Seeding in the Europa League 2009/2010

UEFA European Cup Football
by Bert Kassies

This page shows the list of seeded and unseeded teams for draws in the qualifying rounds and the group stage of the Europa League 2009/2010. The UEFA Team Ranking of 2009 determines the seeding of the teams in the tables below. See Qualification 2009/2010 for a list of qualified teams, and Access List 2009/2010 for an overview of berths per country. See also wikipedia.

Access to the 1st qualifying round is granted to 3 Fair Play teams. In the Europa League qualifying rounds the teams will be no longer be divided into regional groups (as used previously in the UEFA Cup).

The Europa League cup-holder spot will not be used because Shakhtar Donetsk already qualified for the Champions League. This implies that the 4th qualifying round is extended with an extra match. This is accomplised when the cup winners of the 16th and 17th countries on the ranking list (FC Sion, Switzerland and Litex Lovech, Bulgaria) have direct access to the 4th qualifying round, the cup winners of the 28th and 29th countries on the ranking list (APOP Kinyras Peyias, Cyprus and IB Ljubljana, Slovenia) have direct access to the 3rd qualifying round, and the 2nd Europa League team of the 35th and 36th countries on the ranking list (Derry City, Ireland and Milano Kumanovo, Macedonia) and the cup winners of Andorra (Santa Coloma) and San Marino (Juvenes Dogana) have direct access to the 2nd qualifying round of the Europa League.

1st Qualifying Round (46 teams)

Seeded teams                   coef.     Unseeded teams                 coef.
------------------------ --- -------     ------------------------ --- -------
Rosenborg BK             Nor  28.760     Renova Dzepciste         Mac   1.033
Anorthosis Famagusta     Cyp  12.016     Inter Baku               Azb   0.899
Helsingborg IF           Swe   9.938     Simurq Zaqatala          Azb   0.899
Motherwell               Sco   5.575     Trans Narva              Est   0.866
Randers FC               Den   4.890     Kalju Nomme              Est   0.866
Bnei Yehuda              Isr   3.050     Vllaznia ShkodŰr         Alb   0.799
Spartak Trnava           Svk   2.933     Dinamo Tirana            Alb   0.799
Polonia Warsaw           Pol   2.583     Irtysh Pavlodar          Kaz   0.649
Slaven Koprivnica        Cro   2.466     Okzhetpes Kokshetau      Kaz   0.649
FC Lahti                 Fin   1.958     Mika Ashtarak            Arm   0.599
Vetra Vilnius            Lit   1.933     Banants Yerevan          Arm   0.599
Sligo Rovers             Irl   1.899     Llanelli FC              Wal   0.466
Dinaburg Daugavpils      Lat   1.832     The New Saints           Wal   0.466
Rudar Velenje            Slo   1.816     Linfield Belfast         Nir   0.433
Dinamo Minsk             Bls   1.733     Lisburn Distillery       Nir   0.433
MTZ-Ripo Minsk           Bls   1.733     B36 Torshavn             Far   0.433
Siroki Brijeg            Bos   1.733     NSI Runavik              Far   0.433
Haladßs Szombathely      Hun   1.633     CS Grevenmacher          Lux   0.266
Zimbru Chisinau          Mol   1.333     UN Kńerjeng              Lux   0.266
Keflavik                 Isl   1.333     Buducnost Podgorica      Mon   0.200
Fram Reykjavik           Isl   1.333     Sutjeska Niksic          Mon   0.200
Olimpi Rustavi           Geo   1.332     Valletta FC              Mlt   0.099
FC Zestafoni             Geo   1.332     Birkirkara               Mlt   0.099

Unseeded teams in the 1st qualifying round that qualify for the next round take effectively the coefficient of their opponent in the next round: Vllaznia ShkodŰr replaced the seeded team Sligo Rovers (1.899), and Valletta FC replaced the seeded team Keflavik (1.333). The reason for this is that the draw for the 2nd qualifying round is made before the results of the 1st qualifying round are known.

