[ Main | Database | Country Ranking | Country Coef | Team Ranking | Team Coef ] Print

2010 <

UEFA European Cup Matches 2010/2011

> 2012
 
CHAMPIONS LEAGUE
1st Qualifying Round
Tre Fiori Sma Rudar Pljevlja Mon 0-3 1-4
FC Santa Coloma And Birkirkara Mlt 0-3 3-4
 
2nd Qualifying Round
Metalurgs Liepaja Lat Sparta Praha Cze 0-3 0-2
FK Aktobe Kaz Olimpi Rustavi Geo 2-0 1-1
Levadia Tallinn Est DVSC Debrecen Hun 1-1 2-3
Partizan Belgrade Srb Pyunik Yerevan Arm 3-1 1-0
Inter Baku Azb Lech Poznan Pol 0-1 1-0
Penalty shootout: Lech Poznan - Inter Baku 9 - 8
Dinamo Zagreb Cro NK Koper Slo 5-1 0-3
Litex Lovech Bul Rudar Pljevlja Mon 1-0 4-0
Birkirkara Mlt MSK Zilina Svk 1-0 0-3
Sheriff Tiraspol Mol Dinamo Tirana Alb 3-1 0-1
Hapoel Tel-Aviv Isr Zeljeznicar Sarajevo Bos 5-0 1-0
Omonia Nicosia Cyp Renova Dzepciste Mac 3-0 2-0
FC Salzburg Aut HB Torshavn Far 5-0 0-1
Bohemians Dublin Irl The New Saints Wal 1-0 0-4
BATE Borisov Bls FH Hafnarfjardar Isl 5-1 1-0
AIK Stockholm Swe Jeunesse d'Esch Lux 1-0 0-0
Linfield Belfast Nir Rosenborg BK Nor 0-0 0-2
Ekranas Panevezys Lit HJK Helsinki Fin 1-0 0-2
 
3rd Qualifying Round
Sparta Praha Cze Lech Poznan Pol 1-0 1-0
FK Aktobe Kaz Hapoel Tel-Aviv Isr 1-0 1-3
Sheriff Tiraspol Mol Dinamo Zagreb Cro 1-1 1-1
Penalty shootout: Dinamo Zagreb - Sheriff Tiraspol 5 - 6
Litex Lovech Bul MSK Zilina Svk 1-1 1-3
DVSC Debrecen Hun FC Basel Sui 0-2 1-3
AIK Stockholm Swe Rosenborg BK Nor 0-1 0-3
Partizan Belgrade Srb HJK Helsinki Fin 3-0 2-1
BATE Borisov Bls FC København Den 0-0 2-3
The New Saints Wal Anderlecht Bel 1-3 0-3
Omonia Nicosia Cyp FC Salzburg Aut 1-1 1-4
 
Ajax Ned PAOK Thessaloniki Gre 1-1 3-3
Dinamo Kiev Ukr AA Gent Bel 3-0 3-1
Young Boys Sui Fenerbahçe Tur 2-2 1-0
Sporting Braga Por Celtic Sco 3-0 1-2
Unirea Urziceni Rom Zenit St. Petersburg Rus 0-0 0-1
 
4th Qualifying or Playoff Round
FC Salzburg Aut Hapoel Tel-Aviv Isr 2-3 1-1
Rosenborg BK Nor FC København Den 2-1 0-1
FC Basel Sui Sheriff Tiraspol Mol 1-0 3-0
Sparta Praha Cze MSK Zilina Svk 0-2 0-1
Partizan Belgrade Srb Anderlecht Bel 2-2 2-2
Penalty shootout: Anderlecht - Partizan Belgrade 2 - 3
 
Young Boys Sui Tottenham Hotspur Eng 3-2 0-4
Sporting Braga Por Sevilla Esp 1-0 4-3
Werder Bremen Ger Sampdoria Ita 3-1 2-3
Zenit St. Petersburg Rus AJ Auxerre Fra 1-0 0-2
Dinamo Kiev Ukr Ajax Ned 1-1 1-2
 
