[ Main | Country Ranking | Country Coef | Team Coef | Team Ranking | Print

2016 <

UEFA European Cup Matches 2016/2017

> 2018
 
CHAMPIONS LEAGUE
1st Qualifying Round
Flora Tallinn Est Lincoln Red Imps Gib 2-1 0-2
The New Saints Wal Tre Penne Sma 2-1 3-0
Valletta FC Mlt B36 Torshavn Far 1-0 1-2
FC Santa Coloma And Alashkert FC Arm 0-0 0-3
 
2nd Qualifying Round
Garabag Agdam Azb F91 Dudelange Lux 2-0 1-1
Hapoel Beer-Sheva Isr Sheriff Tiraspol Mol 3-2 0-0
Olimpija Ljubljana Slo AS Trencín Svk 3-4 3-2
FC Salzburg Aut FK Liepaja Lat 1-0 2-0
Vardar Skopje Mac Dinamo Zagreb Cro 1-2 2-3
 
The New Saints Wal APOEL Nicosia Cyp 0-0 0-3
Zrinjski Mostar Bos Legia Warsaw Pol 1-1 0-2
Ludogorets Razgrad Bul Mladost Podgorica Mon 2-0 3-0
Dinamo Tbilisi Geo Alashkert FC Arm 2-0 1-1
Zalgiris Vilnius Lit FK Astana Kaz 0-0 1-2
Partizani Tirana Alb Ferencváros Hun 1-1 1-1
Penalty shootout: Ferencváros - Partizani Tirana 1 - 3
 
BATE Borisov Bls SJK Seinäjoki Fin 2-0 2-2
Valletta FC Mlt Red Star Belgrade Srb 1-2 1-2
Rosenborg BK Nor IFK Norrköping Swe 3-1 2-3
Dundalk Irl FH Hafnarfjardar Isl 1-1 2-2
Lincoln Red Imps Gib Celtic Sco 1-0 0-3
Crusaders Belfast Nir FC København Den 0-3 0-6
 
3rd Qualifying Round
Rosenborg BK Nor APOEL Nicosia Cyp 2-1 0-3
Dinamo Zagreb Cro Dinamo Tbilisi Geo 2-0 1-0
Olympiakos Piraeus Gre Hapoel Beer-Sheva Isr 0-0 0-1
FK Astana Kaz Celtic Sco 1-1 1-2
AS Trencín Svk Legia Warsaw Pol 0-1 0-0
 
Viktoria Plzen Cze Garabag Agdam Azb 0-0 1-1
Astra Giurgiu Rom FC København Den 1-1 0-3
BATE Borisov Bls Dundalk Irl 1-0 0-3
Ludogorets Razgrad Bul Red Star Belgrade Srb 2-2 4-2
Partizani Tirana Alb FC Salzburg Aut 0-1 0-2
 
Ajax Ned PAOK Thessaloniki Gre 1-1 2-1
Sparta Praha Cze Steaua Bucuresti Rom 1-1 0-2
Shakhtar Donetsk Ukr Young Boys Sui 2-0 0-2
Penalty shootout: Young Boys - Shakhtar Donetsk 4 - 2
FK Rostov Rus Anderlecht Bel 2-2 2-0
Fenerbahçe Tur AS Monaco Fra 2-1 1-3
 
4th Qualifying or Playoff Round
Steaua Bucuresti Rom Manchester City Eng 0-5 0-1
FC Porto Por AS Roma Ita 1-1 3-0
Ajax Ned FK Rostov Rus 1-1 1-4
Young Boys Sui Borussia Mönchengladbach Ger 1-3 1-6
Villarreal Esp AS Monaco Fra 1-2 0-1
 
Ludogorets Razgrad Bul Viktoria Plzen Cze 2-0 2-2
Celtic Sco Hapoel Beer-Sheva Isr 5-2 0-2
FC København Den APOEL Nicosia Cyp 1-0 1-1
Dundalk Irl Legia Warsaw Pol 0-2 1-1
Dinamo Zagreb Cro FC Salzburg Aut 1-1 2-1
 
