[ Main | Country Ranking | Country Coef | Team Coef | Team Ranking | Print

2015 <

UEFA European Cup Matches 2015/2016

> 2017
 
CHAMPIONS LEAGUE
1st Qualifying Round
Lincoln Red Imps Gib FC Santa Coloma And 0-0 2-1
Crusaders Belfast Nir Levadia Tallinn Est 0-0 1-1
Pyunik Yerevan Arm Folgore Sma 2-1 2-1
B36 Torshavn Far The New Saints Wal 1-2 1-4
 
2nd Qualifying Round
Hibernians FC Mlt Maccabi Tel-Aviv Isr 2-1 1-5
APOEL Nicosia Cyp Vardar Skopje Mac 0-0 1-1
Garabag Agdam Azb Rudar Pljevlja Mon 0-0 1-0
FK Sarajevo Bos Lech Poznan Pol 0-2 0-1
NK Maribor Slo FK Astana Kaz 1-0 1-3
BATE Borisov Bls Dundalk Irl 2-1 0-0
FK Ventspils Lat HJK Helsinki Fin 1-3 0-1
FC Midtjylland Den Lincoln Red Imps Gib 1-0 2-0
Molde FK Nor Pyunik Yerevan Arm 5-0 0-1
Malmö FF Swe Zalgiris Vilnius Lit 0-0 1-0
Celtic Sco Stjarnan FC Isl 2-0 4-1
AS Trencín Svk Steaua Bucuresti Rom 0-2 3-2
Partizan Belgrade Srb Dila Gori Geo 1-0 2-0
Ludogorets Razgrad Bul Milsami Orhei Mol 0-1 1-2
Dinamo Zagreb Cro CS Fola Esch Lux 1-1 3-0
Skënderbeu Korçë Alb Crusaders Belfast Nir 4-1 2-3
The New Saints Wal Videoton Fehérvár Hun 0-1 1-1
 
3rd Qualifying Round
Lech Poznan Pol FC Basel Sui 1-3 0-1
Milsami Orhei Mol Skënderbeu Korçë Alb 0-2 0-2
HJK Helsinki Fin FK Astana Kaz 0-0 3-4
Celtic Sco Garabag Agdam Azb 1-0 0-0
Steaua Bucuresti Rom Partizan Belgrade Srb 1-1 2-4
FC Midtjylland Den APOEL Nicosia Cyp 1-2 1-0
Maccabi Tel-Aviv Isr Viktoria Plzen Cze 1-2 2-0
Dinamo Zagreb Cro Molde FK Nor 1-1 3-3
Videoton Fehérvár Hun BATE Borisov Bls 1-1 0-1
FC Salzburg Aut Malmö FF Swe 2-0 0-3
 
Panathinaikos Gre Club Brugge Bel 2-1 0-3
Young Boys Sui AS Monaco Fra 1-3 0-4
CSKA Moscow Rus Sparta Praha Cze 2-2 3-2
Rapid Wien Aut Ajax Ned 2-2 3-2
Fenerbahçe Tur Shakhtar Donetsk Ukr 0-0 0-3
 
4th Qualifying or Playoff Round
FK Astana Kaz APOEL Nicosia Cyp 1-0 1-1
Skënderbeu Korçë Alb Dinamo Zagreb Cro 1-2 1-4
Celtic Sco Malmö FF Swe 3-2 0-2
FC Basel Sui Maccabi Tel-Aviv Isr 2-2 1-1
BATE Borisov Bls Partizan Belgrade Srb 1-0 1-2
 
Lazio Ita Bayer Leverkusen Ger 1-0 0-3
Manchester United Eng Club Brugge Bel 3-1 4-0
Sporting CP Lisbon Por CSKA Moscow Rus 2-1 1-3
Rapid Wien Aut Shakhtar Donetsk Ukr 0-1 2-2
Valencia Esp AS Monaco Fra 3-1 1-2
 
