[ Main | Database | Country Ranking | Country Coef | Team Ranking | Team Coef ] Print

2012 <

UEFA European Cup Matches 2012/2013

> 2014
 
CHAMPIONS LEAGUE
1st Qualifying Round
F91 Dudelange Lux Tre Penne Sma 7-0 4-0
Valletta FC Mlt FC Lusitanos And 8-0 1-0
Linfield Belfast Nir B36 Torshavn Far 0-0 0-0
Penalty shootout: B36 Torshavn - Linfield Belfast 3 - 4
 
2nd Qualifying Round
Skënderbeu Korçë Alb DVSC Debrecen Hun 1-0 0-3
NK Maribor Slo Zeljeznicar Sarajevo Bos 4-1 2-1
MSK Zilina Svk Hapoel Kiryat Shmona Isr 1-0 0-2
BATE Borisov Bls Vardar Skopje Mac 3-2 0-0
AEL Limassol Cyp Linfield Belfast Nir 3-0 0-0
Shamrock Rovers Irl Ekranas Panevezys Lit 0-0 1-2
Flora Tallinn Est FC Basel Sui 0-2 0-3
The New Saints Wal Helsingborg IF Swe 0-0 0-3
HJK Helsinki Fin KR Reykjavik Isl 7-0 2-1
Molde FK Nor FK Ventspils Lat 3-0 1-1
F91 Dudelange Lux FC Salzburg Aut 1-0 3-4
Slovan Liberec Cze Shakhtyor Karaganda Kaz 1-0 1-1
Ludogorets Razgrad Bul Dinamo Zagreb Cro 1-1 2-3
Neftchi Baku Azb FC Zestafoni Geo 3-0 2-2
Ulisses Yerevan Arm Sheriff Tiraspol Mol 0-1 0-1
Valletta FC Mlt Partizan Belgrade Srb 1-4 1-3
Buducnost Podgorica Mon Slask Wroclaw Pol 0-2 1-0
 
3rd Qualifying Round
NK Maribor Slo F91 Dudelange Lux 4-1 1-0
BATE Borisov Bls DVSC Debrecen Hun 1-1 2-0
CFR Cluj Rom Slovan Liberec Cze 1-0 2-1
Anderlecht Bel Ekranas Panevezys Lit 5-0 6-0
Slask Wroclaw Pol Helsingborg IF Swe 0-3 1-3
Sheriff Tiraspol Mol Dinamo Zagreb Cro 0-1 0-4
Celtic Sco HJK Helsinki Fin 2-1 2-0
Molde FK Nor FC Basel Sui 0-1 1-1
Hapoel Kiryat Shmona Isr Neftchi Baku Azb 4-0 2-2
AEL Limassol Cyp Partizan Belgrade Srb 1-0 1-0
 
Fenerbahçe Tur FC Vaslui Rom 1-1 4-1
Motherwell Sco Panathinaikos Gre 0-2 0-3
FC Křbenhavn Den Club Brugge Bel 0-0 3-2
Dinamo Kiev Ukr Feyenoord Ned 2-1 1-0
 
4th Qualifying or Playoff Round
FC Basel Sui CFR Cluj Rom 1-2 0-1
Helsingborg IF Swe Celtic Sco 0-2 0-2
BATE Borisov Bls Hapoel Kiryat Shmona Isr 2-0 1-1
AEL Limassol Cyp Anderlecht Bel 2-1 0-2
Dinamo Zagreb Cro NK Maribor Slo 2-1 1-0
 
Sporting Braga Por Udinese Ita 1-1 1-1
Penalty shootout: Udinese - Sporting Braga 4 - 5
Spartak Moscow Rus Fenerbahçe Tur 2-1 1-1
Málaga CF Esp Panathinaikos Gre 2-0 0-0
Borussia Mönchengladbach Ger Dinamo Kiev Ukr 1-3 2-1
FC Křbenhavn Den Lille OSC Fra 1-0 0-2
 
