[ Main | Database | Country Ranking | Country Coef | Team Ranking | Team Coef ] Print

1997 <

UEFA European Cup Matches 1997/1998

> 1999
 
CHAMPIONS LEAGUE
1st Qualifying Round
Derry City Irl NK Maribor Slo 0-2 0-1
1.FC Kosice Svk IA Akranes Isl 3-0 1-0
Partizan Belgrade Srb Dinamo Zagreb Cro 1-0 0-5
Valletta FC Mlt Skonto Riga Lat 1-0 0-2
Kilikia Yerevan Arm MTK Budapest Hun 0-2 3-4
Crusaders Belfast Nir Dinamo Tbilisi Geo 1-3 1-5
Sileks Kratovo Mac Beitar Jerusalem Isr 1-0 0-3
Steaua Bucuresti Rom CSKA Sofia Bul 3-3 2-0
Constructorul Chisinau Mol Slavia Mozyr Bls 1-1 2-3
Lantana Tallinn Est Jazz Pori Fin 0-2 0-1
GI Gotu Far Glasgow Rangers Sco 0-5 0-6
Neftchi Baku Azb Widzew Lódz Pol 0-2 0-8
Dinamo Kiev Ukr Barry Town Wal 2-0 4-0
FC Sion Sui Jeunesse d'Esch Lux 4-0 1-0
Anorthosis Famagusta Cyp Kareda Siauliai Lit 3-0 1-1
 
2nd Qualifying Round
MTK Budapest Hun Rosenborg BK Nor 0-1 1-3
Besiktas Tur NK Maribor Slo 0-0 3-1
FC Sion Sui Galatasaray Tur 1-4 1-4
Olympiakos Piraeus Gre Slavia Mozyr Bls 5-0 2-2
Austria Salzburg Aut Sparta Praha Cze 0-0 0-3
IFK Göteborg Swe Glasgow Rangers Sco 3-0 1-1
FC Barcelona Esp Skonto Riga Lat 3-2 1-0
Brřndby IF Den Dinamo Kiev Ukr 2-4 1-0
Newcastle United Eng Dinamo Zagreb Cro 2-1 2-2
Feyenoord Ned Jazz Pori Fin 6-2 2-1
Bayer Leverkusen Ger Dinamo Tbilisi Geo 6-1 0-1
1.FC Kosice Svk Spartak Moscow Rus 2-1 0-0
Steaua Bucuresti Rom Paris Saint-Germain Fra 3-0 0-5
Widzew Lódz Pol AC Parma Ita 1-3 0-4
Beitar Jerusalem Isr Sporting CP Lisbon Por 0-0 0-3
Anorthosis Famagusta Cyp Lierse SK Bel 2-0 0-3
 
Group Stage
Sparta Praha Cze AC Parma Ita 0-0 2-2
Galatasaray Tur Borussia Dortmund Ger 0-1 1-4
Borussia Dortmund Ger Sparta Praha Cze 4-1 3-0
AC Parma Ita Galatasaray Tur 2-0 1-1
AC Parma Ita Borussia Dortmund Ger 1-0 0-2
Sparta Praha Cze Galatasaray Tur 3-0 0-2
 
1.FC Kosice Svk Manchester United Eng 0-3 0-3
Juventus Ita Feyenoord Ned 5-1 0-2
Feyenoord Ned 1.FC Kosice Svk 2-0 1-0
Manchester United Eng Juventus Ita 3-2 0-1
Manchester United Eng Feyenoord Ned 2-1 3-1
1.FC Kosice Svk Juventus Ita 0-1 2-3
 
PSV Eindhoven Ned Dinamo Kiev Ukr 1-3 1-1
Newcastle United Eng FC Barcelona Esp 3-2 0-1
FC Barcelona Esp PSV Eindhoven Ned 2-2 2-2
Dinamo Kiev Ukr Newcastle United Eng 2-2 0-2
Dinamo Kiev Ukr FC Barcelona Esp 3-0 4-0
PSV Eindhoven Ned Newcastle United Eng 1-0 2-0
 
Real Madrid Esp Rosenborg BK Nor 4-1 0-2
Olympiakos Piraeus Gre FC Porto Por 1-0 1-2
FC Porto Por Real Madrid Esp 0-2 0-4
Rosenborg BK Nor Olympiakos Piraeus Gre 5-1 2-2
Rosenborg BK Nor FC Porto Por 2-0 1-1
Real Madrid Esp Olympiakos Piraeus Gre 5-1 0-0
 