Group Stage
FC Twente Enschede Ned Internazionale Ita 2-2 0-1
Werder Bremen Ger Tottenham Hotspur Eng 2-2 0-3
Tottenham Hotspur Eng FC Twente Enschede Ned 4-1 3-3
Internazionale Ita Werder Bremen Ger 4-0 0-3
Internazionale Ita Tottenham Hotspur Eng 4-3 1-3
FC Twente Enschede Ned Werder Bremen Ger 1-1 2-0
 
Olympique Lyon Fra Schalke 04 Ger 1-0 0-3
Benfica Por Hapoel Tel-Aviv Isr 2-0 0-3
Hapoel Tel-Aviv Isr Olympique Lyon Fra 1-3 2-2
Schalke 04 Ger Benfica Por 2-0 2-1
Schalke 04 Ger Hapoel Tel-Aviv Isr 3-1 0-0
Olympique Lyon Fra Benfica Por 2-0 3-4
 
Manchester United Eng Glasgow Rangers Sco 0-0 1-0
Bursaspor Tur Valencia Esp 0-4 1-6
Valencia Esp Manchester United Eng 0-1 1-1
Glasgow Rangers Sco Bursaspor Tur 1-0 1-1
Glasgow Rangers Sco Valencia Esp 1-1 0-3
Manchester United Eng Bursaspor Tur 1-0 3-0
 
FC Barcelona Esp Panathinaikos Gre 5-1 3-0
FC København Den Rubin Kazan Rus 1-0 0-1
Rubin Kazan Rus FC Barcelona Esp 1-1 0-2
Panathinaikos Gre FC København Den 0-2 1-3
Panathinaikos Gre Rubin Kazan Rus 0-0 0-0
FC Barcelona Esp FC København Den 2-0 1-1
 
Bayern München Ger AS Roma Ita 2-0 2-3
CFR Cluj Rom FC Basel Sui 2-1 0-1
FC Basel Sui Bayern München Ger 1-2 0-3
AS Roma Ita CFR Cluj Rom 2-1 1-1
AS Roma Ita FC Basel Sui 1-3 3-2
Bayern München Ger CFR Cluj Rom 3-2 4-0
 
Olympique Marseille Fra Spartak Moscow Rus 0-1 3-0
MSK Zilina Svk Chelsea Eng 1-4 1-2
Chelsea Eng Olympique Marseille Fra 2-0 0-1
Spartak Moscow Rus MSK Zilina Svk 3-0 2-1
Spartak Moscow Rus Chelsea Eng 0-2 1-4
Olympique Marseille Fra MSK Zilina Svk 1-0 7-0
 
Real Madrid Esp Ajax Ned 2-0 4-0
AC Milan Ita AJ Auxerre Fra 2-0 2-0
AJ Auxerre Fra Real Madrid Esp 0-1 0-4
Ajax Ned AC Milan Ita 1-1 2-0
Ajax Ned AJ Auxerre Fra 2-1 1-2
Real Madrid Esp AC Milan Ita 2-0 2-2
 
Arsenal Eng Sporting Braga Por 6-0 0-2
Shakhtar Donetsk Ukr Partizan Belgrade Srb 1-0 3-0
Partizan Belgrade Srb Arsenal Eng 1-3 1-3
Sporting Braga Por Shakhtar Donetsk Ukr 0-3 0-2
Sporting Braga Por Partizan Belgrade Srb 2-0 1-0
Arsenal Eng Shakhtar Donetsk Ukr 5-1 1-2
 
Round 2
AS Roma Ita Shakhtar Donetsk Ukr 2-3 0-3
AC Milan Ita Tottenham Hotspur Eng 0-1 0-0
Valencia Esp Schalke 04 Ger 1-1 1-3
Internazionale Ita Bayern München Ger 0-1 3-2
Olympique Lyon Fra Real Madrid Esp 1-1 0-3
Arsenal Eng FC Barcelona Esp 2-1 1-3
Olympique Marseille Fra Manchester United Eng 0-0 1-2
FC København Den Chelsea Eng 0-2 0-0
 