Group Stage
Dinamo Zagreb Cro FC Porto Por 0-2 0-3
Paris Saint-Germain Fra Dinamo Kiev Ukr 4-1 2-0
Dinamo Kiev Ukr Dinamo Zagreb Cro 2-0 1-1
FC Porto Por Paris Saint-Germain Fra 1-0 1-2
FC Porto Por Dinamo Kiev Ukr 3-2 0-0
Dinamo Zagreb Cro Paris Saint-Germain Fra 0-2 0-4
 
Montpellier Fra Arsenal Eng 1-2 0-2
Olympiakos Piraeus Gre Schalke 04 Ger 1-2 0-1
Schalke 04 Ger Montpellier Fra 2-2 1-1
Arsenal Eng Olympiakos Piraeus Gre 3-1 1-2
Arsenal Eng Schalke 04 Ger 0-2 2-2
Montpellier Fra Olympiakos Piraeus Gre 1-2 1-3
 
Málaga CF Esp Zenit St. Petersburg Rus 3-0 2-2
AC Milan Ita Anderlecht Bel 0-0 3-1
Anderlecht Bel Málaga CF Esp 0-3 2-2
Zenit St. Petersburg Rus AC Milan Ita 2-3 1-0
Zenit St. Petersburg Rus Anderlecht Bel 1-0 0-1
Málaga CF Esp AC Milan Ita 1-0 1-1
 
Borussia Dortmund Ger Ajax Ned 1-0 4-1
Real Madrid Esp Manchester City Eng 3-2 1-1
Manchester City Eng Borussia Dortmund Ger 1-1 0-1
Ajax Ned Real Madrid Esp 1-4 1-4
Ajax Ned Manchester City Eng 3-1 2-2
Borussia Dortmund Ger Real Madrid Esp 2-1 2-2
 
Shakhtar Donetsk Ukr FC Nordsjćlland Den 2-0 5-2
Chelsea Eng Juventus Ita 2-2 0-3
Juventus Ita Shakhtar Donetsk Ukr 1-1 1-0
FC Nordsjćlland Den Chelsea Eng 0-4 1-6
FC Nordsjćlland Den Juventus Ita 1-1 0-4
Shakhtar Donetsk Ukr Chelsea Eng 2-1 2-3
 
Lille OSC Fra BATE Borisov Bls 1-3 2-0
Bayern München Ger Valencia Esp 2-1 1-1
Valencia Esp Lille OSC Fra 2-0 1-0
BATE Borisov Bls Bayern München Ger 3-1 1-4
BATE Borisov Bls Valencia Esp 0-3 2-4
Lille OSC Fra Bayern München Ger 0-1 1-6
 
FC Barcelona Esp Spartak Moscow Rus 3-2 3-0
Celtic Sco Benfica Por 0-0 1-2
Benfica Por FC Barcelona Esp 0-2 0-0
Spartak Moscow Rus Celtic Sco 2-3 1-2
Spartak Moscow Rus Benfica Por 2-1 0-2
FC Barcelona Esp Celtic Sco 2-1 1-2
 
Manchester United Eng Galatasaray Tur 1-0 0-1
Sporting Braga Por CFR Cluj Rom 0-2 1-3
CFR Cluj Rom Manchester United Eng 1-2 1-0
Galatasaray Tur Sporting Braga Por 0-2 2-1
Galatasaray Tur CFR Cluj Rom 1-1 3-1
Manchester United Eng Sporting Braga Por 3-2 3-1
 
Round 2
Galatasaray Tur Schalke 04 Ger 1-1 3-2
Celtic Sco Juventus Ita 0-3 0-2
Arsenal Eng Bayern München Ger 1-3 2-0
Shakhtar Donetsk Ukr Borussia Dortmund Ger 2-2 0-3
AC Milan Ita FC Barcelona Esp 2-0 0-4
Real Madrid Esp Manchester United Eng 1-1 2-1
Valencia Esp Paris Saint-Germain Fra 1-2 1-1
FC Porto Por Málaga CF Esp 1-0 0-2
 