Group Stage
Paris Saint-Germain Fra Arsenal Eng 1-1 2-2
FC Basel Sui Ludogorets Razgrad Bul 1-1 0-0
Ludogorets Razgrad Bul Paris Saint-Germain Fra 1-3 2-2
Arsenal Eng FC Basel Sui 2-0 4-1
Arsenal Eng Ludogorets Razgrad Bul 6-0 3-2
Paris Saint-Germain Fra FC Basel Sui 3-0 2-1
 
Dinamo Kiev Ukr Napoli Ita 1-2 0-0
Benfica Por Besiktas Tur 1-1 3-3
Besiktas Tur Dinamo Kiev Ukr 1-1 0-6
Napoli Ita Benfica Por 4-2 2-1
Napoli Ita Besiktas Tur 2-3 1-1
Dinamo Kiev Ukr Benfica Por 0-2 0-1
 
FC Barcelona Esp Celtic Sco 7-0 2-0
Manchester City Eng Borussia Mönchengladbach Ger 4-0 1-1
Borussia Mönchengladbach Ger FC Barcelona Esp 1-2 0-4
Celtic Sco Manchester City Eng 3-3 1-1
Celtic Sco Borussia Mönchengladbach Ger 0-2 1-1
FC Barcelona Esp Manchester City Eng 4-0 1-3
 
Bayern München Ger FK Rostov Rus 5-0 2-3
PSV Eindhoven Ned Atlético Madrid Esp 0-1 0-2
Atlético Madrid Esp Bayern München Ger 1-0 0-1
FK Rostov Rus PSV Eindhoven Ned 2-2 0-0
FK Rostov Rus Atlético Madrid Esp 0-1 1-2
Bayern München Ger PSV Eindhoven Ned 4-1 2-1
 
Bayer Leverkusen Ger CSKA Moscow Rus 2-2 1-1
Tottenham Hotspur Eng AS Monaco Fra 1-2 1-2
AS Monaco Fra Bayer Leverkusen Ger 1-1 0-3
CSKA Moscow Rus Tottenham Hotspur Eng 0-1 1-3
CSKA Moscow Rus AS Monaco Fra 1-1 0-3
Bayer Leverkusen Ger Tottenham Hotspur Eng 0-0 1-0
 
Real Madrid Esp Sporting CP Lisbon Por 2-1 2-1
Legia Warsaw Pol Borussia Dortmund Ger 0-6 4-8
Borussia Dortmund Ger Real Madrid Esp 2-2 2-2
Sporting CP Lisbon Por Legia Warsaw Pol 2-0 0-1
Sporting CP Lisbon Por Borussia Dortmund Ger 1-2 0-1
Real Madrid Esp Legia Warsaw Pol 5-1 3-3
 
Club Brugge Bel Leicester City Eng 0-3 1-2
FC Porto Por FC København Den 1-1 0-0
FC København Den Club Brugge Bel 4-0 2-0
Leicester City Eng FC Porto Por 1-0 0-5
Leicester City Eng FC København Den 1-0 0-0
Club Brugge Bel FC Porto Por 1-2 0-1
 
Olympique Lyon Fra Dinamo Zagreb Cro 3-0 1-0
Juventus Ita Sevilla Esp 0-0 3-1
Sevilla Esp Olympique Lyon Fra 1-0 0-0
Dinamo Zagreb Cro Juventus Ita 0-4 0-2
Dinamo Zagreb Cro Sevilla Esp 0-1 0-4
Olympique Lyon Fra Juventus Ita 0-1 1-1
 
Round 2
Manchester City Eng AS Monaco Fra 5-3 1-3
Real Madrid Esp Napoli Ita 3-1 3-1
Benfica Por Borussia Dortmund Ger 1-0 0-4
Bayern München Ger Arsenal Eng 5-1 5-1
FC Porto Por Juventus Ita 0-2 0-1
Bayer Leverkusen Ger Atlético Madrid Esp 2-4 0-0
Paris Saint-Germain Fra FC Barcelona Esp 4-0 1-6
Sevilla Esp Leicester City Eng 2-1 0-2
 
