[ Main | Country Ranking | Country Coef | Club Points | Club Ranking | 10Y Ranking | Print

2019 <

UEFA European Cup Matches 2019/2020

Last update:
 
 
CHAMPIONS LEAGUE
Preliminary Round
Feronikeli Kos Lincoln Red Imps Gib 1-0  
Tre Penne Sma FC Santa Coloma And 0-1  
 
Feronikeli Kos FC Santa Coloma And 2-1  
 
1st Qualifying Round
Kalju Nomme Est Shkendija Tetovo Mac 0-1 2-1
Suduva Marijampole Lit Red Star Belgrade Srb 0-0 1-2
Ararat-Armenia Arm AIK Stockholm Swe 2-1 1-3
FK Astana Kaz CFR Cluj Rom 1-0 1-3
Ferencvßros Hun Ludogorets Razgrad Bul 2-1 3-2
 
FK Sarajevo Bos Celtic Sco 1-3 1-2
Sheriff Tiraspol Mol Saburtalo Tbilisi Geo 0-3 3-1
F91 Dudelange Lux Valletta FC Mlt 2-2 1-1
Partizani Tirana Alb Garabag Agdam Azb 0-0 0-2
Slovan Bratislava Svk Sutjeska Niksic Mon 1-1 1-1
Penalty shootout: Sutjeska Niksic - Slovan Bratislava 3 - 2
 
Linfield Belfast Nir Rosenborg BK Nor 0-2 0-4
Valur Reykjavik Isl NK Maribor Slo 0-3 0-2
Dundalk Irl Riga FC Lat 0-0 0-0
Penalty shootout: Riga FC - Dundalk 4 - 5
The New Saints Wal Feronikeli Kos 2-2 1-0
HJK Helsinki Fin HB Torshavn Far 3-0 2-2
BATE Borisov Bls Piast Gliwice Pol 1-1 2-1
 
2nd Qualifying Round
CFR Cluj Rom Maccabi Tel-Aviv Isr 1-0 2-2
BATE Borisov Bls Rosenborg BK Nor 2-1 0-2
The New Saints Wal FC K°benhavn Den 0-2 0-1
Ferencvßros Hun Valletta FC Mlt 3-1 1-1
Dundalk Irl Garabag Agdam Azb 1-1 0-3
 
Saburtalo Tbilisi Geo Dinamo Zagreb Cro 0-2 0-3
Celtic Sco Kalju Nomme Est 5-0 2-0
Red Star Belgrade Srb HJK Helsinki Fin 2-0 1-2
Sutjeska Niksic Mon APOEL Nicosia Cyp 0-1 0-3
NK Maribor Slo AIK Stockholm Swe 2-1 2-3
 
Viktoria Plzen Cze Olympiakos Piraeus Gre 0-0 0-4
PSV Eindhoven Ned FC Basel Sui 3-2 1-2
 
3rd Qualifying Round
CFR Cluj Rom Celtic Sco 1-1 4-3
APOEL Nicosia Cyp Garabag Agdam Azb 1-2 2-0
PAOK Thessaloniki Gre Ajax Ned 2-2 2-3
Dinamo Zagreb Cro Ferencvßros Hun 1-1 4-0
Red Star Belgrade Srb FC K°benhavn Den 1-1 1-1
Penalty shootout: FC K°benhavn - Red Star Belgrade 6 - 7
NK Maribor Slo Rosenborg BK Nor 1-3 1-3
 
Istanbul Basaksehir Tur Olympiakos Piraeus Gre 0-1 0-2
FK Krasnodar Rus FC Porto Por 0-1 3-2
Club Brugge Bel Dinamo Kiev Ukr 1-0 3-3
FC Basel Sui LASK Aut 1-2 1-3
 
4th Qualifying or Playoff Round
Dinamo Zagreb Cro Rosenborg BK Nor    
CFR Cluj Rom Slavia Praha Cze 0-1  
Young Boys Sui Red Star Belgrade Srb    
APOEL Nicosia Cyp Ajax Ned 0-0  
 
LASK Aut Club Brugge Bel 0-1  
Olympiakos Piraeus Gre FK Krasnodar Rus    
 
Group Stage
Liverpool Eng    
Chelsea Eng    
FC Barcelona Esp    
Manchester City Eng    
Juventus Ita    
Bayern MŘnchen Ger    
Paris Saint-Germain Fra    
Zenit St. Petersburg Rus    
Real Madrid Esp    
AtlÚtico Madrid Esp    
Borussia Dortmund Ger    
Napoli Ita    
Shakhtar Donetsk Ukr    
Tottenham Hotspur Eng    
Benfica Por    
Olympique Lyon Fra    
Bayer Leverkusen Ger    
FC Salzburg Aut    
Valencia Esp    
Internazionale Ita    
Lokomotiv Moscow Rus    
Racing Genk Bel    
Galatasaray Tur    
RB Leipzig Ger    
Atalanta Ita    
Lille OSC Fra    