Quarter Finals
Real Madrid Esp Tottenham Hotspur Eng 4-0 1-0
Internazionale Ita Schalke 04 Ger 2-5 1-2
Chelsea Eng Manchester United Eng 0-1 1-2
FC Barcelona Esp Shakhtar Donetsk Ukr 5-1 1-0
 
Semi Finals
Schalke 04 Ger Manchester United Eng 0-2 1-4
Real Madrid Esp FC Barcelona Esp 0-2 1-1
 
Final
FC Barcelona Esp Manchester United Eng 3-1  

EUROPA LEAGUE
1st Qualifying Round
UE Santa Coloma And Mogren Budva Mon 0-3 0-2
Olimpija Ljubljana Slo Siroki Brijeg Bos 0-2 0-3
Anorthosis Famagusta Cyp Banants Yerevan Arm 3-0 1-0
Olimpia Balti Mol Khazar Lenkoran Azb 0-0 1-1
NK Sibenik Cro Sliema Wanderers Mlt 0-0 3-0
Tobol Kustanai Kaz Zrinjski Mostar Bos 1-2 1-2
Ulisses Yerevan Arm Bnei Yehuda Isr 0-0 0-1
Rabotnicki Skopje Mac FC Lusitanos And 5-0 6-0
SK Tirana Alb Zalaegerszeg TE Hun 0-0 1-0
FC Zestafoni Geo Faetano Sma 5-0 0-0
NSI Runavik Far Gefle IF Swe 0-2 1-2
Torpedo Zhodino Bls Fylkir Reykjavik Isl 3-0 3-1
Randers FC Den F91 Dudelange Lux 6-1 1-2
Portadown Nir Skonto Riga Lat 1-1 1-0
TPS Turku Fin Port Talbot Town Wal 3-1 4-0
KR Reykjavik Isl Glentoran Nir 3-0 2-2
CS Grevenmacher Lux Dundalk Irl 3-3 1-2
Kalmar FF Swe EB Streymur Far 1-0 3-0
Llanelli FC Wal FK Tauras Lit 2-2 2-3
Trans Narva Est MyPa-47 Fin 0-2 0-5
Zeta Golubovci Mon Dacia Chisinau Mol 1-1 0-0
KF Laçi Alb Dnepr Mogilev Bls 1-1 1-7
Shakhtyor Karaganda Kaz Ruch Chorzow Pol 1-2 0-1
Dinamo Tbilisi Geo Flora Tallinn Est 2-1 0-0
FC Nitra Svk ETO Györ Hun 2-2 1-3
Garabag Agdam Azb Metalurg Skopje Mac 4-1 1-1
 