Bayern München Ger Besiktas Tur 2-0 2-0
Paris Saint-Germain Fra IFK Göteborg Swe 3-0 1-0
IFK Göteborg Swe Bayern München Ger 1-3 1-0
Besiktas Tur Paris Saint-Germain Fra 3-1 1-2
Besiktas Tur IFK Göteborg Swe 1-0 1-2
Bayern München Ger Paris Saint-Germain Fra 5-1 1-3
 
Sporting CP Lisbon Por AS Monaco Fra 3-0 2-3
Bayer Leverkusen Ger Lierse SK Bel 1-0 2-0
Lierse SK Bel Sporting CP Lisbon Por 1-1 1-2
AS Monaco Fra Bayer Leverkusen Ger 4-0 2-2
AS Monaco Fra Lierse SK Bel 5-1 1-0
Sporting CP Lisbon Por Bayer Leverkusen Ger 0-2 1-4
 
Quarter Finals
Bayer Leverkusen Ger Real Madrid Esp 1-1 0-3
Juventus Ita Dinamo Kiev Ukr 1-1 4-1
Bayern München Ger Borussia Dortmund Ger 0-0 0-1
AS Monaco Fra Manchester United Eng 0-0 1-1
 
Semi Finals
Juventus Ita AS Monaco Fra 4-1 2-3
Real Madrid Esp Borussia Dortmund Ger 2-0 0-0
 
Final
Juventus Ita Real Madrid Esp 0-1  

CUP WINNERS CUP
Qualifying Round
Glenavon Nir Legia Warsaw Pol 1-1 0-4
Cwmbran Town Wal National Bucuresti Rom 2-5 0-7
Zalgiris Vilnius Lit Hapoel Beer-Sheva Isr 0-0 1-2
Zimbru Chisinau Mol Shakhtar Donetsk Ukr 1-1 0-3
Dinaburg Daugavpils Lat Kapaz Ganja Azb 1-0 1-0
Kilmarnock Sco Shelbourne Irl 2-1 1-1
HJK Helsinki Fin Red Star Belgrade Srb 1-0 0-3
Sloga Skopje Mac NK Zagreb Cro 1-2 0-2
FC Balzers Lie BVSC Budapest Hun 1-3 0-2
Sadam Tallinn Est Belshina Bobruisk Bls 1-1 1-4
NK Primorje Slo Union Luxembourg Lux 2-0 1-0
Levski Sofia Bul Slovan Bratislava Svk 1-1 1-2
Dinamo Batumi Geo Ararat Yerevan Arm 0-3 2-0
Hibernians FC Mlt IBV Vestmannaeyjar Isl 0-1 0-3
HB Torshavn Far APOEL Nicosia Cyp 1-1 0-6
 
Round 1
Hapoel Beer-Sheva Isr Roda JC Kerkrade Ned 1-4 0-10
Kocaelispor Tur National Bucuresti Rom 2-0 1-0
APOEL Nicosia Cyp Sturm Graz Aut 0-1 0-3
IBV Vestmannaeyjar Isl VfB Stuttgart Ger 1-3 1-2
Boavista Por Shakhtar Donetsk Ukr 2-3 1-1
Germinal Ekeren Bel Red Star Belgrade Srb 3-2 1-1
AIK Stockholm Swe NK Primorje Slo 0-1 1-1
AEK Athens Gre Dinaburg Daugavpils Lat 5-0 4-2
Slavia Praha Cze FC Luzern Sui 4-2 2-0
NK Zagreb Cro Tromsř IL Nor 3-2 2-4
FC Křbenhavn Den Ararat Yerevan Arm 3-0 2-0
Belshina Bobruisk Bls Lokomotiv Moscow Rus 1-2 0-3
Chelsea Eng Slovan Bratislava Svk 2-0 2-0
OGC Nice Fra Kilmarnock Sco 3-1 1-1
Real Betis Esp BVSC Budapest Hun 2-0 2-0
Vicenza Ita Legia Warsaw Pol 2-0 1-1
 
Round 2
Lokomotiv Moscow Rus Kocaelispor Tur 2-1 0-0
Shakhtar Donetsk Ukr Vicenza Ita 1-3 1-2
Tromsř IL Nor Chelsea Eng 3-2 1-7
Germinal Ekeren Bel VfB Stuttgart Ger 0-4 4-2
Real Betis Esp FC Křbenhavn Den 2-0 1-1
AEK Athens Gre Sturm Graz Aut 2-0 0-1
OGC Nice Fra Slavia Praha Cze 2-2 1-1
NK Primorje Slo Roda JC Kerkrade Ned 0-2 0-4
 
