[ Main | Database | Country Ranking | Country Coef | Team Ranking | Team Coef ] Print

2011 <

UEFA European Cup Matches 2011/2012

> 2013
 
CHAMPIONS LEAGUE
1st Qualifying Round
FC Santa Coloma And F91 Dudelange Lux 0-2 0-2
Tre Fiori Sma Valletta FC Mlt 0-3 1-2
 
2nd Qualifying Round
Maccabi Haifa Isr FK Borac Banja Luka Bos 5-1 2-3
Mogren Budva Mon Litex Lovech Bul 1-2 0-3
NK Maribor Slo F91 Dudelange Lux 2-0 3-1
Skënderbeu Korçë Alb APOEL Nicosia Cyp 0-2 0-4
Slovan Bratislava Svk Tobol Kustanai Kaz 2-0 1-1
Sturm Graz Aut Videoton Fehérvár Hun 2-0 2-3
FC Zestafoni Geo Dacia Chisinau Mol 3-0 0-2
Dinamo Zagreb Cro Neftchi Baku Azb 3-0 0-0
Pyunik Yerevan Arm Viktoria Plzen Cze 0-4 1-5
Partizan Belgrade Srb Shkendija Tetovo Mac 4-0 1-0
Valletta FC Mlt Ekranas Panevezys Lit 2-3 0-1
Malmö FF Swe HB Torshavn Far 2-0 1-1
Shamrock Rovers Irl Flora Tallinn Est 1-0 0-0
Rosenborg BK Nor Breidablik Isl 5-0 0-2
Bangor City Wal HJK Helsinki Fin 0-3 0-10
Skonto Riga Lat Wisla Kraków Pol 0-1 0-2
Linfield Belfast Nir BATE Borisov Bls 1-1 0-2
 
3rd Qualifying Round
Litex Lovech Bul Wisla Kraków Pol 1-2 1-3
Maccabi Haifa Isr NK Maribor Slo 2-1 1-1
HJK Helsinki Fin Dinamo Zagreb Cro 1-2 0-1
APOEL Nicosia Cyp Slovan Bratislava Svk 0-0 2-0
FC Křbenhavn Den Shamrock Rovers Irl 1-0 2-0
Racing Genk Bel Partizan Belgrade Srb 2-1 1-1
Rosenborg BK Nor Viktoria Plzen Cze 0-1 2-3
FC Zestafoni Geo Sturm Graz Aut 1-1 0-1
Ekranas Panevezys Lit BATE Borisov Bls 0-0 1-3
Glasgow Rangers Sco Malmö FF Swe 0-1 1-1
 
Standard Ličge Bel FC Zürich Sui 1-1 0-1
FC Twente Enschede Ned FC Vaslui Rom 2-0 0-0
Benfica Por Trabzonspor Tur 2-0 1-1
Dinamo Kiev Ukr Rubin Kazan Rus 0-2 1-2
OB Odense Den Panathinaikos Gre 1-1 4-3
 
4th Qualifying or Playoff Round
Wisla Kraków Pol APOEL Nicosia Cyp 1-0 1-3
Maccabi Haifa Isr Racing Genk Bel 2-1 1-2
Penalty shootout: Racing Genk - Maccabi Haifa 4 - 1
Dinamo Zagreb Cro Malmö FF Swe 4-1 0-2
FC Křbenhavn Den Viktoria Plzen Cze 1-3 1-2
BATE Borisov Bls Sturm Graz Aut 1-1 2-0
 
OB Odense Den Villarreal Esp 1-0 0-3
FC Twente Enschede Ned Benfica Por 2-2 1-3
Arsenal Eng Udinese Ita 1-0 2-1
Bayern München Ger FC Zürich Sui 2-0 1-0
Olympique Lyon Fra Rubin Kazan Rus 3-1 1-1
 
Group Stage
Manchester City Eng Napoli Ita 1-1 1-2
Villarreal Esp Bayern München Ger 0-2 1-3
Bayern München Ger Manchester City Eng 2-0 0-2
Napoli Ita Villarreal Esp 2-0 2-0
Napoli Ita Bayern München Ger 1-1 2-3
Manchester City Eng Villarreal Esp 2-1 3-0
 
