[ Main | Country Ranking | Country Coef | Club Points | Club Ranking | 10Y Ranking | Print

2018 <

UEFA European Cup Matches 2018/2019

Last update:
 
 
CHAMPIONS LEAGUE
Preliminary Round
FC Santa Coloma And FC Drita Kos 0-2  
La Fiorita Sma Lincoln Red Imps Gib 0-2  
 
Lincoln Red Imps Gib FC Drita Kos 1-4  
 
1st Qualifying Round
Torpedo Kutaisi Geo Sheriff Tiraspol Mol 2-1 0-3
Shkendija Tetovo Mac The New Saints Wal 5-0 0-4
Suduva Marijampole Lit APOEL Nicosia Cyp 3-1 0-1
Olimpija Ljubljana Slo Garabag Agdam Azb 0-1 0-0
F91 Dudelange Lux Videoton Fehérvár Hun 1-1 1-2
 
FC Drita Kos Malmö FF Swe 0-3 0-2
Víkingur Far HJK Helsinki Fin 1-2 1-3
Ludogorets Razgrad Bul Crusaders Belfast Nir 7-0 2-0
Cork City Irl Legia Warsaw Pol 0-1 0-3
Valur Reykjavik Isl Rosenborg BK Nor 1-0 1-3
 
FK Kukësi Alb Valletta FC Mlt 0-0 1-1
Flora Tallinn Est Hapoel Beer-Sheva Isr 1-4 1-3
Spartaks Jurmala Lat Red Star Belgrade Srb 0-0 0-2
Alashkert FC Arm Celtic Sco 0-3 0-3
Spartak Trnava Svk Zrinjski Mostar Bos 1-0 1-1
FK Astana Kaz Sutjeska Niksic Mon 1-0 2-0
 
2nd Qualifying Round
FK Astana Kaz FC Midtjylland Den 2-1 0-0
Ludogorets Razgrad Bul Videoton Fehérvár Hun 0-0 0-1
FK Kukësi Alb Garabag Agdam Azb 0-0 0-3
CFR Cluj Rom Malmö FF Swe 0-1 1-1
Dinamo Zagreb Cro Hapoel Beer-Sheva Isr 5-0 2-2
 
Red Star Belgrade Srb Suduva Marijampole Lit 3-0 2-0
BATE Borisov Bls HJK Helsinki Fin 0-0 2-1
Shkendija Tetovo Mac Sheriff Tiraspol Mol 1-0 0-0
Legia Warsaw Pol Spartak Trnava Svk 0-2 1-0
Celtic Sco Rosenborg BK Nor 3-1 0-0
 
PAOK Thessaloniki Gre FC Basel Sui 2-1 3-0
Ajax Ned Sturm Graz Aut 2-0 3-1
 
3rd Qualifying Round
Celtic Sco AEK Athens Gre 1-1 1-2
FC Salzburg Aut Shkendija Tetovo Mac 3-0 1-0
Red Star Belgrade Srb Spartak Trnava Svk 1-1 2-1
Garabag Agdam Azb BATE Borisov Bls 0-1 1-1
FK Astana Kaz Dinamo Zagreb Cro 0-2 0-1
Malmö FF Swe Videoton Fehérvár Hun 1-1 0-0
 
Standard Liège Bel Ajax Ned 2-2 0-3
Benfica Por Fenerbahçe Tur 1-0 1-1
Slavia Praha Cze Dinamo Kiev Ukr 1-1 0-2
PAOK Thessaloniki Gre Spartak Moscow Rus 3-2 0-0
 
4th Qualifying or Playoff Round
Red Star Belgrade Srb FC Salzburg Aut 0-0 2-2
BATE Borisov Bls PSV Eindhoven Ned 2-3 0-3
Young Boys Sui Dinamo Zagreb Cro 1-1 2-1
Videoton Fehérvár Hun AEK Athens Gre 1-2 1-1
 