Quarter Finals
Málaga CF Esp Borussia Dortmund Ger 0-0 2-3
Real Madrid Esp Galatasaray Tur 3-0 2-3
Paris Saint-Germain Fra FC Barcelona Esp 2-2 1-1
Bayern München Ger Juventus Ita 2-0 2-0
 
Semi Finals
Bayern München Ger FC Barcelona Esp 4-0 3-0
Borussia Dortmund Ger Real Madrid Esp 4-1 0-2
 
Final
Borussia Dortmund Ger Bayern München Ger 1-2  

EUROPA LEAGUE
1st Qualifying Round
Trans Narva Est Inter Baku Azb 0-5 0-2
MTK Budapest Hun FK Senica Svk 1-1 1-2
SK Tirana Alb CS Grevenmacher Lux 2-0 0-0
Torpedo Kutaisi Geo FK Aktobe Kaz 1-1 0-1
FK Borac Banja Luka Bos Celik Niksic Mon 2-2 1-1
FK Baku Azb Mura Murska Sobota Slo 0-0 0-2
IF Elfsborg Swe Floriana Mlt 8-0 4-0
Renova Dzepciste Mac Libertas Sma 4-0 4-0
FC Santa Coloma And NK Osijek Cro 0-1 1-3
FK Jagodina Srb Ordabasy Shymkent Kaz 0-1 0-0
Differdange 03 Lux NSI Runavik Far 3-0 3-0
Crusaders Belfast Nir Rosenborg BK Nor 0-3 0-1
Cefn Druids Wal MyPa-47 Fin 0-0 0-5
Levadia Tallinn Est FK Siauliai Lit 1-0 1-2
Bohemians Dublin Irl Thór Akureyri Isl 0-0 1-5
FK Sarajevo Bos Hibernians FC Mlt 5-2 4-4
FC Twente Enschede Ned UE Santa Coloma And 6-0 3-0
Rudar Pljevlja Mon Shirak Gyumri Arm 0-1 1-1
KS Flamurtari Vlorë Alb Honvéd Budapest Hun 0-1 0-2
Dacia Chisinau Mol NK Celje Slo 1-0 1-0
Suduva Marijampole Lit Daugava Daugavpils Lat 0-1 3-2
KuPS Kuopio Fin Llanelli FC Wal 2-1 1-1
Cliftonville Nir Kalmar FF Swe 1-0 0-4
Víkingur Far FC Gomel Bls 0-6 0-4
FH Hafnarfjardar Isl USV Eschen-Mauren Lie 2-1 1-0
Lech Poznan Pol Zhetysu Taldykorgan Kaz 2-0 1-1
Khazar Lenkoran Azb Kalju Nomme Est 2-2 2-0
Birkirkara Mlt Metalurg Skopje Mac 2-2 0-0
Pyunik Yerevan Arm Zeta Golubovci Mon 0-3 2-1
Teuta Durrës Alb Olimpi Rustavi Geo 0-3 1-6
Olimpija Ljubljana Slo Jeunesse d'Esch Lux 3-0 3-0
EB Streymur Far Gandzasar Kapan Arm 3-1 0-2
St. Patrick's Athletic Irl IBV Vestmannaeyjar Isl 1-0 1-2
La Fiorita Sma Metalurgs Liepaja Lat 0-2 0-4
JJK Jyväskylä Fin Stabćk IF Nor 2-0 2-3
Bangor City Wal Zimbru Chisinau Mol 0-0 1-2
Shkendija Tetovo Mac Portadown Nir 0-0 1-2
 