Lille OSC Fra CSKA Moscow Rus 2-2 2-0
Internazionale Ita Trabzonspor Tur 0-1 1-1
Trabzonspor Tur Lille OSC Fra 1-1 0-0
CSKA Moscow Rus Internazionale Ita 2-3 2-1
CSKA Moscow Rus Trabzonspor Tur 3-0 0-0
Lille OSC Fra Internazionale Ita 0-1 1-2
 
FC Basel Sui Otelul Galati Rom 2-1 3-2
Benfica Por Manchester United Eng 1-1 2-2
Manchester United Eng FC Basel Sui 3-3 1-2
Otelul Galati Rom Benfica Por 0-1 0-1
Otelul Galati Rom Manchester United Eng 0-2 0-2
FC Basel Sui Benfica Por 0-2 1-1
 
Dinamo Zagreb Cro Real Madrid Esp 0-1 2-6
Ajax Ned Olympique Lyon Fra 0-0 0-0
Olympique Lyon Fra Dinamo Zagreb Cro 2-0 7-1
Real Madrid Esp Ajax Ned 3-0 3-0
Real Madrid Esp Olympique Lyon Fra 4-0 2-0
Dinamo Zagreb Cro Ajax Ned 0-2 0-4
 
Chelsea Eng Bayer Leverkusen Ger 2-0 1-2
Racing Genk Bel Valencia Esp 0-0 0-7
Valencia Esp Chelsea Eng 1-1 0-3
Bayer Leverkusen Ger Racing Genk Bel 2-0 1-1
Bayer Leverkusen Ger Valencia Esp 2-1 1-3
Chelsea Eng Racing Genk Bel 5-0 1-1
 
Olympiakos Piraeus Gre Olympique Marseille Fra 0-1 1-0
Borussia Dortmund Ger Arsenal Eng 1-1 1-2
Arsenal Eng Olympiakos Piraeus Gre 2-1 1-3
Olympique Marseille Fra Borussia Dortmund Ger 3-0 3-2
Olympique Marseille Fra Arsenal Eng 0-1 0-0
Olympiakos Piraeus Gre Borussia Dortmund Ger 3-1 0-1
 
FC Porto Por Shakhtar Donetsk Ukr 2-1 2-0
APOEL Nicosia Cyp Zenit St. Petersburg Rus 2-1 0-0
Zenit St. Petersburg Rus FC Porto Por 3-1 0-0
Shakhtar Donetsk Ukr APOEL Nicosia Cyp 1-1 2-0
Shakhtar Donetsk Ukr Zenit St. Petersburg Rus 2-2 0-1
FC Porto Por APOEL Nicosia Cyp 1-1 1-2
 
FC Barcelona Esp AC Milan Ita 2-2 3-2
Viktoria Plzen Cze BATE Borisov Bls 1-1 1-0
BATE Borisov Bls FC Barcelona Esp 0-5 0-4
AC Milan Ita Viktoria Plzen Cze 2-0 2-2
AC Milan Ita BATE Borisov Bls 2-0 1-1
FC Barcelona Esp Viktoria Plzen Cze 2-0 4-0
 
Round 2
Olympique Lyon Fra APOEL Nicosia Cyp 1-0 0-1
Penalty shootout: APOEL Nicosia - Olympique Lyon 4 - 3
Napoli Ita Chelsea Eng 3-1 1-4
AC Milan Ita Arsenal Eng 4-0 0-3
FC Basel Sui Bayern München Ger 1-0 0-7
Bayer Leverkusen Ger FC Barcelona Esp 1-3 1-7
CSKA Moscow Rus Real Madrid Esp 1-1 1-4
Zenit St. Petersburg Rus Benfica Por 3-2 0-2
Olympique Marseille Fra Internazionale Ita 1-0 1-2
 