Benfica Por PAOK Thessaloniki Gre 1-1 4-1
Ajax Ned Dinamo Kiev Ukr 3-1 0-0
 
Group Stage
Club Brugge Bel Borussia Dortmund Ger 0-1  
AS Monaco Fra Atlético Madrid Esp 1-2  
Atlético Madrid Esp Club Brugge Bel    
Borussia Dortmund Ger AS Monaco Fra    
Borussia Dortmund Ger Atlético Madrid Esp    
Club Brugge Bel AS Monaco Fra    
 
FC Barcelona Esp PSV Eindhoven Ned 4-0  
Internazionale Ita Tottenham Hotspur Eng 2-1  
Tottenham Hotspur Eng FC Barcelona Esp    
PSV Eindhoven Ned Internazionale Ita    
PSV Eindhoven Ned Tottenham Hotspur Eng    
FC Barcelona Esp Internazionale Ita    
 
Liverpool Eng Paris Saint-Germain Fra 3-2  
Red Star Belgrade Srb Napoli Ita 0-0  
Napoli Ita Liverpool Eng    
Paris Saint-Germain Fra Red Star Belgrade Srb    
Paris Saint-Germain Fra Napoli Ita    
Liverpool Eng Red Star Belgrade Srb    
 
Galatasaray Tur Lokomotiv Moscow Rus 3-0  
Schalke 04 Ger FC Porto Por 1-1  
FC Porto Por Galatasaray Tur    
Lokomotiv Moscow Rus Schalke 04 Ger    
Lokomotiv Moscow Rus FC Porto Por    
Galatasaray Tur Schalke 04 Ger    
 
Ajax Ned AEK Athens Gre    
Benfica Por Bayern München Ger    
Bayern München Ger Ajax Ned    
AEK Athens Gre Benfica Por    
AEK Athens Gre Bayern München Ger    
Ajax Ned Benfica Por    
 
Shakhtar Donetsk Ukr 1899 Hoffenheim Ger    
Manchester City Eng Olympique Lyon Fra    
Olympique Lyon Fra Shakhtar Donetsk Ukr    
1899 Hoffenheim Ger Manchester City Eng    
1899 Hoffenheim Ger Olympique Lyon Fra    
Shakhtar Donetsk Ukr Manchester City Eng    
 
Real Madrid Esp AS Roma Ita    
Viktoria Plzen Cze CSKA Moscow Rus    
CSKA Moscow Rus Real Madrid Esp    
AS Roma Ita Viktoria Plzen Cze    
AS Roma Ita CSKA Moscow Rus    
Real Madrid Esp Viktoria Plzen Cze    
 
Young Boys Sui Manchester United Eng    
Valencia Esp Juventus Ita    
Juventus Ita Young Boys Sui    
Manchester United Eng Valencia Esp    
Manchester United Eng Juventus Ita    
Young Boys Sui Valencia Esp    

EUROPA LEAGUE
Preliminary Round
Europa FC Gib FC Prishtina Kos 1-1 0-5
Sant Julià And Gzira United Mlt 0-2 1-2
UE Engordany And Folgore Sma 2-1 1-1
B36 Torshavn Far St Joseph's FC Gib 1-1 1-1
Penalty shootout: St Joseph's FC - B36 Torshavn 2 - 4
Birkirkara Mlt KI Klaksvik Far 1-1 1-2
Tre Fiori Sma Bala Town Wal 3-0 0-1
Cefn Druids Wal FK Trakai Lit 1-1 0-1
 
1st Qualifying Round
Stjarnan FC Isl Kalju Nomme Est 3-0 0-1
Ilves Tampere Fin Slavia Sofia Bul 0-1 1-2
KI Klaksvik Far Zalgiris Vilnius Lit 1-2 1-1
CS Fola Esch Lux FC Prishtina Kos 0-0 0-0
Penalty shootout: FC Prishtina - CS Fola Esch 4 - 5
Glenavon Nir Molde FK Nor 2-1 1-5
 