Quarter Finals
Atlético Madrid Esp Leicester City Eng 1-0 1-1
Borussia Dortmund Ger AS Monaco Fra 2-3 1-3
Bayern München Ger Real Madrid Esp 1-2 2-4
Juventus Ita FC Barcelona Esp 3-0 0-0
 
Semi Finals
Real Madrid Esp Atlético Madrid Esp 3-0 1-2
AS Monaco Fra Juventus Ita 0-2 1-2
 
Final
Juventus Ita Real Madrid Esp 1-4  

EUROPA LEAGUE
1st Qualifying Round
FC Midtjylland Den Suduva Marijampole Lit 1-0 1-0
Hearts FC Sco FCI Tallinn Est 2-1 4-2
Connah's Quay Wal Stabæk IF Nor 0-0 1-0
FK Ventspils Lat Víkingur Far 2-0 2-0
Linfield Belfast Nir Cork City Irl 0-1 1-1
 
Levadia Tallinn Est HB Torshavn Far 1-1 2-0
Atlantas Klaipeda Lit HJK Helsinki Fin 0-2 1-1
IFK Göteborg Swe Llandudno FC Wal 5-0 2-1
St. Patrick's Athletic Irl Jeunesse d'Esch Lux 1-0 1-2
KR Reykjavik Isl Glenavon Nir 2-1 6-0
 
Shamrock Rovers Irl RoPS Rovaniemi Fin 0-2 1-1
Valur Reykjavik Isl Brøndby IF Den 1-4 0-6
Aberdeen Sco CS Fola Esch Lux 3-1 0-1
FK Trakai Lit Kalju Nomme Est 2-1 1-4
Dinamo Minsk Bls Spartaks Jurmala Lat 2-1 2-0
 
Breidablik Isl FK Jelgava Lat 2-3 2-2
NSI Runavik Far Shakhtior Saligorsk Bls 0-2 0-5
AIK Stockholm Swe Bala Town Wal 2-0 2-0
Differdange 03 Lux Cliftonville Nir 1-1 0-2
Odd Grenland Nor IFK Mariehamn Fin 2-0 1-1
 
NK Domzale Slo FC Lusitanos And 3-1 2-1
Bokelj Kotor Mon Vojvodina Novi Sad Srb 1-1 0-5
AEK Larnaca Cyp Folgore Sma 3-0 3-1
Dila Gori Geo Shirak Gyumri Arm 1-0 0-1
Penalty shootout: Shirak Gyumri - Dila Gori 4 - 1
Siroki Brijeg Bos Birkirkara Mlt 1-1 0-2
 
Videoton Fehérvár Hun Zaria Balti Mol 3-0 0-2
UE Santa Coloma And Lokomotiva Zagreb Cro 1-3 1-4
Europa FC Gib Pyunik Yerevan Arm 2-0 1-2
Cukaricki Belgrade Srb Ordabasy Shymkent Kaz 3-0 3-3
Rabotnicki Skopje Mac Buducnost Podgorica Mon 1-1 0-1
 
Zimbru Chisinau Mol Chikhura Sachkhere Geo 0-1 3-2
Sloboda Tuzla Bos Beitar Jerusalem Isr 0-0 0-1
FK Kukësi Alb Rudar Pljevlja Mon 1-1 1-0
Balzan FC Mlt Neftchi Baku Azb 0-2 2-1
Admira Wacker Aut Spartak Myjava Svk 1-1 3-2
 
FC Beroe Stara Zagora Bul Radnik Bijeljina Bos 0-0 2-0
La Fiorita Sma DVSC Debrecen Hun 0-5 0-2
FC Vaduz Lie Sileks Kratovo Mac 3-1 2-1
Maccabi Tel-Aviv Isr Nova Gorica Slo 3-0 1-0
Gabala FK Azb Samtredia Geo 5-1 1-2
 