2nd Qualifying Round (80 teams)

Seeded teams                   coef.     Unseeded teams                 coef.
------------------------ --- -------     ------------------------ --- -------
Steaua Bucuresti         Rom  53.781     FC Lahti *               Fin   1.958
FC Basel                 Sui  51.050     Suduva Marijampole       Lit   1.933
Galatasaray              Tur  33.445     FBK Kaunas               Lit   1.933
Rosenborg BK *           Nor  28.760     Vetra Vilnius *          Lit   1.933
AaB Aalborg              Den  24.890     Vllaznia ShkodŰr *       Alb   1.899
Red Star Belgrade        Srb  12.050     Metalurgs Liepaja        Lat   1.832
Anorthosis Famagusta *   Cyp  12.016     Skonto Riga              Lat   1.832
Br°ndby IF               Den  10.890     Dinaburg Daugavpils *    Lat   1.832
Metalurg Donetsk         Ukr  10.370     Rudar Velenje *          Slo   1.816
Helsingborg IF *         Swe   9.938     Naftan Novopolotsk       Bls   1.733
MSK Zilina               Svk   8.933     Dinamo Minsk *           Bls   1.733
Troms° IL                Nor   8.760     MTZ-Ripo Minsk *         Bls   1.733
Rapid Wien               Aut   8.565     Slavija Sarajevo         Bos   1.733
Pašos de Ferreira        Por   8.292     FK Sarajevo              Bos   1.733
NAC Breda                Ned   7.826     Siroki Brijeg *          Bos   1.733
AE Larissa               Gre   7.633     ┌jpest TE                Hun   1.633
IF Elfsborg              Swe   6.938     Haladßs Szombathely *    Hun   1.633
Falkirk FC               Sco   5.575     Dacia Chisinau           Mol   1.333
Motherwell *             Sco   5.575     Iskra-Stal Ribnita       Mol   1.333
Cherno More Varna        Bul   5.250     Zimbru Chisinau *        Mol   1.333
AA Gent                  Bel   5.065     KR Reykjavik             Isl   1.333
Randers FC *             Den   4.890     Valletta FC *            Mlt   1.333
Sigma Olomouc            Cze   4.150     Fram Reykjavik *         Isl   1.333
Legia Warsaw             Pol   3.583     Olimpi Rustavi *         Geo   1.332
Sturm Graz               Aut   3.565     FC Zestafoni *           Geo   1.332
Dinamo Tbilisi           Geo   3.332     FC Vaduz                 Lie   1.100
FK Sevojno               Srb   3.050     Milano Kumanovo          Mac   1.033
Maccabi Netanya          Isr   3.050     Garabag Agdam            Azb   0.899
Bnei Yehuda *            Isr   3.050     Flora Tallinn            Est   0.866
Omonia Nicosia           Cyp   3.016     KS Flamurtari VlorŰ      Alb   0.799
Spartak Trnava *         Svk   2.933     Tobol Kustanai           Kaz   0.649
St. Patrick's Athletic   Irl   2.899     Gandzasar Kapan          Arm   0.599
Derry City               Irl   2.899     Bangor City              Wal   0.466
Nova Gorica              Slo   2.816     Crusaders Belfast        Nir   0.433
Polonia Warsaw *         Pol   2.583     HB Torshavn              Far   0.433
NK Rijeka                Cro   2.466     Differdange 03           Lux   0.266
Slaven Koprivnica *      Cro   2.466     OFK Petrovac             Mon   0.200
Rabotnicki Skopje        Mac   2.033     Santa Coloma             And   0.100
HJK Helsinki             Fin   1.958     Sliema Wanderers         Mlt   0.099
Honka Espoo              Fin   1.958     Juvenes Dogana           Sma   0.050

Unseeded teams in the 2nd qualifying round that qualify for the next round take effectively the coefficient of their opponent in the next round: Garabag Agdam replaced the seeded team Rosenborg BK (28.760), Slavija Sarajevo replaced the seeded team AaB Aalborg (24.890), OFK Petrovac replaced the seeded team Anorthosis Famagusta (12.016), KR Reykjavik replaced the seeded team AE Larissa (7.633), FC Vaduz replaced the seeded team Falkirk FC (5.575), FK Sarajevo replaced the seeded team Spartak Trnava (2.933), FC Lahti replaced the seeded team Nova Gorica (2.816), and Vetra Vilnius replaced the seeded team HJK Helsinki (1.958). The reason for this is that the draw for the 3rd qualifying round is made before the results of the 2nd qualifying round are known.

