Date: Jun 20, 2002
From: UEFA Internet article
Remark: Text only, see UEFA Internet article for original lay-out

UC - Geographical groups announced

Copyright © 2002 UEFA

UEFA has issued the geographical groups to be used in the UEFA Cup
qualifying round draw on Friday 21 June at the NOGA Hilton Hotel,
Geneva.

Draw format
In total, ten groups have been created based on geographical criteria
and in accordance with the coefficient ranking list. Nine groups
comprise eight clubs with the final group involving ten clubs. Each
tie in the qualifying round will involve a seeded club (listed in bold
text) playing an unseeded club.


----------------------------------------------------
Geographical group 1
----------------------------------------------------
Pos Club                                      Coeff.
--- ---------------------------------------- -------
  6 TS Wisla Krakˇw (POL)*                    21.750
 12 FC Zenit St. Petersburg (RUS)             14.645
 13 PFC Litex Lovech (BUL)                    14.582
 31 ŐKM P˙chov (SVK)                           8.832
 55 FK Atlantas (LIT)                          1.915
 70 Glentoran FC (NIR)                         0.665
 79 FC Encamp (AND)****                        0.000
 81 FK Atyrau (KHZ)                            0.000
----------------------------------------------------
Clubs in bold are seeded for the draw
----------------------------------------------------

----------------------------------------------------
Geographical group 2
----------------------------------------------------
Pos Club                                      Coeff.
--- ---------------------------------------- -------
  2 Hapoel Tel-Aviv (ISR)                     26.666
 26 FC Lugano (SUI)                           11.312
 30 NK Primorje (SLO)                          8.916
 33 FC Midtjylland (DEN)                       8.687
 47 FK Ventspils (LAT)                         3.582
 59 FK Pobeda (MKD)*                           1.498
 67 FC Zvartnots AAL (ARM)**                   0.666
 74 KS Partizani (ALB)                         0.582
----------------------------------------------------
Clubs in bold are seeded for the draw
----------------------------------------------------

----------------------------------------------------
Geographical group 3
----------------------------------------------------
Pos Club                                      Coeff.
--- ---------------------------------------- -------
 10 KS Amica Wronki (POL)                     15.750
 17 SK Brann (NOR)++                          13.737
 18 HNK Hajduk Split (CRO)                    13.520
 29 Ferencvßrosi TC (HUN)                      9.874
 43 AEL Limassol FC (CYP)                      4.666
 56 FK Suduva (LIT)**                          1.915
 63 TNS Llansantfraid FC (WAL)                 0.916
 72 G═ G°tu (FAR)                              0.582
----------------------------------------------------
Clubs in bold are seeded for the draw
----------------------------------------------------

----------------------------------------------------
Geographical group 4
----------------------------------------------------
Pos Club                                      Coeff.
--- ---------------------------------------- -------
  3 FC K°benhavn (DEN)                        24.687
 20 Livingston FC (SCO)                       13.062
 24 FC Kńrnten (AUT)                          12.625
 32 KP Polonia Warszawa (POL)                  8.750
 44 FHK Liepajas Metalurgs (LAT)               4.582
 48 FC Lokomotiv Tbilisi (GEO)*                3.499
 61 Sliema Wanderers FC (MLT)                  1.249
 76 FC Vaduz (LIE)*                            0.500
----------------------------------------------------
Clubs in bold are seeded for the draw
----------------------------------------------------

----------------------------------------------------
Geographical group 5
----------------------------------------------------
Pos Club                                      Coeff.
--- ---------------------------------------- -------
 11 Maccabi Tel-Aviv (ISR)*                   15.666
 16 Leix§es SC (POR)**                        14.124
 23 StabŠk IF (NOR)                           12.737
 39 Anorthosis Famagusta FC (CYP)*             7.666
 60 FK Belasica GC (MKD)                       1.498
 64 FC Levadia Tallinn (EST)*                  0.832
 71 Linfield FC (NIR)*                         0.665
 78 CS Grevenmacher (LUX)                      0.416
----------------------------------------------------
Clubs in bold are seeded for the draw
----------------------------------------------------