2nd Qualifying Round
Khazar Lenkoran Azb Lech Poznan Pol 1-1 0-1
Eskisehirspor Tur St. Johnstone Sco 2-0 1-1
Hajduk Split Cro Skonto Riga Lat 2-0 0-1
AIK Stockholm Swe FH Hafnarfjardar Isl 1-1 1-0
Renova Dzepciste Mac FC Gomel Bls 0-2 1-0
Naftan Novopolotsk Bls Red Star Belgrade Srb 3-4 3-3
Vojvodina Novi Sad Srb Suduva Marijampole Lit 1-1 4-0
JJK Jyväskylä Fin Zeta Golubovci Mon 3-2 0-1
Young Boys Sui Zimbru Chisinau Mol 1-0 0-1
Penalty shootout: Zimbru Chisinau - Young Boys 1 - 4
Lokomotiv Plovdiv Bul Vitesse Arnhem Ned 4-4 1-3
SK Tirana Alb Aalesunds FK Nor 1-1 0-5
Metalurg Donetsk Ukr Celik Niksic Mon 7-0 4-2
Maccabi Netanya Isr KuPS Kuopio Fin 1-2 1-0
Mladá Boleslav Cze Thór Akureyri Isl 3-0 1-0
Levadia Tallinn Est Anorthosis Famagusta Cyp 1-3 0-3
Milsami Orhei Mol FK Aktobe Kaz 4-2 0-3
Slaven Koprivnica Cro Portadown Nir 6-0 4-2
Servette FC Genčve Sui Gandzasar Kapan Arm 2-0 3-1
FC Twente Enschede Ned Inter Turku Fin 1-1 5-0
Zalgiris Vilnius Lit Admira Wacker Aut 1-1 1-5
NK Osijek Cro Kalmar FF Swe 1-3 0-3
Slovan Bratislava Svk Videoton Fehérvár Hun 1-1 0-0
Rapid Bucuresti Rom MyPa-47 Fin 3-1 2-0
Olimpi Rustavi Geo Viktoria Plzen Cze 1-3 0-2
Mura Murska Sobota Slo CSKA Sofia Bul 0-0 1-1
Inter Baku Azb Asteras Tripolis Gre 1-1 1-1
Penalty shootout: Asteras Tripolis - Inter Baku 4 - 2
Differdange 03 Lux AA Gent Bel 0-1 2-3
Anzhi Makhachkala Rus Honvéd Budapest Hun 1-0 4-0
Levski Sofia Bul FK Sarajevo Bos 1-0 1-3
Metalurgs Liepaja Lat Legia Warsaw Pol 2-2 1-5
Shakhtior Saligorsk Bls SV Ried Aut 1-1 0-0
Bnei Yehuda Isr Shirak Gyumri Arm 2-0 1-0
Rosenborg BK Nor Ordabasy Shymkent Kaz 2-2 2-1
Spartak Trnava Svk Sligo Rovers Irl 3-1 1-1
Dacia Chisinau Mol IF Elfsborg Swe 1-0 0-2
Siroki Brijeg Bos St. Patrick's Athletic Irl 1-1 1-2
APOEL Nicosia Cyp FK Senica Svk 2-0 1-0
Ruch Chorzow Pol Metalurg Skopje Mac 3-1 3-0
AGF Aarhus Den Dila Gori Geo 1-2 1-3
Olimpija Ljubljana Slo Tromsř IL Nor 0-0 0-1
 
3rd Qualifying Round
Athletic Bilbao Esp Slaven Koprivnica Cro 3-1 1-2
Anzhi Makhachkala Rus Vitesse Arnhem Ned 2-0 2-0
Asteras Tripolis Gre Maritimo Funchal Por 1-1 0-0
Heerenveen Ned Rapid Bucuresti Rom 4-0 0-1
Ruch Chorzow Pol Viktoria Plzen Cze 0-2 0-5
AC Horsens Den IF Elfsborg Swe 1-1 3-2
APOEL Nicosia Cyp Aalesunds FK Nor 2-1 1-0
Hajduk Split Cro Internazionale Ita 0-3 2-0
Vojvodina Novi Sad Srb Rapid Wien Aut 2-1 0-2
Racing Genk Bel FK Aktobe Kaz 2-1 2-1
Tromsř IL Nor Metalurg Donetsk Ukr 1-1 1-0
FC Twente Enschede Ned Mladá Boleslav Cze 2-0 2-0
Bnei Yehuda Isr PAOK Thessaloniki Gre 0-2 1-4
Dila Gori Geo Anorthosis Famagusta Cyp 0-1 3-0
Videoton Fehérvár Hun AA Gent Bel 1-0 3-0
AIK Stockholm Swe Lech Poznan Pol 3-0 0-1
Eskisehirspor Tur Olympique Marseille Fra 1-1 0-3
Red Star Belgrade Srb Omonia Nicosia Cyp 0-0 0-0
Penalty shootout: Omonia Nicosia - Red Star Belgrade 5 - 6
FK Sarajevo Bos Zeta Golubovci Mon 2-1 0-1
Admira Wacker Aut Sparta Praha Cze 0-2 2-2
Kalmar FF Swe Young Boys Sui 1-0 0-3
Dundee United Sco Dinamo Moscow Rus 2-2 0-5
Arsenal Kiev Ukr Mura Murska Sobota Slo 0-3 2-0
KuPS Kuopio Fin Bursaspor Tur 1-0 0-6
Steaua Bucuresti Rom Spartak Trnava Svk 0-1 3-0
FC Gomel Bls Liverpool Eng 0-1 0-3
SV Ried Aut Legia Warsaw Pol 2-1 1-3
St. Patrick's Athletic Irl Hannover 96 Ger 0-3 0-2
Servette FC Genčve Sui Rosenborg BK Nor 1-1 0-0
 
