[ Main | Country Ranking | Country Coef | Team Coef | Team Ranking | Print

2014 <

UEFA European Cup Matches 2014/2015

> 2016
 
CHAMPIONS LEAGUE
1st Qualifying Round
FC Santa Coloma And Banants Yerevan Arm 1-0 2-3
Lincoln Red Imps Gib HB Torshavn Far 1-1 2-5
La Fiorita Sma Levadia Tallinn Est 0-1 0-7
 
2nd Qualifying Round
BATE Borisov Bls Skënderbeu Korçë Alb 0-0 1-1
FC Santa Coloma And Maccabi Tel-Aviv Isr 0-1 0-2
Dinamo Tbilisi Geo FK Aktobe Kaz 0-1 0-3
Zrinjski Mostar Bos NK Maribor Slo 0-0 0-2
Sheriff Tiraspol Mol Sutjeska Niksic Mon 2-0 3-0
Sparta Praha Cze Levadia Tallinn Est 7-0 1-1
Malmö FF Swe FK Ventspils Lat 0-0 1-0
Slovan Bratislava Svk The New Saints Wal 1-0 2-0
KR Reykjavik Isl Celtic Sco 0-1 0-4
Cliftonville Nir DVSC Debrecen Hun 0-0 0-2
Partizan Belgrade Srb HB Torshavn Far 3-0 3-1
Legia Warsaw Pol St. Patrick's Athletic Irl 1-1 5-0
Rabotnicki Skopje Mac HJK Helsinki Fin 0-0 1-2
Dinamo Zagreb Cro Zalgiris Vilnius Lit 2-0 2-0
Ludogorets Razgrad Bul F91 Dudelange Lux 4-0 1-1
Valletta FC Mlt Garabag Agdam Azb 0-1 0-4
Strømsgodset IF Nor Steaua Bucuresti Rom 0-1 0-2
 
3rd Qualifying Round
Garabag Agdam Azb FC Salzburg Aut 2-1 0-2
DVSC Debrecen Hun BATE Borisov Bls 1-0 1-3
Slovan Bratislava Svk Sheriff Tiraspol Mol 2-1 0-0
AaB Aalborg Den Dinamo Zagreb Cro 0-1 2-0
Legia Warsaw Pol Celtic Sco 4-1 0-3
FK Aktobe Kaz Steaua Bucuresti Rom 2-2 1-2
NK Maribor Slo Maccabi Tel-Aviv Isr 1-0 2-2
HJK Helsinki Fin APOEL Nicosia Cyp 2-2 0-2
Sparta Praha Cze Malmö FF Swe 4-2 0-2
Ludogorets Razgrad Bul Partizan Belgrade Srb 0-0 2-2
 
AEL Limassol Cyp Zenit St. Petersburg Rus 1-0 0-3
Dnipro Dnipropetrovsk Ukr FC København Den 0-0 0-2
Feyenoord Ned Besiktas Tur 1-2 1-3
Grasshoppers Zürich Sui Lille OSC Fra 0-2 1-1
Standard Liège Bel Panathinaikos Gre 0-0 2-1
 
4th Qualifying or Playoff Round
NK Maribor Slo Celtic Sco 1-1 1-0
FC Salzburg Aut Malmö FF Swe 2-1 0-3
AaB Aalborg Den APOEL Nicosia Cyp 1-1 0-4
Steaua Bucuresti Rom Ludogorets Razgrad Bul 1-0 0-1
Penalty shootout: Ludogorets Razgrad - Steaua Bucuresti 6 - 5
Slovan Bratislava Svk BATE Borisov Bls 1-1 0-3
 
Besiktas Tur Arsenal Eng 0-0 0-1
Standard Liège Bel Zenit St. Petersburg Rus 0-1 0-3
FC København Den Bayer Leverkusen Ger 2-3 0-4
Lille OSC Fra FC Porto Por 0-1 0-2
Napoli Ita Athletic Bilbao Esp 1-1 1-3
 