2nd Qualifying Round
Cercle Brugge Bel TPS Turku Fin 0-1 2-1
Motherwell Sco Breidablik Isl 1-0 1-0
Anorthosis Famagusta Cyp NK Sibenik Cro 0-2 3-0
Lausanne Sports Sui FK Borac Banja Luka Bos 1-0 1-1
FK Siauliai Lit Wisla Kraków Pol 0-2 0-5
Kalmar FF Swe Dacia Chisinau Mol 0-0 2-0
FC Utrecht Ned SK Tirana Alb 4-0 1-1
Nova Gorica Slo Randers FC Den 0-3 1-1
Maritimo Funchal Por Sporting Fingal Irl 3-2 3-2
Suduva Marijampole Lit Rapid Wien Aut 0-2 2-4
FK Ventspils Lat Teteks Tetovo Mac 0-0 1-3
OFK Belgrade Srb Torpedo Zhodino Bls 2-2 1-0
Olimpia Balti Mol Dinamo Bucuresti Rom 0-2 1-5
MyPa-47 Fin Sant Julià And 3-0 5-0
Videoton Fehérvár Hun NK Maribor Slo 1-1 0-2
Brøndby IF Den FC Vaduz Lie 3-0 0-0
Stabæk IF Nor Dnepr Mogilev Bls 2-2 1-1
Shamrock Rovers Irl Bnei Yehuda Isr 1-1 1-0
IF Elfsborg Swe Iskra-Stal Ribnita Mol 2-1 1-0
KR Reykjavik Isl Karpaty Lviv Ukr 0-3 2-3
Maccabi Tel-Aviv Isr Mogren Budva Mon 2-0 1-2
Austria Wien Aut Siroki Brijeg Bos 2-2 1-0
FK Tauras Lit APOEL Nicosia Cyp 0-3 1-3
Molde FK Nor FK Jelgava Lat 1-0 1-2
FC Zestafoni Geo Dukla Banska Bystrica Svk 3-0 0-1
Honka Espoo Fin Bangor City Wal 1-1 1-2
Levski Sofia Bul Dundalk Irl 6-0 2-0
Georgia Tbilisi Geo Baník Ostrava Cze 0-6 0-0
Rabotnicki Skopje Mac Mika Ashtarak Arm 1-0 0-0
FK Atyrau Kaz ETO Györ Hun 0-3 0-2
Portadown Nir Garabag Agdam Azb 1-2 1-1
Besiktas Tur Víkingur Far 3-0 4-0
Differdange 03 Lux Spartak Zlatibor Voda Srb 3-3 0-2
Dinamo Minsk Bls Kalev Sillamäe Est 5-1 5-0
Valletta FC Mlt Ruch Chorzow Pol 1-1 0-0
FK Baku Azb Buducnost Podgorica Mon 0-3 2-1
Zrinjski Mostar Bos Tre Penne Sma 4-1 9-2
Gefle IF Swe Dinamo Tbilisi Geo 1-2 1-2
Cliftonville Nir Cibalia Vinkovci Cro 1-0 0-0
Besa Kavajë Alb Olympiakos Piraeus Gre 0-5 1-6
 
3rd Qualifying Round
OB Odense Den Zrinjski Mostar Bos 5-3 0-0
Dnepr Mogilev Bls Baník Ostrava Cze 1-0 2-1
Rabotnicki Skopje Mac Liverpool Eng 0-2 0-2
Maritimo Funchal Por Bangor City Wal 8-2 2-1
FC Beroe Stara Zagora Bul Rapid Wien Aut 1-1 0-3
 
MyPa-47 Fin FC Timisoara Rom 1-2 3-3
CSKA Sofia Bul Cliftonville Nir 3-0 2-1
Karpaty Lviv Ukr FC Zestafoni Geo 1-0 1-0
Shamrock Rovers Irl Juventus Ita 0-2 0-1
IF Elfsborg Swe Teteks Tetovo Mac 5-0 2-1
 
FC Nordsjælland Den Sporting CP Lisbon Por 0-1 1-2
NK Maribor Slo Hibernian Sco 3-0 3-2
Red Star Belgrade Srb Slovan Bratislava Svk 1-2 1-1
Inter Turku Fin Racing Genk Bel 1-5 2-3
Ruch Chorzow Pol Austria Wien Aut 1-3 0-3
 
Viktoria Plzen Cze Besiktas Tur 1-1 0-3
Olympiakos Piraeus Gre Maccabi Tel-Aviv Isr 2-1 0-1
Wisla Kraków Pol Garabag Agdam Azb 0-1 2-3
Sturm Graz Aut Dinamo Tbilisi Geo 2-0 1-1
Cercle Brugge Bel Anorthosis Famagusta Cyp 1-0 1-3
 
Buducnost Podgorica Mon Brøndby IF Den 1-2 0-1
Molde FK Nor VfB Stuttgart Ger 2-3 2-2
Maccabi Haifa Isr Dinamo Minsk Bls 1-0 1-3
FC Utrecht Ned FC Luzern Sui 1-0 3-1
Sibir Novosibirsk Rus Apollon Limassol Cyp 1-0 1-2
 