Group Stage
Paris Saint-Germain Fra Malmö FF Swe 2-0 5-0
Real Madrid Esp Shakhtar Donetsk Ukr 4-0 4-3
Shakhtar Donetsk Ukr Paris Saint-Germain Fra 0-3 0-2
Malmö FF Swe Real Madrid Esp 0-2 0-8
Malmö FF Swe Shakhtar Donetsk Ukr 1-0 0-4
Paris Saint-Germain Fra Real Madrid Esp 0-0 0-1
 
VfL Wolfsburg Ger CSKA Moscow Rus 1-0 2-0
PSV Eindhoven Ned Manchester United Eng 2-1 0-0
Manchester United Eng VfL Wolfsburg Ger 2-1 2-3
CSKA Moscow Rus PSV Eindhoven Ned 3-2 1-2
CSKA Moscow Rus Manchester United Eng 1-1 0-1
VfL Wolfsburg Ger PSV Eindhoven Ned 2-0 0-2
 
Galatasaray Tur Atlético Madrid Esp 0-2 0-2
Benfica Por FK Astana Kaz 2-0 2-2
FK Astana Kaz Galatasaray Tur 2-2 1-1
Atlético Madrid Esp Benfica Por 1-2 2-1
Atlético Madrid Esp FK Astana Kaz 4-0 0-0
Galatasaray Tur Benfica Por 2-1 1-2
 
Manchester City Eng Juventus Ita 1-2 0-1
Sevilla Esp Borussia Mönchengladbach Ger 3-0 2-4
Borussia Mönchengladbach Ger Manchester City Eng 1-2 2-4
Juventus Ita Sevilla Esp 2-0 0-1
Juventus Ita Borussia Mönchengladbach Ger 0-0 1-1
Manchester City Eng Sevilla Esp 2-1 3-1
 
Bayer Leverkusen Ger BATE Borisov Bls 4-1 1-1
AS Roma Ita FC Barcelona Esp 1-1 1-6
FC Barcelona Esp Bayer Leverkusen Ger 2-1 1-1
BATE Borisov Bls AS Roma Ita 3-2 0-0
BATE Borisov Bls FC Barcelona Esp 0-2 0-3
Bayer Leverkusen Ger AS Roma Ita 4-4 2-3
 
Dinamo Zagreb Cro Arsenal Eng 2-1 0-3
Olympiakos Piraeus Gre Bayern München Ger 0-3 0-4
Bayern München Ger Dinamo Zagreb Cro 5-0 2-0
Arsenal Eng Olympiakos Piraeus Gre 2-3 3-0
Arsenal Eng Bayern München Ger 2-0 1-5
Dinamo Zagreb Cro Olympiakos Piraeus Gre 0-1 1-2
 
Dinamo Kiev Ukr FC Porto Por 2-2 2-0
Chelsea Eng Maccabi Tel-Aviv Isr 4-0 4-0
Maccabi Tel-Aviv Isr Dinamo Kiev Ukr 0-2 0-1
FC Porto Por Chelsea Eng 2-1 0-2
FC Porto Por Maccabi Tel-Aviv Isr 2-0 3-1
Dinamo Kiev Ukr Chelsea Eng 0-0 1-2
 
Valencia Esp Zenit St. Petersburg Rus 2-3 0-2
AA Gent Bel Olympique Lyon Fra 1-1 2-1
Olympique Lyon Fra Valencia Esp 0-1 2-0
Zenit St. Petersburg Rus AA Gent Bel 2-1 1-2
Zenit St. Petersburg Rus Olympique Lyon Fra 3-1 2-0
Valencia Esp AA Gent Bel 2-1 0-1
 
Round 2
AA Gent Bel VfL Wolfsburg Ger 2-3 0-1
AS Roma Ita Real Madrid Esp 0-2 0-2
Paris Saint-Germain Fra Chelsea Eng 2-1 2-1
Arsenal Eng FC Barcelona Esp 0-2 1-3
Juventus Ita Bayern München Ger 2-2 2-4
PSV Eindhoven Ned Atlético Madrid Esp 0-0 0-0
Penalty shootout: Atlético Madrid - PSV Eindhoven 8 - 7
Benfica Por Zenit St. Petersburg Rus 1-0 2-1
Dinamo Kiev Ukr Manchester City Eng 1-3 0-0
 