Quarter Finals
APOEL Nicosia Cyp Real Madrid Esp 0-3 2-5
Olympique Marseille Fra Bayern München Ger 0-2 0-2
Benfica Por Chelsea Eng 0-1 1-2
AC Milan Ita FC Barcelona Esp 0-0 1-3
 
Semi Finals
Bayern München Ger Real Madrid Esp 2-1 1-2
Penalty shootout: Real Madrid - Bayern München 1 - 3
Chelsea Eng FC Barcelona Esp 1-0 2-2
 
Final
Bayern München Ger Chelsea Eng 1-1  
Penalty shootout: Bayern München - Chelsea 3-4

EUROPA LEAGUE
1st Qualifying Round
Banants Yerevan Arm Olimpi Rustavi Geo 0-1 1-1
Olimpik Baku Azb FK Minsk Bls 1-1 1-2
Banga Gargzdai Lit Garabag Agdam Azb 0-4 0-3
Trans Narva Est Rabotnicki Skopje Mac 1-4 0-3
FK Rad Belgrade Srb Tre Penne Sma 6-0 3-1
Daugava Daugavpils Lat Tromsř IL Nor 0-5 1-2
IF Elfsborg Swe CS Fola Esch Lux 4-0 1-1
Honka Espoo Fin Kalju Nomme Est 0-0 2-0
NK Varazdin Cro FC Lusitanos And 5-1 1-0
Ferencváros Hun Ulisses Yerevan Arm 3-0 2-0
UE Santa Coloma And Paksi FC Hun 0-1 0-4
Aalesunds FK Nor Neath FC Wal 4-1 2-0
Dinamo Tbilisi Geo Milsami Orhei Mol 2-0 3-1
Spartak Trnava Svk Zeta Golubovci Mon 3-0 1-2
IF Fuglafjřrdur Far KR Reykjavik Isl 1-3 1-5
IBV Vestmannaeyjar Isl St. Patrick's Athletic Irl 1-0 0-2
UN Käerjeng Lux BK Häcken Swe 1-1 1-5
The New Saints Wal Cliftonville Nir 1-1 1-0
Fulham FC Eng NSI Runavik Far 3-0 0-0
Jagiellonia Bialystok Pol Irtysh Pavlodar Kaz 1-0 0-2
Birkirkara Mlt Vllaznia Shkodër Alb 0-1 1-1
Renova Dzepciste Mac Glentoran Nir 2-1 1-2
Penalty shootout: Glentoran - Renova Dzepciste 3 - 2
NK Koper Slo Shakhtyor Karaganda Kaz 1-1 1-2
Siroki Brijeg Bos Olimpija Ljubljana Slo 0-0 0-3
Buducnost Podgorica Mon KS Flamurtari Vlorë Alb 1-3 2-1
 