Randers FC Den Lausanne Sports Sui 2-3 1-1
Dinamo Bucuresti Rom Hajduk Split Cro 3-1 0-3
AZ Alkmaar Ned IFK Göteborg Swe 2-0 0-1
Spartak Zlatibor Voda Srb Dnipro Dnipropetrovsk Ukr 2-1 0-2
ETO Györ Hun Montpellier Fra 0-1 1-0
Penalty shootout: Montpellier - ETO Györ 3 - 4
 
Aalesunds FK Nor Motherwell Sco 1-1 0-3
Kalmar FF Swe Levski Sofia Bul 1-1 2-5
Galatasaray Tur OFK Belgrade Srb 2-2 5-1
Jagiellonia Bialystok Pol Aris Thessaloniki Gre 1-2 2-2
APOEL Nicosia Cyp FK Jablonec Cze 1-0 3-1
 
4th Qualifying or Playoff Round
Paris Saint-Germain Fra Maccabi Tel-Aviv Isr 2-0 3-4
Bayer Leverkusen Ger Tavria Simferopol Ukr 3-0 3-1
CSKA Moscow Rus Anorthosis Famagusta Cyp 4-0 2-1
Hajduk Split Cro Unirea Urziceni Rom 4-1 1-1
Feyenoord Ned AA Gent Bel 1-0 0-2
 
Racing Genk Bel FC Porto Por 0-3 2-4
DVSC Debrecen Hun Litex Lovech Bul 2-0 2-1
Aris Thessaloniki Gre Austria Wien Aut 1-0 1-1
Galatasaray Tur Karpaty Lviv Ukr 2-2 1-1
Palermo Ita NK Maribor Slo 3-0 2-3
 
Club Brugge Bel Dinamo Minsk Bls 2-1 3-2
Omonia Nicosia Cyp Metalist Kharkiv Ukr 0-1 2-2
FC Vaslui Rom Lille OSC Fra 0-0 0-2
Napoli Ita IF Elfsborg Swe 1-0 2-0
Sporting CP Lisbon Por Brøndby IF Den 0-2 3-0
 
Steaua Bucuresti Rom Grasshoppers Zürich Sui 1-0 0-1
Penalty shootout: Grasshoppers Zürich - Steaua Bucuresti 3 - 4
Liverpool Eng Trabzonspor Tur 1-0 2-1
Celtic Sco FC Utrecht Ned 2-0 0-4
Borussia Dortmund Ger Garabag Agdam Azb 4-0 1-0
AIK Stockholm Swe Levski Sofia Bul 0-0 1-2
 
Sturm Graz Aut Juventus Ita 1-2 0-1
Getafe Esp APOEL Nicosia Cyp 1-0 1-1
Dundee United Sco AEK Athens Gre 0-1 1-1
AZ Alkmaar Ned FK Aktobe Kaz 2-0 1-2
Dnipro Dnipropetrovsk Ukr Lech Poznan Pol 0-1 0-0
 
Rapid Wien Aut Aston Villa Eng 1-1 3-2
CSKA Sofia Bul The New Saints Wal 3-0 2-2
Besiktas Tur HJK Helsinki Fin 2-0 4-0
Slovan Bratislava Svk VfB Stuttgart Ger 0-1 2-2
Sibir Novosibirsk Rus PSV Eindhoven Ned 1-0 0-5
BATE Borisov Bls Maritimo Funchal Por 3-0 2-1
 
Lausanne Sports Sui Lokomotiv Moscow Rus 1-1 1-1
Penalty shootout: Lokomotiv Moscow - Lausanne Sports 3 - 4
ETO Györ Hun Dinamo Zagreb Cro 0-2 1-2
OB Odense Den Motherwell Sco 2-1 1-0
PAOK Thessaloniki Gre Fenerbahçe Tur 1-0 1-1
Villarreal Esp Dnepr Mogilev Bls 5-0 2-1
FC Timisoara Rom Manchester City Eng 0-1 0-2
 