Quarter Finals
VfL Wolfsburg Ger Real Madrid Esp 2-0 0-3
Bayern München Ger Benfica Por 1-0 2-2
FC Barcelona Esp Atlético Madrid Esp 2-1 0-2
Paris Saint-Germain Fra Manchester City Eng 2-2 0-1
 
Semi Finals
Manchester City Eng Real Madrid Esp 0-0 0-1
Atlético Madrid Esp Bayern München Ger 1-0 1-2
 
Final
Real Madrid Esp Atlético Madrid Esp 1-1  
Penalty shootout: Real Madrid - Atlético Madrid 5-3

EUROPA LEAGUE
1st Qualifying Round
Vikingur Reykjavik Isl NK Koper Slo 0-1 2-2
Sheriff Tiraspol Mol Odd Grenland Nor 0-3 0-0
FK Kukësi Alb Torpedo Zhodino Bls 2-0 0-0
Alashkert FC Arm St. Johnstone Sco 1-0 1-2
FK Jelgava Lat Litex Lovech Bul 1-1 2-2
 
Newtown Wal Valletta FC Mlt 2-1 2-1
Dinamo Tbilisi Geo Gabala FK Azb 2-1 0-2
Renova Dzepciste Mac Dacia Chisinau Mol 0-1 1-4
Olimpic Sarajevo Bos Spartak Trnava Svk 1-1 0-0
West Ham United Eng FC Lusitanos And 3-0 1-0
 
Glenavon Nir Shakhtior Saligorsk Bls 1-2 0-3
Differdange 03 Lux Bala Town Wal 3-1 1-2
Shkendija Tetovo Mac Aberdeen Sco 1-1 0-0
Víkingur Far Rosenborg BK Nor 0-2 0-0
SJK Seinäjoki Fin FH Hafnarfjardar Isl 0-1 0-1
 
Linfield Belfast Nir NSI Runavik Far 2-0 3-4
Brřndby IF Den Juvenes Dogana Sma 9-0 2-0
MTK Budapest Hun Vojvodina Novi Sad Srb 0-0 1-3
Skonto Riga Lat St. Patrick's Athletic Irl 2-1 2-0
FC Lahti Fin IF Elfsborg Swe 2-2 0-5
 
Atlantas Klaipeda Lit FC Beroe Stara Zagora Bul 0-2 1-3
DVSC Debrecen Hun Sutjeska Niksic Mon 3-0 0-2
Ordabasy Shymkent Kaz Beitar Jerusalem Isr 0-0 1-2
Balzan FC Mlt Zeljeznicar Sarajevo Bos 0-2 0-1
Kalev Sillamäe Est Hajduk Split Cro 1-1 2-6
 
Buducnost Podgorica Mon Spartaks Jurmala Lat 1-3 0-0
Red Star Belgrade Srb Kairat Almaty Kaz 0-2 1-2
Flora Tallinn Est Rabotnicki Skopje Mac 1-0 0-2
Sant Juliŕ And Randers FC Den 0-1 0-3
Saxan Gagauz Yeri Mol Apollon Limassol Cyp 0-2 0-2
 
Progrčs Niederkorn Lux Shamrock Rovers Irl 0-0 0-3
FK Aktobe Kaz Kalju Nomme Est 0-1 0-0
Dinamo Batumi Geo Omonia Nicosia Cyp 1-0 0-2
Kruoja Pakruojis Lit Jagiellonia Bialystok Pol 0-1 0-8
Shirak Gyumri Arm Zrinjski Mostar Bos 2-0 1-2
 
Cork City Irl KR Reykjavik Isl 1-1 1-2
Go Ahead Eagles Ned Ferencváros Hun 1-1 1-4
FK Trakai Lit HB Torshavn Far 3-0 4-1
KF Laçi Alb Inter Baku Azb 1-1 0-0
VPS Vaasa Fin AIK Stockholm Swe 2-2 0-4
 