2nd Qualifying Round
Olimpi Rustavi Geo Irtysh Pavlodar Kaz 1-1 2-0
Suduva Marijampole Lit IF Elfsborg Swe 1-1 0-3
Metalurg Skopje Mac Lokomotiv Sofia Bul 0-0 2-3
Sant Juliŕ And Bnei Yehuda Isr 0-2 0-2
Zeljeznicar Sarajevo Bos Sheriff Tiraspol Mol 1-0 0-0
KuPS Kuopio Fin Gaz Metan Medias Rom 1-0 0-2
FK Minsk Bls Gaziantepspor Tur 1-1 1-4
Iskra-Stal Ribnita Mol NK Varazdin Cro 1-1 1-3
FK Tauras Lit ADO Den Haag Ned 2-3 0-2
Glentoran Nir Vorskla Poltava Ukr 0-2 0-3
Juvenes Dogana Sma Rabotnicki Skopje Mac 0-1 0-3
Örebro SK Swe FK Sarajevo Bos 0-0 0-2
Crusaders Belfast Nir Fulham FC Eng 1-3 0-4
Llanelli FC Wal Dinamo Tbilisi Geo 2-1 0-5
Floriana Mlt AEK Larnaca Cyp 0-8 0-1
Shakhtior Saligorsk Bls FK Ventspils Lat 0-1 2-3
KS Flamurtari Vlorë Alb FK Jablonec Cze 0-2 1-5
KR Reykjavik Isl MSK Zilina Svk 3-0 0-2
Vĺlerengen IF Nor Mika Ashtarak Arm 1-0 1-0
Olimpija Ljubljana Slo Bohemians Dublin Irl 2-0 1-1
NK Domzale Slo RNK Split Cro 1-2 1-3
Differdange 03 Lux Levadia Tallinn Est 0-0 1-0
SK Tirana Alb Spartak Trnava Svk 0-0 1-3
Ferencváros Hun Aalesunds FK Nor 2-1 1-3
Metalurgs Liepaja Lat FC Salzburg Aut 1-4 0-0
FK Rad Belgrade Srb Olympiakos Volou Gre 0-1 1-1
The New Saints Wal FC Midtjylland Den 1-3 2-5
Kecskeméti TE Hun FK Aktobe Kaz 1-1 0-0
BK Häcken Swe Honka Espoo Fin 1-0 2-0
Anorthosis Famagusta Cyp Gagra Tbilisi Geo 3-0 0-2
FC Vaduz Lie Vojvodina Novi Sad Srb 0-2 3-1
Rudar Pljevlja Mon Austria Wien Aut 0-3 0-2
Slask Wroclaw Pol Dundee United Sco 1-0 2-3
Shakhtyor Karaganda Kaz St. Patrick's Athletic Irl 2-1 0-2
EB Streymur Far Garabag Agdam Azb 1-1 0-0
FH Hafnarfjardar Isl Nacional Funchal Por 1-1 0-2
Paksi FC Hun Tromsř IL Nor 1-1 3-0
TPS Turku Fin KVC Westerlo Bel 0-1 0-0
Maccabi Tel-Aviv Isr Khazar Lenkoran Azb 3-1 0-0
Vllaznia Shkodër Alb FC Thun Sui 0-0 1-2
 
3rd Qualifying Round
Atlético Madrid Esp Strřmsgodset IF Nor 2-1 2-0
Young Boys Sui KVC Westerlo Bel 3-1 2-0
FK Ventspils Lat Red Star Belgrade Srb 1-2 0-7
Alania Vladikavkaz Rus FK Aktobe Kaz 1-1 1-1
Penalty shootout: FK Aktobe - Alania Vladikavkaz 2 - 4
AEK Larnaca Cyp Mladá Boleslav Cze 3-0 2-2
Zeljeznicar Sarajevo Bos Maccabi Tel-Aviv Isr 0-2 0-6
AZ Alkmaar Ned FK Jablonec Cze 2-0 1-1
Olimpija Ljubljana Slo Austria Wien Aut 1-1 2-3
Bursaspor Tur FC Gomel Bls 2-1 3-1
Aalesunds FK Nor IF Elfsborg Swe 4-0 1-1
Gaziantepspor Tur Legia Warsaw Pol 0-1 0-0
Hapoel Tel-Aviv Isr FC Vaduz Lie 4-0 1-2
Olimpi Rustavi Geo Stade Rennais Fra 2-5 0-2
Levski Sofia Bul Spartak Trnava Svk 2-1 1-2
Penalty shootout: Spartak Trnava - Levski Sofia 5 - 4
FC Midtjylland Den Vitória Guimarăes Por 0-0 1-2
Dinamo Bucuresti Rom NK Varazdin Cro 2-2 2-1
Karpaty Lviv Ukr St. Patrick's Athletic Irl 2-0 3-1
Palermo Ita FC Thun Sui 2-2 1-1
KR Reykjavik Isl Dinamo Tbilisi Geo 1-4 0-2
Omonia Nicosia Cyp ADO Den Haag Ned 3-0 0-1
FC Salzburg Aut FK Senica Svk 1-0 3-0
Club Brugge Bel Garabag Agdam Azb 4-1 0-1
Differdange 03 Lux Olympiakos Volou Gre 0-3 0-3
FSV Mainz 05 Ger Gaz Metan Medias Rom 1-1 1-1
Penalty shootout: Gaz Metan Medias - FSV Mainz 05 4 - 3
Bnei Yehuda Isr Helsingborg IF Swe 1-0 0-3
Stoke City Eng Hajduk Split Cro 1-0 1-0
Anorthosis Famagusta Cyp Rabotnicki Skopje Mac 0-2 2-1
Sparta Praha Cze FK Sarajevo Bos 5-0 2-0
Vorskla Poltava Ukr Sligo Rovers Irl 0-0 2-0
Paksi FC Hun Hearts FC Sco 1-1 1-4
Slask Wroclaw Pol Lokomotiv Sofia Bul 0-0 0-0
Penalty shootout: Lokomotiv Sofia - Slask Wroclaw 3 - 4
Nacional Funchal Por BK Häcken Swe 3-0 1-2
SV Ried Aut Brřndby IF Den 2-0 2-4
Vĺlerengen IF Nor PAOK Thessaloniki Gre 0-2 0-3
RNK Split Cro Fulham FC Eng 0-0 0-2
 