Group Stage
Olympiakos Piraeus Gre Atlético Madrid Esp 3-2 0-4
Juventus Ita Malmö FF Swe 2-0 2-0
Malmö FF Swe Olympiakos Piraeus Gre 2-0 2-4
Atlético Madrid Esp Juventus Ita 1-0 0-0
Atlético Madrid Esp Malmö FF Swe 5-0 2-0
Olympiakos Piraeus Gre Juventus Ita 1-0 2-3
 
Liverpool Eng Ludogorets Razgrad Bul 2-1 2-2
Real Madrid Esp FC Basel Sui 5-1 1-0
FC Basel Sui Liverpool Eng 1-0 1-1
Ludogorets Razgrad Bul Real Madrid Esp 1-2 0-4
Ludogorets Razgrad Bul FC Basel Sui 1-0 0-4
Liverpool Eng Real Madrid Esp 0-3 0-1
 
AS Monaco Fra Bayer Leverkusen Ger 1-0 1-0
Benfica Por Zenit St. Petersburg Rus 0-2 0-1
Zenit St. Petersburg Rus AS Monaco Fra 0-0 0-2
Bayer Leverkusen Ger Benfica Por 3-1 0-0
Bayer Leverkusen Ger Zenit St. Petersburg Rus 2-0 2-1
AS Monaco Fra Benfica Por 0-0 0-1
 
Galatasaray Tur Anderlecht Bel 1-1 0-2
Borussia Dortmund Ger Arsenal Eng 2-0 0-2
Arsenal Eng Galatasaray Tur 4-1 4-1
Anderlecht Bel Borussia Dortmund Ger 0-3 1-1
Anderlecht Bel Arsenal Eng 1-2 3-3
Galatasaray Tur Borussia Dortmund Ger 0-4 1-4
 
AS Roma Ita CSKA Moscow Rus 5-1 1-1
Bayern München Ger Manchester City Eng 1-0 2-3
Manchester City Eng AS Roma Ita 1-1 2-0
CSKA Moscow Rus Bayern München Ger 0-1 0-3
CSKA Moscow Rus Manchester City Eng 2-2 2-1
AS Roma Ita Bayern München Ger 1-7 0-2
 
FC Barcelona Esp APOEL Nicosia Cyp 1-0 4-0
Ajax Ned Paris Saint-Germain Fra 1-1 1-3
Paris Saint-Germain Fra FC Barcelona Esp 3-2 1-3
APOEL Nicosia Cyp Ajax Ned 1-1 0-4
APOEL Nicosia Cyp Paris Saint-Germain Fra 0-1 0-1
FC Barcelona Esp Ajax Ned 3-1 2-0
 
Chelsea Eng Schalke 04 Ger 1-1 5-0
NK Maribor Slo Sporting CP Lisbon Por 1-1 1-3
Sporting CP Lisbon Por Chelsea Eng 0-1 1-3
Schalke 04 Ger NK Maribor Slo 1-1 1-0
Schalke 04 Ger Sporting CP Lisbon Por 4-3 2-4
Chelsea Eng NK Maribor Slo 6-0 1-1
 
FC Porto Por BATE Borisov Bls 6-0 3-0
Athletic Bilbao Esp Shakhtar Donetsk Ukr 0-0 1-0
Shakhtar Donetsk Ukr FC Porto Por 2-2 1-1
BATE Borisov Bls Athletic Bilbao Esp 2-1 0-2
BATE Borisov Bls Shakhtar Donetsk Ukr 0-7 0-5
FC Porto Por Athletic Bilbao Esp 2-1 2-0
 
Round 2
Paris Saint-Germain Fra Chelsea Eng 1-1 2-2
Shakhtar Donetsk Ukr Bayern München Ger 0-0 0-7
Schalke 04 Ger Real Madrid Esp 0-2 4-3
FC Basel Sui FC Porto Por 1-1 0-4
Manchester City Eng FC Barcelona Esp 1-2 0-1
Juventus Ita Borussia Dortmund Ger 2-1 3-0
Bayer Leverkusen Ger Atlético Madrid Esp 1-0 0-1
Penalty shootout: Atlético Madrid - Bayer Leverkusen 3 - 2
Arsenal Eng AS Monaco Fra 1-3 2-0
 