Uni College Dublin Irl F91 Dudelange Lux 1-0 1-2
NK Domzale Slo Cukaricki Belgrade Srb 0-1 0-0
Glentoran Nir MSK Zilina Svk 1-4 0-3
Strřmsgodset IF Nor Partizani Tirana Alb 3-1 1-0
Neftchi Baku Azb Mladost Podgorica Mon 2-2 1-1
 
NK Celje Slo Slask Wroclaw Pol 0-1 1-3
La Fiorita Sma FC Vaduz Lie 0-5 1-5
Birkirkara Mlt Ulisses Yerevan Arm 0-0 3-1
Airbus UK Broughton Wal Lokomotiva Zagreb Cro 1-3 2-2
FC Botosani Rom Spartak Tskhinvali Geo 1-1 3-1
Europa FC Gib Slovan Bratislava Svk 0-6 0-3
 
2nd Qualifying Round
FK Kukësi Alb Mladost Podgorica Mon 0-1 4-2
FC Beroe Stara Zagora Bul Brřndby IF Den 0-1 0-0
Shamrock Rovers Irl Odd Grenland Nor 0-2 1-2
Lokomotiva Zagreb Cro PAOK Thessaloniki Gre 2-1 0-6
KR Reykjavik Isl Rosenborg BK Nor 0-1 0-3
Hapoel Beer-Sheva Isr FC Thun Sui 1-1 1-2
Slovan Bratislava Svk Uni College Dublin Irl 1-0 5-1
AIK Stockholm Swe Shirak Gyumri Arm 2-0 2-0
Kairat Almaty Kaz Alashkert FC Arm 3-0 1-2
Ferencváros Hun Zeljeznicar Sarajevo Bos 0-1 0-2
Legia Warsaw Pol FC Botosani Rom 1-0 3-0
Vojvodina Novi Sad Srb Spartaks Jurmala Lat 3-0 1-1
FC Vaduz Lie Kalju Nomme Est 3-1 2-0
Dacia Chisinau Mol MSK Zilina Svk 1-2 2-4
Jagiellonia Bialystok Pol Omonia Nicosia Cyp 0-0 0-1
FK Jelgava Lat Rabotnicki Skopje Mac 1-0 0-2
Mladá Boleslav Cze Strřmsgodset IF Nor 1-2 1-0
FH Hafnarfjardar Isl Inter Baku Azb 1-2 2-2
Cukaricki Belgrade Srb Gabala FK Azb 1-0 0-2
Cherno More Varna Bul Dinamo Minsk Bls 1-1 0-4
Inverness CT Sco Astra Giurgiu Rom 0-1 0-0
Shakhtior Saligorsk Bls Wolfsberger AC Aut 0-1 0-2
NK Rijeka Cro Aberdeen Sco 0-3 2-2
Spartak Trnava Svk Linfield Belfast Nir 2-1 3-1
Trabzonspor Tur Differdange 03 Lux 1-0 2-1
West Ham United Eng Birkirkara Mlt 1-0 0-1
Penalty shootout: Birkirkara - West Ham United 3 - 5
FC Křbenhavn Den Newtown Wal 2-0 3-1
Charleroi Bel Beitar Jerusalem Isr 5-1 4-1
Apollon Limassol Cyp FK Trakai Lit 4-0 0-0
Slask Wroclaw Pol IFK Göteborg Swe 0-0 0-2
Randers FC Den IF Elfsborg Swe 0-0 0-1
NK Koper Slo Hajduk Split Cro 3-2 1-4
Skonto Riga Lat DVSC Debrecen Hun 2-2 2-9
 