Teuta Durrës Alb Kairat Almaty Kaz 0-1 0-5
Spartak Trnava Svk Hibernians FC Mlt 3-0 3-0
Banants Yerevan Arm Omonia Nicosia Cyp 0-1 1-4
Shkendija Tetovo Mac Cracovia Kraków Pol 2-0 2-1
 
Slavia Sofia Bul Zaglebie Lubin Pol 1-0 0-3
FK Aktobe Kaz MTK Budapest Hun 1-1 0-2
Partizani Tirana Alb Slovan Bratislava Svk 0-0  
Kapaz Ganja Azb Dacia Chisinau Mol 0-0 1-0
 
2nd Qualifying Round
Shirak Gyumri Arm Spartak Trnava Svk 1-1 0-2
Dinamo Minsk Bls St. Patrick's Athletic Irl 1-1 1-0
Partizan Belgrade Srb Zaglebie Lubin Pol 0-0 0-0
Penalty shootout: Zaglebie Lubin - Partizan Belgrade 4 - 3
Vojvodina Novi Sad Srb Connah's Quay Wal 1-0 2-1
Maccabi Haifa Isr Kalju Nomme Est 1-1 1-1
Penalty shootout: Kalju Nomme - Maccabi Haifa 5 - 3
 
Hibernian Sco Brøndby IF Den 0-1 1-0
Penalty shootout: Brøndby IF - Hibernian 5 - 3
Shakhtior Saligorsk Bls NK Domzale Slo 1-1 1-2
Austria Wien Aut FK Kukësi Alb 1-0 4-1
MTK Budapest Hun Gabala FK Azb 1-2 0-2
FC Beroe Stara Zagora Bul HJK Helsinki Fin 1-1 0-1
 
RoPS Rovaniemi Fin Lokomotiva Zagreb Cro 1-1 0-3
Neftchi Baku Azb Shkendija Tetovo Mac 0-0 0-1
KR Reykjavik Isl Grasshoppers Zürich Sui 3-3 1-2
FC Midtjylland Den FC Vaduz Lie 3-0 2-2
Zimbru Chisinau Mol Osmanlispor Tur 2-2 0-5
 
PAS Giannina Gre Odd Grenland Nor 3-0 1-3
Birkirkara Mlt Hearts FC Sco 0-0 2-1
NK Maribor Slo Levski Sofia Bul 0-0 1-1
Piast Gliwice Pol IFK Göteborg Swe 0-3 0-0
Slovan Bratislava Svk FK Jelgava Lat 0-0 0-3
Beitar Jerusalem Isr Omonia Nicosia Cyp 1-0 2-3
 
Admira Wacker Aut Kapaz Ganja Azb 1-0 2-0
Aberdeen Sco FK Ventspils Lat 3-0 1-0
BK Häcken Swe Cork City Irl 1-1 0-1
Kairat Almaty Kaz Maccabi Tel-Aviv Isr 1-1 1-2
DVSC Debrecen Hun Torpedo Zhodino Bls 1-2 0-1
CSMS Iasi Rom Hajduk Split Cro 2-2 1-2
 
Videoton Fehérvár Hun Cukaricki Belgrade Srb 2-0 1-1
Cliftonville Nir AEK Larnaca Cyp 2-3 0-2
AIK Stockholm Swe Europa FC Gib 1-0 1-0
Levadia Tallinn Est Slavia Praha Cze 3-1 0-2
Racing Genk Bel Buducnost Podgorica Mon 2-0 0-2
Penalty shootout: Buducnost Podgorica - Racing Genk 2 - 4
SønderjyskE Den Strømsgodset IF Nor 2-1 2-2
 
3rd Qualifying Round
Lokomotiva Zagreb Cro Vorskla Poltava Ukr 0-0 3-2
AS Saint-Étienne Fra AEK Athens Gre 0-0 1-0
AEK Larnaca Cyp Spartak Moscow Rus 1-1 1-0
Pandurii Târgu Jiu Rom Maccabi Tel-Aviv Isr 1-3 1-2
Vojvodina Novi Sad Srb Dinamo Minsk Bls 1-1 2-0
 