4th Qualifying or Playoff Round
Maccabi Tel-Aviv Isr Panathinaikos Gre 3-0 1-2
Atlético Madrid Esp Vitória Guimarăes Por 2-0 4-0
Shamrock Rovers Irl Partizan Belgrade Srb 1-1 2-1
Metalist Kharkiv Ukr FC Sochaux-Montbéliard Fra 0-0 4-0
Besiktas Tur Alania Vladikavkaz Rus 3-0 0-2
Rosenborg BK Nor AEK Larnaca Cyp 0-0 1-2
Vorskla Poltava Ukr Dinamo Bucuresti Rom 2-1 3-2
Bursaspor Tur Anderlecht Bel 1-2 2-2
Slovan Bratislava Svk AS Roma Ita 1-0 1-1
Differdange 03 Lux Paris Saint-Germain Fra 0-4 0-2
Legia Warsaw Pol Spartak Moscow Rus 2-2 3-2
Ekranas Panevezys Lit Hapoel Tel-Aviv Isr 1-0 0-4
PAOK Thessaloniki Gre Karpaty Lviv Ukr 2-0 1-1
Athletic Bilbao Esp Trabzonspor Tur 0-0  
Hearts FC Sco Tottenham Hotspur Eng 0-5 0-0
NK Maribor Slo Glasgow Rangers Sco 2-1 1-1
Steaua Bucuresti Rom CSKA Sofia Bul 2-0 1-1
FC Nordsjćlland Den Sporting CP Lisbon Por 0-0 1-2
Fulham FC Eng Dnipro Dnipropetrovsk Ukr 3-0 0-1
Lokomotiv Moscow Rus Spartak Trnava Svk 2-0 1-1
Celtic Sco FC Sion Sui 3-0 3-0
Slask Wroclaw Pol Rapid Bucuresti Rom 1-3 1-1
Litex Lovech Bul Dinamo Kiev Ukr 1-2 0-1
Lazio Roma Ita Rabotnicki Skopje Mac 6-0 3-1
Nacional Funchal Por Birmingham City Eng 0-0 0-3
SV Ried Aut PSV Eindhoven Ned 0-0 0-5
FC Thun Sui Stoke City Eng 0-1 1-4
Aalesunds FK Nor AZ Alkmaar Ned 2-1 0-6
FC Vaslui Rom Sparta Praha Cze 2-0 0-1
Omonia Nicosia Cyp FC Salzburg Aut 2-1 0-1
FC Zestafoni Geo Club Brugge Bel 3-3 0-2
Hannover 96 Ger Sevilla Esp 2-1 1-1
HJK Helsinki Fin Schalke 04 Ger 2-0 1-6
AEK Athens Gre Dinamo Tbilisi Geo 1-0 1-1
Red Star Belgrade Srb Stade Rennais Fra 1-2 0-4
Austria Wien Aut Gaz Metan Medias Rom 3-1 0-1
Sporting Braga Por Young Boys Sui 0-0 2-2
Standard Ličge Bel Helsingborg IF Swe 1-0 3-1
 