3rd Qualifying Round
FC Zürich Sui Dinamo Minsk Bls 0-1 1-1
Kairat Almaty Kaz Aberdeen Sco 2-1 1-1
MSK Zilina Svk Vorskla Poltava Ukr 2-0 1-3
AZ Alkmaar Ned Istanbul Basaksehir Tur 2-0 2-1
Girondins Bordeaux Fra AEK Larnaca Cyp 3-0 1-0
PAOK Thessaloniki Gre Spartak Trnava Svk 1-0 1-1
Sampdoria Ita Vojvodina Novi Sad Srb 0-4 2-0
Slovan Liberec Cze Hapoel Kiryat Shmona Isr 2-1 3-0
Athletic Bilbao Esp Inter Baku Azb 2-0 0-0
ASA Tirgu Mures Rom AS Saint-Étienne Fra 0-3 2-1
FK Kukësi Alb Legia Warsaw Pol 0-3 0-1
Apollon Limassol Cyp Gabala FK Azb 1-1 0-1
Rabotnicki Skopje Mac Trabzonspor Tur 1-0 1-1
DVSC Debrecen Hun Rosenborg BK Nor 2-3 1-3
Charleroi Bel Zorya Luhansk Ukr 0-2 0-3
Wolfsberger AC Aut Borussia Dortmund Ger 0-1 0-5
Brřndby IF Den Omonia Nicosia Cyp 0-0 2-2
FK Jablonec Cze FC Křbenhavn Den 0-1 3-2
Sturm Graz Aut Rubin Kazan Rus 2-3 1-1
AIK Stockholm Swe Atromitos FC Gre 1-3 0-1
SCR Altach Aut Vitória Guimarăes Por 2-1 4-1
FC Thun Sui FC Vaduz Lie 0-0 2-2
IF Elfsborg Swe Odd Grenland Nor 2-1 0-2
Standard Ličge Bel Zeljeznicar Sarajevo Bos 2-1 1-0
Hajduk Split Cro Strřmsgodset IF Nor 2-0 2-0
CF Os Belenenses Por IFK Göteborg Swe 2-1 0-0
Southampton FC Eng Vitesse Arnhem Ned 3-0 2-0
West Ham United Eng Astra Giurgiu Rom 2-2 1-2
FK Krasnodar Rus Slovan Bratislava Svk 2-0 3-3
 
4th Qualifying or Playoff Round
Young Boys Sui Garabag Agdam Azb 0-1 0-3
Sparta Praha Cze FC Thun Sui 3-1 3-3
Steaua Bucuresti Rom Rosenborg BK Nor 0-3 1-0
Girondins Bordeaux Fra Kairat Almaty Kaz 1-0 1-2
PAOK Thessaloniki Gre Brřndby IF Den 5-0 1-1
Molde FK Nor Standard Ličge Bel 2-0 1-3
Ajax Ned FK Jablonec Cze 1-0 0-0
Dinamo Minsk Bls FC Salzburg Aut 2-0 0-2
Penalty shootout: FC Salzburg - Dinamo Minsk 2 - 3
Southampton FC Eng FC Midtjylland Den 1-1 0-1
MSK Zilina Svk Athletic Bilbao Esp 3-2 0-1
Lech Poznan Pol Videoton Fehérvár Hun 3-0 1-0
Slovan Liberec Cze Hajduk Split Cro 1-0 1-0
Viktoria Plzen Cze Vojvodina Novi Sad Srb 3-0 2-0
Zorya Luhansk Ukr Legia Warsaw Pol 0-1 2-3
Rabotnicki Skopje Mac Rubin Kazan Rus 1-1 0-1
Astra Giurgiu Rom AZ Alkmaar Ned 3-2 0-2
Odd Grenland Nor Borussia Dortmund Ger 3-4 2-7
Atromitos FC Gre Fenerbahçe Tur 0-1 0-3
SCR Altach Aut CF Os Belenenses Por 0-1 0-0
Gabala FK Azb Panathinaikos Gre 0-0 2-2
Milsami Orhei Mol AS Saint-Étienne Fra 1-1 0-1
FK Krasnodar Rus HJK Helsinki Fin 5-1 0-0
 
