[ Main | Database | Country Ranking | Country Coef | Team Ranking | Team Coef ] Print

1967 <

UEFA European Cup Matches 1967/1968

> 1969
 
CHAMPIONS CUP
Round 1
Manchester United Eng Hibernians FC Mlt 4-0 0-0
Olympiakos Nicosia Cyp FK Sarajevo YUG 2-2 1-3
Górnik Zabrze Pol Djurgĺrdens IF Swe 3-0 1-0
Celtic Sco Dinamo Kiev URS 1-2 1-1
Ajax Ned Real Madrid Esp 1-1 1-2
FC Basel Sui Hvidovre IF Den 1-2 3-3
Skeid Oslo Nor Sparta Praha TCH 0-1 1-1
FC Karl-Marx-Stadt GDR Anderlecht Bel 1-3 1-2
Olympiakos Piraeus Gre Juventus Ita 0-0 0-2
Botev Plovdiv Bul Rapid Bucuresti Rom 2-0 0-3
Besiktas Tur Rapid Wien Aut 0-1 0-3
Dundalk Irl Vasas Budapest Hun 0-1 1-8
Valur Reykjavik Isl Jeunesse d'Esch Lux 1-1 3-3
AS Saint-Étienne Fra KuPS Kuopio Fin 2-0 3-0
Glentoran Nir Benfica Por 1-1 0-0
 
Round 2
FK Sarajevo YUG Manchester United Eng 0-0 1-2
Dinamo Kiev URS Górnik Zabrze Pol 1-2 1-1
Sparta Praha TCH Anderlecht Bel 3-2 3-3
Hvidovre IF Den Real Madrid Esp 2-2 1-4
Juventus Ita Rapid Bucuresti Rom 1-0 0-0
Rapid Wien Aut Eintracht Braunschweig Ger 1-0 0-2
Vasas Budapest Hun Valur Reykjavik Isl 6-0 5-1
Benfica Por AS Saint-Étienne Fra 2-0 0-1
 
Quarter Finals
Manchester United Eng Górnik Zabrze Pol 2-0 0-1
Real Madrid Esp Sparta Praha TCH 3-0 1-2
Eintracht Braunschweig Ger Juventus Ita 3-2 0-1
Playoff: Eintracht Braunschweig - Juventus 0-1
Vasas Budapest Hun Benfica Por 0-0 0-3
 
Semi Finals
Manchester United Eng Real Madrid Esp 1-0 3-3
Benfica Por Juventus Ita 2-0 1-0
 
Final
Manchester United Eng Benfica Por 4-1  

CUP WINNERS CUP
Round 1
AC Milan Ita Levski Sofia Bul 5-1 1-1
ETO Györ Hun Apollon Limassol Cyp 5-0 4-0
Aberdeen Sco KR Reykjavik Isl 10-0 4-1
Altay Izmir Tur Standard Ličge Bel 2-3 0-0
Valencia Esp Crusaders Belfast Nir 4-0 4-2
Austria Wien Aut Steaua Bucuresti Rom 0-2 1-2
Fredrikstad FK Nor Vitória Setúbal Por 1-5 1-2
Bayern München Ger Panathinaikos Gre 5-0 2-1
Shamrock Rovers Irl Cardiff City Wal 1-1 0-2
Floriana Mlt NAC Breda Ned 1-2 0-1
Lausanne Sports Sui Spartak Trnava TCH 3-2 0-2
Torpedo Moscow URS Sachsenring Zwickau GDR 0-0 1-0
Aris Bonnevoie Lux Olympique Lyon Fra 0-3 1-2
Hajduk Split YUG Tottenham Hotspur Eng 0-2 3-4
HJK Helsinki Fin Wisla Kraków Pol 1-4 0-4
Hamburger SV Ger Randers Freja Den 5-3 2-0
 
Round 2
ETO Györ Hun AC Milan Ita 2-2 1-1
Standard Ličge Bel Aberdeen Sco 3-0 0-2
Valencia Esp Steaua Bucuresti Rom 3-0 0-1
Bayern München Ger Vitória Setúbal Por 6-2 1-1
NAC Breda Ned Cardiff City Wal 1-1 1-4
Torpedo Moscow URS Spartak Trnava TCH 3-0 3-1
Olympique Lyon Fra Tottenham Hotspur Eng 1-0 3-4
Wisla Kraków Pol Hamburger SV Ger 0-1 0-4
 