Group Stage
PAOK Thessaloniki Gre Tottenham Hotspur Eng 0-0 2-1
Shamrock Rovers Irl Rubin Kazan Rus 0-3 1-4
Rubin Kazan Rus PAOK Thessaloniki Gre 2-2 1-1
Tottenham Hotspur Eng Shamrock Rovers Irl 3-1 4-0
Tottenham Hotspur Eng Rubin Kazan Rus 1-0 0-1
PAOK Thessaloniki Gre Shamrock Rovers Irl 2-1 3-1
 
Hannover 96 Ger Standard Ličge Bel 0-0 0-2
FC Křbenhavn Den Vorskla Poltava Ukr 1-0 1-1
Vorskla Poltava Ukr Hannover 96 Ger 1-2 1-3
Standard Ličge Bel FC Křbenhavn Den 3-0 1-0
Standard Ličge Bel Vorskla Poltava Ukr 0-0 3-1
Hannover 96 Ger FC Křbenhavn Den 2-2 2-1
 
Hapoel Tel-Aviv Isr Rapid Bucuresti Rom 0-1 3-1
PSV Eindhoven Ned Legia Warsaw Pol 1-0 3-0
Legia Warsaw Pol Hapoel Tel-Aviv Isr 3-2 0-2
Rapid Bucuresti Rom PSV Eindhoven Ned 1-3 1-2
Rapid Bucuresti Rom Legia Warsaw Pol 0-1 1-3
Hapoel Tel-Aviv Isr PSV Eindhoven Ned 0-1 3-3
 
FC Zürich Sui Sporting CP Lisbon Por 0-2 0-2
Lazio Roma Ita FC Vaslui Rom 2-2 0-0
FC Vaslui Rom FC Zürich Sui 2-2 0-2
Sporting CP Lisbon Por Lazio Roma Ita 2-1 0-2
Sporting CP Lisbon Por FC Vaslui Rom 2-0 0-1
FC Zürich Sui Lazio Roma Ita 1-1 0-1
 
Dinamo Kiev Ukr Stoke City Eng 1-1 1-1
Besiktas Tur Maccabi Tel-Aviv Isr 5-1 3-2
Maccabi Tel-Aviv Isr Dinamo Kiev Ukr 1-1 3-3
Stoke City Eng Besiktas Tur 2-1 1-3
Stoke City Eng Maccabi Tel-Aviv Isr 3-0 2-1
Dinamo Kiev Ukr Besiktas Tur 1-0 0-1
 
Slovan Bratislava Svk Athletic Bilbao Esp 1-2 1-2
Paris Saint-Germain Fra FC Salzburg Aut 3-1 0-2
FC Salzburg Aut Slovan Bratislava Svk 3-0 3-2
Athletic Bilbao Esp Paris Saint-Germain Fra 2-0 2-4
Athletic Bilbao Esp FC Salzburg Aut 2-2 1-0
Slovan Bratislava Svk Paris Saint-Germain Fra 0-0 0-1
 
AZ Alkmaar Ned Malmö FF Swe 4-1 0-0
Austria Wien Aut Metalist Kharkiv Ukr 1-2 1-4
Metalist Kharkiv Ukr AZ Alkmaar Ned 1-1 1-1
Malmö FF Swe Austria Wien Aut 1-2 0-2
Malmö FF Swe Metalist Kharkiv Ukr 1-4 1-3
AZ Alkmaar Ned Austria Wien Aut 2-2 2-2
 
Club Brugge Bel NK Maribor Slo 2-0 4-3
Birmingham City Eng Sporting Braga Por 1-3 0-1
Sporting Braga Por Club Brugge Bel 1-2 1-1
NK Maribor Slo Birmingham City Eng 1-2 0-1
NK Maribor Slo Sporting Braga Por 1-1 1-5
Club Brugge Bel Birmingham City Eng 1-2 2-2
 
Udinese Ita Stade Rennais Fra 2-1 0-0
Atlético Madrid Esp Celtic Sco 2-0 1-0
Celtic Sco Udinese Ita 1-1 1-1
Stade Rennais Fra Atlético Madrid Esp 1-1 1-3
Stade Rennais Fra Celtic Sco 1-1 1-3
Udinese Ita Atlético Madrid Esp 2-0 0-4
 