Group Stage
Fenerbahçe Tur Molde FK Nor 1-3 2-0
Ajax Ned Celtic Sco 2-2 2-1
Celtic Sco Fenerbahçe Tur 2-2 1-1
Molde FK Nor Ajax Ned 1-1 1-1
Molde FK Nor Celtic Sco 3-1 2-1
Fenerbahçe Tur Ajax Ned 1-0 0-0
 
Girondins Bordeaux Fra Liverpool Eng 1-1 1-2
FC Sion Sui Rubin Kazan Rus 2-1 0-2
Rubin Kazan Rus Girondins Bordeaux Fra 0-0 2-2
Liverpool Eng FC Sion Sui 1-1 0-0
Liverpool Eng Rubin Kazan Rus 1-1 1-0
Girondins Bordeaux Fra FC Sion Sui 0-1 1-1
 
Gabala FK Azb PAOK Thessaloniki Gre 0-0 0-0
Borussia Dortmund Ger FK Krasnodar Rus 2-1 0-1
FK Krasnodar Rus Gabala FK Azb 2-1 3-0
PAOK Thessaloniki Gre Borussia Dortmund Ger 1-1 1-0
PAOK Thessaloniki Gre FK Krasnodar Rus 0-0 1-2
Gabala FK Azb Borussia Dortmund Ger 1-3 0-4
 
FC Midtjylland Den Legia Warsaw Pol 1-0 0-1
Napoli Ita Club Brugge Bel 5-0 1-0
Club Brugge Bel FC Midtjylland Den 1-3 1-1
Legia Warsaw Pol Napoli Ita 0-2 2-5
Legia Warsaw Pol Club Brugge Bel 1-1 0-1
FC Midtjylland Den Napoli Ita 1-4 0-5
 
Rapid Wien Aut Villarreal Esp 2-1 0-1
Viktoria Plzen Cze Dinamo Minsk Bls 2-0 0-1
Dinamo Minsk Bls Rapid Wien Aut 0-1 1-2
Villarreal Esp Viktoria Plzen Cze 1-0 3-3
Villarreal Esp Dinamo Minsk Bls 4-0 2-1
Rapid Wien Aut Viktoria Plzen Cze 3-2 2-1
 
Slovan Liberec Cze Sporting Braga Por 0-1 1-2
FC Groningen Ned Olympique Marseille Fra 0-3 1-2
Olympique Marseille Fra Slovan Liberec Cze 0-1 4-2
Sporting Braga Por FC Groningen Ned 1-0 0-0
Sporting Braga Por Olympique Marseille Fra 3-2 0-1
Slovan Liberec Cze FC Groningen Ned 1-1 1-0
 
Dnipro Dnipropetrovsk Ukr Lazio Ita 1-1 1-3
AS Saint-Étienne Fra Rosenborg BK Nor 2-2 1-1
Rosenborg BK Nor Dnipro Dnipropetrovsk Ukr 0-1 0-3
Lazio Ita AS Saint-Étienne Fra 3-2 1-1
Lazio Ita Rosenborg BK Nor 3-1 2-0
Dnipro Dnipropetrovsk Ukr AS Saint-Étienne Fra 0-1 0-3
 
Sporting CP Lisbon Por Lokomotiv Moscow Rus 1-3 4-2
Skënderbeu Korçë Alb Besiktas Tur 0-1 0-2
Besiktas Tur Sporting CP Lisbon Por 1-1 1-3
Lokomotiv Moscow Rus Skënderbeu Korçë Alb 2-0 3-0
Lokomotiv Moscow Rus Besiktas Tur 1-1 1-1
Sporting CP Lisbon Por Skënderbeu Korçë Alb 5-1 0-3
 
Fiorentina Ita FC Basel Sui 1-2 2-2
Lech Poznan Pol CF Os Belenenses Por 0-0 0-0
CF Os Belenenses Por Fiorentina Ita 0-4 0-1
FC Basel Sui Lech Poznan Pol 2-0 1-0
FC Basel Sui CF Os Belenenses Por 1-2 2-0
Fiorentina Ita Lech Poznan Pol 1-2 2-0
 