Quarter Finals
Standard Ličge Bel AC Milan Ita 1-1 1-1
Playoff: Standard Ličge - AC Milan 0-2
Valencia Esp Bayern München Ger 1-1 0-1
Cardiff City Wal Torpedo Moscow URS 1-0 0-1
Playoff: Cardiff City - Torpedo Moscow 1-0
Hamburger SV Ger Olympique Lyon Fra 2-0 0-2
Playoff: Hamburger SV - Olympique Lyon 2-0
 
Semi Finals
AC Milan Ita Bayern München Ger 2-0 0-0
Hamburger SV Ger Cardiff City Wal 1-1 3-2
 
Final
AC Milan Ita Hamburger SV Ger 2-0  

INTER-CITIES FAIRS CUP
Round 1
CA Spora Luxembourg Lux Leeds United Eng 0-9 0-7
Partizan Belgrade YUG Lokomotiv Plovdiv Bul 5-1 1-1
Hibernian Sco FC Porto Por 3-0 1-3
Napoli Ita Hannover 96 Ger 4-0 1-1
OGC Nice Fra Fiorentina Ita 0-1 0-4
Club Brugge Bel Sporting CP Lisbon Por 0-0 1-2
1.FC Köln Ger Slavia Praha TCH 2-0 2-2
Dynamo Dresden GDR Glasgow Rangers Sco 1-1 1-2
FC Zürich Sui FC Barcelona Esp 3-1 0-1
Eintracht Frankfurt Ger Nottingham Forest Eng 0-1 0-4
PAOK Thessaloniki Gre FC Ličge Bel 0-2 2-3
DWS Amsterdam Ned Dundee FC Sco 2-1 0-3
Bologna Ita Lyn Oslo Nor 2-0 0-0
Dinamo Zagreb YUG Petrolul Ploiesti Rom 5-0 0-2
Wiener Sportklub Aut Atlético Madrid Esp 2-5 1-2
Royal Antwerp Bel Göztepe Tur 1-2 0-0
Lokomotive Leipzig GDR Linfield Belfast Nir 5-1 0-1
Vojvodina Novi Sad YUG GD CUF Barreiro Por 1-0 3-1
Frem Kobenhavn Den Athletic Bilbao Esp 0-1 2-3
St. Patrick's Athletic Irl Girondins Bordeaux Fra 1-3 3-6
Malmö FF Swe Liverpool Eng 0-2 1-2
Servette FC Genčve Sui TSV 1860 München Ger 2-2 0-4
DOS Utrecht Ned Real Zaragoza Esp 3-2 1-3
Arges Pitesti Rom Ferencváros Hun 3-1 0-4
 
Round 2
Partizan Belgrade YUG Leeds United Eng 1-2 1-1
Napoli Ita Hibernian Sco 4-1 0-5
Sporting CP Lisbon Por Fiorentina Ita 2-1 1-1
Glasgow Rangers Sco 1.FC Köln Ger 3-0 1-3
Nottingham Forest Eng FC Zürich Sui 2-1 0-1
Dundee FC Sco FC Ličge Bel 3-1 4-1
Bologna Ita Dinamo Zagreb YUG 0-0 2-1
Vojvodina Novi Sad YUG Lokomotive Leipzig GDR 0-0 2-0
Atlético Madrid Esp Göztepe Tur 2-0 0-3
Girondins Bordeaux Fra Athletic Bilbao Esp 1-3 0-1
Liverpool Eng TSV 1860 München Ger 8-0 1-2
Real Zaragoza Esp Ferencváros Hun 2-1 0-3
 
Round 3
Leeds United Eng Hibernian Sco 1-0 1-1
FC Zürich Sui Sporting CP Lisbon Por 3-0 0-1
Vojvodina Novi Sad YUG Göztepe Tur 1-0 1-0
Ferencváros Hun Liverpool Eng 1-0 1-0
 
Quarter Finals
Glasgow Rangers Sco Leeds United Eng 0-0 0-2
Dundee FC Sco FC Zürich Sui 1-0 1-0
Bologna Ita Vojvodina Novi Sad YUG 0-0 2-0
Ferencváros Hun Athletic Bilbao Esp 2-1 2-1
 
Semi Finals
Dundee FC Sco Leeds United Eng 1-1 0-1
Ferencváros Hun Bologna Ita 3-2 2-2
 
Final
Leeds United Eng Ferencváros Hun 1-0 0-0


Bert Kassies bert.kassies@xs4all.nl