----------------------------------------------------
Geographical group 6
----------------------------------------------------
Pos Club                                      Coeff.
--- ---------------------------------------- -------
  8 SK Sigma Olomouc (CZE)++                  17.312
  9 IFK G÷teborg (SWE)                        16.620
 34 Odense BK (DEN)                            8.687
 37 ┌jpesti TE (HUN)                           7.874
 45 Myllykosken Pallo-47 (FIN)                 4.020
 46 FC Zimbru Chisinau (MOL)                   3.582
 68 FK Sarajevo (BHZ)*                         0.666
 73 K═ KlaksvÝk (FAR)**                        0.582
----------------------------------------------------
Clubs in bold are seeded for the draw
----------------------------------------------------

----------------------------------------------------
Geographical group 7
----------------------------------------------------
Pos Club                                      Coeff.
--- ---------------------------------------- -------
  4 Servette FC (SUI)                         24.312
 14 PFC CSKA Sofia (BUL)**                    14.582
 35 Djurgňrdens IF FF (SWE)                    8.620
 41 FC Dinamo Tbilisi (GEO)                    6.499
 53 FC Dinamo Minsk (BLS)                      2.041
 58 Shamrock Rovers FC (IRL)                   1.665
 65 TVMK Tallinn (EST)                         0.832
 66 FC Spartak Yerevan (ARM)                   0.666
----------------------------------------------------
Clubs in bold are seeded for the draw
----------------------------------------------------

----------------------------------------------------
Geographical group 8
----------------------------------------------------
Pos Club                                      Coeff.
--- ---------------------------------------- -------
  5 NK Varteks (CRO)                          22.520
 19 Aberdeen FC (SCO)                         13.062
 25 AIK Solna (SWE)                           12.620
 27 HJK Helsinki (FIN)                        11.020
 49 FC Nistru Otaci (MOL)**                    2.582
 51 ═BV VestmannŠyjar (ISL)                    2.416
 54 FC Gomel (BLS)*                            2.041
 57 Dundalk FC (IRL)*                          1.665
----------------------------------------------------
Clubs in bold are seeded for the draw
----------------------------------------------------

----------------------------------------------------
Geographical group 9
----------------------------------------------------
Pos Club                                      Coeff.
--- ---------------------------------------- -------
  7 FK Crvena Zvezda (YUG)*                   18.165
 15 FK Viktoria Zizkov (CZE)                  14.312
 21 FC Metalurh Zaporizhzhya (UKR)            12.979
 28 FC Rapid Bucuresti (ROM)                  10.958
 42 NK Gorica (SLO)*                           5.916
 52 Birkirkara FC (MLT)*                       2.249
 80 FC Kairat Almaty (KHZ)*                    0.000
 82 SP Domagnano (SMR)****                     0.000
----------------------------------------------------
Clubs in bold are seeded for the draw
----------------------------------------------------

----------------------------------------------------
Geographical group 10
----------------------------------------------------
Pos Club                                      Coeff.
--- ---------------------------------------- -------
  1 Ipswich Town FC (ENG)++                   35.729
 22 R. Excelsior Mouscron (BEL)**             12.762
 36 FK Sartid (YUG)                            8.165
 38 FK VTJ KOBA Senec (SVK)*                   7.832
 40 FC National Bucuresti (ROM)                6.958
 50 Fylkir (ISL)*                              2.416
 62 Bangor City FC (WAL)**                     0.916
 69 NK Őiroki Brijeg (BHZ)                     0.666
 75 SK Tirana (ALB)*                           0.582
 77 FC Avenir Beggen (LUX)*                    0.416
----------------------------------------------------
Clubs in bold are seeded for the draw
----------------------------------------------------

----------------------------------------------------
KEY
----------------------------------------------------
*    Domestic cup winners
**   Domestic cup losing finalists
***  Domestic league cup winners
**** National domestic league champions
+    UEFA Intertoto Cup winners
++   Fair Play winners
----------------------------------------------------