Group Stage
FC Salzburg Aut Manchester City Eng 0-2 0-3
Juventus Ita Lech Poznan Pol 3-3 1-1
Lech Poznan Pol FC Salzburg Aut 2-0 1-0
Manchester City Eng Juventus Ita 1-1 1-1
Manchester City Eng Lech Poznan Pol 3-1 1-3
FC Salzburg Aut Juventus Ita 1-1 0-0
 
Aris Thessaloniki Gre Atlético Madrid Esp 1-0 3-2
Bayer Leverkusen Ger Rosenborg BK Nor 4-0 1-0
Rosenborg BK Nor Aris Thessaloniki Gre 2-1 0-2
Atlético Madrid Esp Bayer Leverkusen Ger 1-1 1-1
Atlético Madrid Esp Rosenborg BK Nor 3-0 2-1
Aris Thessaloniki Gre Bayer Leverkusen Ger 0-0 0-1
 
Lille OSC Fra Sporting CP Lisbon Por 1-2 0-1
Levski Sofia Bul AA Gent Bel 3-2 0-1
AA Gent Bel Lille OSC Fra 1-1 0-3
Sporting CP Lisbon Por Levski Sofia Bul 5-0 0-1
Sporting CP Lisbon Por AA Gent Bel 5-1 1-3
Lille OSC Fra Levski Sofia Bul 1-0 2-2
 
Dinamo Zagreb Cro Villarreal Esp 2-0 0-3
Club Brugge Bel PAOK Thessaloniki Gre 1-1 1-1
PAOK Thessaloniki Gre Dinamo Zagreb Cro 1-0 1-0
Villarreal Esp Club Brugge Bel 2-1 2-1
Villarreal Esp PAOK Thessaloniki Gre 1-0 0-1
Dinamo Zagreb Cro Club Brugge Bel 0-0 2-0
 
AZ Alkmaar Ned Sheriff Tiraspol Mol 2-1 1-1
Dinamo Kiev Ukr BATE Borisov Bls 2-2 4-1
BATE Borisov Bls AZ Alkmaar Ned 4-1 0-3
Sheriff Tiraspol Mol Dinamo Kiev Ukr 2-0 0-0
Sheriff Tiraspol Mol BATE Borisov Bls 0-1 1-3
AZ Alkmaar Ned Dinamo Kiev Ukr 1-2 0-2
 
Sparta Praha Cze Palermo Ita 3-2 2-2
Lausanne Sports Sui CSKA Moscow Rus 0-3 1-5
CSKA Moscow Rus Sparta Praha Cze 3-0 1-1
Palermo Ita Lausanne Sports Sui 1-0 1-0
Palermo Ita CSKA Moscow Rus 0-3 1-3
Sparta Praha Cze Lausanne Sports Sui 3-3 3-1
 
Anderlecht Bel Zenit St. Petersburg Rus 1-3 1-3
AEK Athens Gre Hajduk Split Cro 3-1 3-1
Hajduk Split Cro Anderlecht Bel 1-0 0-2
Zenit St. Petersburg Rus AEK Athens Gre 4-2 3-0
Zenit St. Petersburg Rus Hajduk Split Cro 2-0 3-2
Anderlecht Bel AEK Athens Gre 3-0 1-1
 
VfB Stuttgart Ger Young Boys Sui 3-0 2-4
Getafe Esp OB Odense Den 2-1 1-1
OB Odense Den VfB Stuttgart Ger 1-2 1-5
Young Boys Sui Getafe Esp 2-0 0-1
Young Boys Sui OB Odense Den 4-2 0-2
VfB Stuttgart Ger Getafe Esp 1-0 3-0
 
DVSC Debrecen Hun Metalist Kharkiv Ukr 0-5 1-2
PSV Eindhoven Ned Sampdoria Ita 1-1 2-1
Sampdoria Ita DVSC Debrecen Hun 1-0 0-2
Metalist Kharkiv Ukr PSV Eindhoven Ned 0-2 0-0
Metalist Kharkiv Ukr Sampdoria Ita 2-1 0-0
DVSC Debrecen Hun PSV Eindhoven Ned 1-2 0-3
 