Zaglebie Lubin Pol SønderjyskE Den 1-2 1-1
Austria Wien Aut Spartak Trnava Svk 0-1 1-0
Penalty shootout: Spartak Trnava - Austria Wien 4 - 5
Hertha BSC Ger Brøndby IF Den 1-0 1-3
NK Domzale Slo West Ham United Eng 2-1 0-3
FC Luzern Sui Sassuolo Ita 1-1 0-3
Panathinaikos Gre AIK Stockholm Swe 1-0 2-0
 
Istanbul Basaksehir Tur NK Rijeka Cro 0-0 2-2
Videoton Fehérvár Hun FC Midtjylland Den 0-1 1-1
Slavia Praha Cze Rio Ave Por 0-0 1-1
Osmanlispor Tur Kalju Nomme Est 1-0 2-0
Heracles Almelo Ned FC Arouca Por 1-1 0-0
IFK Göteborg Swe HJK Helsinki Fin 1-2 2-0
 
Birkirkara Mlt FK Krasnodar Rus 0-3 1-3
Aberdeen Sco NK Maribor Slo 1-1 0-1
Torpedo Zhodino Bls Rapid Wien Aut 0-0 0-3
Admira Wacker Aut Slovan Liberec Cze 1-2 0-2
AZ Alkmaar Ned PAS Giannina Gre 1-0 2-1
Lille OSC Fra Gabala FK Azb 1-1 0-1
 
Racing Genk Bel Cork City Irl 1-0 2-1
AA Gent Bel Viitorul Constanta Rom 5-0 0-0
FK Jelgava Lat Beitar Jerusalem Isr 1-1 0-3
FC Oleksandriya Ukr Hajduk Split Cro 0-3 1-3
Shkendija Tetovo Mac Mladá Boleslav Cze 2-0 0-1
Grasshoppers Zürich Sui Apollon Limassol Cyp 2-1 3-3
 
4th Qualifying or Playoff Round
FK Astana Kaz BATE Borisov Bls 2-0 2-2
FC Arouca Por Olympiakos Piraeus Gre 0-1 1-2
FC Midtjylland Den Osmanlispor Tur 0-1 0-2
AS Trencín Svk Rapid Wien Aut 0-4 2-0
Lokomotiva Zagreb Cro Racing Genk Bel 2-2 0-2
 
AEK Larnaca Cyp Slovan Liberec Cze 0-1 0-3
Dinamo Tbilisi Geo PAOK Thessaloniki Gre 0-3 0-2
Austria Wien Aut Rosenborg BK Nor 2-1 2-1
Beitar Jerusalem Isr AS Saint-Étienne Fra 1-2 0-0
Vojvodina Novi Sad Srb AZ Alkmaar Ned 0-3 0-0
 
Gabala FK Azb NK Maribor Slo 3-1 0-1
Slavia Praha Cze Anderlecht Bel 0-3 0-3
Astra Giurgiu Rom West Ham United Eng 1-1 1-0
Fenerbahçe Tur Grasshoppers Zürich Sui 3-0 2-0
Panathinaikos Gre Brøndby IF Den 3-0 1-1
FK Krasnodar Rus Partizani Tirana Alb 4-0 0-0
 
AA Gent Bel Shkendija Tetovo Mac 2-1 4-0
Istanbul Basaksehir Tur Shakhtar Donetsk Ukr 1-2 0-2
SønderjyskE Den Sparta Praha Cze 0-0 2-3
Sassuolo Ita Red Star Belgrade Srb 3-0 1-1
IFK Göteborg Swe Garabag Agdam Azb 1-0 0-3
Maccabi Tel-Aviv Isr Hajduk Split Cro 2-1 1-2
Penalty shootout: Hajduk Split - Maccabi Tel-Aviv 3 - 4
 