Quarter Finals
Paris Saint-Germain Fra FC Barcelona Esp 1-3 0-2
Atlético Madrid Esp Real Madrid Esp 0-0 0-1
FC Porto Por Bayern München Ger 3-1 1-6
Juventus Ita AS Monaco Fra 1-0 0-0
 
Semi Finals
Juventus Ita Real Madrid Esp 2-1 1-1
FC Barcelona Esp Bayern München Ger 3-0 2-3
 
Final
Juventus Ita FC Barcelona Esp 1-3  

EUROPA LEAGUE
1st Qualifying Round
Sioni Bolnisi Geo KS Flamurtari Vlorë Alb 2-3 2-1
FC Tiraspol Mol Inter Baku Azb 2-3 1-3
Hibernians FC Mlt Spartak Trnava Svk 2-4 0-5
Cukaricki Belgrade Srb Sant Julià And 4-0 0-0
Celik Niksic Mon NK Koper Slo 0-5 0-4
FK Turnovo Mac Chikhura Sachkhere Geo 0-1 1-3
Shirak Gyumri Arm Shakhtyor Karaganda Kaz 1-2 0-4
Gabala FK Azb Siroki Brijeg Bos 0-2 0-3
Diósgyöri Miskolc Hun Birkirkara Mlt 2-1 4-1
FC Vaduz Lie Europa FC Gib 3-0 1-0
Veris Chisinau Mol Litex Lovech Bul 0-0 0-3
UE Santa Coloma And Metalurg Skopje Mac 0-3 0-2
Kairat Almaty Kaz FK Kukësi Alb 1-0 0-0
Folgore Sma Buducnost Podgorica Mon 1-2 0-3
RNK Split Cro Mika Ashtarak Arm 2-0 1-1
Botev Plovdiv Bul Libertas Sma 4-0 2-0
Zeljeznicar Sarajevo Bos Lovcen Cetinje Mon 0-0 1-0
Shkendija Tetovo Mac Zimbru Chisinau Mol 2-1 0-2
Sliema Wanderers Mlt Ferencváros Hun 1-1 1-2
Pyunik Yerevan Arm FK Astana Kaz 1-4 0-2
Rudar Velenje Slo KF Laçi Alb 1-1 1-1
Penalty shootout: KF Laçi - Rudar Velenje 3 - 2
Differdange 03 Lux Atlantas Klaipeda Lit 1-0 1-3
VPS Vaasa Fin IF Brommapojkarna Swe 2-1 0-2
B36 Torshavn Far Linfield Belfast Nir 1-2 1-1
Fram Reykjavik Isl Kalju Nomme Est 0-1 2-2
Rosenborg BK Nor FK Jelgava Lat 4-0 2-0
Derry City Irl Aberystwyth Town Wal 4-0 5-0
Aberdeen Sco Daugava Riga Lat 5-0 3-0
Santos Tartu Est Tromsø IL Nor 0-7 1-6
Crusaders Belfast Nir Ekranas Panevezys Lit 3-1 2-1
Stjarnan FC Isl Bangor City Wal 4-0 4-0
Jeunesse d'Esch Lux Dundalk Irl 0-2 1-3
MyPa-47 Fin IF Fuglafjørdur Far 1-0 0-0
FH Hafnarfjardar Isl Glenavon Nir 3-0 3-2
Kalev Sillamäe Est Honka Espoo Fin 2-1 2-3
Banga Gargzdai Lit Sligo Rovers Irl 0-0 0-4
Víkingur Far Daugava Daugavpils Lat 2-1 1-1
IFK Göteborg Swe CS Fola Esch Lux 0-0 2-0
Airbus UK Broughton Wal FK Haugesund Nor 1-1 1-2
 