DAC Dunajska Streda Svk Dinamo Tbilisi Geo 1-1 2-1
Stumbras Kaunas Lit Apollon Limassol Cyp 1-0 0-2
Siroki Brijeg Bos NK Domzale Slo 2-2 1-1
Glasgow Rangers Sco FK Shkupi Mac 2-0 0-0
Gabala FK Azb Progrès Niederkorn Lux 0-2 1-0
 
Racing Union Luxembourg Lux Viitorul Constanta Rom 0-2 0-0
Samtredia Geo Tobol Kustanai Kaz 0-1 0-2
Partizani Tirana Alb NK Maribor Slo 0-1 0-2
Neftchi Baku Azb Újpest TE Hun 3-1 0-4
Buducnost Podgorica Mon AS Trencín Svk 0-2 1-1
 
Derry City Irl Dinamo Minsk Bls 0-2 2-1
B36 Torshavn Far OFK Titograd Mon 0-0 2-1
Górnik Zabrze Pol Zaria Balti Mol 1-0 1-1
Spartak Subotica Srb Coleraine Nir 1-1 2-0
Pyunik Yerevan Arm Vardar Skopje Mac 1-0 2-0
 
Shamrock Rovers Irl AIK Stockholm Swe 0-1 1-1
Connah's Quay Wal Shakhtior Saligorsk Bls 1-3 0-2
FC Lahti Fin FH Hafnarfjardar Isl 0-3 0-0
FK Ventspils Lat Luftëtari Gjirokastër Alb 5-0 3-3
Cliftonville Nir FC Nordsjælland Den 0-1 1-2
 
Banants Yerevan Arm FK Sarajevo Bos 1-2 0-3
UE Engordany And Kairat Almaty Kaz 0-3 1-7
Petrocub Hîncesti Mol NK Osijek Cro 1-1 1-2
Anorthosis Famagusta Cyp KF Laçi Alb 2-1 0-1
Ferencváros Hun Maccabi Tel-Aviv Isr 1-1 0-1
 
Balzan FC Mlt Kesla FK Azb 4-1 1-2
Rabotnicki Skopje Mac Honvéd Budapest Hun 2-1 0-4
Rudar Pljevlja Mon Partizan Belgrade Srb 0-3 0-3
CSKA Sofia Bul Riga FC Lat 1-0 0-1
Penalty shootout: Riga FC - CSKA Sofia 3 - 5
Milsami Orhei Mol Slovan Bratislava Svk 2-4 0-5
 
Radnicki Nis Srb Gzira United Mlt 4-0 1-0
Lech Poznan Pol Gandzasar Kapan Arm 2-0 1-2
Chikhura Sachkhere Geo Beitar Jerusalem Isr 0-0 2-1
FC Vaduz Lie Levski Sofia Bul 1-0 2-3
Trans Narva Est Zeljeznicar Sarajevo Bos 0-2 1-3
FK Trakai Lit Irtysh Pavlodar Kaz 0-0 1-0
 
Hibernian Sco NSI Runavik Far 6-1 6-4
Rudar Velenje Slo Tre Fiori Sma 7-0 3-0
Levadia Tallinn Est Dundalk Irl 0-1 1-2
IBV Vestmannaeyjar Isl Sarpsborg 08 Nor 0-4 0-2
KuPS Kuopio Fin FC København Den 0-1 1-1
FK Liepaja Lat BK Häcken Swe 0-3 2-1
 
2nd Qualifying Round
Molde FK Nor KF Laçi Alb 3-0 2-0
Atalanta Ita FK Sarajevo Bos 2-2 8-0
Zalgiris Vilnius Lit FC Vaduz Lie 1-0 1-1
Kairat Almaty Kaz AZ Alkmaar Ned 2-0 1-2
Aberdeen Sco Burnley FC Eng 1-1 1-3
 
Partizan Belgrade Srb FK Trakai Lit 1-0 1-1
Balzan FC Mlt Slovan Bratislava Svk 2-1 1-3
FC Nordsjælland Den AIK Stockholm Swe 1-0 1-0
Rudar Velenje Slo FCSB Rom 0-2 0-4
Hapoel Haifa Isr FH Hafnarfjardar Isl 1-1 1-0
 