Quarter Finals
Roda JC Kerkrade Ned Vicenza Ita 1-4 0-5
Slavia Praha Cze VfB Stuttgart Ger 1-1 0-2
AEK Athens Gre Lokomotiv Moscow Rus 0-0 1-2
Real Betis Esp Chelsea Eng 1-2 1-3
 
Semi Finals
Vicenza Ita Chelsea Eng 1-0 1-3
VfB Stuttgart Ger Lokomotiv Moscow Rus 2-1 1-0
 
Final
Chelsea Eng VfB Stuttgart Ger 1-0  

UEFA CUP
1st Qualifying Round
Dinamo Minsk Bls Kolkheti-1913 Poti Geo 1-0 1-2
Hapoel Petah-Tikva Isr Flora Tallinn Est 1-0 2-1
Dnipro Dnipropetrovsk Ukr FK Yerevan Arm 6-1 2-0
Inkaras Kaunas Lit FC Brno Cze 3-1 1-6
MyPa-47 Fin Apollon Limassol Cyp 1-1 0-3
Inter Cardiff Wal Celtic Sco 0-3 0-5
Xamax Neuchâtel Sui Tiligul Tiraspol Mol 7-0 3-1
CS Grevenmacher Lux Hajduk Split Cro 1-4 0-2
Grasshoppers Zürich Sui Coleraine Nir 3-0 7-1
Vojvodina Novi Sad Srb Viking Stavanger Nor 0-2 2-0
Penalty shootout: Viking Stavanger - Vojvodina Novi Sad 5 - 4
KR Reykjavik Isl Dinamo Bucuresti Rom 2-0 2-1
Bohemians Dublin Irl Ferencváros Hun 0-1 0-5
FK Jablonec Cze Garabag Agdam Azb 5-0 3-0
Birkirkara Mlt Spartak Trnava Svk 0-1 1-3
Odra Wodzislaw Pol Pobeda Prilep Mac 3-0 1-2
Daugava Riga Lat Vorskla Poltava Ukr 1-3 1-2
SK Brann Bergen Nor Neftochimik Burgas Bul 2-1 2-3
CE Principat And Dundee United Sco 0-8 0-9
Nova Gorica Slo Otelul Galati Rom 2-0 2-4
Újpest TE Hun KI Klaksvik Far 6-0 3-2
 
2nd Qualifying Round
Rotor Volgograd Rus Odra Wodzislaw Pol 2-0 4-3
Trabzonspor Tur Dundee United Sco 1-0 1-1
Rapid Wien Aut FC Brno Cze 6-1 0-2
Helsingborg IF Swe Ferencváros Hun 0-1 1-0
Penalty shootout: Ferencváros - Helsingborg IF 4 - 3
Anderlecht Bel Vorskla Poltava Ukr 2-0 2-0
Hajduk Split Cro Malmö FF Swe 3-2 2-0
Xamax Neuchâtel Sui Viking Stavanger Nor 3-0 1-2
Vejle BK Den Hapoel Petah-Tikva Isr 0-0 0-1
FC Tirol Innsbruck Aut Celtic Sco 2-1 3-6
Nova Gorica Slo Club Brugge Bel 3-5 0-3
FK Jablonec Cze Örebro SK Swe 1-1 0-0
Dinamo Minsk Bls Lillestrřm SK Nor 0-2 0-1
Alania Vladikavkaz Rus Dnipro Dnipropetrovsk Ukr 2-1 4-1
Újpest TE Hun AGF Aarhus Den 0-0 2-3
Grasshoppers Zürich Sui SK Brann Bergen Nor 3-0 0-2
PAOK Thessaloniki Gre Spartak Trnava Svk 5-3 1-0
Apollon Limassol Cyp Excelsior Mouscron Bel 0-0 0-3
KR Reykjavik Isl OFI Heraklion Gre 0-0 1-3
 