2nd Qualifying Round
ETO Györ Hun IFK Göteborg Swe 0-3 1-0
Molde FK Nor Nova Gorica Slo 4-1 1-1
Metalurg Skopje Mac Zeljeznicar Sarajevo Bos 0-0 2-2
Kalju Nomme Est Lech Poznan Pol 1-0 0-3
Dinamo Minsk Bls MyPa-47 Fin 3-0 0-0
Neman Grodno Bls FH Hafnarfjardar Isl 1-1 0-2
RNK Split Cro Hapoel Beer-Sheva Isr 2-1 0-0
MFK Kosice Svk Slovan Liberec Cze 0-1 0-3
Víkingur Far Tromsø IL Nor 0-0 2-1
Petrolul Ploiesti Rom KS Flamurtari Vlorë Alb 2-0 3-1
Cukaricki Belgrade Srb SV Grödig Aut 0-4 2-1
CFR Cluj Rom FK Jagodina Srb 0-0 1-0
Motherwell Sco Stjarnan FC Isl 2-2 2-3
FC Zestafoni Geo Spartak Trnava Svk 0-0 0-3
IF Brommapojkarna Swe Crusaders Belfast Nir 4-0 1-1
Aberdeen Sco FC Groningen Ned 0-0 2-1
Bursaspor Tur Chikhura Sachkhere Geo 0-0 0-0
Penalty shootout: Chikhura Sachkhere - Bursaspor 4 - 1
Neftchi Baku Azb NK Koper Slo 1-2 2-0
Linfield Belfast Nir AIK Stockholm Swe 1-0 0-2
NK Rijeka Cro Ferencváros Hun 1-0 2-1
Buducnost Podgorica Mon Omonia Nicosia Cyp 0-2 0-0
Mladá Boleslav Cze Siroki Brijeg Bos 2-1 4-0
FC Luzern Sui St. Johnstone Sco 1-1 1-1
Penalty shootout: St. Johnstone - FC Luzern 5 - 4
KF Laçi Alb Zorya Luhansk Ukr 0-3 1-2
Rosenborg BK Nor Sligo Rovers Irl 1-2 3-1
Atlantas Klaipeda Lit Shakhtyor Karaganda Kaz 0-0 0-3
FK Sarajevo Bos FK Haugesund Nor 0-1 3-1
Zulte Waregem Bel Zawisza Bydgoszcz Pol 2-1 3-1
Kalev Sillamäe Est FK Krasnodar Rus 0-4 0-5
CSKA Sofia Bul Zimbru Chisinau Mol 1-1 0-0
Derry City Irl Shakhtior Saligorsk Bls 0-1 1-5
Ruch Chorzow Pol FC Vaduz Lie 3-2 0-0
FK Astana Kaz Hapoel Tel-Aviv Isr 3-0 0-1
AS Trencín Svk Vojvodina Novi Sad Srb 4-0 0-3
Litex Lovech Bul Diósgyöri Miskolc Hun 0-2 2-1
Botev Plovdiv Bul St. Pölten Aut 2-1 0-2
RoPS Rovaniemi Fin Asteras Tripolis Gre 1-1 2-4
Dundalk Irl Hajduk Split Cro 0-2 2-1
Kairat Almaty Kaz Esbjerg fB Den 1-1 0-1
IF Elfsborg Swe Inter Baku Azb 0-1 1-0
Penalty shootout: Inter Baku - IF Elfsborg 3 - 4
 