Dundalk Irl AEK Larnaca Cyp 0-0 0-4
Górnik Zabrze Pol AS Trencín Svk 0-1 1-4
Maccabi Tel-Aviv Isr Radnicki Nis Srb 2-0 2-2
CSKA Sofia Bul Admira Wacker Aut 3-0 3-1
Spartak Subotica Srb Sparta Praha Cze 2-0 1-2
 
RB Leipzig Ger BK Häcken Swe 4-0 1-1
Stjarnan FC Isl FC København Den 0-2 0-5
FC Ufa Rus NK Domzale Slo 0-0 1-1
Tobol Kustanai Kaz Pyunik Yerevan Arm 2-1 0-1
Jagiellonia Bialystok Pol Rio Ave Por 1-0 4-4
 
LASK Linz Aut Lillestrøm SK Nor 4-0 2-1
Honvéd Budapest Hun Progrès Niederkorn Lux 1-0 0-2
NK Osijek Cro Glasgow Rangers Sco 0-1 1-1
B36 Torshavn Far Besiktas Tur 0-2 0-6
DAC Dunajska Streda Svk Dinamo Minsk Bls 1-3 1-4
 
FK Ventspils Lat Girondins Bordeaux Fra 0-1 1-2
Zeljeznicar Sarajevo Bos Apollon Limassol Cyp 1-2 1-3
Viitorul Constanta Rom Vitesse Arnhem Ned 2-2 1-3
FC Sankt Gallen Sui Sarpsborg 08 Nor 2-1 0-1
Dynamo Brest Bls Atromitos FC Gre 4-3 1-1
Sevilla Esp Újpest TE Hun 4-0 3-1
 
Shakhtior Saligorsk Bls Lech Poznan Pol 1-1 1-3
Hibernian Sco Asteras Tripolis Gre 3-2 1-1
Chikhura Sachkhere Geo NK Maribor Slo 0-0 0-2
Racing Genk Bel CS Fola Esch Lux 5-0 4-1
Djurgårdens IF Swe FC Mariupol Ukr 1-1 1-2
Hajduk Split Cro Slavia Sofia Bul 1-0 3-2
 
The New Saints Wal Lincoln Red Imps Gib 2-1 1-1
Torpedo Kutaisi Geo Víkingur Far 3-0 4-0
Zrinjski Mostar Bos Valletta FC Mlt 1-1 2-1
 
FC Santa Coloma And Valur Reykjavik Isl 1-0 0-3
Sutjeska Niksic Mon Alashkert FC Arm 0-1 0-0
F91 Dudelange Lux FC Drita Kos 2-1 1-1
 
Spartaks Jurmala Lat La Fiorita Sma 6-0 3-0
APOEL Nicosia Cyp Flora Tallinn Est 5-0 0-2
Olimpija Ljubljana Slo Crusaders Belfast Nir 5-1 1-1
 
3rd Qualifying Round
Pyunik Yerevan Arm Maccabi Tel-Aviv Isr 0-0 1-2
Dinamo Minsk Bls Zenit St. Petersburg Rus 4-0 1-8
Sturm Graz Aut AEK Larnaca Cyp 0-2 0-5
Sarpsborg 08 Nor NK Rijeka Cro 1-1 1-0
Istanbul Basaksehir Tur Burnley FC Eng 0-0 0-1
 
Zorya Luhansk Ukr Sporting Braga Por 1-1 2-2
Hapoel Haifa Isr Atalanta Ita 1-4 0-2
Racing Genk Bel Lech Poznan Pol 2-0 2-1
Vitesse Arnhem Ned FC Basel Sui 0-1 0-1
FC Nordsjælland Den Partizan Belgrade Srb 1-2 2-3
 