EUROPA LEAGUE
Preliminary Round
ProgrŔs Niederkorn Lux Cardiff MU Wal 1-0 1-2
La Fiorita Sma UE Engordany And 0-1 1-2
Sant JuliÓ And Europa FC Gib 3-2 0-4
Ballymena United Nir NSI Runavik Far 2-0 0-0
FC Prishtina Kos St Joseph's FC Gib 1-1 0-2
KI Klaksvik Far Tre Fiori Sma 5-1 4-0
Barry Town Wal Cliftonville Nir 0-0 0-4
 
1st Qualifying Round
Malm÷ FF Swe Ballymena United Nir 7-0 4-0
Connah's Quay Wal Kilmarnock Sco 1-2 2-0
Breidablik Isl FC Vaduz Lie 0-0 1-2
SK Brann Bergen Nor Shamrock Rovers Irl 2-2 1-2
KuPS Kuopio Fin FC Vitebsk Bls 2-0 1-1
 
Ordabasy Shymkent Kaz Torpedo Kutaisi Geo 1-0 2-0
Europa FC Gib Legia Warsaw Pol 0-0 0-3
Gzira United Mlt Hajduk Split Cro 0-2 3-1
Flora Tallinn Est Radnicki Nis Srb 2-0 2-2
CSKA Sofia Bul OFK Titograd Mon 4-0 0-0
 
Maccabi Haifa Isr Mura Murska Sobota Slo 2-0 3-2
DVSC Debrecen Hun FK KukŰsi Alb 3-0 1-1
Jeunesse d'Esch Lux Tobol Kustanai Kaz 0-0 1-1
FCSB Rom Milsami Orhei Mol 2-0 2-1
Cukaricki Belgrade Srb Banants Yerevan Arm 3-0 5-0
 
Crusaders Belfast Nir B36 Torshavn Far 2-0 3-2
Br°ndby IF Den Inter Turku Fin 4-1 0-2
St Joseph's FC Gib Glasgow Rangers Sco 0-4 0-6
Cork City Irl ProgrŔs Niederkorn Lux 0-2 2-1
Molde FK Nor KR Reykjavik Isl 7-1 0-0
 
MFK Ruzomberok Svk Levski Sofia Bul 0-2 0-2
Akademija Pandev Mac Zrinjski Mostar Bos 0-3 0-3
Zeta Golubovci Mon FC FehÚrvßr Hun 1-5 0-0
Shakhtior Saligorsk Bls Hibernians FC Mlt 1-0 1-0
Speranta Nisporeni Mol Neftchi Baku Azb 0-3 0-6
 
Olimpija Ljubljana Slo RFS Riga Lat 2-3 2-0
HonvÚd Budapest Hun Zalgiris Vilnius Lit 3-1 1-1
Radnik Bijeljina Bos Spartak Trnava Svk 2-0 0-2
Penalty shootout: Spartak Trnava - Radnik Bijeljina 3 - 2
CS Fola Esch Lux Chikhura Sachkhere Geo 1-2 1-2
Alashkert FC Arm Makedonija GjP Mac 3-1 3-0
 
Dinamo Tbilisi Geo UE Engordany And 6-0 1-0
Siroki Brijeg Bos Kairat Almaty Kaz 1-2 1-2
Kauno Zalgiris Lit Apollon Limassol Cyp 0-2 0-4
FK Ventspils Lat Teuta DurrŰs Alb 3-0 0-1
DAC Dunajska Streda Svk Cracovia Krakˇw Pol 1-1 2-2
 
Stjarnan FC Isl Levadia Tallinn Est 2-1 2-3
Cliftonville Nir FK Haugesund Nor 0-1 1-5
FK Riteriai Lit KI Klaksvik Far 1-1 0-0
FK Liepaja Lat Dinamo Minsk Bls 1-1 2-1
St. Patrick's Athletic Irl IFK Norrk÷ping Swe 0-2 1-2
Aberdeen Sco RoPS Rovaniemi Fin 2-1 2-1
 
