondins Bordeaux Fra 2-1 1-2
Girondins Bordeaux progressed on a coin toss
Union Luxembourg Lux Royal Antwerp Bel 0-1 0-1
Djurgĺrdens IF Swe Lokomotive Leipzig GDR 1-3 1-2
Göztepe Tur Bologna Ita 1-2 1-3
DOS Utrecht Ned FC Basel Sui 2-1 2-2
Red Star Belgrade YUG Athletic Bilbao Esp 5-0 0-2
1.FC Nürnberg Ger Valencia Esp 1-2 0-2
 
Round 2
Dunfermline Athletic Sco Dinamo Zagreb YUG 4-2 0-2
Toulouse FC Fra Dinamo Pitesti Rom 3-0 1-5
FC Barcelona Esp Dundee United Sco 1-2 0-2
Juventus Ita Vitória Setúbal Por 3-1 2-0
Lausanne Sports Sui Burnley FC Eng 1-3 0-5
B1909 Odense Den Napoli Ita 1-4 1-2
Örgryte Göteborg Swe Ferencváros Hun 0-0 1-7
Eintracht Frankfurt Ger Hvidovre IF Den 5-1 2-2
Royal Antwerp Bel Kilmarnock Sco 0-1 2-7
AA Gent Bel Girondins Bordeaux Fra 1-0 0-0
Spartak Plovdiv Bul Benfica Por 1-1 0-3
Lokomotive Leipzig GDR FC Ličge Bel 0-0 2-1
Sparta Praha TCH Bologna Ita 2-2 1-2
DOS Utrecht Ned West Bromwich Albion Eng 1-1 2-5
Valencia Esp Red Star Belgrade YUG 1-0 2-1
DWS Amsterdam Ned Leeds United Eng 1-3 1-5
 
Round 3
Dinamo Pitesti Rom Dinamo Zagreb YUG 0-1 0-0
Juventus Ita Dundee United Sco 3-0 0-1
Burnley FC Eng Napoli Ita 3-0 0-0
Eintracht Frankfurt Ger Ferencváros Hun 4-1 1-2
Kilmarnock Sco AA Gent Bel 1-0 2-1
Lokomotive Leipzig GDR Benfica Por 3-1 1-2
Bologna Ita West Bromwich Albion Eng 3-0 3-1
Leeds United Eng Valencia Esp 1-1 2-0
 
Quarter Finals
Juventus Ita Dinamo Zagreb YUG 2-2 0-3
Eintracht Frankfurt Ger Burnley FC Eng 1-1 2-1
Lokomotive Leipzig GDR Kilmarnock Sco 1-0 0-2
Bologna Ita Leeds United Eng 1-0 0-1
Leeds United progressed on a coin toss
 
Semi Finals
Eintracht Frankfurt Ger Dinamo Zagreb YUG 3-0 0-4
Leeds United Eng Kilmarnock Sco 4-2 0-0
 
Final
Dinamo Zagreb YUG Leeds United Eng 2-0 0-0


Bert Kassies bert.kassies@xs4all.nl