[ Main | Country Ranking | Country Coef | Club Points | Club Ranking | 10Y Ranking | Print

2017 <

UEFA European Cup Matches 2017/2018

Last update:
 
 
CHAMPIONS LEAGUE
1st Qualifying Round
Víkingur Far Trepça'89 Kos 2-1 4-1
Hibernians FC Mlt FCI Tallinn Est 2-0 1-0
Alashkert FC Arm FC Santa Coloma And 1-0 1-1
The New Saints Wal Europa FC Gib 1-2 3-1
Linfield Belfast Nir La Fiorita Sma 1-0 0-0
 
2nd Qualifying Round
APOEL Nicosia Cyp F91 Dudelange Lux 1-0 1-0
Zalgiris Vilnius Lit Ludogorets Razgrad Bul 2-1 1-4
Garabag Agdam Azb Samtredia Geo 5-0 1-0
Partizan Belgrade Srb Buducnost Podgorica Mon 2-0 0-0
Hibernians FC Mlt FC Salzburg Aut 0-3 0-3
 
Sheriff Tiraspol Mol FK Kukësi Alb 1-0 1-2
Spartaks Jurmala Lat FK Astana Kaz 0-1 1-1
BATE Borisov Bls Alashkert FC Arm 1-1 3-1
MSK Zilina Svk FC Křbenhavn Den 1-3 2-1
Hapoel Beer-Sheva Isr Honvéd Budapest Hun 2-1 3-2
NK Rijeka Cro The New Saints Wal 2-0 5-1
 
Malmö FF Swe Vardar Skopje Mac 1-1 1-3
Zrinjski Mostar Bos NK Maribor Slo 1-2 1-1
Dundalk Irl Rosenborg BK Nor 1-1 1-2
FH Hafnarfjardar Isl Víkingur Far 1-1 2-0
Linfield Belfast Nir Celtic Sco 0-2 0-4
IFK Mariehamn Fin Legia Warsaw Pol 0-3 0-6
 
3rd Qualifying Round
Slavia Praha Cze BATE Borisov Bls 1-0  
FK Astana Kaz Legia Warsaw Pol 3-1  
NK Maribor Slo FH Hafnarfjardar Isl 1-0  
Vardar Skopje Mac FC Křbenhavn Den 1-0  
Celtic Sco Rosenborg BK Nor 0-0  
 
Hapoel Beer-Sheva Isr Ludogorets Razgrad Bul 2-0  
Viitorul Constanta Rom APOEL Nicosia Cyp 1-0  
FC Salzburg Aut NK Rijeka Cro 1-1  
Garabag Agdam Azb Sheriff Tiraspol Mol 0-0  
Partizan Belgrade Srb Olympiakos Piraeus Gre 1-3  
 
Steaua Bucuresti Rom Viktoria Plzen Cze 2-2  
OGC Nice Fra Ajax Ned 1-1  
Dinamo Kiev Ukr Young Boys Sui 3-1  
AEK Athens Gre CSKA Moscow Rus 0-2  
Club Brugge Bel Istanbul Basaksehir Tur 3-3  
 
4th Qualifying or Playoff Round
Sevilla Esp    
Napoli Ita    
Liverpool Eng    
Sporting CP Lisbon Por    
1899 Hoffenheim Ger    
 
Group Stage
Real Madrid Esp    
Bayern München Ger    
Chelsea Eng    
Juventus Ita    
Benfica Por    
AS Monaco Fra    
Spartak Moscow Rus    
Shakhtar Donetsk Ukr    
FC Barcelona Esp    
Atlético Madrid Esp    
Paris Saint-Germain Fra    
Borussia Dortmund Ger    
Manchester City Eng    
FC Porto Por    
Manchester United Eng    
Tottenham Hotspur Eng    
FC Basel Sui    
Anderlecht Bel    
AS Roma Ita    
Besiktas Tur    
Feyenoord Ned    
RB Leipzig Ger    

EUROPA LEAGUE
1st Qualifying Round
Maccabi Tel-Aviv Isr SK Tirana Alb 2-0 3-0
Mladost Lucani Srb Inter Baku Azb 0-3 0-2
Shirak Gyumri Arm Nova Gorica Slo 0-2 2-2
Shkendija Tetovo Mac Dacia Chisinau Mol 3-0 4-0
AS Trencín Svk Torpedo Kutaisi Geo 5-1 3-0
 