4th Qualifying or Playoff Round
Anzhi Makhachkala Rus AZ Alkmaar Ned 1-0 5-0
Neftchi Baku Azb APOEL Nicosia Cyp 1-1 3-1
Atromitos FC Gre Newcastle United Eng 1-1 0-1
Tromsř IL Nor Partizan Belgrade Srb 3-2 0-1
FC Vaslui Rom Internazionale Ita 0-2 2-2
Hearts FC Sco Liverpool Eng 0-1 1-1
Athletic Bilbao Esp HJK Helsinki Fin 6-0 3-3
Maritimo Funchal Por Dila Gori Geo 1-0 2-0
Molde FK Nor Heerenveen Ned 2-0 2-1
DVSC Debrecen Hun Club Brugge Bel 0-3 1-4
Sheriff Tiraspol Mol Olympique Marseille Fra 1-2 0-0
Trabzonspor Tur Videoton Fehérvár Hun 0-0 0-0
Penalty shootout: Videoton Fehérvár - Trabzonspor 4 - 2
FC Midtjylland Den Young Boys Sui 0-3 2-0
Slask Wroclaw Pol Hannover 96 Ger 3-5 1-5
Dinamo Bucuresti Rom Metalist Kharkiv Ukr 0-2 1-2
AC Horsens Den Sporting CP Lisbon Por 1-1 0-5
F91 Dudelange Lux Hapoel Tel-Aviv Isr 1-3 0-4
Feyenoord Ned Sparta Praha Cze 2-2 0-2
Motherwell Sco Levante UD Esp 0-2 0-1
Red Star Belgrade Srb Girondins Bordeaux Fra 0-0 2-3
KSC Lokeren Bel Viktoria Plzen Cze 2-1 0-1
Mura Murska Sobota Slo Lazio Roma Ita 0-2 1-3
AIK Stockholm Swe CSKA Moscow Rus 0-1 2-0
Legia Warsaw Pol Rosenborg BK Nor 1-1 1-2
Bursaspor Tur FC Twente Enschede Ned 3-1 1-4
Ekranas Panevezys Lit Steaua Bucuresti Rom 0-2 0-3
Slovan Liberec Cze Dnipro Dnipropetrovsk Ukr 2-2 2-4
VfB Stuttgart Ger Dinamo Moscow Rus 2-0 1-1
PAOK Thessaloniki Gre Rapid Wien Aut 2-1 0-3
FC Luzern Sui Racing Genk Bel 2-1 0-2
Zeta Golubovci Mon PSV Eindhoven Ned 0-5 0-9
 
Group Stage
Young Boys Sui Liverpool Eng 3-5 2-2
Udinese Ita Anzhi Makhachkala Rus 1-1 0-2
Anzhi Makhachkala Rus Young Boys Sui 2-0 1-3
Liverpool Eng Udinese Ita 2-3 1-0
Liverpool Eng Anzhi Makhachkala Rus 1-0 0-1
Young Boys Sui Udinese Ita 3-1 3-2
 