Balzan FC Mlt NK Domzale Slo 3-4 0-1
KF Laši Alb Hapoel Beer-Sheva Isr 1-1 0-1
Trans Narva Est Buducnost Podgorica Mon 0-2 1-4
Sabail FK Azb Universitatea Craiova Rom 2-3 2-3
Pyunik Yerevan Arm FK Shkupi Mac 3-3 2-1
AEK Larnaca Cyp Petrocub Hţncesti Mol 1-0 1-0
 
2nd Qualifying Round
IFK Norrk÷ping Swe FK Liepaja Lat 2-0 1-0
Hapoel Beer-Sheva Isr Kairat Almaty Kaz 2-0 1-1
Arsenal Tula Rus Neftchi Baku Azb 0-1 0-3
Espanyol Esp Stjarnan FC Isl 4-0 3-1
DAC Dunajska Streda Svk Atromitos FC Gre 1-2 2-3
 
FK Haugesund Nor Sturm Graz Aut 2-0 1-2
AEK Larnaca Cyp Levski Sofia Bul 3-0 4-0
Legia Warsaw Pol KuPS Kuopio Fin 1-0 0-0
FC Utrecht Ned Zrinjski Mostar Bos 1-1 1-2
Pyunik Yerevan Arm FK Jablonec Cze 2-1 0-0
 
Lechia Gdansk Pol Br°ndby IF Den 2-1 1-4
FC FehÚrvßr Hun FC Vaduz Lie 1-0 0-2
Gabala FK Azb Dinamo Tbilisi Geo 0-2 0-3
Yeni Malatyaspor Tur Olimpija Ljubljana Slo 2-2 1-0
Flora Tallinn Est Eintracht Frankfurt Ger 1-2 1-2
 
NK Domzale Slo Malm÷ FF Swe 2-2 2-3
Molde FK Nor Cukaricki Belgrade Srb 0-0 3-1
Chikhura Sachkhere Geo Aberdeen Sco 1-1 0-5
AA Gent Bel Viitorul Constanta Rom 6-3 1-2
Buducnost Podgorica Mon Zorya Luhansk Ukr 1-3 0-1
 
CSKA Sofia Bul NK Osijek Cro 1-0 0-1
Penalty shootout: NK Osijek - CSKA Sofia 3 - 4
Torino Ita DVSC Debrecen Hun 3-0 4-1
FC Luzern Sui KI Klaksvik Far 1-0 1-0
Glasgow Rangers Sco ProgrŔs Niederkorn Lux 2-0 0-0
FK Ventspils Lat Gzira United Mlt 4-0 2-2
 
RC Strasbourg Fra Maccabi Haifa Isr 3-1 1-2
Mladß Boleslav Cze Ordabasy Shymkent Kaz 1-1 3-2
Shamrock Rovers Irl Apollon Limassol Cyp 2-1 1-3
AZ Alkmaar Ned BK Hńcken Swe 0-0 3-0
Alashkert FC Arm FCSB Rom 0-3 3-2
Lokomotiv Plovdiv Bul Spartak Trnava Svk 2-0 1-3
 
Wolverhampton Wanderers Eng Crusaders Belfast Nir 2-0 4-1
Aris Thessaloniki Gre AEL Limassol Cyp 0-0 1-0
Jeunesse d'Esch Lux Vitˇria GuimarŃes Por 0-1 0-4
HonvÚd Budapest Hun Universitatea Craiova Rom 0-0 0-0
Penalty shootout: Universitatea Craiova - HonvÚd Budapest 3 - 1
Shakhtior Saligorsk Bls Esbjerg fB Den 2-0 0-0
Connah's Quay Wal Partizan Belgrade Srb 0-1 0-3
 
Tre Penne Sma Suduva Marijampole Lit 0-5 0-5
Piast Gliwice Pol Riga FC Lat 3-2 1-2
Partizani Tirana Alb Sheriff Tiraspol Mol 0-1 1-1
 
Ararat-Armenia Arm Lincoln Red Imps Gib 2-0 2-1
Valur Reykjavik Isl Ludogorets Razgrad Bul 1-1 0-4
Slovan Bratislava Svk Feronikeli Kos 2-1 2-0
 
FC Santa Coloma And FK Astana Kaz 0-0 1-4
HB Torshavn Far Linfield Belfast Nir 2-2 0-1
Shkendija Tetovo Mac F91 Dudelange Lux 1-2 1-1
 
3rd Qualifying Round
IFK Norrk÷ping Swe Hapoel Beer-Sheva Isr 1-1 1-3
Torino Ita Shakhtior Saligorsk Bls 5-0 1-1
Royal Antwerp Bel Viktoria Plzen Cze 1-0 1-2
Austria Wien Aut Apollon Limassol Cyp 1-2 1-3
Feyenoord Ned Dinamo Tbilisi Geo 4-0 1-1
 