3rd Qualifying Round
Karabükspor Tur Rosenborg BK Nor 0-0 1-1
RNK Split Cro Chernomorets Odesa Ukr 2-0 0-0
St. Johnstone Sco Spartak Trnava Svk 1-2 1-1
FSV Mainz 05 Ger Asteras Tripolis Gre 1-0 1-3
Diósgyöri Miskolc Hun FK Krasnodar Rus 1-5 0-3
Mladá Boleslav Cze Olympique Lyon Fra 1-4 1-2
AS Trencín Svk Hull City Eng 0-0 1-2
Omonia Nicosia Cyp Metalurg Skopje Mac 3-0 1-0
IF Brommapojkarna Swe Torino Ita 0-3 0-4
PSV Eindhoven Ned St. Pölten Aut 1-0 3-2
Stjarnan FC Isl Lech Poznan Pol 1-0 0-0
Zorya Luhansk Ukr Molde FK Nor 1-1 2-1
FK Sarajevo Bos Atromitos FC Gre 1-2 3-1
Real Sociedad Esp Aberdeen Sco 2-0 3-2
FK Astana Kaz AIK Stockholm Swe 1-1 3-0
Zulte Waregem Bel Shakhtior Saligorsk Bls 2-5 2-2
SV Grödig Aut Zimbru Chisinau Mol 1-2 1-0
Astra Giurgiu Rom Slovan Liberec Cze 3-0 3-2
Ruch Chorzow Pol Esbjerg fB Den 0-0 2-2
Dinamo Moscow Rus Hapoel Kiryat Shmona Isr 1-1 2-1
Young Boys Sui Ermis Aradippou Cyp 1-0 2-0
IF Elfsborg Swe FH Hafnarfjardar Isl 4-1 1-2
Petrolul Ploiesti Rom Viktoria Plzen Cze 1-1 4-1
Víkingur Far NK Rijeka Cro 1-5 0-4
Dinamo Minsk Bls CFR Cluj Rom 1-0 2-0
Neftchi Baku Azb Chikhura Sachkhere Geo 0-0 3-2
IFK Göteborg Swe Rio Ave Por 0-1 0-0
Club Brugge Bel Brøndby IF Den 3-0 2-0
Shakhtyor Karaganda Kaz Hajduk Split Cro 4-2 0-3
 
4th Qualifying or Playoff Round
FK Sarajevo Bos Borussia Mönchengladbach Ger 2-3 0-7
Apollon Limassol Cyp Lokomotiv Moscow Rus 1-1 4-1
FK Astana Kaz Villarreal Esp 0-3 0-4
Young Boys Sui DVSC Debrecen Hun 3-1 0-0
PEC Zwolle Ned Sparta Praha Cze 1-1 1-3
Spartak Trnava Svk FC Zürich Sui 1-3 1-1
Asteras Tripolis Gre Maccabi Tel-Aviv Isr 2-0 1-3
AEL Limassol Cyp Tottenham Hotspur Eng 1-2 0-3
Dnipro Dnipropetrovsk Ukr Hajduk Split Cro 2-1 0-0
Dinamo Minsk Bls Nacional Funchal Por 2-0 3-2
Garabag Agdam Azb FC Twente Enschede Ned 0-0 1-1
Petrolul Ploiesti Rom Dinamo Zagreb Cro 1-3 1-2
HJK Helsinki Fin Rapid Wien Aut 2-1 3-3
Trabzonspor Tur FK Rostov Rus 2-0 0-0
Zimbru Chisinau Mol PAOK Thessaloniki Gre 1-0 0-4
RNK Split Cro Torino Ita 0-0 0-1
Dinamo Moscow Rus Omonia Nicosia Cyp 2-2 2-1
FK Aktobe Kaz Legia Warsaw Pol 0-1 0-2
Olympique Lyon Fra Astra Giurgiu Rom 1-2 1-0
KSC Lokeren Bel Hull City Eng 1-0 1-2
Partizan Belgrade Srb Neftchi Baku Azb 3-2 2-1
Ruch Chorzow Pol Metalist Kharkiv Ukr 0-0 0-1
IF Elfsborg Swe Rio Ave Por 2-1 0-1
PSV Eindhoven Ned Shakhtior Saligorsk Bls 1-0 2-0
Karabükspor Tur AS Saint-Étienne Fra 1-0 0-1
Penalty shootout: AS Saint-Étienne - Karabükspor 4 - 3
Stjarnan FC Isl Internazionale Ita 0-3 0-6
Panathinaikos Gre FC Midtjylland Den 4-1 2-1
Zorya Luhansk Ukr Feyenoord Ned 1-1 3-4
Grasshoppers Zürich Sui Club Brugge Bel 1-2 0-1
Real Sociedad Esp FK Krasnodar Rus 1-0 0-3
NK Rijeka Cro Sheriff Tiraspol Mol 1-0 3-0
 