Group Stage
Feyenoord Ned Manchester United Eng 1-0 0-4
Zorya Luhansk Ukr Fenerbahçe Tur 1-1 0-2
Fenerbahçe Tur Feyenoord Ned 1-0 1-0
Manchester United Eng Zorya Luhansk Ukr 1-0 2-0
Manchester United Eng Fenerbahçe Tur 4-1 1-2
Feyenoord Ned Zorya Luhansk Ukr 1-0 1-1
 
Young Boys Sui Olympiakos Piraeus Gre 0-1 1-1
APOEL Nicosia Cyp FK Astana Kaz 2-1 1-2
FK Astana Kaz Young Boys Sui 0-0 0-3
Olympiakos Piraeus Gre APOEL Nicosia Cyp 0-1 0-2
Olympiakos Piraeus Gre FK Astana Kaz 4-1 1-1
Young Boys Sui APOEL Nicosia Cyp 3-1 0-1
 
FSV Mainz 05 Ger AS Saint-Étienne Fra 1-1 0-0
Anderlecht Bel Gabala FK Azb 3-1 3-1
Gabala FK Azb FSV Mainz 05 Ger 2-3 0-2
AS Saint-Étienne Fra Anderlecht Bel 1-1 3-2
AS Saint-Étienne Fra Gabala FK Azb 1-0 2-1
FSV Mainz 05 Ger Anderlecht Bel 1-1 1-6
 
AZ Alkmaar Ned Dundalk Irl 1-1 1-0
Maccabi Tel-Aviv Isr Zenit St. Petersburg Rus 3-4 0-2
Zenit St. Petersburg Rus AZ Alkmaar Ned 5-0 2-3
Dundalk Irl Maccabi Tel-Aviv Isr 1-0 1-2
Dundalk Irl Zenit St. Petersburg Rus 1-2 1-2
AZ Alkmaar Ned Maccabi Tel-Aviv Isr 1-2 0-0
 
Viktoria Plzen Cze AS Roma Ita 1-1 1-4
Astra Giurgiu Rom Austria Wien Aut 2-3 2-1
Austria Wien Aut Viktoria Plzen Cze 0-0 2-3
AS Roma Ita Astra Giurgiu Rom 4-0 0-0
AS Roma Ita Austria Wien Aut 3-3 4-2
Viktoria Plzen Cze Astra Giurgiu Rom 1-2 1-1
 
Rapid Wien Aut Racing Genk Bel 3-2 0-1
Sassuolo Ita Athletic Bilbao Esp 3-0 2-3
Athletic Bilbao Esp Rapid Wien Aut 1-0 1-1
Racing Genk Bel Sassuolo Ita 3-1 2-0
Racing Genk Bel Athletic Bilbao Esp 2-0 3-5
Rapid Wien Aut Sassuolo Ita 1-1 2-2
 
Standard Liège Bel Celta de Vigo Esp 1-1 1-1
Panathinaikos Gre Ajax Ned 1-2 0-2
Ajax Ned Standard Liège Bel 1-0 1-1
Celta de Vigo Esp Panathinaikos Gre 2-0 2-0
Celta de Vigo Esp Ajax Ned 2-2 2-3
Standard Liège Bel Panathinaikos Gre 2-2 3-0
 
Konyaspor Tur Shakhtar Donetsk Ukr 0-1 0-4
Sporting Braga Por AA Gent Bel 1-1 2-2
AA Gent Bel Konyaspor Tur 2-0 1-0
Shakhtar Donetsk Ukr Sporting Braga Por 2-0 4-2
Shakhtar Donetsk Ukr AA Gent Bel 5-0 5-3
Konyaspor Tur Sporting Braga Por 1-1 1-3
 
FC Salzburg Aut FK Krasnodar Rus 0-1 1-1
OGC Nice Fra Schalke 04 Ger 0-1 0-2
Schalke 04 Ger FC Salzburg Aut 3-1 0-2
FK Krasnodar Rus OGC Nice Fra 5-2 1-2
FK Krasnodar Rus Schalke 04 Ger 0-1 0-2
FC Salzburg Aut OGC Nice Fra 0-1 2-0
 