Anderlecht Bel AS Monaco Fra 1-1 2-0
Tottenham Hotspur Eng Garabag Agdam Azb 3-1 1-0
Garabag Agdam Azb Anderlecht Bel 1-0 1-2
AS Monaco Fra Tottenham Hotspur Eng 1-1 1-4
AS Monaco Fra Garabag Agdam Azb 1-0 1-1
Anderlecht Bel Tottenham Hotspur Eng 2-1 1-2
 
APOEL Nicosia Cyp Schalke 04 Ger 0-3 0-1
Asteras Tripolis Gre Sparta Praha Cze 1-1 0-1
Sparta Praha Cze APOEL Nicosia Cyp 2-0 3-1
Schalke 04 Ger Asteras Tripolis Gre 4-0 4-0
Schalke 04 Ger Sparta Praha Cze 2-2 1-1
APOEL Nicosia Cyp Asteras Tripolis Gre 2-1 0-2
 
Partizan Belgrade Srb AZ Alkmaar Ned 3-2 2-1
Athletic Bilbao Esp FC Augsburg Ger 3-1 3-2
FC Augsburg Ger Partizan Belgrade Srb 1-3 3-1
AZ Alkmaar Ned Athletic Bilbao Esp 2-1 2-2
AZ Alkmaar Ned FC Augsburg Ger 0-1 1-4
Partizan Belgrade Srb Athletic Bilbao Esp 0-2 1-5
 
Round 2
Valencia Esp Rapid Wien Aut 6-0 4-0
Fiorentina Ita Tottenham Hotspur Eng 1-1 0-3
Borussia Dortmund Ger FC Porto Por 2-0 1-0
Fenerbahçe Tur Lokomotiv Moscow Rus 2-0 1-1
Anderlecht Bel Olympiakos Piraeus Gre 1-0 2-1
FC Midtjylland Den Manchester United Eng 2-1 1-5
FC Augsburg Ger Liverpool Eng 0-0 0-1
Sparta Praha Cze FK Krasnodar Rus 1-0 3-0
Galatasaray Tur Lazio Ita 1-1 1-3
FC Sion Sui Sporting Braga Por 1-2 2-2
Shakhtar Donetsk Ukr Schalke 04 Ger 0-0 3-0
Olympique Marseille Fra Athletic Bilbao Esp 0-1 1-1
Sevilla Esp Molde FK Nor 3-0 0-1
Sporting CP Lisbon Por Bayer Leverkusen Ger 0-1 1-3
Villarreal Esp Napoli Ita 1-0 1-1
AS Saint-Étienne Fra FC Basel Sui 3-2 1-2
 
Round 3
Shakhtar Donetsk Ukr Anderlecht Bel 3-1 1-0
FC Basel Sui Sevilla Esp 0-0 0-3
Villarreal Esp Bayer Leverkusen Ger 2-0 0-0
Athletic Bilbao Esp Valencia Esp 1-0 1-2
Liverpool Eng Manchester United Eng 2-0 1-1
Sparta Praha Cze Lazio Ita 1-1 3-0
Borussia Dortmund Ger Tottenham Hotspur Eng 3-0 2-1
Fenerbahçe Tur Sporting Braga Por 1-0 1-4
 
Quarter Finals
Sporting Braga Por Shakhtar Donetsk Ukr 1-2 0-4
Villarreal Esp Sparta Praha Cze 2-1 4-2
Athletic Bilbao Esp Sevilla Esp 1-2 2-1
Penalty shootout: Sevilla - Athletic Bilbao 5 - 4
Borussia Dortmund Ger Liverpool Eng 1-1 3-4
 
Semi Finals
Shakhtar Donetsk Ukr Sevilla Esp 2-2 1-3
Villarreal Esp Liverpool Eng 1-0 0-3
 
Final
Liverpool Eng Sevilla Esp 1-3  


Bert Kassies bert.kassies@xs4all.nl