Br°ndby IF Den Sporting Braga Por 2-4 1-3
Molde FK Nor Aris Thessaloniki Gre 3-0 1-3
Lokomotiv Plovdiv Bul RC Strasbourg Fra 0-1 0-1
FC Thun Sui Spartak Moscow Rus 2-3 1-2
FCSB Rom Mladß Boleslav Cze 0-0 1-0
 
Pyunik Yerevan Arm Wolverhampton Wanderers Eng 0-4 0-4
FC Midtjylland Den Glasgow Rangers Sco 2-4 1-3
FC Mariupol Ukr AZ Alkmaar Ned 0-0 0-4
AEK Larnaca Cyp AA Gent Bel 1-1 0-3
Legia Warsaw Pol Atromitos FC Gre 0-0 2-0
 
FK Haugesund Nor PSV Eindhoven Ned 0-1 0-0
NK Rijeka Cro Aberdeen Sco 2-0 2-0
FK Ventspils Lat Vitˇria GuimarŃes Por 0-3 0-6
FC Vaduz Lie Eintracht Frankfurt Ger 0-5 0-1
Partizan Belgrade Srb Yeni Malatyaspor Tur 3-1 0-1
 
Malm÷ FF Swe Zrinjski Mostar Bos 3-0 0-1
CSKA Sofia Bul Zorya Luhansk Ukr 1-1 0-1
Neftchi Baku Azb Bnei Yehuda Isr 2-2 1-2
FC Luzern Sui Espanyol Esp 0-3 0-3
Sparta Praha Cze Trabzonspor Tur 2-2 1-2
Universitatea Craiova Rom AEK Athens Gre 0-2 1-1
 
Sutjeska Niksic Mon Linfield Belfast Nir 1-2 2-3
Maccabi Tel-Aviv Isr Suduva Marijampole Lit 1-2 1-2
Ararat-Armenia Arm Saburtalo Tbilisi Geo 1-2 2-0
Riga FC Lat HJK Helsinki Fin 1-1 2-2
Ludogorets Razgrad Bul The New Saints Wal 5-0 4-0
 
FK Sarajevo Bos BATE Borisov Bls 1-2 0-0
F91 Dudelange Lux Kalju Nomme Est 3-1 1-0
FK Astana Kaz Valletta FC Mlt 5-1 4-0
Sheriff Tiraspol Mol AIK Stockholm Swe 1-2 1-1
Slovan Bratislava Svk Dundalk Irl 1-0 3-1
 
4th Qualifying or Playoff Round
Torino Ita Wolverhampton Wanderers Eng    
Legia Warsaw Pol Glasgow Rangers Sco    
FCSB Rom Vitˇria GuimarŃes Por    
PSV Eindhoven Ned Apollon Limassol Cyp    
 
AEK Athens Gre Trabzonspor Tur    
Feyenoord Ned Hapoel Beer-Sheva Isr    
AA Gent Bel NK Rijeka Cro    
Espanyol Esp Zorya Luhansk Ukr    
 
Partizan Belgrade Srb Molde FK Nor    
Sporting Braga Por Spartak Moscow Rus    
Malm÷ FF Swe Bnei Yehuda Isr    
RC Strasbourg Fra Eintracht Frankfurt Ger    
AZ Alkmaar Ned Royal Antwerp Bel    
 
Suduva Marijampole Lit Ferencvßros Hun    
FC K°benhavn Den Riga FC Lat    
Celtic Sco AIK Stockholm Swe    
Ararat-Armenia Arm F91 Dudelange Lux    
 
Ludogorets Razgrad Bul NK Maribor Slo    
Linfield Belfast Nir Garabag Agdam Azb    
Slovan Bratislava Svk PAOK Thessaloniki Gre    
FK Astana Kaz BATE Borisov Bls    
 
Group Stage
Sevilla Esp    
Arsenal Eng    
AS Roma Ita    
Manchester United Eng    
Besiktas Tur    
Sporting CP Lisbon Por    
CSKA Moscow Rus    
VfL Wolfsburg Ger    
Lazio Ita    
Borussia M÷nchengladbach Ger    
AS Saint-╔tienne Fra    
Getafe Esp    
Standard LiŔge Bel    
Stade Rennais Fra    
FC Oleksandriya Ukr    
Wolfsberger AC Aut    
FC Lugano Sui    
FC Porto Por    
FC Basel Sui    
Istanbul Basaksehir Tur    
Dinamo Kiev Ukr    


Bert Kassies bert.kassies@xs4all.nl