For the draw of the 3rd round the 70 teams are divided into 7 groups of 10 teams.

3rd Qualifying Round (70 teams)

Seeded teams                   coef.     Unseeded teams                 coef.
------------------------ --- -------     ------------------------ --- -------
AS Roma                  Ita  78.582     KR Reykjavik **          Isl   7.633
PSV Eindhoven            Ned  75.826     IF Elfsborg **           Swe   6.938
Hamburger SV             Ger  67.339     Young Boys               Sui   6.050
Steaua Bucuresti **      Rom  53.781     FC Vaduz **              Lie   5.575
Fenerbahše               Tur  52.445     Motherwell *             Sco   5.575
FC Basel **              Sui  51.050     Cherno More Varna **     Bul   5.250
Lille OSC                Fra  47.033     AA Gent **               Bel   5.065
Sporting Braga           Por  39.292     Randers FC *             Den   4.890
Club Brugge              Bel  34.065     Vňlerengen IF            Nor   4.760
Galatasaray **           Tur  33.445     Sigma Olomouc **         Cze   4.150
Austria Wien             Aut  31.565     Fredrikstad FK           Nor   3.760
Garabag Agdam **         Azb  28.760     Legia Warsaw **          Pol   3.583
Slavija Sarajevo **      Bos  24.890     Sturm Graz **            Aut   3.565
Metalist Kharkiv         Ukr  24.370     Dinamo Tbilisi **        Geo   3.332
Athletic Bilbao          Esp  23.853     Vojvodina Novi Sad       Srb   3.050
Hapoel Tel-Aviv          Isr  18.050     FK Sevojno **            Srb   3.050
Fulham FC                Eng  15.899     Maccabi Netanya **       Isr   3.050
CSKA Sofia               Bul  14.250     Bnei Yehuda *            Isr   3.050
OB Odense                Den  12.890     APOP Kinyras Peyias      Cyp   3.016
Lech Poznan              Pol  12.583     Omonia Nicosia **        Cyp   3.016
Slovan Liberec           Cze  12.150     IFK G÷teborg             Swe   2.938
Red Star Belgrade **     Srb  12.050     MFK Kosice               Svk   2.933
OFK Petrovac **          Mon  12.016     FK Sarajevo **           Bos   2.933
Aberdeen                 Sco  11.575     St. Patrick's Athletic** Irl   2.899
Krylia Sovetov Samara    Rus  11.525     Derry City **            Irl   2.899
Br°ndby IF **            Den  10.890     FC Lahti *               Fin   2.816
Metalurg Donetsk **      Ukr  10.370     Polonia Warsaw *         Pol   2.583
Helsingborg IF *         Swe   9.938     Hajduk Split             Cro   2.466
FC Vaslui                Rom   9.781     NK Rijeka **             Cro   2.466
PAOK Thessaloniki        Gre   9.633     Slaven Koprivnica *      Cro   2.466
MSK Zilina **            Svk   8.933     Rabotnicki Skopje **     Mac   2.033
Troms° IL **             Nor   8.760     Vetra Vilnius *          Lit   1.958
Rapid Wien **            Aut   8.565     Honka Espoo **           Fin   1.958
Pašos de Ferreira **     Por   8.292     IB Ljubljana             Slo   1.816
NAC Breda **             Ned   7.826     HonvÚd Budapest          Hun   1.633

For the draw of the 4th qualifying round the 76 teams are divided into 8 groups of 8 to 10 teams.