Hibernian Sco Molde FK Nor 0-0 0-3
Hajduk Split Cro FCSB Rom 0-0 1-2
Sevilla Esp Zalgiris Vilnius Lit 1-0 5-0
Sigma Olomouc Cze Kairat Almaty Kaz 2-0 2-1
Slovan Bratislava Svk Rapid Wien Aut 2-1 0-4
 
FC Mariupol Ukr Girondins Bordeaux Fra 1-3 1-2
CSKA Sofia Bul FC København Den 1-2 1-2
Olympiakos Piraeus Gre FC Luzern Sui 4-0 3-1
Glasgow Rangers Sco NK Maribor Slo 3-1 0-0
AS Trencín Svk Feyenoord Ned 4-0 1-1
 
Jagiellonia Bialystok Pol AA Gent Bel 0-1 1-3
Spartak Subotica Srb Brøndby IF Den 0-2 1-2
FC Ufa Rus Progrès Niederkorn Lux 2-1 2-2
Besiktas Tur LASK Linz Aut 1-0 1-2
Apollon Limassol Cyp Dynamo Brest Bls 4-0 0-1
RB Leipzig Ger Universitatea Craiova Rom 3-1 1-1
 
Ludogorets Razgrad Bul Zrinjski Mostar Bos 1-0 1-1
Legia Warsaw Pol F91 Dudelange Lux 1-2 2-2
Alashkert FC Arm CFR Cluj Rom 0-2 0-5
Olimpija Ljubljana Slo HJK Helsinki Fin 3-0 4-1
Sheriff Tiraspol Mol Valur Reykjavik Isl 1-0 1-2
 
Cork City Irl Rosenborg BK Nor 0-2 0-3
Spartaks Jurmala Lat Suduva Marijampole Lit 0-1 0-0
The New Saints Wal FC Midtjylland Den 0-2 1-3
Hapoel Beer-Sheva Isr APOEL Nicosia Cyp 2-2 1-3
Torpedo Kutaisi Geo FK Kukësi Alb 5-2 0-2
 
4th Qualifying or Playoff Round
Sigma Olomouc Cze Sevilla Esp 0-1 0-3
Sarpsborg 08 Nor Maccabi Tel-Aviv Isr 3-1 1-2
AA Gent Bel Girondins Bordeaux Fra 0-0 0-2
Partizan Belgrade Srb Besiktas Tur 1-1 0-3
 
Rapid Wien Aut FCSB Rom 3-1 1-2
FC Basel Sui Apollon Limassol Cyp 3-2 0-1
Glasgow Rangers Sco FC Ufa Rus 1-0 1-1
Atalanta Ita FC København Den 0-0 0-0
Penalty shootout: FC København - Atalanta 4 - 3
 
Zenit St. Petersburg Rus Molde FK Nor 3-1 1-2
AS Trencín Svk AEK Larnaca Cyp 1-1 0-3
Racing Genk Bel Brøndby IF Den 5-2 4-2
Olympiakos Piraeus Gre Burnley FC Eng 3-1 1-1
Zorya Luhansk Ukr RB Leipzig Ger 0-0 2-3
 
Olimpija Ljubljana Slo Spartak Trnava Svk 0-2 1-1
APOEL Nicosia Cyp FK Astana Kaz 1-0 0-1
Penalty shootout: FK Astana - APOEL Nicosia 2 - 1
Rosenborg BK Nor Shkendija Tetovo Mac 3-1 2-0
F91 Dudelange Lux CFR Cluj Rom 2-0 3-2
 
Suduva Marijampole Lit Celtic Sco 1-1 0-3
Sheriff Tiraspol Mol Garabag Agdam Azb 1-0 0-3
Malmö FF Swe FC Midtjylland Den 2-2 2-0
Torpedo Kutaisi Geo Ludogorets Razgrad Bul 0-1 0-4
 
Group Stage
AEK Larnaca Cyp FC Zürich Sui    
Ludogorets Razgrad Bul Bayer Leverkusen Ger    
Bayer Leverkusen Ger AEK Larnaca Cyp    
FC Zürich Sui Ludogorets Razgrad Bul    
FC Zürich Sui Bayer Leverkusen Ger    
AEK Larnaca Cyp Ludogorets Razgrad Bul    
 