Garabag Agdam Azb Slovan Liberec Cze 2-2 0-3
PAOK Thessaloniki Gre Fiorentina Ita 0-0 3-2
Fiorentina Ita Garabag Agdam Azb 5-1 2-1
Slovan Liberec Cze PAOK Thessaloniki Gre 1-2 0-2
Slovan Liberec Cze Fiorentina Ita 1-3 0-3
Garabag Agdam Azb PAOK Thessaloniki Gre 2-0 1-0
 
Internazionale Ita Hapoel Beer-Sheva Isr 0-2 2-3
Southampton FC Eng Sparta Praha Cze 3-0 0-1
Sparta Praha Cze Internazionale Ita 3-1 1-2
Hapoel Beer-Sheva Isr Southampton FC Eng 0-0 1-1
Hapoel Beer-Sheva Isr Sparta Praha Cze 0-1 0-2
Internazionale Ita Southampton FC Eng 1-0 1-2
 
Osmanlispor Tur Steaua Bucuresti Rom 2-0 1-2
Villarreal Esp FC Zürich Sui 2-1 1-1
FC Zürich Sui Osmanlispor Tur 2-1 0-2
Steaua Bucuresti Rom Villarreal Esp 1-1 1-2
Steaua Bucuresti Rom FC Zürich Sui 1-1 0-0
Osmanlispor Tur Villarreal Esp 2-2 2-1
 
Round 2
Athletic Bilbao Esp APOEL Nicosia Cyp 3-2 0-2
Legia Warsaw Pol Ajax Ned 0-0 0-1
Anderlecht Bel Zenit St. Petersburg Rus 2-0 1-3
Astra Giurgiu Rom Racing Genk Bel 2-2 0-1
Manchester United Eng AS Saint-Étienne Fra 3-0 1-0
Villarreal Esp AS Roma Ita 0-4 1-0
Ludogorets Razgrad Bul FC København Den 1-2 0-0
Celta de Vigo Esp Shakhtar Donetsk Ukr 0-1 2-0
Olympiakos Piraeus Gre Osmanlispor Tur 0-0 3-0
AA Gent Bel Tottenham Hotspur Eng 1-0 2-2
FK Rostov Rus Sparta Praha Cze 4-0 1-1
FK Krasnodar Rus Fenerbahçe Tur 1-0 1-1
Borussia Mönchengladbach Ger Fiorentina Ita 0-1 4-2
AZ Alkmaar Ned Olympique Lyon Fra 1-4 1-7
Hapoel Beer-Sheva Isr Besiktas Tur 1-3 1-2
PAOK Thessaloniki Gre Schalke 04 Ger 0-3 1-1
 
Round 3
Celta de Vigo Esp FK Krasnodar Rus 2-1 2-0
APOEL Nicosia Cyp Anderlecht Bel 0-1 0-1
Schalke 04 Ger Borussia Mönchengladbach Ger 1-1 2-2
Olympique Lyon Fra AS Roma Ita 4-2 1-2
FK Rostov Rus Manchester United Eng 1-1 0-1
Olympiakos Piraeus Gre Besiktas Tur 1-1 1-4
AA Gent Bel Racing Genk Bel 2-5 1-1
FC København Den Ajax Ned 2-1 0-2
 
Quarter Finals
Anderlecht Bel Manchester United Eng 1-1 1-2
Celta de Vigo Esp Racing Genk Bel 3-2 1-1
Ajax Ned Schalke 04 Ger 2-0 2-3
Olympique Lyon Fra Besiktas Tur 2-1 1-2
Penalty shootout: Besiktas - Olympique Lyon 6 - 7
 
Semi Finals
Ajax Ned Olympique Lyon Fra 4-1 1-3
Celta de Vigo Esp Manchester United Eng 0-1 1-1
 
Final
Ajax Ned Manchester United Eng 0-2  


Bert Kassies bert.kassies@xs4all.nl