4th Qualifying Round (76 teams)

Seeded teams                   coef.     Unseeded teams                 coef.
------------------------ --- -------     ------------------------ --- -------
Werder Bremen            Ger  91.339     Lech Poznan *3           Pol  12.583
Villarreal               Esp  80.853     Genoa                    Ita  12.582
AS Roma *3               Ita  78.582     Slovan Liberec *3        Cze  12.150
PSV Eindhoven *3         Ned  75.826     Red Star Belgrade **     Srb  12.050
Shakhtar Donetsk @3      Ukr  74.370     Hearts FC                Sco  11.575
Zenit St. Petersburg     Rus  68.525     Br°ndby IF **            Den  10.890
Hamburger SV *3          Ger  67.339     Trabzonspor              Tur  10.445
Benfica                  Por  64.292     Metalurg Donetsk **      Ukr  10.370
Valencia                 Esp  59.853     En Avant Guingamp        Fra  10.033
Ajax                     Ned  54.826     FC Vaslui *3             Rom   9.781
Steaua Bucuresti **      Rom  53.781     PAOK Thessaloniki *3     Gre   9.633
Fenerbahše *3            Tur  52.445     Amkar Perm               Rus   9.525
FC Basel **              Sui  51.050     Dinamo Moscow @3         Rus   9.525
Lille OSC *3             Fra  47.033     MSK Zilina **            Svk   8.933
Everton                  Eng  35.899     Troms° IL **             Nor   8.760
Club Brugge *3           Bel  34.065     Rapid Wien **            Aut   8.565
Heerenveen               Ned  33.826     Vorskla Poltava          Ukr   8.370
Galatasaray **           Tur  33.445     FC Sion                  Sui   8.050
Austria Wien *3          Aut  31.565     NAC Breda **             Ned   7.826
Lazio Roma               Ita  26.582     BATE Borisov @3          Bls   7.733
Hertha BSC               Ger  26.339     Nacional Funchal         Por   7.292
Sparta Praha @3          Cze  26.150     IF Elfsborg **           Swe   6.938
Dinamo Bucuresti         Rom  25.781     Sivasspor @3             Tur   6.445
AEK Athens               Gre  25.633     Racing Genk              Bel   6.065
Slavia Praha @3          Cze  25.150     FK Teplice               Cze   5.150
Metalist Kharkiv *3      Ukr  24.370     Sigma Olomouc **         Cze   4.150
Aston Villa              Eng  23.899     StabŠk IF @3             Nor   3.760
Athletic Bilbao *3       Esp  23.853     Sturm Graz **            Aut   3.565
Partizan Belgrade @3     Srb  23.050     Bnei Yehuda *            Isr   3.050
Hapoel Tel-Aviv *3       Isr  18.050     MFK Kosice *3            Svk   2.933
FC Twente Enschede @3    Ned  17.826     Slovan Bratislava @3     Svk   2.933
Dinamo Zagreb @3         Cro  16.466     St. Patrick's Athletic** Irl   2.899
Litex Lovech             Bul  16.250     NK Maribor @3            Slo   2.816
Fulham FC *3             Eng  15.899     FK Sarajevo **           Bos   1.733
CSKA Sofia *3            Bul  14.250     Garabag Agdam **         Azb   0.899
Toulouse FC              Fra  14.033     FK Baku @3               Azb   0.899
CFR Cluj                 Rom  13.781     Levadia Tallinn @3       Est   0.866
OB Odense *3             Den  12.890     FK Aktobe @3             Kaz   0.649

Once the 4th qualifying round (or play-off round) has been completed, the 48 remaining clubs are drawn into twelve groups of four. Clubs from the same association will not be drawn into the same group. A computer draw determines the final position of the teams within their group. These positions determine the order of the home and away matches. The following match sequence applies:

1st match day: 2 v 3              4th match day: 1 v 3
               4 v 1                             4 v 2

2nd match day: 1 v 2              5th match day: 3 v 2
               3 v 4                             1 v 4

3rd match day: 3 v 1              6th match day: 2 v 1
               2 v 4                             4 v 3

Group Stage (48 teams)

Pot 1                          coef.     Pot 2                          coef.
------------------------ --- -------     ------------------------ --- -------
Werder Bremen *4         Ger  91.339     Fenerbahše *3            Tur  52.445
Villarreal *4            Esp  80.853     FC Basel **              Sui  51.050
AS Roma *3               Ita  78.582     Lille OSC *3             Fra  47.033
PSV Eindhoven *3         Ned  75.826     Celtic @4                Sco  40.575
Shakhtar Donetsk @3      Ukr  74.370     Everton *4               Eng  35.899
Sporting CP Lisbon @4    Por  68.292     Club Brugge *3           Bel  34.065
Hamburger SV *3          Ger  67.339     Heerenveen *4            Ned  33.826
Benfica *4               Por  64.292     Galatasaray **           Tur  33.445
Valencia *4              Esp  59.853     Anderlecht @4            Bel  32.065
Panathinaikos @4         Gre  56.633     Austria Wien *3          Aut  31.565
Ajax *4                  Ned  54.826     FC K°benhavn @4          Den  26.890
Steaua Bucuresti **      Rom  53.781     Lazio Roma *4            Ita  26.582