Hapoel Tel-Aviv Isr Atlético Madrid Esp 0-3 0-1
Viktoria Plzen Cze Académica Coimbra Por 3-1 1-1
Académica Coimbra Por Hapoel Tel-Aviv Isr 1-1 0-2
Atlético Madrid Esp Viktoria Plzen Cze 1-0 0-1
Atlético Madrid Esp Académica Coimbra Por 2-1 0-2
Hapoel Tel-Aviv Isr Viktoria Plzen Cze 1-2 0-4
 
AEL Limassol Cyp Borussia Mönchengladbach Ger 0-0 0-2
Fenerbahçe Tur Olympique Marseille Fra 2-2 1-0
Olympique Marseille Fra AEL Limassol Cyp 5-1 0-3
Borussia Mönchengladbach Ger Fenerbahçe Tur 2-4 3-0
Borussia Mönchengladbach Ger Olympique Marseille Fra 2-0 2-2
AEL Limassol Cyp Fenerbahçe Tur 0-1 0-2
 
Maritimo Funchal Por Newcastle United Eng 0-0 1-1
Girondins Bordeaux Fra Club Brugge Bel 4-0 2-1
Club Brugge Bel Maritimo Funchal Por 2-0 1-2
Newcastle United Eng Girondins Bordeaux Fra 3-0 0-2
Newcastle United Eng Club Brugge Bel 1-0 2-2
Maritimo Funchal Por Girondins Bordeaux Fra 1-1 0-1
 
VfB Stuttgart Ger Steaua Bucuresti Rom 2-2 5-1
FC Křbenhavn Den Molde FK Nor 2-1 2-1
Molde FK Nor VfB Stuttgart Ger 2-0 1-0
Steaua Bucuresti Rom FC Křbenhavn Den 1-0 1-1
Steaua Bucuresti Rom Molde FK Nor 2-0 2-1
VfB Stuttgart Ger FC Křbenhavn Den 0-0 2-0
 
Dnipro Dnipropetrovsk Ukr PSV Eindhoven Ned 2-0 2-1
Napoli Ita AIK Stockholm Swe 4-0 2-1
AIK Stockholm Swe Dnipro Dnipropetrovsk Ukr 2-3 0-4
PSV Eindhoven Ned Napoli Ita 3-0 3-1
PSV Eindhoven Ned AIK Stockholm Swe 1-1 0-1
Dnipro Dnipropetrovsk Ukr Napoli Ita 3-1 2-4
 
Racing Genk Bel Videoton Fehérvár Hun 3-0 1-0
Sporting CP Lisbon Por FC Basel Sui 0-0 0-3
FC Basel Sui Racing Genk Bel 2-2 0-0
Videoton Fehérvár Hun Sporting CP Lisbon Por 3-0 1-2
Videoton Fehérvár Hun FC Basel Sui 2-1 0-1
Racing Genk Bel Sporting CP Lisbon Por 2-1 1-1
 
Internazionale Ita Rubin Kazan Rus 2-2 0-3
Partizan Belgrade Srb Neftchi Baku Azb 0-0 1-1
Neftchi Baku Azb Internazionale Ita 1-3 2-2
Rubin Kazan Rus Partizan Belgrade Srb 2-0 1-1
Rubin Kazan Rus Neftchi Baku Azb 1-0 1-0
Internazionale Ita Partizan Belgrade Srb 1-0 3-1
 
Olympique Lyon Fra Sparta Praha Cze 2-1 1-1
Athletic Bilbao Esp Hapoel Kiryat Shmona Isr 1-1 2-0
Hapoel Kiryat Shmona Isr Olympique Lyon Fra 3-4 0-2
Sparta Praha Cze Athletic Bilbao Esp 3-1 0-0
Sparta Praha Cze Hapoel Kiryat Shmona Isr 3-1 1-1
Olympique Lyon Fra Athletic Bilbao Esp 2-1 3-2
 