RB Leipzig Ger FC Salzburg Aut    
Celtic Sco Rosenborg BK Nor    
Rosenborg BK Nor RB Leipzig Ger    
FC Salzburg Aut Celtic Sco    
FC Salzburg Aut Rosenborg BK Nor    
RB Leipzig Ger Celtic Sco    
 
FC København Den Zenit St. Petersburg Rus    
Slavia Praha Cze Girondins Bordeaux Fra    
Girondins Bordeaux Fra FC København Den    
Zenit St. Petersburg Rus Slavia Praha Cze    
Zenit St. Petersburg Rus Girondins Bordeaux Fra    
FC København Den Slavia Praha Cze    
 
Spartak Trnava Svk Anderlecht Bel    
Dinamo Zagreb Cro Fenerbahçe Tur    
Fenerbahçe Tur Spartak Trnava Svk    
Anderlecht Bel Dinamo Zagreb Cro    
Anderlecht Bel Fenerbahçe Tur    
Spartak Trnava Svk Dinamo Zagreb Cro    
 
Sporting CP Lisbon Por Garabag Agdam Azb    
Arsenal Eng Vorskla Poltava Ukr    
Vorskla Poltava Ukr Sporting CP Lisbon Por    
Garabag Agdam Azb Arsenal Eng    
Garabag Agdam Azb Vorskla Poltava Ukr    
Sporting CP Lisbon Por Arsenal Eng    
 
F91 Dudelange Lux AC Milan Ita    
Olympiakos Piraeus Gre Real Betis Esp    
Real Betis Esp F91 Dudelange Lux    
AC Milan Ita Olympiakos Piraeus Gre    
AC Milan Ita Real Betis Esp    
F91 Dudelange Lux Olympiakos Piraeus Gre    
 
Villarreal Esp Glasgow Rangers Sco    
Rapid Wien Aut Spartak Moscow Rus    
Spartak Moscow Rus Villarreal Esp    
Glasgow Rangers Sco Rapid Wien Aut    
Glasgow Rangers Sco Spartak Moscow Rus    
Villarreal Esp Rapid Wien Aut    
 
Olympique Marseille Fra Eintracht Frankfurt Ger    
Lazio Ita Apollon Limassol Cyp    
Apollon Limassol Cyp Olympique Marseille Fra    
Eintracht Frankfurt Ger Lazio Ita    
Eintracht Frankfurt Ger Apollon Limassol Cyp    
Olympique Marseille Fra Lazio Ita    
 
Besiktas Tur Sarpsborg 08 Nor    
Racing Genk Bel Malmö FF Swe    
Malmö FF Swe Besiktas Tur    
Sarpsborg 08 Nor Racing Genk Bel    
Sarpsborg 08 Nor Malmö FF Swe    
Besiktas Tur Racing Genk Bel    
 
Sevilla Esp Standard Liège Bel    
Akhisarspor Tur FK Krasnodar Rus    
FK Krasnodar Rus Sevilla Esp    
Standard Liège Bel Akhisarspor Tur    
Standard Liège Bel FK Krasnodar Rus    
Sevilla Esp Akhisarspor Tur    
 
Stade Rennais Fra FK Jablonec Cze    
Dinamo Kiev Ukr FK Astana Kaz    
FK Astana Kaz Stade Rennais Fra    
FK Jablonec Cze Dinamo Kiev Ukr    
FK Jablonec Cze FK Astana Kaz    
Stade Rennais Fra Dinamo Kiev Ukr    
 
PAOK Thessaloniki Gre Chelsea Eng    
Videoton Fehérvár Hun BATE Borisov Bls    
BATE Borisov Bls PAOK Thessaloniki Gre    
Chelsea Eng Videoton Fehérvár Hun    
Chelsea Eng BATE Borisov Bls    
PAOK Thessaloniki Gre Videoton Fehérvár Hun    


Bert Kassies bert.kassies@xs4all.nl