Maccabi Haifa Isr AEK Larnaca Cyp 1-0 1-2
Steaua Bucuresti Rom Schalke 04 Ger 0-0 1-2
Schalke 04 Ger Maccabi Haifa Isr 3-1 3-0
AEK Larnaca Cyp Steaua Bucuresti Rom 1-1 1-3
AEK Larnaca Cyp Schalke 04 Ger 0-5 0-0
Maccabi Haifa Isr Steaua Bucuresti Rom 5-0 2-4
 
Wisla Kraków Pol OB Odense Den 1-3 2-1
Fulham FC Eng FC Twente Enschede Ned 1-1 0-1
FC Twente Enschede Ned Wisla Kraków Pol 4-1 1-2
OB Odense Den Fulham FC Eng 0-2 2-2
OB Odense Den FC Twente Enschede Ned 1-4 2-3
Wisla Kraków Pol Fulham FC Eng 1-0 1-4
 
Sturm Graz Aut Lokomotiv Moscow Rus 1-2 1-3
Anderlecht Bel AEK Athens Gre 4-1 2-1
AEK Athens Gre Sturm Graz Aut 1-2 3-1
Lokomotiv Moscow Rus Anderlecht Bel 0-2 3-5
Lokomotiv Moscow Rus AEK Athens Gre 3-1 3-1
Sturm Graz Aut Anderlecht Bel 0-2 0-3
 
Round 2
FC Porto Por Manchester City Eng 1-2 0-4
Ajax Ned Manchester United Eng 0-2 2-1
Lokomotiv Moscow Rus Athletic Bilbao Esp 2-1 0-1
FC Salzburg Aut Metalist Kharkiv Ukr 0-4 1-4
Stoke City Eng Valencia Esp 0-1 0-1
Rubin Kazan Rus Olympiakos Piraeus Gre 0-1 0-1
AZ Alkmaar Ned Anderlecht Bel 1-0 1-0
Lazio Roma Ita Atlético Madrid Esp 1-3 0-1
Steaua Bucuresti Rom FC Twente Enschede Ned 0-1 0-1
Viktoria Plzen Cze Schalke 04 Ger 1-1 1-3
Wisla Kraków Pol Standard Ličge Bel 1-1 0-0
Sporting Braga Por Besiktas Tur 0-2 1-0
Udinese Ita PAOK Thessaloniki Gre 0-0 3-0
Trabzonspor Tur PSV Eindhoven Ned 1-2 1-4
Hannover 96 Ger Club Brugge Bel 2-1 1-0
Legia Warsaw Pol Sporting CP Lisbon Por 2-2 0-1
 
Round 3
Metalist Kharkiv Ukr Olympiakos Piraeus Gre 0-1 2-1
Sporting CP Lisbon Por Manchester City Eng 1-0 2-3
FC Twente Enschede Ned Schalke 04 Ger 1-0 1-4
Standard Ličge Bel Hannover 96 Ger 2-2 0-4
Valencia Esp PSV Eindhoven Ned 4-2 1-1
AZ Alkmaar Ned Udinese Ita 2-0 1-2
Atlético Madrid Esp Besiktas Tur 3-1 3-0
Manchester United Eng Athletic Bilbao Esp 2-3 1-2
 
Quarter Finals
AZ Alkmaar Ned Valencia Esp 2-1 0-4
Schalke 04 Ger Athletic Bilbao Esp 2-4 2-2
Sporting CP Lisbon Por Metalist Kharkiv Ukr 2-1 1-1
Atlético Madrid Esp Hannover 96 Ger 2-1 2-1
 
Semi Finals
Atlético Madrid Esp Valencia Esp 4-2 1-0
Sporting CP Lisbon Por Athletic Bilbao Esp 2-1 1-3
 
Final
Atlético Madrid Esp Athletic Bilbao Esp 3-0  


Bert Kassies bert.kassies@xs4all.nl