Group Stage
Borussia Mönchengladbach Ger Villarreal Esp 1-1 2-2
Apollon Limassol Cyp FC Zürich Sui 3-2 1-3
FC Zürich Sui Borussia Mönchengladbach Ger 1-1 0-3
Villarreal Esp Apollon Limassol Cyp 4-0 2-0
Villarreal Esp FC Zürich Sui 4-1 2-3
Borussia Mönchengladbach Ger Apollon Limassol Cyp 5-0 2-0
 
Club Brugge Bel Torino Ita 0-0 0-0
FC København Den HJK Helsinki Fin 2-0 1-2
HJK Helsinki Fin Club Brugge Bel 0-3 1-2
Torino Ita FC København Den 1-0 5-1
Torino Ita HJK Helsinki Fin 2-0 1-2
Club Brugge Bel FC København Den 1-1 4-0
 
Partizan Belgrade Srb Tottenham Hotspur Eng 0-0 0-1
Besiktas Tur Asteras Tripolis Gre 1-1 2-2
Asteras Tripolis Gre Partizan Belgrade Srb 2-0 0-0
Tottenham Hotspur Eng Besiktas Tur 1-1 0-1
Tottenham Hotspur Eng Asteras Tripolis Gre 5-1 2-1
Partizan Belgrade Srb Besiktas Tur 0-4 1-2
 
FC Salzburg Aut Celtic Sco 2-2 3-1
Dinamo Zagreb Cro Astra Giurgiu Rom 5-1 0-1
Astra Giurgiu Rom FC Salzburg Aut 1-2 1-5
Celtic Sco Dinamo Zagreb Cro 1-0 3-4
Celtic Sco Astra Giurgiu Rom 2-1 1-1
FC Salzburg Aut Dinamo Zagreb Cro 4-2 5-1
 
PSV Eindhoven Ned Estoril Praia Por 1-0 3-3
Panathinaikos Gre Dinamo Moscow Rus 1-2 1-2
Dinamo Moscow Rus PSV Eindhoven Ned 1-0 1-0
Estoril Praia Por Panathinaikos Gre 2-0 1-1
Estoril Praia Por Dinamo Moscow Rus 1-2 0-1
PSV Eindhoven Ned Panathinaikos Gre 1-1 3-2
 
Dnipro Dnipropetrovsk Ukr Internazionale Ita 0-1 1-2
Garabag Agdam Azb AS Saint-Étienne Fra 0-0 1-1
AS Saint-Étienne Fra Dnipro Dnipropetrovsk Ukr 0-0 0-1
Internazionale Ita Garabag Agdam Azb 2-0 0-0
Internazionale Ita AS Saint-Étienne Fra 0-0 1-1
Dnipro Dnipropetrovsk Ukr Garabag Agdam Azb 0-1 2-1
 
Standard Liège Bel NK Rijeka Cro 2-0 0-2
Sevilla Esp Feyenoord Ned 2-0 0-2
Feyenoord Ned Standard Liège Bel 2-1 3-0
NK Rijeka Cro Sevilla Esp 2-2 0-1
NK Rijeka Cro Feyenoord Ned 3-1 0-2
Standard Liège Bel Sevilla Esp 0-0 1-3
 
Lille OSC Fra FK Krasnodar Rus 1-1 1-1
Everton Eng VfL Wolfsburg Ger 4-1 2-0
VfL Wolfsburg Ger Lille OSC Fra 1-1 3-0
FK Krasnodar Rus Everton Eng 1-1 1-0
FK Krasnodar Rus VfL Wolfsburg Ger 2-4 1-5
Lille OSC Fra Everton Eng 0-0 0-3
 
Young Boys Sui Slovan Bratislava Svk 5-0 3-1
Napoli Ita Sparta Praha Cze 3-1 0-0
Sparta Praha Cze Young Boys Sui 3-1 0-2
Slovan Bratislava Svk Napoli Ita 0-2 0-3
Slovan Bratislava Svk Sparta Praha Cze 0-3 0-4
Young Boys Sui Napoli Ita 2-0 0-3
 