Kairat Almaty Kaz Atlantas Klaipeda Lit 6-0 2-1
Chikhura Sachkhere Geo SCR Altach Aut 0-1 1-1
Zira FK Azb Differdange 03 Lux 2-0 2-1
Levski Sofia Bul Sutjeska Niksic Mon 3-1 0-0
Lech Poznan Pol Pelister Bitola Mac 4-0 3-0
 
Beitar Jerusalem Isr Vasas Budapest Hun 4-3 3-0
CS Fola Esch Lux Milsami Orhei Mol 2-1 1-1
Vojvodina Novi Sad Srb MFK Ruzomberok Svk 2-1 0-2
Irtysh Pavlodar Kaz Dunav Ruse Bul 1-0 2-0
Mladost Podgorica Mon Gandzasar Kapan Arm 1-0 3-0
 
Siroki Brijeg Bos Ordabasy Shymkent Kaz 2-0 0-0
Partizani Tirana Alb Botev Plovdiv Bul 1-3 0-1
Pyunik Yerevan Arm Slovan Bratislava Svk 1-4 0-5
Dinamo Batumi Geo Jagiellonia Bialystok Pol 0-1 0-4
Videoton Fehérvár Hun Balzan FC Mlt 2-0 3-3
 
Red Star Belgrade Srb Floriana Mlt 3-0 3-3
UE Santa Coloma And NK Osijek Cro 0-2 0-4
Tre Penne Sma Rabotnicki Skopje Mac 0-1 0-6
Zeljeznicar Sarajevo Bos Zeta Golubovci Mon 1-0 2-2
St Joseph's FC Gib AEL Limassol Cyp 0-4 0-6
 
Valletta FC Mlt Folgore Sma 2-0 1-0
Zaria Balti Mol FK Sarajevo Bos 2-1 1-2
Penalty shootout: FK Sarajevo - Zaria Balti 5 - 6
Glasgow Rangers Sco Progrčs Niederkorn Lux 1-0 0-2
AEK Larnaca Cyp Lincoln Red Imps Gib 5-0 1-1
Skënderbeu Korçë Alb Sant Juliŕ And 1-0 5-0
 
FK Ventspils Lat Valur Reykjavik Isl 0-0 0-1
Bala Town Wal FC Vaduz Lie 1-2 0-3
NK Domzale Slo Flora Tallinn Est 2-0 3-2
FC Midtjylland Den Derry City Irl 6-1 4-1
FK Haugesund Nor Coleraine Nir 7-0 0-0
 
St. Johnstone Sco FK Trakai Lit 1-2 0-1
VPS Vaasa Fin Olimpija Ljubljana Slo 1-0 1-0
Crusaders Belfast Nir FK Liepaja Lat 3-1 0-2
Dinamo Minsk Bls NSI Runavik Far 2-1 2-0
Stjarnan FC Isl Shamrock Rovers Irl 0-1 0-1
 
Odd Grenland Nor Ballymena United Nir 3-0 2-0
Connah's Quay Wal HJK Helsinki Fin 1-0 0-3
Kalju Nomme Est B36 Torshavn Far 2-1 2-1
Ferencváros Hun FK Jelgava Lat 2-0 1-0
IFK Norrköping Swe FC Prishtina Kos 5-0 1-0
 
Shakhtior Saligorsk Bls Suduva Marijampole Lit 0-0 1-2
KR Reykjavik Isl SJK Seinäjoki Fin 0-0 2-0
Levadia Tallinn Est Cork City Irl 0-2 2-4
Lyngby BK Den Bangor City Wal 1-0 3-0
KI Klaksvik Far AIK Stockholm Swe 0-0 0-5
 
2nd Qualifying Round
Beitar Jerusalem Isr Botev Plovdiv Bul 1-1 0-4
Apollon Limassol Cyp Zaria Balti Mol 3-0 2-1
Rabotnicki Skopje Mac Dinamo Minsk Bls 1-1 0-3
Slovan Bratislava Svk Lyngby BK Den 0-1 1-2
Shamrock Rovers Irl Mladá Boleslav Cze 2-3 0-2
 
Zeljeznicar Sarajevo Bos AIK Stockholm Swe 0-0 0-2
Cork City Irl AEK Larnaca Cyp 0-1 0-1
Kairat Almaty Kaz Skënderbeu Korçë Alb 1-1 0-2
Panionios Gre Nova Gorica Slo 2-0 3-2
Astra Giurgiu Rom Zira FK Azb 3-1 0-0
 