Round 1
NK Maribor Slo Ajax Ned 1-1 1-9
FC Twente Enschede Ned Lillestrřm SK Nor 0-1 2-1
Vitesse Arnhem Ned Sporting Braga Por 2-1 0-2
Deportivo La Coruńa Esp AJ Auxerre Fra 1-2 0-0
Austria Salzburg Aut Anderlecht Bel 4-3 2-4
PAOK Thessaloniki Gre Arsenal Eng 1-0 1-1
Widzew Lódz Pol Udinese Ita 1-0 0-3
Olympique Lyon Fra Brřndby IF Den 4-1 3-2
Slavia Mozyr Bls Dinamo Tbilisi Geo 1-1 0-1
Real Valladolid Esp Skonto Riga Lat 2-0 0-1
Vitória Guimarăes Por Lazio Roma Ita 0-4 1-2
RC Strasbourg Fra Glasgow Rangers Sco 2-1 2-1
MTK Budapest Hun Alania Vladikavkaz Rus 3-0 1-1
Schalke 04 Ger Hajduk Split Cro 2-0 3-2
SC Bastia Fra Benfica Por 1-0 0-0
FC Sion Sui Spartak Moscow Rus 0-1 1-5
OFI Heraklion Gre Ferencváros Hun 3-0 1-2
Sampdoria Ita Athletic Bilbao Esp 1-2 0-2
Girondins Bordeaux Fra Aston Villa Eng 0-0 0-1
Steaua Bucuresti Rom Fenerbahçe Tur 0-0 2-1
Rotor Volgograd Rus Örebro SK Swe 2-0 4-1
Jazz Pori Fin TSV 1860 München Ger 0-1 1-6
Trabzonspor Tur VfL Bochum Ger 2-1 3-5
Dinamo Zagreb Cro Grasshoppers Zürich Sui 4-4 5-0
Rapid Wien Aut Hapoel Petah-Tikva Isr 1-0 1-1
Internazionale Ita Xamax Neuchâtel Sui 2-0 2-0
Celtic Sco Liverpool Eng 2-2 0-0
Excelsior Mouscron Bel FC Metz Fra 0-2 1-4
Beitar Jerusalem Isr Club Brugge Bel 2-1 0-3
Atlético Madrid Esp Leicester City Eng 2-1 2-0
AGF Aarhus Den FC Nantes Fra 2-2 1-0
Karlsruher SC Ger Anorthosis Famagusta Cyp 2-1 1-1
 
Round 2
Spartak Moscow Rus Real Valladolid Esp 2-0 2-1
Rotor Volgograd Rus Lazio Roma Ita 0-0 0-3
Sporting Braga Por Dinamo Tbilisi Geo 4-0 1-0
Ajax Ned Udinese Ita 1-0 1-2
FC Metz Fra Karlsruher SC Ger 0-2 1-1
RC Strasbourg Fra Liverpool Eng 3-0 0-2
Internazionale Ita Olympique Lyon Fra 1-2 3-1
Rapid Wien Aut TSV 1860 München Ger 3-0 1-2
MTK Budapest Hun Dinamo Zagreb Cro 1-0 0-2
Schalke 04 Ger Anderlecht Bel 1-0 2-1
AGF Aarhus Den FC Twente Enschede Ned 1-1 0-0
Athletic Bilbao Esp Aston Villa Eng 0-0 1-2
AJ Auxerre Fra OFI Heraklion Gre 3-1 2-3
Steaua Bucuresti Rom SC Bastia Fra 1-0 2-3
Atlético Madrid Esp PAOK Thessaloniki Gre 5-2 4-4
Club Brugge Bel VfL Bochum Ger 1-0 1-4
 
Round 3
Ajax Ned VfL Bochum Ger 4-2 2-2
Rapid Wien Aut Lazio Roma Ita 0-2 0-1
FC Twente Enschede Ned AJ Auxerre Fra 0-1 0-2
Sporting Braga Por Schalke 04 Ger 0-0 0-2
Dinamo Zagreb Cro Atlético Madrid Esp 1-1 0-1
RC Strasbourg Fra Internazionale Ita 2-0 0-3
Steaua Bucuresti Rom Aston Villa Eng 2-1 0-2
Karlsruher SC Ger Spartak Moscow Rus 0-0 0-1
 
Quarter Finals
Ajax Ned Spartak Moscow Rus 1-3 0-1
Internazionale Ita Schalke 04 Ger 1-0 1-1
Lazio Roma Ita AJ Auxerre Fra 1-0 2-2
Atlético Madrid Esp Aston Villa Eng 1-0 1-2
 
Semi Finals
Atlético Madrid Esp Lazio Roma Ita 0-1 0-0
Internazionale Ita Spartak Moscow Rus 2-1 2-1
 
Final
Internazionale Ita Lazio Roma Ita 3-0  


Bert Kassies bert.kassies@xs4all.nl