Pot 3                          coef.     Pot 4                          coef.
------------------------ --- -------     ------------------------ --- -------
Hertha BSC *4            Ger  26.339     CSKA Sofia *3            Bul  14.250
Sparta Praha @3          Cze  26.150     Toulouse FC *4           Fra  14.033
Dinamo Bucuresti *4      Rom  25.781     CFR Cluj *4              Rom  13.781
AEK Athens *4            Gre  25.633     Genoa *4                 Ita  12.582
Slavia Praha @3          Cze  25.150     Rapid Wien **            Aut   8.565
Levski Sofia @4          Bul  24.250     FC Timisoara @4          Rom   7.781
Athletic Bilbao *3       Esp  23.853     BATE Borisov @3          Bls   7.733
Partizan Belgrade @3     Srb  23.050     Nacional Funchal *4      Por   7.292
Hapoel Tel-Aviv *3       Isr  18.050     FC Salzburg @4           Aut   6.565
FC Twente Enschede @3    Ned  17.826     Sturm Graz **            Aut   3.565
Dinamo Zagreb @3         Cro  16.466     FK Ventspils @4          Lat   2.832
Fulham FC *3             Eng  15.899     Sheriff Tiraspol @4      Mol   1.333

The twelve group-winners and twelve runners-up of the group stage qualify for the second round. The clubs that finish this stage in third or fourth position in their group are eliminated. The 24 teams that qualify are joined with 8 teams from the Champions League who finsihed at the 3th position in the CL group.

The draw for the 2nd round takes the following rules into account:
a) Clubs from the same association must not be drawn against each other,
b) The 12 group-winners and the 4 best third-ranked teams in the Champions League group stage are drawn against the 12 group runners-up and the remaining third-ranked teams in the Champions League group stage,
c) The winners and runners-up of the same group cannot be drawn against each other,
d) Group-winners and the 4 best third-ranked in the Champions League group stage play the return leg at home.

Round 2 (32 teams)

12 EL group winners and                 12 EL group runners-up and
 4 best CL group third-ranked            4 worst CL group third-ranked
------------------------ ---            ------------------------ ---
Anderlecht @4            Bel            Ajax *4                  Ned
Valencia *4              Esp            Lille OSC *3             Fra
Hapoel Tel-Aviv *3       Isr            Hamburger SV *3          Ger
Sporting CP Lisbon @4    Por            Hertha BSC *4            Ger
AS Roma *3               Ita            Fulham FC *3             Eng
Galatasaray **           Tur            Panathinaikos @4         Gre
FC Salzburg @4           Aut            Villarreal *4            Esp
Fenerbahše *3            Tur            FC Twente Enschede @3    Ned
Benfica *4               Por            Everton *4               Eng
Shakhtar Donetsk @3      Ukr            Club Brugge *3           Bel
PSV Eindhoven *3         Ned            FC K°benhavn @4          Den
Werder Bremen *4         Ger            Athletic Bilbao *3       Esp
Unirea Urziceni #        Rom            Liverpool #              Eng
Juventus #               Ita            Rubin Kazan #            Rus
VfL Wolfsburg #          Ger            Standard LiŔge #         Bel
Olympique Marseille #    Fra            AtlÚtico Madrid #        Esp

For the draw of round 3, the quarter-finals, and semi-finals no clubs will be seeded.

KEY:
*  = team started in 1st qualifying round
** = team started in 2nd qualifying round
*3 = team started in 3rd qualifying round
*4 = team started in 4th qualifying round
@3 = team from qualifying round 3 of the Champions League
@4 = team from qualifying round 4 of the Champions League
#  = team from group stage of the Champions League

back to the UEFA European Cup Football pages