Steaua Bucuresti Rom AaB Aalborg Den 6-0 0-1
Rio Ave Por Dinamo Kiev Ukr 0-3 0-2
Dinamo Kiev Ukr Steaua Bucuresti Rom 3-1 2-0
AaB Aalborg Den Rio Ave Por 1-0 0-2
AaB Aalborg Den Dinamo Kiev Ukr 3-0 0-2
Steaua Bucuresti Rom Rio Ave Por 2-1 2-2
 
PAOK Thessaloniki Gre Dinamo Minsk Bls 6-1 2-0
Fiorentina Ita En Avant Guingamp Fra 3-0 2-1
En Avant Guingamp Fra PAOK Thessaloniki Gre 2-0 2-1
Dinamo Minsk Bls Fiorentina Ita 0-3 2-1
Dinamo Minsk Bls En Avant Guingamp Fra 0-0 0-2
PAOK Thessaloniki Gre Fiorentina Ita 0-1 1-1
 
Metalist Kharkiv Ukr Trabzonspor Tur 1-2 1-3
Legia Warsaw Pol KSC Lokeren Bel 1-0 0-1
KSC Lokeren Bel Metalist Kharkiv Ukr 1-0 1-0
Trabzonspor Tur Legia Warsaw Pol 0-1 0-2
Trabzonspor Tur KSC Lokeren Bel 2-0 1-1
Metalist Kharkiv Ukr Legia Warsaw Pol 0-1 1-2
 
Round 2
Young Boys Sui Everton Eng 1-4 1-3
Torino Ita Athletic Bilbao Esp 2-2 3-2
Sevilla Esp Borussia Mönchengladbach Ger 1-0 3-2
VfL Wolfsburg Ger Sporting CP Lisbon Por 2-0 0-0
Ajax Ned Legia Warsaw Pol 1-0 3-0
AaB Aalborg Den Club Brugge Bel 1-3 0-3
Anderlecht Bel Dinamo Moscow Rus 0-0 1-3
Dnipro Dnipropetrovsk Ukr Olympiakos Piraeus Gre 2-0 2-2
Trabzonspor Tur Napoli Ita 0-4 0-1
En Avant Guingamp Fra Dinamo Kiev Ukr 2-1 1-3
Villarreal Esp FC Salzburg Aut 2-1 3-1
AS Roma Ita Feyenoord Ned 1-1 2-1
PSV Eindhoven Ned Zenit St. Petersburg Rus 0-1 0-3
Liverpool Eng Besiktas Tur 1-0 0-1
Penalty shootout: Besiktas - Liverpool 5 - 4
Tottenham Hotspur Eng Fiorentina Ita 1-1 0-2
Celtic Sco Internazionale Ita 3-3 0-1
 
Round 3
Everton Eng Dinamo Kiev Ukr 2-1 2-5
Dnipro Dnipropetrovsk Ukr Ajax Ned 1-0 1-2
Zenit St. Petersburg Rus Torino Ita 2-0 0-1
VfL Wolfsburg Ger Internazionale Ita 3-1 2-1
Villarreal Esp Sevilla Esp 1-3 1-2
Napoli Ita Dinamo Moscow Rus 3-1 0-0
Club Brugge Bel Besiktas Tur 2-1 3-1
Fiorentina Ita AS Roma Ita 1-1 3-0
 
Quarter Finals
Sevilla Esp Zenit St. Petersburg Rus 2-1 2-2
Club Brugge Bel Dnipro Dnipropetrovsk Ukr 0-0 0-1
Dinamo Kiev Ukr Fiorentina Ita 1-1 0-2
VfL Wolfsburg Ger Napoli Ita 1-4 2-2
 
Semi Finals
Napoli Ita Dnipro Dnipropetrovsk Ukr 1-1 0-1
Sevilla Esp Fiorentina Ita 3-0 2-0
 
Final
Dnipro Dnipropetrovsk Ukr Sevilla Esp 2-3  


Bert Kassies bert.kassies@xs4all.nl