Karpaty Lviv Ukr Borussia Dortmund Ger 3-4 0-3
Sevilla Esp Paris Saint-Germain Fra 0-1 2-4
Paris Saint-Germain Fra Karpaty Lviv Ukr 2-0 1-1
Borussia Dortmund Ger Sevilla Esp 0-1 2-2
Borussia Dortmund Ger Paris Saint-Germain Fra 1-1 0-0
Karpaty Lviv Ukr Sevilla Esp 0-1 0-4
 
Napoli Ita FC Utrecht Ned 0-0 3-3
Liverpool Eng Steaua Bucuresti Rom 4-1 1-1
Steaua Bucuresti Rom Napoli Ita 3-3 0-1
FC Utrecht Ned Liverpool Eng 0-0 0-0
FC Utrecht Ned Steaua Bucuresti Rom 1-1 1-3
Napoli Ita Liverpool Eng 0-0 1-3
 
Besiktas Tur CSKA Sofia Bul 1-0 2-1
FC Porto Por Rapid Wien Aut 3-0 3-1
Rapid Wien Aut Besiktas Tur 1-2 0-2
CSKA Sofia Bul FC Porto Por 0-1 1-3
CSKA Sofia Bul Rapid Wien Aut 0-2 2-1
Besiktas Tur FC Porto Por 1-3 1-1
 
Round 2
Napoli Ita Villarreal Esp 0-0 1-2
Glasgow Rangers Sco Sporting CP Lisbon Por 1-1 2-2
Sparta Praha Cze Liverpool Eng 0-0 0-1
Anderlecht Bel Ajax Ned 0-3 0-2
Lech Poznan Pol Sporting Braga Por 1-0 0-2
Besiktas Tur Dinamo Kiev Ukr 1-4 0-4
FC Basel Sui Spartak Moscow Rus 2-3 1-1
Young Boys Sui Zenit St. Petersburg Rus 2-1 1-3
Aris Thessaloniki Gre Manchester City Eng 0-0 0-3
PAOK Thessaloniki Gre CSKA Moscow Rus 0-1 1-1
Sevilla Esp FC Porto Por 1-2 1-0
Rubin Kazan Rus FC Twente Enschede Ned 0-2 2-2
Lille OSC Fra PSV Eindhoven Ned 2-2 1-3
Benfica Por VfB Stuttgart Ger 2-1 2-0
BATE Borisov Bls Paris Saint-Germain Fra 2-2 0-0
Metalist Kharkiv Ukr Bayer Leverkusen Ger 0-4 0-2
 
Round 3
Benfica Por Paris Saint-Germain Fra 2-1 1-1
Dinamo Kiev Ukr Manchester City Eng 2-0 0-1
FC Twente Enschede Ned Zenit St. Petersburg Rus 3-0 0-2
CSKA Moscow Rus FC Porto Por 0-1 1-2
PSV Eindhoven Ned Glasgow Rangers Sco 0-0 1-0
Bayer Leverkusen Ger Villarreal Esp 2-3 1-2
Ajax Ned Spartak Moscow Rus 0-1 0-3
Sporting Braga Por Liverpool Eng 1-0 0-0
 
Quarter Finals
FC Porto Por Spartak Moscow Rus 5-1 5-2
Benfica Por PSV Eindhoven Ned 4-1 2-2
Villarreal Esp FC Twente Enschede Ned 5-1 3-1
Dinamo Kiev Ukr Sporting Braga Por 1-1 0-0
 
Semi Finals
Benfica Por Sporting Braga Por 2-1 0-1
FC Porto Por Villarreal Esp 5-1 2-3
 
Final
FC Porto Por Sporting Braga Por 1-0  


Bert Kassies bert.kassies@xs4all.nl