FK Haugesund Nor Lech Poznan Pol 3-2 0-2
Brřndby IF Den VPS Vaasa Fin 2-0 1-2
IFK Norrköping Swe FK Trakai Lit 2-1 1-2
Penalty shootout: FK Trakai - IFK Norrköping 5 - 3
Hajduk Split Cro Levski Sofia Bul 1-0 2-1
Kalju Nomme Est Videoton Fehérvár Hun 0-3 1-1
 
Maccabi Tel-Aviv Isr KR Reykjavik Isl 3-1 2-0
Valletta FC Mlt FC Utrecht Ned 0-0 1-3
MFK Ruzomberok Svk SK Brann Bergen Nor 0-1 2-0
FK Liepaja Lat Suduva Marijampole Lit 0-2 1-0
Gabala FK Azb Jagiellonia Bialystok Pol 1-1 2-0
Progrčs Niederkorn Lux AEL Limassol Cyp 0-1 1-2
 
SCR Altach Aut Dynamo Brest Bls 1-1 3-0
Östersunds FK Swe Galatasaray Tur 2-0 1-1
Inter Baku Azb CS Fola Esch Lux 1-0 1-4
FC Vaduz Lie Odd Grenland Nor 0-1 0-1
Valur Reykjavik Isl NK Domzale Slo 1-2 2-3
Irtysh Pavlodar Kaz Red Star Belgrade Srb 1-1 0-2
 
Aberdeen Sco Siroki Brijeg Bos 1-1 2-0
Ferencváros Hun FC Midtjylland Den 2-4 1-3
Sturm Graz Aut Mladost Podgorica Mon 0-1 3-0
Shkendija Tetovo Mac HJK Helsinki Fin 3-1 1-1
AS Trencín Svk Bnei Yehuda Isr 1-1 0-2
NK Osijek Cro FC Luzern Sui 2-0 1-2
 
3rd Qualifying Round
PSV Eindhoven Ned NK Osijek Cro 0-1  
FK Trakai Lit Shkendija Tetovo Mac 2-1  
FK Krasnodar Rus Lyngby BK Den 2-1  
Sturm Graz Aut Fenerbahçe Tur 1-2  
Panathinaikos Gre Gabala FK Azb 1-0  
 
Mladá Boleslav Cze Skënderbeu Korçë Alb 2-1  
Austria Wien Aut AEL Limassol Cyp 0-0  
Dinamo Zagreb Cro Odd Grenland Nor 2-1  
Dinamo Bucuresti Rom Athletic Bilbao Esp 1-1  
Olimpik Donetsk Ukr PAOK Thessaloniki Gre 1-1  
Arka Gdynia Pol FC Midtjylland Den 3-2  
 
Östersunds FK Swe CS Fola Esch Lux 1-0  
Girondins Bordeaux Fra Videoton Fehérvár Hun 2-1  
Maccabi Tel-Aviv Isr Panionios Gre 1-0  
FC Utrecht Ned Lech Poznan Pol 0-0  
Universitatea Craiova Rom AC Milan Ita 0-1  
Brřndby IF Den Hajduk Split Cro 0-0  
 
AA Gent Bel SCR Altach Aut 1-1  
Astra Giurgiu Rom FC Oleksandriya Ukr 0-0  
Everton Eng MFK Ruzomberok Svk 1-0  
Aberdeen Sco Apollon Limassol Cyp 2-1  
Red Star Belgrade Srb Sparta Praha Cze 2-0  
Botev Plovdiv Bul Maritimo Funchal Por 0-0  
 
Bnei Yehuda Isr Zenit St. Petersburg Rus 0-2  
Olympique Marseille Fra KV Oostende Bel 4-2  
SC Freiburg Ger NK Domzale Slo 1-0  
AEK Larnaca Cyp Dinamo Minsk Bls 2-0  
AIK Stockholm Swe Sporting Braga Por 1-1  
Suduva Marijampole Lit FC Sion Sui 3-0  
 
Group Stage
Arsenal Eng    
Olympique Lyon Fra    
Villarreal Esp    
Lazio Ita    
Real Sociedad Esp    
Lokomotiv Moscow Rus    
Hertha BSC Ger    
1.FC Köln Ger    
Vitória Guimarăes Por    
Atalanta Ita    
Zulte Waregem Bel    
Zorya Luhansk Ukr    
Konyaspor Tur    
Vitesse Arnhem Ned    
FC Zlin Cze    
FC Lugano Sui    


Bert Kassies bert.kassies@xs4all.nl