NK Maribor Slo Panathinaikos Gre 3-0 0-1
Tottenham Hotspur Eng Lazio Roma Ita 0-0 0-0
Lazio Roma Ita NK Maribor Slo 1-0 4-1
Panathinaikos Gre Tottenham Hotspur Eng 1-1 1-3
Panathinaikos Gre Lazio Roma Ita 1-1 0-3
NK Maribor Slo Tottenham Hotspur Eng 1-1 1-3
 
Rapid Wien Aut Rosenborg BK Nor 1-2 2-3
Bayer Leverkusen Ger Metalist Kharkiv Ukr 0-0 0-2
Metalist Kharkiv Ukr Rapid Wien Aut 2-0 0-1
Rosenborg BK Nor Bayer Leverkusen Ger 0-1 0-1
Rosenborg BK Nor Metalist Kharkiv Ukr 1-2 1-3
Rapid Wien Aut Bayer Leverkusen Ger 0-4 0-3
 
Levante UD Esp Helsingborg IF Swe 1-0 3-1
FC Twente Enschede Ned Hannover 96 Ger 2-2 0-0
Hannover 96 Ger Levante UD Esp 2-1 2-2
Helsingborg IF Swe FC Twente Enschede Ned 2-2 3-1
Helsingborg IF Swe Hannover 96 Ger 1-2 2-3
Levante UD Esp FC Twente Enschede Ned 3-0 0-0
 
Round 2
BATE Borisov Bls Fenerbahçe Tur 0-0 0-1
Internazionale Ita CFR Cluj Rom 2-0 3-0
Levante UD Esp Olympiakos Piraeus Gre 3-0 1-0
Zenit St. Petersburg Rus Liverpool Eng 2-0 1-3
Dinamo Kiev Ukr Girondins Bordeaux Fra 1-1 0-1
Bayer Leverkusen Ger Benfica Por 0-1 1-2
Newcastle United Eng Metalist Kharkiv Ukr 0-0 1-0
VfB Stuttgart Ger Racing Genk Bel 1-1 2-0
Atlético Madrid Esp Rubin Kazan Rus 0-2 1-0
Ajax Ned Steaua Bucuresti Rom 2-0 0-2
Penalty shootout: Steaua Bucuresti - Ajax 4 - 2
FC Basel Sui Dnipro Dnipropetrovsk Ukr 2-0 1-1
Anzhi Makhachkala Rus Hannover 96 Ger 3-1 1-1
Sparta Praha Cze Chelsea Eng 0-1 1-1
Borussia Mönchengladbach Ger Lazio Roma Ita 3-3 0-2
Tottenham Hotspur Eng Olympique Lyon Fra 2-1 1-1
Napoli Ita Viktoria Plzen Cze 0-3 0-2
 
Round 3
Viktoria Plzen Cze Fenerbahçe Tur 0-1 1-1
Benfica Por Girondins Bordeaux Fra 1-0 3-2
Anzhi Makhachkala Rus Newcastle United Eng 0-0 0-1
VfB Stuttgart Ger Lazio Roma Ita 0-2 1-3
Tottenham Hotspur Eng Internazionale Ita 3-0 1-4
Levante UD Esp Rubin Kazan Rus 0-0 0-2
FC Basel Sui Zenit St. Petersburg Rus 2-0 0-1
Steaua Bucuresti Rom Chelsea Eng 1-0 1-3
 
Quarter Finals
Chelsea Eng Rubin Kazan Rus 3-1 2-3
Tottenham Hotspur Eng FC Basel Sui 2-2 2-2
Penalty shootout: FC Basel - Tottenham Hotspur 4 - 1
Fenerbahçe Tur Lazio Roma Ita 2-0 1-1
Benfica Por Newcastle United Eng 3-1 1-1
 
Semi Finals
Fenerbahçe Tur Benfica Por 1-0 1-3
FC Basel Sui Chelsea Eng 1-2 1-3
 
Final
Benfica Por Chelsea Eng 1-2  


Bert Kassies bert.kassies@xs4all.nl